Мобільна платформа 1С:Підприємство 8 - це загальна назва технології, що дозволяє створювати додатки, що працюють на мобільних пристроях під управлінням операційних систем Android, iOS і Windows. Такими пристроями, як правило, є різні смартфони, мобільні телефони та планшети. Нижче коротко про архітектуру мобільної платформи 1С:Підприємство.
Мобільний додаток, встановлений на пристрої, являє собою сукупність мобільної платформи і інформаційної бази. Інформаційна база на мобільному пристрої містить аналог файлової бази даних (для зберігання даних, з якими працює користувач) і мобільний додаток (програмний код, що виконується на мобільному пристрої).
Файлова база даних - це файл 1Cv8.CD, в якому зберігаються всі дані інформаційної бази (конфігурація, база даних, адміністративна інформація) при роботі системи в файловому варіанті. Файлової базою даних управляє файлова СУБД, яка розроблена розробником платформи і є частиною платформи.
Користувач може встановити мобільний додаток на свій пристрій, завантаживши його з магазину додатків App Store, Google Play або Windows Phone Store. Дистрибутив мобільного додатка містить:
Основним призначенням мобільних додатків є організація віддалених робочих місць для прикладних рішень, що функціонують на стаціонарних комп'ютерах. З такими додатками стандартними засобами платформи організовується постійний обмін даними в режимі off-line:
Також мобільний додаток може бути розраховане на роботу одночасно з декількома бек-офісними додатками. У тому числі і з додатками, створеними на платформі 1С:Підприємство:
Розробка мобільних додатків ведеться так само, як і розробка"звичайних" додатків, з тією лише різницею, що необхідно враховувати обмеження, які накладає мобільна платформа. Поточний склад обмежень описаний в документації.
Для конфігурації, що розробляється як мобільний додаток, слід встановлювати властивість НазначенняВикористання у значення МобільнийПристрій. В цьому випадку система автоматично приховає можливості, недоступні для мобільної платформи, а робочі інструменти (перевірка синтаксису, перевірка конфігурації та ін.) Будуть налаштовані на роботу саме з тим контекстом вбудованої мови, який доступний в мобільній платформі.
Щоб з конфігурації отримати мобільний додаток, готове для завантаження в магазин додатків, слід вивантажити мобільний додаток в XML файл. Потім, використовуючи "Збирач мобільних додатків", з XML файлу, дистрибутива мобільної платформи і додаткових файлів зібрати дистрибутиви мобільного додатка для операційної системи Android, iOS і Windows:
Складальник мобільних додатків - це невелике спеціальне прикладне рішення, призначене для того, щоб отримати дистрибутив мобільного застосування, придатний для публікації в магазині додатків. Складальник мобільних додатків поставляється разом з мобільною платформою.
Завдяки цьому додатку є можливість зберігати вихідні мобільні конфігурації, зібрані мобільні додатки (різних версій), а також дистрибутиви мобільної платформи і додаткові файли, необхідні додатком.
Інтерфейс мобільної платформи спроектований таким чином, щоб додатки 1С:Підприємство виглядали природними для тієї системи, на якій вони виконуються: iPhone, Android, Windows смартфон або планшет. Основними характеристиками інтерфейсу є сучасність, органічність і зручність. У той же час інтерфейс мобільної платформи за зовнішнім виглядом нагадує інтерфейс Таксі, який використовується в платформі 1С:Підприємство 8 для настільних додатків.
Інтерфейс мобільної платформи враховує останні тенденції в розвитку мобільних інтерфейсів. Розробникам, які звикли до програм для настільних комп'ютерів, ці тенденції можуть здатися незвичайними. Якщо спробувати сформулювати їх у двох словах, то головна ідея полягає в тому, що оформлення не повинно конкурувати з вмістом. Навпаки, оформлення повинно допомагати сприймати вміст.
Останнім часом в мобільних інтерфейсів різних вендорів пішли в минуле яскраві кольорові фони, зникли градієнти на елементах управління, пропали рамки у полів введення і у кнопок. Залишився тільки текст і картинки. Причому картинки теж втратили все багатство кольору. Вони стали відображатися в плоскому вигляді, отрісовиваться контурними лініями, одним кольором. Це робить їх схожими на символи шрифту.
Такий же підхід використовується в інтерфейсі мобільної платформи. Наприклад, кнопки регулювання, відкриття, вибору виглядають так:
А поле прапорця має тільки два стани і відображається специфічним, для мобільного інтерфейсу, чином:
На цих же малюнках видно, що багато елементів форми не мають рамок. Щоб вони не змішувалися один з одним, вони оформляються у вигляді рядків, які відділяються горизонтальними лініями, дуже схожими на шкільний зошит.
Заголовки полів, значення полів, і заголовки кнопок відрізняються один від одного тільки кольором і змістом тексту. Так заголовки полів працювати не будуть, значення полів чорним кольором, заголовки кнопок - зеленим. Причому заголовки полів у багатьох випадках можуть не використовуватися, а замінюватися підказкою введення. Щоб економити місце на формі:
Кнопки відрізняються не тільки зеленим кольором заголовків, а й сенсом. Наприклад, слово Додати. Воно саме запрошує його натиснути.
Ще один прийом, завдяки якому звільняється додатковий простір для розміщення даних, це спеціальний заголовок вікна. У ньому розташовується командна панель форми, а повний набір команд відкривається в випадаючому списку:
Поля введення поводяться найчастіше як кнопка, а не як поле для введення тексту. Особливо це стосується полів введення дати, чисел і полів вибору. Відомо, що на мобільних пристроях набагато простіше щось прокрутити, вибрати, простіше натиснути на великі кнопки. Але не завжди зручно набирати текст на клавіатурі. Тому для вибору дати відкривається барабан календаря, а для введення чисел - калькулятор:
Поля введення з швидким вибором не дозволяють вводити текст, а просто ведуть себе як одна велика кнопка вибору:
При запуску програми відображається повноекранна картинка, яку можна задати самостійно. У певний момент часу в нижній частині екрана з'являється логотип і копірайт розробника, перекриваючи частину картинки:
Початкова сторінка мобільного додатка є меню, що складається з великих кнопок. У ньому відображаються команди основного розділу з картинками і підписами. За допомогою цих кнопок користувач вибирає, що він буде робити далі:
Як переглянути опції об'єкта можна викликати не тільки натисканням на кнопку, але і жестом вправо:
В таблиці форми реалізовано спеціальне поле введення для повнотекстового пошуку. Під час введення тексту список оновлюється, відображаючи знайдені рядки:
Ще дві важливі функції таблиці, це упорядкування рядків жестами і множинне виділення. Упорядкування рядків включається спеціальною командою таблиці. Після цього в таблиці з'являється область, в якій можна схопити і тягнути рядок, тим самим упорядковуючи список:
Множина виділення теж включається спеціальною командою. В результаті цього рядка можна помітити і команди будуть діяти на всі помічені рядки:
Також хочеться згадати і контекстне меню в таблиці. Воно з'являється прямо в рядку. Для цього рядок потрібно зрушити жестом вліво:
У мобільній платформі існує кілька варіантів відображення сторінок форми. Один з них не має аналога в платформі для персонального комп'ютера і називається «гортання»:
В цьому режимі закладки виводяться у вигляді точок під сторінкою. Ні текст, ні картинка закладок не відображаються. Самі сторінки можна гортати горизонтальним жестом вправо - вліво. Це дуже схоже на головне меню телефону.
В табличному документі користувач може виділити довільний діапазон комірок, після чого з'явиться контекстне меню. Воно дозволяє, наприклад, скопіювати виділену область в буфер обміну, вивести розшифровку.
Ще одна особливість табличного документа, це масштабування двома пальцями. Воно дозволяє змінювати масштаб від 50 до 300 відсотків:
Важливим якістю мобільної платформи є підтримка функціональності, яка є специфічною для мобільних пристроїв.
Мобільна платформа дозволяє визначати і відображати географічне положення мобільного пристрою і поштову адресу, що відповідає цьому місцю розташування. Доступні такі можливості як:
Є можливість зробити аудіозапис, відеозапис або фотознімок. Результат можна перетворити в двійкові дані і зберегти в прикладному рішенні. Перед виконанням цих дій можна перевірити, чи підтримує мобільний пристрій дані можливості.
Також доступна функція сканування і розпізнавання штрих-кодів. Сканований код повертається у вигляді рядка.
Платформа дозволяє програмно звертатися до телефонної книги мобільного пристрою. Можна отримувати повну інформацію про що в ній знаходяться контактах. Також є можливість створювати, змінювати і видаляти записи в телефонній книзі. Доступ до цієї інформації може бути здійснений тільки з дозволу користувача, яке запитує автоматично, при першій спробі доступу.
Є можливість управляти календарями і подіями, що зберігаються на мобільному пристрої. Можна створювати, змінювати і видаляти календарі і події, призначати нагадування, вказувати періодичність і учасників зустрічей.
Мобільна платформа дозволяє набрати номер, а також історія здійснених дзвінків, або знайти в ній записи, відповідні деяким умовам.
Можна відправляти SMS і MMS повідомлення, а також обробляти вхідні повідомлення. Використання цієї функціональності на ОС Android і iOS має свої особливості, які описані в документації.
Є можливість відправляти листи за допомогою поштового клієнта, вбудованого в операційну систему мобільного пристрою. При цьому немає обмеження на довжину повідомлення, і є можливість використовувати вкладення.
Push і локальні повідомлення це перш за все спосіб проінформувати користувача про подію. Причому подія це може статися навіть в той момент, коли мобільний додаток знаходиться в фоновому режимі (запущено, але неактивно), або коли воно просто вивантажено з пам'яті і не виконується.
Локальні повідомлення це зручний інструмент для реалізації різноманітних нагадувань, які мобільний додаток встановлює саме для себе. Нагадувань, які можуть спрацювати вже в той момент, коли програма не активно. Вони можуть бути миттєвими (відображається відразу), запланованими (відображається в зазначений час) або періодичними (знов з'явився після закінчення зазначеного періоду).
За допомогою push-повідомлень можна реалізовувати сценарії взаємодії основного і мобільного додатків з ініціативи основного додатка. Коли в основному додатку виникає деяка подія, воно розсилає push-повідомлення одержувачам - мобільних додатків.
Для передачі повідомлень від відправника до одержувача механізм push-повідомлень використовує сторонній компонент - сервіс доставки повідомлень. Реалізована підтримка двох таких сервісів:
В результаті загальна схема взаємодії виглядає наступним чином:
Якщо мобільний додаток активно, то повідомлення одразу доставляється в додаток, і виповнюється обробник повідомлень, якщо він підключений. Якщо мобільний додаток працює у фоновому режимі (неактивно) або взагалі не виконується (вивантажено з пам'яті), то повідомлення відображається операційною системою. Після того, як користувач натисне на повідомлення, буде активізовано (або запущено) мобільний додаток, і буде виконаний (якщо він підключений) обробник повідомлень.
У мобільній платформі реалізована підтримка механізмів покупок, вбудованих в операційні системи Android і iOS. Для Android це сервіс Google Play In-App Billing. Для iOS це Apple In-App Purchase. Забезпечуються постійні, що витрачаються покупки, і підписки. Механізм покупок можна використовувати для реалізації наступних сценаріїв:
Механізм реклами в мобільній платформі, підтримує роботу з агрегатором AdMob компанії Google, і сервісом iAd компанії Apple. Рекламу, яка надається цими сервісами, можна показувати в мобільному додатку на повний екран, або у вигляді невеликого банера зверху чи знизу форми.
МИ ГОТОВІ ВІДПОВІСТИ НА ВАШІ ПИТАННЯ.
*Копіювання матеріалу можливо тільки з посиланням на джерело та із зазначенням автора матеріалу. Дякуємо за повагу інтелектуальних прав власності.TQM systems
SaaS сервіси
Програми 1С:Підприємство
CRM
ERP
Node.JS, .NET
1С:Підприємство
API, IPasS
Разработка Web Apps
1С:Підприємство Автоматизація
Аудит IT проектів
Інтеграція 1С:Підприємство
Отримуйте наші інформаційні матеріали:
Працюємо на IT-ринку з 2008 року.
Наша місія - спростити управління даними.
Copyright © 2008-2025 TQMsystems. Всі права захищені. Privacy Policy | Terms of Service