Як оформити матеріальну допомогу співробітнику, повна інструкція з прикладами розрахунку, види, яка допомога обкладається ПДФО, а яка ні, всі функції і правила.
Консультант з ведення обліку Заробітної плати і кадрів
в програмних продуктах BAS і 1С:Підприємство
Наталія Попова "TQM systems"
Запитуйте будь-що про автоматизацію обліку заробітної плати та управління персоналом, про роботу з програмами BAS і 1С:Підприємство, ЗУП, побудову розрахунків і бізнес-процесів.
Ми підготуємо для вас матеріали та надамо розгорнуту відповідь, поділимося багатим досвідом.
Розглянемо з вами сьогодні порядок нарахування матеріальної допомоги співробітникам організації, а також порядок утримання податків з цієї суми при веденні повного обліку нарахувань.
Загальні положення про допомогу:
Оскільки матеріальна допомога може надаватися з різних підстав, від яких залежать її оподаткування та відображення в обліку, в документі слід вибрати вид матеріальної допомоги.
У випадках якщо виплата матеріальної допомоги має систематичний характер і така допомога надається всім або більшості працівникам, та її виплата передбачена будь якими положеннями про оплату праці найманих працівників (колективним договором, галузевою угодою тощо), то така матеріальна допомога при оподаткуванні прирівнюється до заробітної плати і вся її сума включається до загального місячного оподатковуваного доходу і оподатковується за ставкою 18% і військовим збором за ставкою 1,5%.
А от якщо нецільова благодійна (матеріальна) допомога надається працівникам за їх заявами у зв’язку з особистими обставинами і яка носить разовий характер (наприклад, на вирішення соціально-побутових потреб), то її оподаткування регулюється п.п. 170.7.3 ст. 170 ПКУ.
Матеріальна допомога до відпустки може нараховуватися безпосередньо в документі Відпустка, якщо була обрана така можливість.
Приклад 1
Співробітнику підприємства «Добро» Титову А.В щомісяця нараховується матеріальна допомога в розмірі 5000 грн.
Згідно п.4 розділу «Загальні положення» при нарахуванні матеріальної допомоги в розмірі 5000 грн., ПДФО оподатковується тільки сума 1820,00 грн. (5000,00 грн. - 3180,00 грн.).
1. Попередньо в довіднику «Види доходів ПДФО» (розділ «Зарплата і кадри», група «Довідники та настройки») необхідно створити новий вид доходу для відображення оподаткованої матеріальної допомоги з кодом 126, в якому:
Звернути увагу!
Оскільки об'єктом нарахування військового збору є практично всі доходи, з яких утримується ПДФО, «за замовчуванням» базою для розрахунку військового збору будуть всі види доходів ПДФО, в яких основна ставка і ставка в колонці «Військовий збір» відрізняються від значення «Не оподатковується».
Неоподатковувана матеріальна допомога з кодом 169 створена в довіднику «Види доходів ПДФО» за замовчуванням.
У плані видів розрахунку «Нарахування» (розділ «Зарплата і кадри», група «Довідники та настройки») потрібно створити два види розрахунку для відображення нарахування неоподатковуваної і оподаткованої матеріальної допомоги, тому що сума матеріальної допомоги перевищує граничний розмір доходу ( п.3 розділу “Загальні положення).
Дані види розрахунку співробітникам обираються при нарахуванні Матеріальної допомоги.
Розрахунок заробітної плати та нарахування матеріальної допомоги виконується документом «Нарахування зарплати» (розділ «Зарплата і кадри», група «Зарплата»).
Автоматичне заповнення і розрахунок документа за всіма плановим нарахуванням співробітників виконується за допомогою кнопки «Заповнити».
Якщо необхідно нарахувати зарплату не всім, а конкретним співробітникам, документ слід заповнити за допомогою кнопки «Підбір».
При розрахунку заробітної плати:
Приклад 2
Співробітниці підприємства ПП «Немешев» Філімоновій С.П. у серпні 2021 року нарахована разова матеріальна допомога (п.2 розділу «Загальні положення») в розмірі 8000,00 грн.
При прийомі на роботу співробітниці призначено оклад 6100,00 грн.
Аналогічно до порядку, описаному в прикладі 1, попередньо в плані видів розрахунків «Нарахування» слід створити два види розрахунку для відображення оподатковуваної і неоподатковуваної ПДФО матеріальної допомоги .
Оскільки разова матеріальна допомога не оподатковується ЄСВ ФОП, на закладці «Податковий і бух. облік», створених видів розрахунків, в реквізиті «Вид ЄСВ» слід вказати «Не враховується».
Розрахунок заробітної плати та нарахування матеріальної допомоги виконується документом «Нарахування зарплати» (розділ «Зарплата і кадри»).
Оскільки матеріальна допомога разова, в документі нарахування зарплати на закладці «Нарахування» за співробітницею слід вручну додати два нових рядка і вказати створені види розрахунку, для відображення нарахування оподатковуваної і неоподатковуваної матеріальної допомоги.
Розмір нарахованої співробітниці суми матеріальної допомоги розраховується вручну і вказується в колонці «Розмір».
Перерахунок сум податків і зборів слід виконати за допомогою кнопки «Перерахувати».
При розрахунку заробітної плати:
Для аналізу даних про суми нарахованої заробітної плати, утриманих податків і нарахованих внесків ЄСВ ФОП призначена підсистема стандартних звітів по зарплаті (розділ «Зарплата і кадри», група «Зарплата» - «Звіти по зарплаті»).
Наприклад, перевірити правильність утриманих сум ПДФО в розрізі видів доходів можна за допомогою звіту «Аналіз ПДФО по працівникам».
Для аналізу сум нарахованих внесків ЄСВ ФОП в розрізі фізичних осіб - співробітників підприємства можна скористатися звітом «Аналіз внесків у фонди по праіцівникам».
Роботодавець загиблого співробітника і тільки на останньому місці роботи, в т.ч. перед виходом на пенсію, може надавати допомогу на його поховання. Вона може бути видана як у грошовій формі, так і у вигляді оплати послуг інших організацій (наприклад, організації по наданню ритуальних послуг) чи послуг, які надані сами роботодавцем (наприклад, надання автомобіля).
Щоб виплатити допомогу, яка видається підприємством родичу померлого працівника, потрібно отримати заяву від родичів про надання такої допомоги та копію свідоцтва про смерть. У цьому випадку видається наказ про надання допомоги. Допомога оподатковується у такому порядку (п. ―б пп. 165.1.22 ПКУ): НЕ оподатковується ПДФО, тобто не включається до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу в розмірі, що не перевищує подвійного розміру суми, яка визначена пп. 169.4.1 ПКУ (це гранична межа, яка дає право на ПСП). Для 2021 р. дана сума дорівнює 6360 грн (=2×3018). Це ж саме стосується ВЗ (пп. 1.2 і 1.7 пп. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). У формі 4ДФ така допомога відображається під кодом ―146 (ІПН зазначається отримувача допомоги); оподатковується ПДФО, якщо сума перевищує згаданий граничний розмір (6360 грн). Тоді то сума перевищення розглядається як додаткове благо за кодом ―126 у формі 4ДФ (ІПН зазначається отримувача допомоги). В обох випадках ЄСВ на таку допомогу не нараховується, так як такі виплати не належать до фонду оплати праці (також п. 14 Переліку з постанови Кабміну від 22.12.2010 р. № 1170).
Також можлива ситуація: за допомогою звернувся працівник підприємства для поховання померлого родича або роботодавець не є останнім для померлого працівника. Така допомога оподатковується на загальних підставах зі сплатою ПДФО та ВЗ (код ―126). Проте існує інший, кращий, спосіб оформити таку допомогу – подати її як благодійну нецільову допомогу з відповідною заявою від отримувача. Така допомога не оподатковується ПДФО та ВЗ сукупно у розмірі, що не перевищує за рік по одному отримувачу суми з пп. 169.4.1 ПКУ (в 2021р. – це 3180 грн). Код такої допомоги в 1ДФ ―169. Сума перевищення за її наявності остаточно оподатковується під час її нарахування (виплати).
Консультант з ведення обліку Заробітної плати та Кадрів
в програмних продуктах BAS та 1С:Підприємство
Наталія Попова, "TQM systems"
Більше: Інструкції у нашому блозі
*Копіювання матеріалу можливе тільки з посиланням на джерело і зазначенням автора матеріалу. Вдячні за повагу до прав інтелектуальної власності TQM systems
SaaS сервіси
Програми 1С:Підприємство
CRM
ERP
Node.JS, .NET
1С:Підприємство
API, IPasS
Разработка Web Apps
1С:Підприємство Автоматизація
Аудит IT проектів
Інтеграція 1С:Підприємство
Отримуйте наші інформаційні матеріали:
Працюємо на IT-ринку з 2008 року.
Наша місія - спростити управління даними.
Copyright © 2008-2024 TQMsystems. Всі права захищені. Privacy Policy | Terms of Service