Штатний розклад в модулі Зарплата і кадри об’єднує в собі різну інформацію про штатні одиниці організації. Наприклад, прогнозована кількість співробітників, які займають штатну одиницю, а також форму і розмір оплати праці. Під штатною одиницею мається на увазі якась посада в певному підрозділі організації.
Новини, анонси, майстер-класи та ін. корисний контент для тих, кому важливо бути попереду та в курсі теми
Штатний розклад дозволяє відстежити загальну структуру організації зі списком штату працівників. Тут відображаються абсолютно всі зміни стосовно штату, по нарахуваннях.
У програмних рішеннях BAS ERP, КУП та БдУ КОРП є можливість вести штатний розклад підприємства. Штатний розклад є деталізацією структури організації за посадами.
Консультант з ведення обліку Заробітної плати і кадрів
в програмних продуктах BAS і 1С:Підприємство
Наталія Попова "TQM systems"
Запитуйте будь-що про автоматизацію обліку заробітної плати та управління персоналом, про роботу з програмами BAS, побудову розрахунків і бізнес-процесів.
Ми підготуємо для вас матеріали та надамо розгорнуту відповідь, поділимося багатим досвідом.
У довіднику Організації зберігається перелік організацій (юридичних та фізичних осіб), які входять у склад підприємства.
Кожна організація має свої підрозділи, які можна побачити в довіднику Підрозділи організації.
Підрозділу можна задати свій графік роботи, по підрозділу окремо можливе нарахування та виплата заробітної плати, якщо є відповідні настройки в розділі Зарплата. Підрозділу можливо задати окремі параметри фінансового обліку зарплати та правил її виплати.
Окремо є довідник Структура підприємства, в ньому зберігається інформація про фінансову структуру підприємства - перелік підрозділів (ЦВР - центри фінансової відповідальності), на яких накопичуються витрати, також і по оплаті праці.
Ці два довідника незалежні один від одного, використовуються в різних облікових задачах. Довідник Підрозділи підприємства використовується в кадровому обліку, довідник Структура підприємства - в фінансовому. При прийомі співробітника на роботу треба визначати і підрозділ організації, в якому людина буде працювати, і підрозділ підприємства, де будуть накопичуватись витрати з оплати праці.
Перелік посад на підприємстві зберігається в довіднику Посади. Цей довідник заповнюється вручну або підбором з класифікатору.
Довідник Посади використовується для створення штатного розкладу. Під час прийому на роботу і в інших кадрових документах посада співробітника вибирається з переліку посад вибраного підрозділу, який затверджений в штатному розкладі.
Отже, коли людина приймається на роботу, в прийомі вказується підрозділ організації і посада в цьому підрозділі - це є Штатна позиція. В штатному розкладі підрозділу можна створити кілька позицій з однаковою посадою, та уточнювати ці посади розрядами, тарифними групами, різними умовами праці.
Штатний розклад - це документ, що встановлює структуру компанії, кількість штатних одиниць та посадові оклади до цих одиниць, визначає плановий ФОП, та відображає за допомогою звітів потреби в штатних одиницях.
В прикладному рішенні є можливість автоматичної перевірки кадрових документів (прийомів, переміщень) на відповідність штатному розкладу. Цю функцію можна включити в розділі НДІ і адміністрування.
Штатний розклад у системі можна вести одним з двох способів:
⓵ спрощено, якщо можливість ведення історії штатного розкладу не передбачена;
⓶ зі зберіганням історії змін.
Далі показано, як створювати та затверджувати штатний розклад та штатні позиції:
Після створення та затвердження штатний розклад має такий вигляд
Якщо в програмі обрана можливість відображення індексації заробітку співробітників, то відобразити в організації індексацію заробітку на штатному розкладі можна за допомогою документа Індексація штатного розкладу.
В документі зазначаються показники, значення яких потрібно індексувати, і коефіцієнт індексації.
Документ автоматично заповнюється відповідно до діючого на зазначений в документі місяць штатного розкладу: відбираються ті позиції, в нарахуваннях за якими використовуються зазначені показники, і значення цих показників множаться на вказаний коефіцієнт.
На підставі документу Індексація штатного розкладу можна створювати документ Індексація заробітку.
Для аналізу діючого штатного розкладу передбачені такі звіти:
✔Штатний розклад на підпис,
✔Дотримання штатного розкладу,
✔Штатна розстановка та інші.
Консультант з ведення обліку Заробітної плати та Кадрів
в програмних продуктах BAS та 1С:Підприємство
Наталія Попова, "TQM systems"
Більше: Інструкції BAS ERP у нашому блозі
*Копіювання матеріалу можливе тільки з посиланням на джерело і зазначенням автора матеріалу. Вдячні за повагу до прав інтелектуальної власності TQM systems
SaaS сервіси
Програми 1С:Підприємство
CRM
ERP
Node.JS, .NET
1С:Підприємство
API, IPasS
Разработка Web Apps
1С:Підприємство Автоматизація
Аудит IT проектів
Інтеграція 1С:Підприємство
Отримуйте наші інформаційні матеріали:
Працюємо на IT-ринку з 2008 року.
Наша місія - спростити управління даними.
Copyright © 2008-2024 TQMsystems. Всі права захищені. Privacy Policy | Terms of Service