Автоматизоване ведення всіх виробничих операцій значно прискорює і спрощує роботу будь-якої компанії. Як правильно аналізувати, розподіляти і враховувати виробничі завдання, - розглянемо докладніше.
Ви вже працюєте з УНФ, та її складно підтримувати? Шукаєте програмістів чи потребуєте змін?
Ми пропонуємо унікальну можливість - 10 годин наших послуг супроводу.
Цей час допоможе вам вирішити нагальні питання та оцінити комфорт роботи з нами, зважити цінність і потребу у послугах підтримки.
► Наші сертифіковані консультанти нададуть вам знання і досвід здійснених впроваджень.
В цій статті Ви знайдете відповіді на таі питання:
Компанія випускає меблеву продукцію як для продажу в своїх салонах, так і під замовлення клієнтів. Після отримання передоплати замовлення відправляється у виробництво, яке має випустити виріб протягом 21 дня.
Доступність виробничого обліку в програмі визначається опцією Планування та облік виробничої діяльності в налаштуваннях обліку.
Для обліку серійного виробництва призначена схема обліку через документи Замовлення на виробництво - Виробництво. Вони розташовані в розділі Виробництво. У замовленні на виробництво на вкладці Продукція вказується номенклатура з типом Запас, яку необхідно зробити. На вкладці Матеріали підбираються запаси, які будуть використані при виробництві. Вони можуть бути заповнені автоматично за специфікацією продукції за допомогою кнопки Заповнити за специфікацією. Специфікація продукції вказується в табличній частині Продукція в однойменній колонці.
Мал.1. Завдання на випуск продукції
Мал.2.Необхідні для виробництва матеріали
Поля Старт і Фініш визначають планові дати початку і закінчення випуску продукції. При проведенні замовлення на виробництво воно потрапляє в план на випуск в розрізі підрозділу, продукції, дати фінішу. Перевірити планований випуск продукції можна в звіті Замовлення на виробництво в розділі Виробництво.
Фактичне виробництво продукції відображається документом Виробництво. Він вводиться на підставі замовлення на виробництво, всі дані автоматично в нього переносяться. Залишається перевірити і при необхідності скоригувати фактично витрачені матеріали і кількість випущеної продукції. При проведенні документа Виробництво матеріали спишуться з місця зберігання, зазначеного в полі Списати з, а їх сума увійде до собівартості продукції, номенклатури, що випускається. Зазначена в документі продукція надійде на склад в поле Одержувач. Якщо одержувачем є структурна одиниця з типом Підрозділ, то перед відвантаженням продукції її слід перемістити на склад.
Мал.3. Документ «Виробництво»
Примітка. Якщо планування серійного виробництва і контроль його виконання не потрібні, то для відображення випуску досить створювати документ Виробництво.
Для обліку позаказного виробництва до списку використовуваних документів слід додати замовлення покупця. На підставі цього документа створюється замовлення на виробництво. В даному випадку в ньому, в поле Замовлення покупця, буде посилання на замовлення клієнта. Подальша послідовність дій аналогічна такій при обліку серійного виробництва. При проведенні документа Виробництво випущена продукція буде автоматично зарезервована під замовлення, вказаний в полі Замовлення покупця.
Мал.4. Завдання на виробництво під замовлення покупця
Аналіз виконання замовлень на виробництво в розрізі замовлень покупців виконується в звіті Замовлення на виробництво.
Мал.5. Звіт «Замовлення на виробництво» з угрупованням за замовленнями покупців
Облік виробничих відходів
При виробництві меблів залишаються обрізки матеріалів (ДСП, МДФ), які можна використовувати в подальшому. Виробничі відходи беруть участь в складському обліку.
У документі Виробництво на вкладці Відходи вказуються запаси, які приймаються до обліку в якості матеріалів. Якщо відходами є обрізки, то їх розміри зручно враховувати в якосты характеристик номенклатури. При проведенні документа Виробництво запаси, зазначені на вкладці Відходи, надійдуть на склад в поле Одержувач відходів за нульовою вартістю.
Мал.6. Облік відходів в документі «Виробництво»
Матеріали можуть бути зарезервовані під замовлення покупця на різних стадіях виконання замовлення:
Мал.7. Резервування матеріалів під замовлення покупця
Перевірити наявність зарезервованих під замовлення клієнтів матеріалів можна в звіті Залишки товарів на складах в розділі Виробництво. Контроль забезпечення матеріалами планового випуску для замовлення покупця здійснюється в звіті Потреба в запасах розділу Закупівлі.
Мал.8. Аналіз забезпечення виробництва необхідними матеріалами
Списання зарезервованих матеріалів відбувається в документі Виробництво при заповненій колонці Резерв на вкладці Матеріали.
У компанії з виробництва поживних батончиків для кожної продукції призначена своя специфікація. Для визначення відхилення випущених виробів від рецептури щомісяця технологом проводиться аналіз використовуваних інгредієнтів.
У програмі можна створити і зберігати специфікацію продукції в довіднику Специфікації. Її можна створити, відкривши в картці номенклатури за допомогою кнопки Специфікації список специфікацій.
Елемент довідника Специфікація складається з двох вкладок: Склад і Операції. Остання вкладка доступна, якщо встановлено прапорець Технологічні операції в налаштуваннях обліку програми за розділом Виробництво.
Мал.10. Специфікація продукції, що виробляється
У табличній частині Склад вказуються запаси і послуги, які використовуються при випуску продукції. При заповненні комплектуючих слід вибрати значення в поле Тип рядка:
У табличній частині Операції визначається склад технологічних операцій, що виконуються співробітниками при виробництві. А також норма часу на виконання операції для заданої кількості продукції.
Мал.11. Операції за специфікацією, які виконуються
Крім кількісного планування складу продукції можливо сумове планування - формування планової собівартості. Для цього слід для кожної номенклатури, яка бере участь в специфікації, призначити ціну. Можна використовувати вид ціни з назвою Облікова ціна, яка створена в програмі за умовчанням, або створити нову.
Перегляд складу виробу за специфікацією і плановою собівартістю доступний в звіті Нормативний склад виробу в розділі Виробництво.
Мал.12. Звіт «Нормативний склад виробу»
Примітка. Значення цін матеріалів для планової собівартості зручніше формувати на підставі закупівельних цін за допомогою обробки Формування цін (див. «Формування прайс-листа на підставі закупівельних цін»).
Для аналізу виробничої собівартості продукції призначений звіт Собівартість випуску в розділі Виробництво. Цей звіт містить інформацію про випущену продукцію, специфікацію випуску та про понесені витрати: матеріальні (з деталізацією стосовно запасів), а також нематеріальні. Також в розділі Виробництво розташований звіт План-фактний аналіз випуску. З його допомогою можна проаналізувати співвідношення фактичної і планованої кількості використовуваних запасів. Планова кількість запасів заповнюється з специфікації випущеної продукції.
Для аналізу відповідності фактичної собівартості продукції планової слід порівняти значення в звіті Собівартість випуску зі значеннями в звіті Нормативний склад виробу.
В організації з виробництва виробів з штучного каменю є два фрезерних верстата з ЧПУ. За робочу зміну один верстат може обробити 10 аркушів виробів. При отриманні завдання на виробництво начальник цеху визначає термін різання з урахуванням завантаженості верстатів.
Для того щоб в програмі став доступним механізм планування завантаженості ресурсів, необхідно в настройках обліку встановити прапорець Планувати завантаження ресурсів підприємства. Після цього в розділі Виробництво відобразиться довідник Ресурси підприємства. В цьому довіднику зберігаються всі ресурси компанії. В якості ресурси можуть виступати співробітники, бригади, обладнання, цехи та ін. Для ресурсу можна призначити розклад - визначити його доступність.
Мал.13. Ресурси компанії одного виду
Мал.14. Перелік ресурсів компанії
Планування виробничого ресурсу здійснюється в документі Замовлення на виробництво на вкладці Задіяні ресурси. В одному документі можна запланувати завантаження одного або декількох ресурсів на різні проміжки часу.
Мал.15. Планування завантаження ресурсу в документі «Замовлення на виробництво»
Примітка. Планування ресурсів є в документі Замовлення-наряд на вкладці Задіяні ресурси, наприклад: бригади, автомобілі, апарати.
Для аналізу завантаженості ресурсів призначений інструмент Планувальник в розділі Виробництво. У ньому на вкладці Завантаження ресурсів в двох режимах (Календар і Діаграма) відбивається зайнятість ресурсів компанії.
Мал.16. Календар завантаження ресурсів
Мал.17. Діаграма завантаження ресурсів
Співробітники на виробництві побутівок працюють на відрядній оплаті праці. За кожну виконану операцію робітникові нараховується фіксована сума. Сума відрядної оплати входить до собівартості зібраної побутівки.
Для обліку відрядної оплати в якості прямої виробничої витрати призначений документ Відрядний наряд. Цей документ дозволяє вирішити два завдання: нарахувати зарплату співробітникові і віднести суму нарахування до собівартості продукції / роботи. Відрядний наряд рекомендується створювати на підставі документів Замовлення на виробництво і Замовлення-наряд.
Мал.18. Документ «Відрядний наряд»
Роботи, за які нараховується зарплата працівникові, вказуються в колонці Операція. Вони можуть заповнюватися автоматично, якщо в специфікації, яка використовується, заповнена вкладка Операції. У реквізиті Кількість (план) автоматично заповнюється планова кількість продукції, що випускається. Фактична кількість (реквізит Кількість (факт)) слід заповнити вручну. В полі Розцінка вказується вартість операції за одну одиницю продукції. Кінцева вартість робіт розраховується після заповнення фактичної кількості.
Важливо! Для коректного обліку прямих витрат підрозділ випуску (реквізити Виробник в документі Виробництво і Підрозділ в замовлення-наряді) має збігатися з підрозділом обліку витрат. В іншому випадку витрати не будуть списані в собівартість продукції / робіт. Якщо в документі Виробництво в полі Виробник обрана структурна одиниця з типом Склад, то на випуск цієї продукції витрати віднесені не будуть.
Після виконання операції Закриття місяця нарахована відрядна оплата спишеться в собівартість продукції. Проаналізувати структуру собівартості можна в звіті Собівартість в розділі Виробництво. Для обліку витрати за допомогою відрядного наряду необхідно встановити прапорець Закрито. При проведенні документа буде нарахована витрата на дату, зазначену в полі Дата закриття. Побачити заборгованість, що з'явилася перед співробітником можна в звіті Розрахунки з персоналом.
У компанії з виробництва тарталеток і їстівних тарілок протягом місяця видаються витратні матеріали в цех. На виробництві кожного виду продукції зайняті окремі робочі, які отримують оклад.
Списати запаси в собівартість всього випуску за місяць можна за допомогою документа Переміщення запасів з видом операції Списання на витрати. В полі Відправник потрібно вказати місце зберігання, з якого списуються матеріали: склад або підрозділ (попередньо в підрозділ треба їх перемістити).
Мал.19. Списання запасів на загальновиробничі витрати
В полі Одержувач потрібно вибрати підрозділ випуску продукції, а в реквізиті Рахунок витрат вибрати рахунок в групі Витрати, що розподіляються на собівартість випуску продукції. При проведенні документа зазначені в ньому запаси спишуться, а їх сума буде нарахована в якості загальновиробничих витрат. Загальновиробничі витрати будуть розподілені в собівартість продукції після проведення регламентної операції Закриття місяця.
Такі витрати, як зарплата виробничого персоналу, можуть бути списані як в цілому на собівартість всього випуску, так і на конкретну продукцію. Для першого варіанту достатньо, щоб в документі Нарахування зарплати в колонці Аналітика був обраний рахунок з групи Витрати, що розподіляються на собівартість випуску продукції.
Якщо зарплату конкретного робочого необхідно врахувати в якості прямої виробничої витрати на випуск конкретного виду продукції, то потрібно виконати наступні дії:
1. Нарахувати зарплату співробітникові. У документі Нарахування зарплати в колонці Аналітика з нарахування працівника вибрати рахунок з групи рахунків Витрати, пов'язані з випуску продукції (Прямі). Значення реквізиту Підрозділ в документі повинно відповідати підрозділу.
Мал.20. Нарахування заробітної плати виробничим робітникам
2. Списати витрати на випущену продукцію. У розділі Виробництво створити документ Розподіл витрат. У ньому вказати період випуску продукції, підрозділ. На вкладці Продукція за допомогою кнопки Заповнити за випуском автоматично з'явиться вся випущена продукція. Її можна додати вручну. У цій табличній частині слід залишити тільки ту продукцію, на яку буде списуватися певна витрата. На вкладці Витрати натиснути кнопку Заповнити за залишками - програма заповнить враховані на вбрання підрозділ витрати. Потрібно залишити тільки ті, які спишуться в собівартість обраної продукції, решта видалити. Потім натиснути на кнопку Розподілити за кількістю і провести документ.
Мал.21. Випущена продукція за період в документі «Розподіл витрат»
Проаналізувати собівартість випущеної продукції з урахуванням загальновиробничих витрат можливо в звіті Собівартість випуску в розділі Виробництво.
Мал. 22. Собівартість продукції з урахуванням розподілених витрат з зарплати
Примітка. Виконання робіт (реалізація номенклатури з видом Робота) також відноситься до випуску продукції. Це означає, що загальновиробничі витрати можна списувати і на виконувані роботи.
Наші аналітики проконсультують вас у будь-якому питанні. Наші контакти. Чекаємо на ваші звернення.
*Копіювання матеріалу можливо тільки з посиланням на джерело та із зазначенням автора матеріалу. Дякуємо за повагу інтелектуальних прав власності. TQM systems
SaaS сервіси
Програми 1С:Підприємство
CRM
ERP
Node.JS, .NET
1С:Підприємство
API, IPasS
Разработка Web Apps
1С:Підприємство Автоматизація
Аудит IT проектів
Інтеграція 1С:Підприємство
Отримуйте наші інформаційні матеріали:
Працюємо на IT-ринку з 2008 року.
Наша місія - спростити управління даними.
Copyright © 2008-2025 TQMsystems. Всі права захищені. Privacy Policy | Terms of Service