Коли компанія починає впроваджувати систему автоматизації, запускає проект, вже обравши для втілення підрядника, звичайно ж, вона планує пройти успішно весь шлях у найкоротший термін. Але так буває, й нерідко, що вже до середини проекту доводиться шукати іншого підрядника, аби хоча б допомогли розібратися, що робиться за проектом і чи правильно він взагалі розвивається.
Новини, анонси, майстер-класи та ін. корисній контент для тих, кому важливо бути попереду та в курсі теми
Чому такі питання виникають, і як з ними ефективно працювати, ми розглянемо в нашому відео.
Сьогодні ми поговоримо про аудит системи. Досить часто до нас надходить запит від замовника, у якого вже йде проект, чи існує певна система. «Напевно, адресують вони нам цю інформацію, потрібно для початку зробити аудит системи».
І в цей момент виникає кілька запитань: «А який аудит ви хочете?» І на цьому замовник зазвичай такий: «А про що ви?» А давайте спробуємо розібратися, про що ми питаємо, коли ставимо це питання.
По-перше, є технічний аудит системи – це коли розробники перевіряють, як написано ваш код. Це не пов'язано з предметною областю. Тобто не важливо, яку функцію він виконує, перевіряється лише те, наскільки коректно оформлені доопрацювання: чи прокоментовано код, вказано для якого завдання чи бізнес-мети, посилання на технічне завдання чи завдання в Jira. Ось це все робить розробник.
Другий аудит системи – це коли перевіряється предметна область. Тобто чи програмне рішення відповідає тій вимозі або технічному завданню, яке було на вході. І з цього формулювання, як ви розумієте, у вас, у принципі, має бути вимога. Тобто іноді виходить так, що «Скажіть, а чи правильно працює наша система?» Ми говоримо: «А правильно відносно чого?» І ось це «відносно» – це якийсь документ із вашими вимогами. І якщо його немає – то сказати правильно чи неправильно як би неможливо, тому що для розробника що 2+2=4, що 2+2=6. Тобто якщо 2+2=6, за якоюсь логікою чи якоюсь системою числення має вважатися – те й те, і те значення вірне. Тобто ми повинні сказати, що ось в арифметичних операціях ти маєш регулюватися десятковою системою числення – це також інструкція. І це простий приклад для складніших прикладів: як ми враховуємо запаси, або як у нас рахуються податки – все це має чомусь відповідати.
Іноді під аудитом мають на увазі аудит бухгалтерського обліку. І це не те завдання, яке роблять наші аналітики чи розробники. Аудит бухгалтерського обліку – це завдання аудиторської компанії, саме вона перевіряє коректність вашого обліку та відповідність його певним державним нормам. Ми можемо перевірити, тобто з яким запитом ви можете прийти до нас, це: «Чи всі наші документи відповідають якимось певним рухам?». Що мається на увазі? Наприклад, у вас документ створює певні проводки. Технічно можна в певному документі, за низки умов, заборонити створювати якісь проводки, або міняти у них суми. І ось ми, у свою чергу, технічно можемо перевірити: а чи для всіх документів системи існують такі рухи з бухгалтерського обліку або інших регістрів, чи не відрізняється проведення одного документа від проведення однотипного документа з якимись іншими параметрами.
Ще однією областю, під якою називають: «Зробіть нам аудит системи», іноді називають аудит проекту, і це теж трохи інша область. Тут зазвичай бізнес-аналітики з нашого боку аналізують, а як коректно вам провели певні етапи. Тобто, чи правильно виконано моделювання? Тобто чи враховані всі вимоги, які ви бажаєте реалізувати?
Друге – чи правильно… Не можна говорити про правильну, звичайно – у кожного своя методологія оцінки. Про методології оцінки в нашому каналі дуже багато різного відео: це триточкова оцінка, і виступи на ERP-форумі, де кілька оцінок. Всі ми їх докладемо тут, в описі. Нині ми про інше.
Тобто у вас уже провели експрес-обстеження, або написали якесь технічне завдання. Ви дивитеся в ці документи, а там сума, яка вам морально неприйнятна, або, в принципі, не подобається. І в цей момент ви ідете до інших партнерів та питаєте: «Ось тут коректно?» Іноді це видається, звичайно, під виглядом тендеру: «Ось у нас тендер. Ось візьміть документ і зробіть нам оцінку того, скільки це коштуватиме». Але якісніше, і наша рекомендація – підходити до цього правильно.
Тому що, якщо ви просто віддасте цей документ і неправильно сформулюєте цілі аудиту того, що потрібно зробити – ви отримаєте ще більше невизначеності. Хтось поставить вам більше, бо прочитає по діагоналі. Комусь у принципі незрозуміло, яку концепцію закладав поточний партнер туди, і ви отримаєте або меншу оцінку, або навпаки значно більшу.
По-третє, кожен партнер має різні методи тестування. Це взагалі окрема велика тема, про яку у нас буде окремий цикл відео та статей, яким чином: є функціональні тести, інтеграційні тести, тести навантаження, і так далі. Але про це все не зараз. А навіщо зараз я про це говорю? Тому що коли вам виконують оцінку, методи того, як вони тестуватимуть ваш функціонал, сильно впливають на обсяг роботи. І що вкладається в цей годинник ви, насправді, не знаєте. Тому порівнювати дві ці цифри в принципі некоректно, дві оцінки різних партнерів.
Повернемося до того, як це зробити правильніше, на наш погляд. Якщо, в принципі, ви виконали якийсь набір функцій - тобто зробили експрес-обстеження, або написали функціональні вимоги, або написали технічне завдання - всі ці документи дійсно можна верифікувати в іншого партнера. На те може бути багато різних причин: ви не зійшлися морально з цим партнером, або партнер, ви його запідозрили, що він збільшуватиме вартість. Тобто якісь на те причини, ми зараз не про це. Але тоді бажано не проводити окремий тендер, а так і формулювати завдання: «У нас є такі документи. У нас є така оцінка». Тому що в нас чомусь, хоч зрозуміло чому, люблять не показувати ці документи. Тобто начебто в нас від цього має змінитися ставлення до об'єкта, що оцінюється. І сказати: Це коректно? І якщо коректно, чому? І якщо некоректно, то чому?
І зробити це не просто в рамках тендеру, тому що на ваше завдання туди виділиться дві години, може бути чотири години оціночних фахівців, і за цей час неможливо зануритися в документ, в якому 50-60 сторінок. І бажано зробити це міні-проектом на кілька днів, щоб і аналітик, і розробник, і, якщо необхідно, архітектор включилися в ці документи і повністю коректно перевірили. Повірте, на початковому етапі ці витрати компенсуються з лишком у рамках усього проекту.
І насправді немає жодної мети занизити час, який потрібний для його виконання. Навпаки дуже багато, як показує практика, спочатку занижують його. І коли робиш аудит, ти кажеш: «Ось у вас є оцінка в 100 одиниць, неважливо тисяч, мільйонів. А насправді, ваш проект коштує 200 одиниць. І коли ви витратите перші 100 – у вас у середині вже не буде вибору, що робити. Точніше він буде, але він буде в обидва боки неприємний – або витрачати ще 100, або, власне, ось ці 100 просто випарувалися». Вийде ситуація, як із «Конкордом», якщо пам'ятаєте – коли його добудовували, треба було 3 мільярди, щоб це закінчити, але сенсу в цьому вже ніякого не було, хоча його таки закінчили.
З усього перерахованого вище, якщо взяти один висновок, то, перш ніж запитувати про аудит, поставте собі завдання – що ви конкретно в результаті цього аудиту хочете отримати? Часто ми стикаємося із ситуацією, коли аудит – це лише можливість впоратися з якоюсь невизначеністю. "Зробіть нам аудит". А ти починаєш питати: «Навіщо?», і виразної відповіді немає. Тому головне завдання, яке може стояти перед аудитом – це, перш за все, сформулювати мету того, що ви хочете отримати на виході, для чого ви це робите.
Відео про ключові моменти впровадження систем автоматизації на каналі TQM systems: кейси, методики роботи, параметри вибору, нові розробки та можливості.
Копіювання тексту можливе лише з посиланням на джерело та вказівкою автора матеріалу. Дякуємо за повагу до інтелектуальних прав власності.
Редактор: Наталія Раєвська
SaaS сервіси
Програми 1С:Підприємство
CRM
ERP
Node.JS, .NET
1С:Підприємство
API, IPasS
Разработка Web Apps
1С:Підприємство Автоматизація
Аудит IT проектів
Інтеграція 1С:Підприємство
Отримуйте наші інформаційні матеріали:
Працюємо на IT-ринку з 2008 року.
Наша місія - спростити управління даними.
Copyright © 2008-2025 TQMsystems. Всі права захищені. Privacy Policy | Terms of Service