Ведення управлінської фінансової звітності - важливе завдання кожної компанії або підприємства. Як побудувати управлінський баланс і фінансову звітність в УНФ - про це наша стаття.
Ви вже працюєте з УНФ, та її складно підтримувати? Шукаєте програмістів чи потребуєте змін?
Ми пропонуємо унікальну можливість - 10 годин наших послуг супроводу.
Цей час допоможе вам вирішити нагальні питання та оцінити комфорт роботи з нами, зважити цінність і потребу у послугах підтримки.
► Наші сертифіковані консультанти нададуть вам знання і досвід здійснених впроваджень.
В цьому кейсі ви дізнаєтеся:
Існує два основні методи обліку доходів і витрат:
Нижче наведено порівняльну таблицю методів обліку доходів і витрат на прикладі однієї організації. Торгова компанія закуповує обладнання у постачальника на суму 10 000 з відстрочкою платежу на два місяці. Також отримує передплату з клієнта на повну суму рахунку.
Як видно з прикладу, за один місяць компанія може отримати прибуток за одним методом і збиток за іншим. Використання касового методу в якості основного тягне за собою ризик нестачі грошових коштів для виплати за зобов'язаннями. Наприклад, якщо в звітному періоді була отримана велика сума авансів від покупців, а виплат було мало, то прибуток вийде значним. Після виплати прибутку засновникам настає час розплачуватися з постачальниками, персоналом та ін. І в цей момент грошових коштів може не вистачити. Також варто враховувати, що перерахований аванс покупець може зажадати повернути в наступному періоді, але сума передплати буде вже врахована як дохід.
У програмі облік доходів і витрат ведеться методом нарахування (з відвантаження). Для додаткового аналізу можна паралельно вести облік за касовим методом та використовувати звіти з руху грошових коштів.
Група компаній спеціалізується за кількома напрямками: монтаж натяжних стель, монтаж пластикових вікон і продаж світильників. Вона має два відділи продажів, розташованих в різних кінцях міста.
У програмі облік доходів ведеться методом нарахування (аналогічно бухгалтерському обліку). Дохід формується в момент реалізації товару/робіт покупцеві, а не при оплаті від клієнта.
Облік доходів можна вести в розрізі структурних одиниць. Для цього потрібно включити опцію Кілька підрозділів в налаштуваннях параметрів обліку.
За допомогою наступних документів можна відобразити дохід:
У кожному з цих документів є реквізит Підрозділ. Саме на вказаний в ньому підрозділ буде віднесений дохід при проведенні документа (у разі замовлення-наряду при перекладі в статус Виконано).
Проаналізувати доходи за підрозділами можна в звіті Доходи і витрати за статтями (з відвантаження) розділу Компанія.
Мал.1. Доходи в розрізі підрозділів
Напрям бізнесу є ще одним розрізом аналітики управлінського обліку. Він доступний при включеній опції Кілька напрямків діяльності в налаштуваннях параметрів обліку.
Напрям, за яким буде отримано дохід при реалізації, визначається в картці номенклатури в полі Напрямок діяльності. Таким чином, в одному документі реалізації може бути нарахований дохід за різними напрямками.
Звіт Доходи і витрати за статтями (з відвантаження) дозволить перевірити прибутковість напрямків діяльності.
Мал.2. Доходи в розрізі напрямів діяльності
Для аналізу доходів в розрізі підрозділів і напрямків треба налаштувати відповідне угруповання.
Для обліку доходів, не пов'язаних з основною діяльністю організації, призначений рахунок обліку з типом Інші доходи. Приклади інших доходів: штрафи, нестачі від контрагентів і співробітників, безоплатно отримані активи (запаси, гроші), курсові різниці. Ці доходи можна врахувати наступними документами:
Для того щоб курсові різниці були нараховані як дохід, необхідно виконати процедуру закриття місяця.
Облік і розподіл непрямих витрат на собівартість випуску
Компанія орендує виробниче приміщення. Витрати на утримання цеху, а також зарплату начальника виробництва необхідно враховувати в собівартість виробленої продукції.
Непрямі витрати (загальновиробничі витрати) можуть бути відображені різними способами. Нижче наведені основні з них:
Важливо! Витрати повинні бути віднесені на той підрозділ, за яким формується випуск продукції / робіт.
Для розподілу загальновиробничих витрат на собівартість продукції/робіт необхідно виконати процедуру закриття місяця.
Спосіб розподілу для кожної статті налаштовується в картці рахунку. Розподіл може відбуватися пропорційно обсягу випуску або пропорційно прямій витраті (наприклад, сумі матеріальних витрат). В останньому випадку за кнопкою Фільтр (знаходиться в картці рахунку) потрібно вибрати рахунок обліку для розрахунку.
Мал. 3. Картка рахунку непрямих витрат
В звіті Оборотно-сальдова відомість в розділі Компанія доступна інформація про понесені непрямі витрати.
Мал.4. Звіт «Оборотно-сальдова відомість»
Примітка: Всі операції, пов'язані з рахунками типів Незавершене виробництво і Непрямі витрати (що розподіляються на собівартість продукції), не відображаються в звіті Доходи і витрати за статтями (з відвантаження), тому що відображені витрати списуються в собівартість.
Компанія, яка виробляє вироби зі штучного каменю, доставку до клієнтів в межах міста здійснює за свій рахунок різними транспортними компаніями. За кожне виконане замовлення менеджер отримує премію. Також в компанії існує практика преміювання дизайнерів з салонів, які дали рекомендацію клієнтові.
Використання в роботі такого документа, як Замовлення покупця, дозволяє організувати облік доходів і витрат в розрізі кожної угоди. Досить вказувати замовлення в документах реалізації і витрати. Наприклад, щоб нарахувати витрати з доставки або бонусу посереднику, потрібно в документі Прибуткова накладна на вкладці Послуги вибрати замовлення покупця в однойменній колонці. При цьому рахунок обліку номенклатури повинен бути з типом Витрати (які розподіляються на фінансовий результат).
Мал.5. Облік витрат на замовлення покупцеві в документі «Прибуткова накладна»
Премія співробітнику на замовлення нараховується в документі Нарахування зарплати із зазначенням угоди в колонці Аналітика.
Мал.6. Нарахування зарплати співробітнику в якості витрати на замовлення
Витрату на замовлення покупця можна нарахувати також в документах Витрата з каси і Витрата з рахунку. Для цього в документах потрібно вибрати операцію На витрати, статтю витрат і замовлення покупця.
Мал.7. Облік витрат на замовлення в документі «Витрата з каси»
В звіті Доходи і витрати за замовленнями покупців (з відвантаження) відображаються всі витрати в розрізі замовлень. У підсумку можна побачити кінцевий прибуток кожного замовлення.
Мал.8. Витрати на замовлення покупців
Примітка. З урахуванням витрат за замовленнями покупців відсутня прив'язка дати нарахування витрати до дати відвантаження на замовлення. Це означає, що замовлення можна відвантажити в одному місяці, а витрати нарахувати в іншому. Вийде, що в рамках місяця реалізації витрата не відобразиться, але в цілому за період або окремо на замовлення прибуток буде розрахований з урахуванням усіх нарахувань. Приклад: облік витрат, пов'язаних з рекламацією за давно виконаному замовленню.
Існують витрати, які повинні бути враховані на компанію в цілому без замовлення покупця. Їх нарахування виконується тими ж документами, що і на замовлення, тільки без посилання на нього. Якщо витрата не відноситься на конкретний напрям діяльності (наприклад, зарплата генерального директора), то його варто віднести на напрям Інше (за замовчуванням створено в програмі).
Мал.9. Загальні витрати в звіті «Доходи і витрати за статтями (з відвантаження)»
Важливо! При створенні переліку напрямів діяльності не рекомендується змінювати визначене Інше.
В звіті Доходи і витрати за статтями (з відвантаження) відображаються витрати, які явно віднесені на конкретний напрям. Однак ці витрати можуть бути розподілені між прибутковими напрямками. Для цього необхідно виконати процедуру закриття місяця. Витрати будуть розподілені згідно з тим способом, який вказаний в полі Спосіб розподілу в картці рахунку.
Мал.10. Способи розподілу в картці рахунку
Сам процес розподілу виконується процедурою Закриття місяця при встановленому прапорці Розрахувати фінансовий результат. Тому якщо потрібно розподілити витрати за іншими правилами, то досить змінити їх в картках рахунків і заново закрити місяць.
Розподілені статті витрат за напрямками відображаються в звіті Фінансовий результат розділу Компанія.
Мал.11. Загальні витрати, розподілені за напрямками пропорційно виручці
Перед тим як в програмі приступати до аналізу діяльності компанії (собівартість продажів, прибуток та ін.), необхідно виконати процедуру закриття місяця - в розділі Компанія перейти за кнопкою Закриття місяця в однойменну форму. Залежно від встановлених прапорців, будуть проведені наступні розрахунки:
Мал.12. Форма виконання процедури «Закриття місяця»
Рекомендується при закритті місяця завжди встановлювати прапорці Розрахувати прямі витрати, Розподілити витрати, Розрахувати фактичну собівартість, Розрахувати фінансовий результат. В іншому випадку собівартість робіт/продукції/товарів може бути некоректною, що тягне за собою невірні дані в фінансових звітах.
Для виконання процедури закриття місяця не обов'язково чекати закінчення календарного місяця. Закривати звітний період можна в будь-який момент. За кнопкою Попередній аналіз в нижній частині форми відкриється помічник аналізу ведення обліку. З його допомогою можна покроково перевірити коректність розрахунків з покупцями і постачальниками, а саме незараховані аванси. Зарахувати їх можна відразу в формі помічника. Також доступні перевірки з коректності розрахунку курсових різниць, заповнення виробничих документів відповідно до специфікації, закупівельних цін та ін. Більше інформації про алгоритми перевірок можна отримати, перейшовши за кнопкою Детальний опис у формі помічника.
Під час закриття місяця можуть виникати помилки. Вони фіксуються в звіті, який відкривається за кнопкою Звіт у формі Закриття місяця.
В звітах розділу Компанія розташований Монітор керівника (новий) - інструмент для оперативного аналізу ключових показників організації (залишок грошей, дебіторська заборгованість, продажу та ін.).
Мал.13-14. Монітор керівника
Період для показників налаштовується в формі монітора за кнопкою Налаштувати. За замовчуванням монітор формує показники на поточну дату.
Також для візуальної оцінки роботи бізнесу будуть корисні наступні інструменти в тому ж розділі:
В торгової компанії менеджерам щоквартально нараховуються премії за результатами роботи. Премія розраховується як відсоток від прибутковості всіх замовлень менеджерів з урахуванням всіх витрат організації.
При виконанні процедури закриття місяця з встановленим прапорцем Розрахувати фінансовий результат всі витрати, які не віднесені на певний напрям діяльності або віднесені на визначене спрямування Інше, будуть розподілені між тими напрямками, за якими отримано дохід. Спосіб визначення для кожного рахунку визначається в його картці.
Проаналізувати діяльність компанії в розрізі дохідних напрямків і статей доходів і витрат можна в звіті Фінансовий результат розділу Компанія. Цей звіт за оборотами і статтями ідентичний звіту Доходи і витрати за статтями (з відвантаження). Різниця в тому, що в ньому всі витрати та інші доходи розподілені за напрямками з доходом, а також з відвантаженими у звітному періоді замовленнями покупців.
Мал.15. Звіт «Доходи і витрати за статтями (з відвантаження)» з нерозподіленими загальними витратами
Для аналізу прибутку в розрізі менеджерів потрібно встановити в звіті угруповання за відповідальним з замовлень покупців.
Мал.16. Повний прибуток на замовлення в розрізі менеджерів
Звіт Управлінський баланс в розділі Компанія схожий на баланс, який передається до податкової служби. Але в УНФ його головне призначення - отримати дані про вартість організації (як окремих компаній, так і бізнесу в цілому). Показники балансу формуються на підставі розкритих господарських операцій. Ці операції можуть бути не прийняті до бухгалтерського обліку - звідси і назва балансу.
Мал.17. Звіт «Управлінський баланс»
Наша команда завжди на зв'язку і готова допомоти вам. Звертайтеся, наші контакти.
*Копіювання матеріалу можливо тільки з посиланням на джерело та із зазначенням автора матеріалу. Дякуємо за повагу інтелектуальних прав власності. TQM systems
SaaS сервіси
Програми 1С:Підприємство
CRM
ERP
Node.JS, .NET
1С:Підприємство
API, IPasS
Разработка Web Apps
1С:Підприємство Автоматизація
Аудит IT проектів
Інтеграція 1С:Підприємство
Отримуйте наші інформаційні матеріали:
Працюємо на IT-ринку з 2008 року.
Наша місія - спростити управління даними.
Copyright © 2008-2024 TQMsystems. Всі права захищені. Privacy Policy | Terms of Service