Формат 1C:Підприємство CommerceML : Для можливості обміну інформацією між системами на платформі 1С:Підприємство і зовнішніми додатками для торгівлі, такими як сайти інтернет-магазинів e-commerce, необхідна спільна мова, за допомогою якої бізнес міг би обмінюватися структурованими даними між своїми додатками в частині даних за торговельними операціями. Для цих цілей розробниками платформи 1С:Підприємство був розроблений свій універсальний формат CommerceML.
При використанні стандартного варіанту через файли обміну XML є свої недоліки. І вибирати такий підхід реалізації завдань інтеграції 1С:Підприємство не завжди доцільно. Існують альтернативні варіанти настройки інтеграції бізнес-додатків, - такі як використання інтеграційної платформи або шини обміну даними ESB .
Зі свого боку, маючи глибоку експертизу реалізації проектів, і гібридних рішень, - можемо запропонувати аналіз ваших завдань і оптимального варіанта архітектури рішення. Надсилайте ваш запит або домовитися про зустріч: Наші контакти .
Для обміну даними між бізнес-додатками стала необхідна спільна мова, за допомогою якої можна було б обмінюватися структурованими даними між своїми різнотипними додатками. Мова Internet першого покоління, HTML, не підходила для цієї мети - вона описує форматування інформації, але не описує її сенс.
У зв'язку з чим розробили XML - Extensible Markup Language (дослівно: розширювана Мова Розмітки). Якщо порівнювати з HTML, - вона теж містить розмітку тегами, але теги в XML описують вже і сенс і структуру інформації, дозволяючи безпосередньо обробляти її програмними засобами.
Аналогічні формати були розроблені для інших предметних областей. Наприклад, Міжнародна рада з преси і телекомунікацій не так давно оголосила NewsML як основну систему розмітки новинної інформації, також був створений MathML для математичних формул і символів в документах і ін.
Але для конкретних бізнес-додатків самого XML мало - це лише база, на основі якої можна побудувати обмін комерційною інформацією. Для цих цілей і був створений CommerceML.
Перша редакція стандарту CommerceML розроблена розробником платформи 1С:Підприємство та ін. партнерів, а так само за підтримкою технічних фахівців представництва Microsoft у 2000 році.
Між компанією Microsoft, розробником платформи 1С:Підприємство, низкою інших Інтернет-компаній і представництвом компанії Intel досягнуто згоди про підтримку та розвиток єдиного стандарту обміну комерційною інформацією у форматі XML.
З Вікі : CommerceML - стандарт обміну комерційною інформацією у форматі XML.
Для обміну стандартом CommerceML передбачається використання схем XML:
* Інформація викладена з відкритих джерел
Стандарти CommerceML використовуються для електронного обміну комерційними документами між інформаційними системами.
Стандарти дозволяють істотно знизити витрати на організацію інформаційної взаємодії за рахунок уніфікації обміну комерційною інформацією між різними організаціями: як виступаючими на ринку Інтернет-комерції, так і тими, що працюють в сфері традиційної (off-line) торгівлі.
Використання торговими організаціями програмного забезпечення, що підтримує дані стандарти, дозволить їм з мінімальними зусиллями і без залучення програмістів організувати публікацію своїх пропозицій на будь-яких Web-вітринах, що підтримують цей стандарт, а також реалізувати обмін інформацією між собою без спеціального доопрацювання програм. Наприклад, при оприбуткуванні товарів у покупця інформація про господарську операцію може бути автоматично завантажена з даних, отриманих від продавця.
Розробники прагнули забезпечити максимальну відкритість стандартів з тим, щоб він міг розвиватися на підставі об'єктивних потреб ринку і підтримуватися якомога ширшим колом виробників економічного програмного забезпечення та Інтернет-компаній. Для цього розробники спочатку створювали стандарти незалежно від особливостей власного програмного забезпечення або структур інформаційних баз і виходили із загальних принципів організації торгової діяльності. У той же час в стандарті враховані різні особливості роботи як Інтернет-компаній, так і торгуючих організацій.
При розробці стандартів використовувався ряд західних аналогів, проте запропоновані стандарти істотно від них відрізняються, так як враховують вітчизняну специфіку і включають кілька універсальних рішень, необхідних для Інтернет-компаній і торгових організацій. Разом з тим стандарти CommerceML мають багато спільного з рішеннями, використовуваними в найбільш популярних вітчизняних системах Інтернет-торгівлі.
В даний час опубліковані перша і друга редакції стандарту CommerceML і стандарт CommerceML EDI.
У першій редакції стандарту CommerceML передбачений електронний обмін такими даними:
Пропозиція практично збігається з одним рядком"звичайного" прайс-листа. Пропонується такий-то товар за такою-то ціною, що є в наявності в такій-то кількості. Наприклад, цукровий пісок за ціною 42 гривні за мішок, на складі є 125 мішків. Пропозиції групуються в Пакет пропозицій, в якому задається загальна частина всіх пропозицій (аналог "шапки" прайс-листа).
Для того щоб одержувачі пропозицій могли зрозуміти, який товар пропонується, останній повинен бути описаний. Опис товару і його класифікація "складаються" в Каталог. Каталог може бути "внутрішнім", тобто вкладеним в той же документ, що і пакет пропозицій, і складеним безпосередньо автором пакету пропозицій. Він також може бути "зовнішнім" - складеним однією з відомих фірм. В цьому випадку в пакеті пропозицій обмовляється, на який каталог (класифікатор) він орієнтований. Для однозначного визначення товару в останньому випадку досить посилання (ідентифікатора товару в зовнішньому каталозі), тобто в той же документ, що і пакет пропозицій, каталог товарів можна взагалі не включати. Таким чином, каталог товарів можна розглядати як якийсь класифікатор. Отже, в каталозі повинен бути обговорений список Властивостей (за якими критеріями проводиться класифікація). Стійкі поєднання властивостей зручно фіксувати в Набори властивостей (наприклад,"властивості відеомагнітофона","властивості телевізора"). Для вказівки, які властивості (або набори властивостей) доступні (можуть бути визначені, обов'язково повинні бути вказані) для всього каталогу, для його групи або для окремого товару, використовуються Посилання на властивості (Посилання на набори Властивостей). Каталог (класифікатор) зазвичай створюється багаторівневим (тобто мають розгалужене дерево категорій (Груп), до яких можна віднести товар). Іноді однозначна класифікація може викликати труднощі, тому для зручності дозволяється включати товари відразу в кілька категорій. Але при цьому одна з них повинна бути обрана в якості "основної". Наприклад, радіо-будильник можна віднести як до категорії "Радіоприймачі", так і до категорії "Будильники", але в першу чергу, радіо-будильник є радіоприймачем. При розробці класифікаторів прийнято для кожної позиції вказувати Аналоги (наприклад, для ліки це - інші ліки аналогічної дії, для запчастин - запчастини, які можна поставити замість даної).
Вказівка, якими власне властивостями із заданих в каталозі може володіти товар (або група), досягається за допомогою Посилання на властивість (при цьому ще можна задати обов'язковість заповнення даної властивості). Аналогічний тип елемента створений і для набору (Посилання на набір властивостей).
Для зберігання значень властивостей, в тому числі і додаткової, не передбаченої класифікатором інформації, служить спеціальний тип елемента Значення/Властивості.
Таким чином, для опублікування свого прайс-листа (складання свого пакета пропозицій) треба зробити наступне:
1.Класіфікувати свої товари.
Це можна зробити
2. Відправити пакет пропозицій.
До задачи, що вирішується за допомогою даної схеми, не входить обмін довільними документами. Також не входять завдання підтримки розподіленої бази даних. Схема описує документи, які супроводжують найбільш поширені торгові (господарські) операції:
Причому для підприємств (фірм) - відправника і одержувача XML-документа - зазначені господарські операції представляються різними документами. Наприклад "Відпуск товару" для відправника супроводжується оформленням "видатковою накладною" ("накладна на відпуск товару"), а для одержувача – оформленням "прибуткової накладної". Програма автоматизації обліку може, виходячи з виду господарської операції і ролі, яка вказана для даного підприємства,"зрозуміти", чи є "власне підприємство" (від імені якого автоматизується облік в програмі) одержувачем даного документа. Ролі передбачені наступні:
Наприклад, якщо в оброблюваному XML-документі, що описує "Відпуск товару" роль "власного підприємства" позначена як "Покупець", то це означає, що XML-документ описує видаткову накладну постачальника, і її слід імпортувати в облікову систему як "накладну на надходження товару".
Позначення:
За замовчуванням - всі атрибути і елементи є необов'язковими і мають тип "рядок", якщо спеціально не обумовлено інше.
Друга редакція стандарту CommerceML розроблена з урахуванням розвитку галузі інформаційних технологій і розвитку мови XML. XML-схема розроблена відповідно до рекомендацій консорціуму W3C, з побажаннями щодо розширення попередньої редакції стандарту в частині формалізації описів електронних документів і класифікації переданих даних.
Стандарт прийнятий і введений в дію рішенням ради директорів Некомерційного партнерства "Стандарти електронного обміну інформацією" 9 грудня 2003 р.
Обмін комерційною інформацією за стандартом можливий як між інформаційними системами контрагентів - учасників торгових операцій, так і між інформаційною системою підприємства і системою управління сайтом.
Електронні документи
Назва | Призначення | Коментарі |
---|---|---|
Електронні документи | ||
Каталог | Містить інформацію про товари. | Каталог повинен мати унікальний ідентифікатор, назву і містити інформацію про власника. Мінімально необхідна інформація про товар в каталозі повинна бути наступна:
- ідентифікатор товару в каталозі, - найменування товару, - базова одиниця виміру. Для кожного товару в каталозі можна вказувати аналоги і комплектуючі. Якщо однозначна класифікація викликає труднощі, то дозволяється включати товари відразу в кілька груп. |
Класифікатор | Встановлює правила, за якими повинні бути описані товари. | Кожен класифікатор повинен мати унікальний ідентифікатор, найменування та власника. У класифікаторі визначаються властивості товарів, групи (категорії) товарів і типи цін, за якими можна формувати комерційні пропозиції.
У класифікаторі, властивості можуть бути оголошені для каталогу або/та групи. Якщо властивості оголошені для каталогу, то вони поширюються на всі товари в каталозі, якщо властивості оголошені для групи, то значення цих властивостей встановлюються тільки для товарів групи. Для складання власного класифікатора потрібно: - скласти список властивостей товарів, за якими буде проводитися класифікація, - скласти ієрархічний список груп, - визначити типи цін, за якими можна (або потрібно) формувати комерційні пропозиції. Класифікатор тісно пов'язаний з каталогом - до каталогу «вміщується» товар, в класифікаторі міститься «структура» каталогу і правила опису товару. Якщо вважається, що в каталозі мінімальної інформації про товар (найменування, ідентифікатор, одиниця) досить, то класифікатор вказувати не потрібно, але якщо для товару в каталозі вказані значення властивостей і ідентифікатори груп (товар віднесений до певної категорії) , то потрібно вказати класифікатор, в якому ці властивості і групи описані. |
Документ | Передається інформація, необхідна для формування документів, супроводжуючих найбільш поширені торгові (господарські) операції:
- Замовлення товару; - Рахунок на оплату; - Відпуск товару; - Рахунок-фактура; - Повернення товару; - Передача товару на комісію; - Повернення комісійного товару; - Звіт про продажі комісійного товару; - Виплата готівки; - Повернення готівки; - Виплата безготівкових грошей; - Повернення безготівкових грошей; - Звіт про списання комісійного товару; - Переоцінка товарів; - Передача прав. |
Для підприємств (фірм) - відправника і одержувача ЕД - зазначені господарські операції представляються різними документами. Наприклад "Відпуск товару" для відправника супроводжується оформленням "видаткової накладної" ("накладної на відпуск товару"), а для одержувача – оформленням "прибуткової накладної". Програма автоматизації обліку може, виходячи з виду господарської операції і ролі, яка вказана для даного підприємства,"зрозуміти", чи є "власне підприємство" (від імені якого автоматизується облік в програмі) одержувачем даного документу. Ролі передбачені наступні:
- Продавець; - Покупець; - Платник; - Одержувач; - Комітент; - Комісіонер; - Ліцензіар; - Ліцензіат. Наприклад, якщо в ЕД, що описує "Відпуск товару" роль "власного підприємства" позначена як "Покупець", то це означає, що ЕД описує видаткову накладну постачальника, і її слід імпортувати до облікової системи як "накладну на надходження товару". |
Пакет Пропозицій | Пропозиції товарів із зазначенням цін (прайс-лист). | Пропозиція практично збігається з одним рядком "звичайного" прайс-листа. Пропонується такий-то товар за такими-то цінами за одиницю, що є в наявності в такій-то кількості. Наприклад, цукровий пісок за роздрібною ціною 293 грн/мішок, оптовою ціною 272 грн/10 мішків, на складі є 1 200 мішків.
Пропозиції групуються в пакет пропозицій, в якому задається загальна частина. |
Бізнес-транзакції
Назва | Призначення | Умови та періодичність |
---|---|---|
Бізнес-транзакції | ||
Напрямок каталогу продукції. | Відправлення каталогу продукції для публікації на Web-вітрині або обробки в системі автоматизації підприємства. Застосовуються різні способи доставки, наприклад, електронною поштою, на магнітному або іншому носії, Web. | При публікації або складанні комерційних пропозицій. Згідно встановленого регламенту між контрагентами або контрагентом і Web-вітриною (Інтернет-магазином). |
Напрямок комерційних пропозицій. | Відправлення комерційних пропозицій для публікації на Web-вітрині або обробки в системі автоматизації підприємства. Застосовуються різні способи доставки, наприклад, електронною поштою, на магнітному або іншому носії, Web. | При публікації або обробці комерційних пропозицій, складанні документів. Згідно встановленого регламенту між контрагентами або контрагентом і Web-вітриною (Інтернет-магазином). |
Отримання класифікатора. | Отримання автоматизованою системою підприємства класифікатора для складання каталогу або/і комерційних пропозицій. Застосовуються різні способи доставки, наприклад, електронною поштою, на магнітному або іншому носії, Web. | За необхідністю скласти каталог або прайс-лист відповідно до якого-небудь класифікатору (наприклад, галузевого або класифікатору певної Web-вітрини). |
Направлення документів CommerceML | Відправка документів CommerceML для подальшої їх обробки системою автоматизації підприємства або Web-вітриною. Застосовуються різні способи доставки, наприклад, електронною поштою, на магнітному або іншому носії, Web. | За необхідністю і відповідно до встановленого регламенту між контрагентами або контрагентом і Web-вітриною ( Інтернет-магазином). |
Мал.1. Схема обміну при публікації комерційних пропозицій за каталогом продавця.
Мал.2. Схема обміну при публікації комерційних пропозицій за каталогом Web-вітрини.
Мал.3. Загальна схема обміну документами CommerceML.
Мал.4. Схема обміну документами CommerceML при замовленні товару за каталогом постачальника.
Мал.5. Схема обміну документами CommerceML при відпустці товару постачальником.
Мал.6. Схема обміну документами CommerceML при поверненні товару покупцем.
Мал.7. Схема обміну документами CommerceML при передачі товару на комісію і звітах комісіонера.
Мал.8. Схема обміну документами CommerceML при поверненні комісійного товару.
Стандарт CommerceML EDI описує документи основних бізнес-процесів взаємодії мережевих операторів і їх постачальників, рекомендовані до застосування міжрегіональної громадською організацією "Стандартизація обміну діловою інформацією".
У квітні 2004 року представники ряду найбільших роздрібних мереж і постачальників ринку FMCG прийняли рішення про створення міжрегіональної громадської організації "Стандартизація обміну діловою інформацією". Метою роботи організації є реалізація ефективної інформаційної взаємодії учасників ринку роздрібної торгівлі та отримання ними додаткових вигод і конкурентних переваг. Для цього учасники домовилися розробити і просувати галузевий стандарт інформаційної та технологічної взаємодії компаній.
Протягом декількох місяців спільної роботи фахівців компаній ТД "Перехрестя", ТД "Копійка","Сьомий континент", розробник 1С:Підприємство, холдинг "Марта" (мережа універсамів SPAR,"Столиця"), ТОВ"Юнімілк","Actis Systems" і ряду інших великих компаній були створені стандарти основних бізнес-процесів взаємодії учасників ринку роздрібної торгівлі.
XML-схеми стандарту CommerceML EDI включають:
Завантажити: XML схему стандарту CommerceML EDI
ВИКОНУЄМО ПРОЕКТИ ІНТЕГРАЦІЇ БІЗНЕС-ДОДАТКІВ НА РІЗНИХ ПЛАТФОРМАХ
Використовуємо як стандартні методи, так і альтернативні: інтеграційну платформу
Будемо раді обговорити ваші завдання.
*Копіювання матеріалу можливо тільки з посиланням на джерело та із зазначенням автора матеріалу. Дякуємо за повагу інтелектуальних прав власності.TQM systems
SaaS сервіси
Програми 1С:Підприємство
CRM
ERP
Node.JS, .NET
1С:Підприємство
API, IPasS
Разработка Web Apps
1С:Підприємство Автоматизація
Аудит IT проектів
Інтеграція 1С:Підприємство
Отримуйте наші інформаційні матеріали:
Працюємо на IT-ринку з 2008 року.
Наша місія - спростити управління даними.
Copyright © 2008-2025 TQMsystems. Всі права захищені. Privacy Policy | Terms of Service