Жити на природі, на чистому повітрі, не тіснитися в густонаселених районах, не впиратися поглядом в стіну сусіда, дивитися з вікна на прекрасний вид, забратися подалі і відпочити час від часу мріє, напевно, кожен.
Але завжди такі мрії стикаються з реальністю: будівництво будинку, нехай навіть невеликого, пов'язане з величезною кількістю турбот, з якими потрібно справлятися довгі роки. І обов'язково потрібні комунікації, а їх часто не буває в просторих віддалених місцях. В кінцевому підсумку в нерівній боротьбі з мрією перемагає реальність.
А чи буває так, щоб взяв, купив новенький будиночок і заїхав відразу, і ніяких тобі дозволів, підведення комунікацій (світла, газу, води, каналізації), і щоб відразу було тепло і затишно, і ще за останнім словом техніки?
Виявляється, буває.
Свої будинки компанія "Haus.me" проектує на підставі розробок, зроблених для проекту "Будинки на Марсі". Української компанії вдалося налагодити виробництво в Америці і успішно продавати свій продукт.
У свою місію "Haus.me" зазначає, що прагне зробити домоволодіння легкою справою.
Про ідею створення, розробку технології, підбір команди, тонкощі маркетингу на американському ринку і вартість будинків дивіться в нашому інтерв'ю.
На сьогодні в асортименті є три конфігурації автономного будинку, з яких можна створити різні варіанти планувань. Склад начинки теж варіюється, від цього, власне, і залежить підсумкова ціна.
Швидкозбудований модульний будинок площею 75 м 2 з двома спальнями, кухнею і ванною ідеально підходить для невеликої сім'ї.
100% обладнаний, включаючи келихи для вина і барбекю:
Привіт!
Що таке "будинок", знають практично всі. Може, поодинокі міські жителі не знають. Що таке "розумний будинок" - це вже знають не всі. Що таке "пасивний будинок", знають взагалі, напевно, одиниці. Давай трошки контексту: що це?
Насправді пасивний будинок - це досить поширений термін, який стартував з 1995 року. Це будинок, який споживає дуже мало енергії на власні потреби. У десятки разів менше. ніж звичайні будинки, які ми звикли бачити. Пасивний будинок - це про енергозбереження та енергоефективність. Я тебе поправлю трошки: ми знаходимося не в пасивному будинку, а в автономному будинку, що є на одну сходинку вище над пасивним, тому що автономний будинок настільки енергоефективний, що він може бути відрізаний від зовнішнього середовища. Пасивний будинок все ж повинен бути підключений до мереж.
Тобто там є комунікація?
Так.
А тут, де ми знаходимося, - немає. Він стоїть, по суті, на голій землі?
Да
Добре. Ми ще повернемося до технологічної частини.
На I-Forum 2019 ти дуже багато говориш, що вийшов з бізнесу в стартапи, а потім повернувся в бізнес.
"Потрібно сказати, що я прийшов у світ цих інновацій, стартапів зі звичайного офлайн-бізнесу. Ми займалися будівництвом, ми знати не знали, що таке стартап. І, чесно зізнаюся, три роки тому я думав, що стартап - це така студентська тусовка, це якісь лабораторні роботи, тільки в більш масовому порядку".
Поясни трохи.
Я 17 років займався бізнесом будівельним, причому так степ бай степ. Починав з чогось малого, стикався з якимись цікавими проектами, замовленнями, вимогами, робив їх, йшов далі, нарощував команду, зустрічав цікавих людей, зустрічав цікавих бізнес-партнерів. І це росло, як снігова куля. Ось саме так, як повинно зростати в бізнесі.
А потім одного разу, коли бізнес зупинився, в 2014 році, і потрібно було шукати якісь нові ідеї, тому що я працював в такому лакшери сегменті, який перестав бути цікавим більшості людям. Та й криза в країні дуже сильно підкосила купівельну спроможність. Виникла ситуація: коли дуже сильна команда просто сиділа склавши руки, не знала, чим зайнятися. І потрібно було придумати якусь бізнес-ідею, яка б реалізувала можливості, які ми накопичили на той час, бюджет, і в той же час була потрібна світу. І ми вирішили, що треба вивчити ринок краще. Не так, як роблять стартапи, а робити навпаки. Намагалися знайти, що ми знаємо дуже добре, але чого в світі купити не можна, і в цей же час всім воно потрібно. І так виявилося, що все в світі говорять про автономні будинки, про пасивні будинки, про розумні будинки, про tiny house movement - рух до мінімізації. А насправді такий продукт "все в одному" купити було неможливо.
Всі говорять про тенденції до автономності. Причому автономність не в сенсі самітність, відокремленість від води і електрики. Автономність в плані автономних автомобілів. Тобто всі говорять про те, що нове покоління економіки буде грунтуватися на автономних рішеннях. Автомобіль, якому не потрібен водій, - це абсолютно новий інструмент для нової економіки, для абсолютно нових бізнес-моделей. Таксі - для цього відмінне застосування. Це вибухова хвиля для бізнесу.
Те ж саме - автономне житлове будівництво. Автономні будинки - це така ж величезна галузь, набагато більше, ніж автомобілі. Розмір цього ринку набагато більше, але ніхто чомусь про це не замислювався. Тому що багато технологій зараз лежали під грифом "це дуже дорого". І ми подумали, що все відмінно, найкращий бізнес - це коли ти нічого не міняєш, просто робиш це по-іншому. Ми вирішили зробити так, щоб це було не дуже дорого. Тобто побудувати автономний будинок, повністю автономний - в плані: не вимагає зовнішньої уваги, обслуговування, - люди могли і раніше. Але мінімальний бюджет вимірювався мільйонами доларів. А наше завдання було зробити це reasonable (прийнятним), зробити це з адекватною ціною. І для того, щоб люди розуміли, що є адекватна ціна, є чудовий приклад, який став поштовхом, чому ми стали це робити. Чому з бізнесу ми прийшли до стартапу?
Є один чудовий готель в Австрії, його зробили автономним. Для того, щоб зробити його автономним, зробили таку величезну бочку 10 метрів в діаметрі, висотою в п'ять поверхів. Точніше, 5 поверхів вгору і кілька поверхів вниз. Цю бочку закопали в землю, утеплили і навколо неї побудували будинок - енергоефективний готель. І все літо сонячні панелі гріють цю воду, а всю зиму в цій бочці це тепло видається. Бюджет був там колосальний, порядку 40 мільйонів. Ми зрозуміли, що це можливо, просто потрібно зробити це реальним.
І ми почали свої експерименти. Зробили в 2016 році перший прототип, просто для того, щоб виміряти "фізику": працює це чи ні, в принципі. Виміряти теплоопір стін, поміряти загальні тепловтрати, у нас щось вийшло. Ми поїхали на якусь презентацію у Кремнієву долину. Хтось щось почав про це говорити, писати, хтось підійшов знайомитися. І потім одного разу один з моїх знайомих подзвонив запитати: "Як ти це зробив?". Я кажу, що?" - "Як ти зробив так, що американський Університет Сингулярності зробив перепост статті TechСrunch про твій проект?" Я не знав ні що таке сингулярність, ні що таке TechСrunch, для мене це був якийсь набір звуків. Я сказав: "Відвали, я не розумію, про що ти говориш".
(Сингулярність — гіпотетичний момент, після якого технічний прогрес стане настільки швидким і складним, що виявиться недоступним розумінню.
TechCrunch — інтернет-видання про стартапи, інтернет-бізнес, інновації і веб-сайти - прим. ред.).
Зараз ти знаєш добре?
Так. Ось так нас занурили в світ стартапів і сказали: "О! Слухайте, так це та ідея, яку можна масштабувати. А масштабування бізнес-ідеї, яку можна масштабувати, - це і є, по суті, визначення стартапа. Три роки ми фінансували самі себе, тому що, слава Богу, мали можливість і розробляли з якоїсь ідеї, з якихось чернеток. Ми дійшли до такого продукту, який зараз по технологічності схожий з автомобілем. З 24 інженерної системи ... Ми можемо потім зупинитися докладніше.
Зараз цей продукт готовий до ринку, і він технологічний. Це означає, що тут немає нічого кустарного. Хоча в перших моделях у нас була суцільна кустарщина, по-іншому не можна було перевірити, чи працює це в принципі. І ми зрозуміли, що треба зупинитися з розробками, з ідеями і повернутися на ринок. Повернутися до людей, які готові за це заплатити. І коли ми почали отримувати перші захоплені дзвінки і листи людей: "Вау! Ми бажаємо придбати! Коли це можна привезти до нас у місто?", Ми зрозуміли, що пора повертатися в наш бізнес. Ось це якраз та історія, коли успішний бізнес, який я створював 15-16 років, перетворився несподівано в стартап, який я фінансував для того, щоб перетворити бізнес-ідею в продукт, - тепер знову перетворюється в масштабований продукт на полиці, який можна купити на звичайному ринку.
Але це поки що стартап?
Зрозуміло. Всі бізнес-ідеї, які не купили за багато грошей, або які не поліпшили якийсь технологічний процес, - це стартапи. SpaceX - теж стартап.
Ну так. Плани до єдинорога дійти є?
Я взагалі не розумію, чому люди прив'язалися до цієї віртуальної оцінки в 1 мільярд. Не знаю, може, дев'ять нулів або десять цифр комусь про щось говорять...
Вражають??
Так. 1 млрд віртуальної оцінки - це ні про що. Це занадто багато для початкового рівня стартапу, але занадто мало для серйозного бізнесу міжнародного.
І якщо все-таки ми про стартап, коли стартап готує якийсь speech для інвесторів, у нього є такі стандартні кілька слайдів, на які обов'язково потрібно відповісти. Ми спробуємо сьогодні таким же чином побудувати наше інтерв'ю. Перше, на що намагається відповісти стартап, які гіпотези він перевіряє - це: яку проблему ми вирішуємо? А яку проблему ми вирішуємо?
Людей стає більше, а землі не стає більше. Це найголовніша проблема. Боженька створив цю планету фіксованого розміру, а люди плодяться, як їм заманеться. Людей більше, їм потрібно десь жити, і ті люди, які працюють на будівництві, не встигають за тими, які плодяться. По суті, проблема в тому, що людям потрібно постійно десь жити. Проблема перенаселення змушує людей жити в більш малих формах. Проблема перенаселення змушує людей освоювати нові території, на яких не побудована ще інфраструктура, навіть швидше, ніж інфраструктура будується. І проблема перенаселення розділяє дуже сильно суспільство на бідних і багатих. І доступність житла - теж велика проблема, яка незрозуміло як буде вирішуватися. Мінімізація продукту, тобто зменшення порції в ресторані - це один із способів зробити це блюдо доступніше. Тобто, ми зробили фуа-гра маленького розміру, яка завдяки маленькому розміру доступна нашим клієнтам.
Які технології лежать в основі, які дозволяють зробити це автономним?
По суті, кілька технологій. Перша технологія - це те, що дало поштовх нашій назві і взагалі цієї ідеї. Це будівельна технологія пасивного будинку. Це мінімізація тепловитрат, зменшення містків холоду, дуже грамотний підхід до менеджменту енергії і дуже високі вимоги до енергозбереження. Тобто це така червона нитка, яка йде через те все, що ми робимо, але на неї наклалися ще кілька глобальних ідей, одна з яких - зробити все настільки простим, і зносостійким, і легким для збірки, ремонту та обслуговування, щоб це міг зробити хто завгодно. По суті, цей будинок, не дивлячись на те, що він дуже складний всередині, він збирається за допомогою шуруповерта. Незважаючи на те, що це технологічно складний продукт, він продається також легко, як будь-який товар на Amazon. Він поставляється повністю готовим. Незважаючи на те, що це будинок,а нерухомість - це сама зарегульована галузь індустрії в світі (практично в кожній країні), продається цей будинок і вимагає дозволів набагато менше, через те, що не потрібно фундамент, не потрібне підключення до мереж, у нього мінімальні форми.
Я дивився, на жаль, тут немає прикладу, що побудований він…
Так, я щось захопився пасивним будинком, але не договорив про інші технології. Перша "червона нитка" - це технологія енергозбереження пасивного будинку. Друга технологія - це Make it simple, зробити все максимально просто, просто зі складанням, проста заміна. А третя основа - це масштабування і можливість копіювання такого продукту, іншими словами - франшиза.
Ми ще дійдемо до бізнес-моделі. Я бачив в одному з роликів, що структура цього - це дві пластини, які будуються на 3D-прінтері.
Композит, так. Один з найважливіших, на мій погляд, технологічних кроків, які зроблять людство в найближчому майбутньому, - 3D-друк композитів стане звичайною справою. Насправді, це така ще Terra incognita, на якій не так багато розробок в світі. Це поки що ще нова технологія, незважаючи на те, що 3D-принтер можна купити вже кілограмами в будь-якому магазині. Більшість 3D-принтерів і взагалі аддитивна технологія (технологія пошарового нарощування і синтезу об'єктів, застосовується в 3D-друку - прим. ред.) заснована на якомусь мономатеріалі. Будь-то пластик, полімер або цементний слот - це завжди мономатеріал. Людям в промисловості і взагалі нам потрібні складові матеріали - композити. Тому що нам, як правило, потрібні дуже різні властивості від однієї і тієї ж речовини. Наприклад, стіна будинку не може бути просто красивою, вона повинна бути ще і міцною. Але стіна будинку не може бути просто міцною, вона повинна бути ще і теплою. Стіна будинку не може бути просто теплою, вона повинна бути ще зносостійкою. Стіна будинку не може бути просто зносостійкою, вона ще повинна не горіти. І при цьому вона ще повинна не виділяти якісь ... Тобто вимог дуже багато. І подібно до сплавів металів, коли два звичайних металу в сплаві дають якусь несподівану властивість, - точно так само полімерні композити: поліуретан, скловолокно, епоксидні смоли, - ці всі речовини можуть давати при певних сумішах несподівані властивості.
Де на сьогодні виробляється це?
Цей будинок проводиться за допомогою 28 наших виробничих партнерів, в різних країнах.
Я зараз саме про композитні стіни. 3D-принтер де знаходиться і як на цей процес подивитися?
Це окрема тема для обговорення, тому що я згадав, що ми прийняли рішення зупинити розробку і повернутися на ринок. Насправді за цим рішенням криється дуже серйозне і глибоке рішення, і воно відповідає на питання: "Де 3D-принтер?". Тому що всі, одномоментно, раптом вирішили, що як тільки нам прийшла ідея застосувати 3D-друк в будівництві будинку, - це відразу ж автоматично означає, що у нас десь є величезний 3D-принтер, вся технологія вже налагоджена, і ми штампуємо будинки тисячами або у всякому разі завтра почнемо штампувати. Зрозуміло, немає. Якщо погуглити "технологія 3D-друку композитів для будівництва будинку", то ви нічого не знайдете, тому що це занадто нова тема. Придумати її за пару днів, місяців або років - не так вже й легко. І так, це процес, який ми придумуємо.
Перші наші патенти, які вже опубліковані (можна подивитися), до них поштовхом стало наша участь в NASA 3-D Printed Habitat Challenge, коли ми займалися історією: як можна робити вдома на Марсі. Це послужило першим поштовхом до створення композитів. І пізніше ми просто стали думати, як цей будинок зробити більш технологічним, як його виробництво зробити більш технологічним. Не важливо, не тільки цей. Цей будинок (в якому проводиться інтерв'ю) - просто демонстрація.
Ми не робимо будинки, ми розробляємо технології. Будинок - це просто показник того, що ми вміємо. Багато помиляються, думаючи, що будинок - це наш продукт, і шукають всі відповіді на питання в цьому будинку. А коли ти - компанія, що займається розробкою адитивних технологій, дуже дивно чути питання: "Де ваш принтер?", Тому що принтер - він всюди. У цьому будинку 28 компонентів зроблено на принтері. В цьому будинку кілька кілометрів пултрузійних склопластикових профілів. Це теж адитивний процес, дуже спрощений. 3D-друк, але дуже спрощений.
І ось той момент, коли ми вирішили перейти від стартапу до бізнесу, як раз означає, що ми вирішили: все, хлопці, досить старатися зробити дуже складну задачу поодинці. Зробити, розробити технологію 3D-друку полімерів, композитів - дуже складно і дорого. Ми це закінчимо, напевно, років через десять. Але на тій стадії, на якій це вже зараз є, цього достатньо для того, щоб запустити продукт на ринок. І ми взяли ту частину, яка готова: створення деяких компонентів, створення того, що ми сьогодні можемо робити за нормальну ціну. Будинок можна зробити, напевно, надрукувати, але цей будинок буде коштувати кілька мільйонів. А за нормальну ціну зробити цей продукт на ринок - це було більш важливо. Тому ми відсунули розробки 3D-друку в сторону. Ми продовжуємо цим займатися, це не закінчений процес - ми будемо цим займатися ще найближчі років 10. Ми виділили з того, що на сьогоднішній день за три роки ми розробили, то, що ми можемо почати виробляти масово.
Ми знайшли партнерів, які за нашою ліцензією можуть ці компоненти для нас виробляти. Таких партнерів зараз 28. Вони знаходяться в різних країнах: США, Німеччина, Швеція, Україна, Китай, Італія і так далі. Це різні партнери, які роблять для нас ці компоненти. Вже готові, тобто в цьому будинку кожна панель - це якась деталь, зроблена на якомусь заводі по нашій ліцензії. Вони для нас роблять ці компоненти, це все приїжджає до нас на завод і збирається в великий вузол - ось в такий будинок. Подібно до того, як робляться автомобілі. Mercedes не робить лампочки, він купує їх у Bosch.
Якщо будинок повністю автономний, звідки береться вода? І куди вона, власне кажучи, дівається?
Відмінне питання.
Це до наступної технології.
Так. Тому що мене завжди злегка хвилює питання: "А що у вас з каналізацією в будинку? Звідки береться вода?". 95% питань у діалозі під час обговорення цього будинку починається саме з цього. Мене завжди дивує: слухайте, але ж питання, де береться вода і куди діваються какашки, вирішилося, напевно, років тисячу тому. Каналізація, септик, струмочок, фільтр - це ж все звичайна справа, ніхто нічого не винайшов. Так, є зараз така штука - промисловий спосіб генерації води з повітря. Так, у нас є там установка, яка конденсує воду з вологості повітря. Але це теж не бозна така інновація. Не ми це придумали, це існує вже досить давно. Так само, як працює кондиціонер, - вода конденсується з вологості повітря. Це звичайна абсолютно система. Бак з ємністю, з водою, який можна наповнювати ззовні, з будь-якого джерела, в тому числі додатково якимось сервісом, який може поповнюватися пристроєм конденсації води з повітря; фільтрувальна установка, подвійний, зворотний осмос з мінералізатором, який перетворює будь-яку воду, будь-то взяту з калюжі, і генерує за допомогою цієї установки в питну, безпечну воду.
І ми, до речі, даємо 99,9% гарантію захисту від будь-яких бактерій і вірусів в будинку, в повітрі і воді. Потім там спеціальний душ, який рециркулює воду в душі, економія до 80% води. Септик, який просто відрізняється від звичайного септика, який ви бачили мільйон разів, тим, що там трохи більше сенсорів і контролерів, які контролюють, щоб процес відбувався правильно і максимально ефективно. Більше нічого. Тобто вода і какашки вже давно вирішені, ще кілька сотень років тому.
Що дійсно цікаво, що дійсно його робить автономним, і що дійсно до нас ніхто не зробив, - чомусь воно не лежить на поверхні. А мені б завжди хотілося відповідати саме на це питання.
Тому, якщо ви таке питання задасте, а що це за секретний соус, і чому ми говоримо про нього, а не про воду і каналізації, то цей секретний соус називається "енергетичний баланс".
Я зараз трошки поправлю: людям, які не в темі, какашки набагато зрозуміліша тема, ніж енергетичний баланс.
Я помітив: дуже багато людей, особливо в Америці, починають задавати якісь питання, їх цікавить не відповідь, а то, як ми відповідаємо.
У них і ментальність трохи по-іншому сприймається.
Більшість людей цікавить, чи впевнені ми в тому, що ми робимо. Зовсім необов'язково розбиратися, як спаяні мікросхеми в IPhone, щоб відмінно їм користуватися. І людей, які запитують, за якою технологією зроблений акумулятор в макбуку, насправді цікавить просте питання: скільки часу без підзарядки він може бути, і чи може бути взагалі?
Так ось: найважливіша штука в будь-якому автономному будинку, насправді, - енергетичний баланс. Автономним будинком можна називати не той будинок, який просто не підключений до електрики. Будинки в горах, у наших бабусь, дідусів в селі, вони теж, може бути, іноді не підключені до електрики, вони не підключені до газу, але вони відмінно опалюються дровами, вугіллям і висвітлюються свічками. Це теж своєрідне рішення незалежності від мереж. Але це не автономний будинок. Згадуємо автономний автомобіль, який може обходитися без прийняття рішення людини, без водія.
Автономним будинком може вважатися будинок, який обходиться тільки тією енергією, яку він сам може згенерувати. Будинок може генерувати енергію всього лише двома способами. Перший - це розкладати самого себе на атоми за допомогою термоядерного синтезу. Це теж, напевно, буде років через п'ятдесят - через сто. Або генерувати її за допомогою сонця на сонячних панелях свого даху, або вітряком, який прикручений до будинку, в якихось розумних межах.
Так ось, особливість сонячної генерації в тому, що людство знаходиться приблизно на рівні парового двигуна зараз в сонячній енергетиці. Ефективність сонячних панелей, які ми використовуємо, які всі використовують сьогодні, знаходиться в діапазоні від 18 до 24% ККД всього лише. Це ККД парового двигуна, ніхто собі не віддає в цьому звіт, але так це є. А якісь проривні технології, тонкоплівкові технології, які зараз використовуються на супутниках, вони приблизно коштують ... квадратний метр сонячної панелі - 10 000 доларів, і в звичайних рішеннях, як будинок, їх застосовувати поки що нерозумно.
Так ось, розібралися: будинок автономним може бути, тільки якщо він сам себе забезпечує енергією. Крапка. Якщо він сам себе забезпечує енергією, але опалюється дровами ззовні - він не автономний. Якщо він сам себе забезпечує електричною енергією для лампочок, але опалюється газом з балонів - він не автономний. Крапка.
Зробити так, щоб будинок міг згенерувати достатньо енергії, щоб опалити себе в холодну пору, - ось це фокус. Тому що для того, щоб опалити будинок такого розміру, звичайний будинок, знадобилося б 10-15 кВт на годину взимку. Цей будинок споживає 600-700 Вт на годину, тобто це на порядок менше.
При акумуляторах...
Не важливо, які акумулятори. Я зараз говорю про те, скільки теплової енергії з цього будинку відлітає на вулицю.
Це зрозуміло. Я маю на увазі, що ми ж сонце вночі не використовуємо і ми повинні розподіляти.
Так, при цьому при всьому ми повинні зберегти стільки енергії, щоб нам як мінімум на одну ніч вистачило, і щоб завтра зійшло сонце, і продовжило це генерувати. А з цим велика проблема, тому що дах цього будинку - це фіксований розмір. Ми не можемо зробити над будинком парасольку розміром зі стадіон, щоб нагенерувати багато. У нас є те, що є. А цей дах не здатний генерувати більше 6 кВт або 7 кВт в сонячний день в липні в полудень. Решту часу, в похмуру погоду, таку, як сьогодні, цей дах генерував всього лише 700 Вт на годину або там кіловат, півтора кіловата.
І цього достатньо??
І треба зробити так, щоб цього було достатньо. Тому що більше взяти ніде. Термоядерного синтезу поки що немає. Як це можна зробити? Це можна зробити лише двома способами.
Перший - поміняти щось, сонячні панелі зробити, величезні акумулятори, щось зробити так, щоб цієї енергії брати більше. Це перший напрямок.
Другий - нічого не чіпати і зробити так, щоб цієї енергії вистачало. Знаєте, філософія щасливої людини: йому багато не треба, йому треба, щоб вистачало. А цифри вже залежать від апетитів. Бувають щасливі люди і бідні, і багаті. Так ось цей будинок щасливий тим, що він може згенерувати сам, і це ключове питання, що він здатний генерувати навіть в погану погоду достатньо енергії, щоб опалити себе, щоб висвітлити себе, щоб зігріти, приготувати їжу і щоб людина могла прийняти душ.
Ось це і є ключовим енергетичним балансом. Як тільки ми можемо згенерувати достатньо енергії для того, щоб обслужити себе, - все, ми автономні.
Найбільша витратна енергетична частина? Скло?
Душ.
Душ? Чому душ?
Тому що скло тут товщиною 25 см, тут 6 скляних виробів, всі вони енергозберігаючі, наповнені криптоном, ксеноном, вони вміють абсорбувати інфрачервоне випромінювання навіть у похмуру погоду. По суті, це аналог вакуумних колекторів на даху. Вони навіть підігрівають, не так втрачають. А ось душ - це прямий нагрів рідини, яку хочеш - не хочеш, а нагріти потрібно. Тому що люди звикли приймати душ з теплою водою, причому вони звикли вмиватися трохи більше, ніж одним літром. І багато води високої температури - це енергетична проблема. Тому зараз найбільші тепловтрати в цьому будинку - це душ.
А тепловтрати ось саме за рахунок того, що тепло відлітає через вікна на вулицю, через дах і фундамент, я вам говорив, - це кілька сотень ват. Включаючи вентиляцію, це 860 Вт, при температурі мінус 10 - мінус 15 на вулиці.
Відкрив в Америці виробництво. Це таке ж, як тут, великовузлове або там щось інше?
Ні. Ми планували дійсно виробляти ці будинки самостійно. Для того, щоб їх виробляти, потрібні були б досить великі інвестиції, які молодій команді без імен в Google, Apple, Facebook було дуже складно знайти, і тому ми спробували це запустити власними силами, з мінімальними інвестиціями власними. Це призвело до того, що витрати на виробництво були дуже високі, і ми, грубо кажучи, не могли їх потягнути. І ми стали думати: як налагодити виробництво, будівництво з мінімальними інвестиціями. І то, до чого ми прийшли, що потрібно диверсифікувати виробництво - зробити, грубо кажучи, аутсорс виробництва.
Тому ми в цьому році в березні кардинально взагалі поміняли весь наш проект з ніг на голову. І тепер ми не будуємо будинки самостійно. І немає необхідності запускати будь-яке виробництво. Тому що подібно до того, як робляться сучасні автомобілі, компоненти для складання автомобілів і будинків можуть бути зроблені на різних інших існуючих виробництвах, які це можуть робити швидше, дешевше і, головне, надійніше.
Тому ми змінили бізнес-модель на зовсім іншу - тепер ми розробляємо конструктив у цього будинку таким чином, щоб він складався з компонентів. Ці компоненти - фрагменти стіни, вікна, меблів, електроніка, проводка - це компоненти, які, за нашою ліцензією робить існуючий великий виробник. Контролює якість, контролює терміни, за фіксованою ціною. Ці компоненти повністю готові для збірки. Тобто якщо це фрагмент стіни, то він містить всі отвори необхідні, пазики, щоб все один до одного сходилося. Лазером намічені дірочки, куди що вставляти, який гвинтик, який болтик. Діаметр підібраний таким чином, щоб не той гвинтик не туди не вставити, намічено все. Все підготовлено, як конструктор Lego, і ці компоненти роблять вже стабільні серйозні виробництва в усьому світі.
Ми вже можемо дозволити вибрати того чи іншого партнера, який відповідає або не відповідає вимогам якості або ціни, який може зробити доставку або він не сертифікований в цій країні. Грубо кажучи, все, що ви бачите, - це компонент, зроблений різними виробниками, сертифікований, доставлений в одну точку, а в цій одній точці люди з викрутками, образно висловлюючись, просто збирають все разом. І ось таке місце, де люди з викрутками збирають з компонентів, з Lego, будинки, - воно може бути де завгодно. І інвестиції, для того, щоб такий проект запустити, менше 100 тисяч доларів. По суті, це тепер така підмодель франшизи, аутсорс виробництва, який дозволяє нам сфокусуватися на development, на розробці, на програмному забезпеченні, на хмарних сервісах, які це все оживляють, які надають цьому душу.
І тут ми підходимо до найцікавішого питання про бізнес-модель. Тобто ти розповів про бізнес-модель виробництва, а що стосується бізнес-моделі по відношенню до ринку, франшизи. Скільки це взагалі коштує?
Ти поставив відразу 84 питання в одному.
По черзі.
Бізнес-модель ... хотів сказати "проста". Ні. Вона не проста. Вона нова, такого в будинках не робить в масовому вигляді поки ніхто. Але вона відносно проста. Є компанія-розробник інтер'єрних рішень, інженерних систем і конструктиву. Тобто компанія, яка придумує будинок, який складається з компонентів. Я покажу пізніше, як виглядають ці компоненти, як цей будинок з мільйона збирається. І кожен з цих компонентів розподіляється по manufacturing partners (по виробничим партнерам), які ці компоненти роблять. Тобто по всьому світу від цієї компанії поширюються замовлення на виробництво компонентів. Ці партнери виробляють компоненти, знову збираються в логістичному центрі нашої компанії, де збираються всі ці компоненти, потім вони укладаються в одну коробку (весь будинок в одній коробці, але розібраний по частинах), доставляються до нашого іншого партнера, який купив франшизу, який по нашій інструкції, по суті, збирає цей будинок з коробки, доставляє локальному покупцеві, який купив це все у первісної компанії через інтернет, подібно до того, як продається Tesla - без ділерів.
Єдине, що закільцьовує цей весь ланцюжок, - це сервіси. Cloud-сервіси (хмарні сервіси). В цьому будинку інженерні системи управляються контролерами, контролюють різні сенсори, і для їх роботи ми можемо запропонувати якісь додаткові сервіси - хмарні сервіси, які дають дому доступ ззовні, управління ззовні, збір якихось даних, моніторинг, безпека, якісь рішення з мультимедіа. І зобов'язання кожного з наших партнерів - підключити будинок до такого сервісу. Він не може працювати без своєї операційної системи. Подібно до того, як телефон без хмарної операційної системи просто перетворюється в цеглу.
Операційна система для будинку з нуля написана або в основі щось?
В наш час неможливо нічого написати з нуля, навіть якщо дуже сильно хотіти. Це перше. Друге: в наш час нерозумно щось робити самому з нуля, навіть якщо дуже хочеться.
Зрозуміло, мова йде про якісь готові фрагменти, готові модулі. У нас немає армії програмістів подібної до тієї, яка є у Microsoft. Ми ніколи не зможемо з ними конкурувати. Але ми якось нестандартно мислимо, для того щоб існуючі фрагменти об'єднати в щось нове - драйвери, API, готові блоки різних існуючих платформ ми об'єднали в свою нову. Якщо Ви глибоко розберетеся, iOS - це теж не абсолютно унікальна система, це продовження якесь із інших систем.
У скільки кінцевому покупцю обійдеться такий будинок?
Його ціноутворення складається подібно до того, як робиться в автомобілі. Є якась базова ціна, є якісь опції навколо, які можуть покращувати або здешевлювати цей будинок. В Україні цей будинок коштує від 50 000 доларів до 300 (в залежності від комплектації, опцій, від функцій). В Америці це трохи дорожче.
Тобто базова коробка - це 50, і там в залежності від того, що ми комплектуємо.
Так.
Класно.
І це, до речі, дуже хороше запитання, тому що якщо проаналізувати цю відповідь: "від 50 до 300", то стає зрозумілим, що будинок, коробка будинку - це всього лише скільки там?
Шоста частина.
Шоста частина від вартості цього рішення. Тому, коли люди говорять: "А що так шалено дорого? За ці гроші я шестиповерховий будинок з піноблоку побудую!". Важливо донести думку, що шестиповерхова коробка з піноблоку - це тільки одна шоста частина нашого продукту. Це дуже важливо. Тому що питання в тому, як сприймає це ринок, як працює бізнес-модель - дуже важливе. Тому що люди звикли щось бачити на цьому ринку, вони звикли бачити бетонні стіни, стяжки, дроти, які стирчать десь і чудові ціни за квадратний метр. І в їх розумінні є якась цифра, яка описує їх щастя в квадратних метрах: 500 доларів за квадратний метр, припустимо. У кожного своє це щастя. Вони абсолютно нормально йдуть на компроміс зі своїм щастям, коли хочуть жити біля Хрещатика, і не розуміють, що 500 доларів за квадратний метр на Хрещатику коштувати не може. Там може бути, напевно 3 000, але вони готові йти на компроміс, тому що для них зручності інфраструктури, близькість метро - це монетизована "кращість" для цього будинку. А коли мова йде, що такий будинок може коштувати 3 500 - 4 000 доларів за квадратний метр, вони кажуть: "Це дорого!", не вдаючись у подробиці, хоча це логічно. Чому? Що робить цей будинок? Чому лише 3 500.
Звичайно, тут можливі лише два варіанти: наша божевільна жадібність або нафаршированість технологіями, але люди рідко цікавляться технологіями. Найчастіше легше припустити, що ми дуже жадібні і просто хочемо в 10 разів більше грошей, ніж інші.
У нас не настільки розвинене суспільство, щоб сприймати це.
У нас чудове суспільство, ми ж з вами з нього.
Суспільство чудове, але багато в ньому досі мислять цими категоріями. Воно змінюється, я з вами згоден, і дуже швидко...
Ні, суспільство не змінюється. Погана новина в тому, що суспільство не змінюється. Суспільство однакове і в Америці, і в Німеччині, і в Сінгапурі, і в Індонезії, і в Україні. Відсоток двигунів прогресу і відвертих гальм прогресу - він скрізь однаковий. Люди не розуміють інновації і там, і тут. Культура різна, відносини різні, скептицизм різний, голод різний. І не потрібно думати, що той market якось відрізняється від цього, він такий же. Там мультиплікатори різні, а все те ж саме.
Сприйняття таке ж? Конвертації вартості метра квадратного? Або все-таки інше?
На низинному, тваринному рівні, звичайно ж, реакції ті ж самі. Інструментарій, який є на цивілізованому ринку, змушує людей думати про інші речі. Чому наші люди думають про вартість квадратного метра? Відповідь настільки образлива: що ми вміємо купувати тільки за кеш. Ми мавпочки, які привчилися купувати тільки за кеш. Люди рідко думають про кредити, про якісь інструменти. По-перше, тому що так склалося, що кредит означає автоматично втрату здорового глузду в цій країні, тому що 20% платити за кредит - це нерозумно, щонайменше. А по-друге, лізинг і такі речі - вони дикі трошки. Цей ринок відрізняється від того тим, що в Америці нікого не цікавить, скільки коштує цей будинок за кеш. Люди рідко запитують, скільки коштує машина, - їх це не цікавить. Їх цікавить простий людський фактор: чи вистачить у них грошей на цю машину.
Насправді це набагато цікавіше: є гарний будинок, є гарна машина. "Чи вистачить у мене грошей?" - ось важливе питання. І вони відповідають на це інструментами, до яких вони звикли: "Я заробляю в місяць таку-то суму. Цей будинок, якщо його купити, використовуючи лізинг або кредит, буде коштувати таку-то суму. Якщо я заробляю 5 тисяч доларів на місяць, можу собі дозволити: 1 000 доларів платити за будинок, 500 доларів - за машину, 300 доларів - за навчання, ще за що-небудь ". Математика сходиться. Енергетичний баланс сходиться. "Все, я можу собі це дозволити. А скільки це коштує - неважливо".
Тому різниця тільки в тому, що там є ці інструменти, а тут немає. Там є велосипед, а тут ми ходимо пішки. А сприйняття і процентне співвідношення нерозуміння або протидія інновації - абсолютно однакові. Більш того, цивілізовані ринки навіть навпаки - вже нагодовані цими інноваціями, якимись такими штуками, вони навіть трохи скептично до цього починають ставитися.
В продовження бізнес-моделі, в одному інтерв'ю ти говориш: "Будинок як сервіс".
House as a service.
Яким чином це може бути реалізовано?
Це пару годин, ще одне інтерв'ю потрібно знімати. Є така глобальна, дуже цікава ідея, яка говорить про те, що людині, по суті, не потрібно володіти нічим. Ми живемо дуже обмежений час, тому нас цікавить моментальне споживання послуги. Нам не потрібна машина - нам потрібен комфортний спосіб доставити себе з однієї точки в іншу. Якщо цю машину кожен раз підміняти, - BMW на Mercedes, на Maybach, на Maserati, - ви будете тільки щасливі, тому що ви будете відчувати різний досвід. Вам будуть подобатися різні моделі, машини і все таке. Те ж саме з будинком. Так, ми звикли їсти на одній кухні і приймати один і той же душ, але, по суті, нам потрібен тільки ось цей сервіс. І якби була можливість споживати цей сервіс в різних класних будинках, з видом на різні гори і океани - від цього було б тільки класно. І ось уберізація економіки (заміна посередників - людей або організацій - цифровими платформами), яка почала відбуватися в останні 10 років, вона вже привела до того, що в Сан-Франциско мати автомобіль дорожче, ніж їздити на Uber.
Не тільки там. І в Німеччині.
І не тільки там. Наступний крок до того, що як тільки автомобіль стане автономним, він буде не просто джерелом пересування з пункту А в пункт Б, а він ще перетвориться в інструмент для заробляння грошей. Ми приїхали на роботу, відправили, а машина поїхала заробляти нам гроші. Здорово ж, еге ж? А як було б здорово, коли така ж модель прийде в будинки! Уявіть собі, що будинки умовно стандартизовані у всьому світі. І коли нам потрібно вирішити якесь завдання: поїхати у відрядження або відпочити, у нас не буде стояти завдання вибору готелю, Airbnb ("Ейрбіенбі» - онлайн-майданчик для розміщення, пошуку і короткострокової оренди приватного житла по всьому світу), і чого-то такого, або будівництва будинку, або покупки будинку, або оренди на кілька місяців. А буде стояти завдання відкрити програму і знайти перше вільне рішення з гарантованою якістю послуг.
Але тут я задам питання: гарантовану якість послуги, можливо, не таку, як на Airbnb. Там дійсно все різне, і це ще той челлендж - вибрати собі гарне житло.
Ось!
Але якщо ми говоримо про Hilton і мережу його готелів по всьому світу, то якість там однакова.
Так. Проблема тільки в тому, що мережеві гравці, які зараз є і надають гарантовану якість, подібно до того, як McDonald's у всьому світі приблизно один і той же. І якщо Ви прилетите в глибоку Індонезію або Африку і побачите McDonald's, ви спочатку перекусите там, а потім ризикнете спробувати щось місцеве. Просто тому, що ви знаєте, що таке розподілена мережа і там гарантована якість.
Той же Hilton, на жаль, при всьому бажанні не може покрити своїми готелями весь світ. І інші мережеві готелі теж не здатні на це. По-перше, тому що вони не хочуть. По-друге, їм це не потрібно, у них інша бізнес-модель. Якщо всі автомобілі перетворяться в гіперкари (від англ. Hypercar - клас автомобілів, до якого зазвичай відносять машини з максимальною швидкістю вище 350 км/год або з потужністю двигуна понад 600 л.с.), то як же продавати інший гіперкар, як же заробляти маржинальність 90%? Тому house as a service, уберізація будинку і перетворення цієї мережевої моделі в гарантовану якість по всьому світу - це і є той самий Uber, тільки для Hilton. Але для того, щоб він був реалізований, тому що ключовий момент: а чому до нас цього ніхто не зробив? Ми ж не найрозумніші. Я не вірю в те, що можна придумати щось унікальне, все придумано до нас насправді. Все зроблено до нас. Ми просто по-іншому ці коктейлі змішуємо.
Компонуємо.
Все дуже просто. Проблема Airbnb в чому? Всі будинки різні, все господарі різні. Неможливо прогнозувати якість, неможливо надати цей Hilton, якщо ти не є Hilton, тому що там тебе просто підставлять. А якщо будинок - це буде гарантоване рішення: заміна будь-якого з вузлів буде таким же простим, як витягування кубика LEGO, якщо він буде підключений до загальної системи, і будинок буде сам контролювати свій стан, і розподіл цих будинків теж буде автоматизовано, то це як раз і буде тим самим інструментом, тим самим Hilton, тільки на дуже низькому рівні, на рівні assembler (збирача, монтувальника).
Там є дві стратегії. Одна стратегія Airbnb - коли вони не володіють житлом, яке здають. І інша стратегія Wework, по-моєму, така - коли вони володіють приміщенням, яке здають. Яку ти маєш на увазі?
Я тебе поправлю: Wework не володіє приміщенням, він орендував приміщення у СEO своєї компанії.
Це вже скандал, який навколо цього розгорівся, це окрема пісня. Є, в загальному, моделі 2 типів.
Це насправді одна і та ж модель. Вони відрізняються тільки тим, хто заплатив за цю будівлю. Припустимо, перша модель - це коли все взято в оренду. Що це означає? Що будівельник взяв кредит в банку, побудував і здав в оренду споживачу. Це ось така схема. Друга схема - коли володіє компанія і здає в оренду - означає просто, що кредит взяла не будівельна компанія, а ця компанія, і все. Ніхто зараз за свої гроші нічого не робить. Гроші все одно циркулюють, і вони все одно кредитні. Хто взяв кредит, насправді, не важливо в цивілізованій економіці.
Але ти будуєш модель, коли це буде будівельник, на сьогоднішній день?
Я будую таку модель, яку можу дозволити будувати, з мінімальними ресурсами. У мене немає мільярдів, і тому я можу тільки так. Як тільки у мене буде інший ресурс, я буду іншу модель будувати.
Наступний пункт з презентації інвесторам: які цифри цього ринку?
Це найбільший ринок на цій планеті, тому що кожна людина десь живе. Тільки в Америці це 33 трильйона. Але ми цілимося в ту маленьку частину в американському ринку, яку називають - affordable housing. У перекладі на російську - це доступне житло. Я розумію, складно зрозуміти, що маленький будинок за 200 тисяч доларів - це точно недешеве житло очима українця. Але очима американця маленька форма вартістю менше 300 тисяч доларів, з мінімальними пермітами (permit (англ.) - дозвіл) і можливістю заїхати завтра - це ох як доступне житло.
А на їхньому ринку у тебе мінімальна вартість не 50 (тисяч), а...
199.
І знову ж таки, не 199, а 1 100 доларів на місяць. Та частка ринку нерухомості США, яка вимірюється прайсами менше 350 тисяч доларів, це всього лише близько 60 мільярдів. Та частка з цього ринку, яка робиться на заводах і доставляється умовно готовими - ще менше, там близько 30 мільярдів. Це щорічна цифра, яка показує, скільки щорічно продається нових будинків в Америці. Але є цікавий нюанс: manufactured home, тобто будинки, зроблені на заводі, зазвичай мають один цикл життя, тобто їх виготовили, привезли кудись і все - на цьому їх мобільність закінчилася.
Тобто він монтується все-таки?
Він прикручується до землі, але не через це. А через те, що 90% нерухомості США робиться з фанери. Будь-який мобільний будинок, транспортабельний будинок перестає бути транспортабельним завдяки термітам через кілька, 4-5 років. І перевозити будинок такий не має економічної доцільності. Але якби будинок був міцний, зроблений з полімерів, зі склопластику, вуглепластику, не руйнувався б на сонці, мав настільки міцний каркас, що йому не потрібен був би фундамент, і його не потрібно було б кріпити до землі, він не був би прив'язаний до водопроводу і всього іншого, - це було б здорово. Тому що такий будинок можна було б перевозити, з'явився б вторинний ринок. А обсяг вторинного ринку, якщо його так мультиплікувати з вторинним ринком нерухомості, то він втричі більше, ніж новий. Втричі.
Ось, до речі, на американському сайті у нас - бачиш? - три моделі будинку.
Так, і ось уже двоповерховий.
Маленький, подвійний і четвертний. Весь перший поверх скляний. Там немає нічого непрозорого. Все скло...
Ви, по суті, підняли ось цю другу на окремий рівень.
Пам'ятаєш: мультиплікації, масштабізаціі? Це все для того, щоб ти купив такий будинок, потім скляну основу поставив зверху. Не сподобалося - продав, до чортової матері, побудував щось інше.
Тобто цей (подвійний) можна розширити до ось цього (четвертного)? Супер! Тому що цей (маленький), до цього (подвійного) не має права продовжувати.
Ось це продається ось так (частина подвійного), половинку можна купити.
Цей (маленький) взагалі максимально пересувний мобільний будинок - схопив і привіз куди завгодно. Якщо у тебе в планах розширення, то ти можеш купити половинку, потім - другу половинку, потім цей (четвертний). Бачиш, найнижча ціна стартує з 1 163.
А це для них просто щомісячна плата?
Щомісячний платіж.
Або це кредит?
Кредит.
Кредит за допомогою їх фін. установ, які…
Так. Це не лізинг. Лізинг був би ще дешевше. Ми поки що ще маленькі, молоді, нам лізинг поки що недоступний.
Тобто ось так ти заходиш в конфігуратор, вибираєш колір будинку свого. Ось ця опція “Remote control tinted windows” - це smart-скло: натискаєш кнопку - і воно все стає тонованим, як в Boeing Dreamliner. Так ... ось вона - автономна водяна система, яка генерує воду, і автономна каналізація. Додатковий захист від ураганів і землетрусів. Довічна гарантія за 99 центів на місяць або 10-річна гарантія.
Ось, до речі, всі опції ми вибрали, так…
Це подвійний. Це ось 3 100?
540, якщо кеш. Тобто ти вибираєш різні…
А в чому різниця така, якщо кеш і кредит?
Тому що кредит - це в місяць, а кеш - це вийми та поклади.
А! 540 000 - в сенсі "разом". Все зрозуміло.
Кеш - це кеш. Тобто мінімальна комплектація... Зараз ми приберемо якщо всі... 379 за подвійний будинок, але це вже з кухнею, з санвузлами, зі спальнями, з усім на світі.
Це навіть дешевше, ніж мінімальний за 199. У сенсі, якщо множити.
Менше, ніж в два рази дорожче, так.
Улюблене моє запитання. Я люблю наводити як приклад Netflix, точніше, їх відповідь, як вони відповідають на це питання. Netflix вважає найбільшим своїм конкурентом - сон.
Сон?
Так. Тому що люди вважають за краще поспати замість того, щоб дивитися телевізор. Люди іноді засипають, коли дивляться телевізор. І люди зазвичай на дивані одночасно можуть... Диван - це те місце, де вони споживають дві послуги: Netflix і сон. І сон є найбільшим конкурентом Netflix. І вони борються з тим, щоб зробити контент цікавим, заманливим та захоплюючим ці ... Чому в Netflix при натисканні будь-якої кнопки включається трейлер наступного фільму? Для того, щоб зробити excitement (інтерес, спонукання), щоб у людини прокинувся азарт. І ось це допомагає Netflix бути Netflix. А інші мережі, що надають таку ж послугу, тільки по-іншому - це просто тимчасові конкуренти, які тут, ось сьогодні, борються за гаманець покупця.
Точно також в нашому ринку. Найбільший наш конкурент - це звичний спосіб робити те, що робили до нас. Звичний спосіб бачити гори в цьому вікні - це зателефонувати в Hilton і запитати, чи є у них вільні номери. Якщо у них немає вільних номерів або у вас немає 700 доларів за ніч, включається пошук інших моделей. Ми починаємо шукати більш бюджетні варіанти, ми починаємо шукати другу лінію біля моря і так далі.
І ось, якщо говорити про продукт як будинок, то конкурент - це будь-яка інша компанія, яка будує будинки. Цей будинок, по суті, нічим не відрізняється від будь-якого іншого будинку. Так, в ньому є цікаві особливості, які дозволяють економити час, ресурси на підключення, податки і дозвільну документацію, але в усьому іншому це ж будинок. Люди сприймають його як будинок. Але з точки зору бізнес-моделі для В2В-сегмента, тому що наш продукт, насправді, - пам'ятаємо, так? - я говорив про розробку систем, про франшизу. І в цьому сенсі наш продукт дозволяє компаніям економити колосальні кошти на те, щоб робити нові продукти.
Я наведу такий приклад: існуюча компанія, припустимо, будує будинки. У неї все добре. У неї є команда, виробничі майданчики, люди, фінансові інструменти. Вона будує будинки, і все добре. Але вона будує 10-15 дизайнів видів будинків, і вона хотіла б будувати ще кілька нових, крутих, цікавих, скляних, блискучих і таких, які стрибають. Але вона розуміє: щоб будувати замість квадратних будинків круглі, потрібно проінвестувати в персонал - його треба навчити, потрібно проінвестувати в обладнання - ці круглі будинки треба якось робити, потрібно проінвестувати в маркетинг, тому що ці круглі будинки, які навчилися робити і зробили, треба якось продати. А це інвестиції часу і грошей, і часто колосальні. Чим більше ринок, тим більше інвестиції. І тут з'являємося ми з-за роялю, точніше, з-за кущів і пропонуємо вже готову модель.Тобто не потрібно інвестувати в навчання. Складальний процес має на увазі дуже прості операції. Вся проводка тут виглядає як автомобільна проводка з коннектором. Цю проводку роблять люди просто замикаючи...
Але при цьому я бачив, що модель не одна вже?
Звісно.
Тобто їх вже ... Скільки їх?
Зараз їх три.
Три. Тобто це 1 стикувальний, коли як би їх двоє, так? А ще який?
Двоповерховий скляний. Перший скляний будинок в світі буде презентовано наступного літа.
Тобто там все в склі?
Так.
І така ж енергоефективність?
Так.
Цікаво. Але його ще на сайті немає?
Є, тільки на американському сайті - haus.me.
Haus.me - це ваш бренд, наскільки розумію, американський?
Так.
Плавно переходимо від цих процесів до команди: хто всім зайнятий, яка структура цієї команди? Чиї уми були в основі всього цього? Крім твого, зрозуміло, - ідеолога.
Я просто паровоз. Я просто перший в списку - ні більше, ні менше. Мій попередній бізнес був пов'язаний з будівництвом, з дизайном, з енергоефективністю, тому більша частина людей прийшла звідти. І весь мій Network, так чи інакше, був пов'язаний з будівельним бізнесом. Всі конструктори і архітектори прийшли звідти. Природно, нові реалії, можливості, бажання продавати цей продукт на інших ринках зажадали інших компетенцій, яких у нас раніше не було. Тому ми пробували довгий час...
Наприклад, яких компетенцій зажадали?
Найпростіша компетенція - це Business Development (розвиток бізнесу), досвід будувати бізнес поза Україною. Не секрет, що бізнес-структура в Україні - теплична така організація, яка ніде в іншому місці не зустрічається. Будувати бізнес в Америці потрібно зовсім за іншими правилами, з іншими інструментами, з іншою законодавчою базою, з іншим досвідом. Банально, там ніхто не бере трубку, коли ти йому дзвониш. Для того, щоб зателефонувати людині, потрібно домовитися заздалегідь, інакше ти не додзвонишся. Люди не беруть трубки, щоб продемонструвати, що вони зайняті.
Найпростіший спосіб комунікації в бізнесі в Америці - це наговорити щось на автовідповідач. І так далі. Там є маса речей, які нам здаються ненормальними або дивними, як мінімум. А їм здаються у нас багато речей дивними. Як, наприклад, прожити з 20% кредитами. Тому такі компетенції - будувати бізнес в інших країнах, - природно, вони геть відсутні. Незважаючи на мій досвід в будівництві, він був дуже маленький, цього всього не вистачало, тому потрібна була команда. Ми запрошували різних людей, в різний час, у нас були різні фахівці. Але закінчилося все тим, що в певний момент ми зрозуміли, що неможливо побудувати за допомогою українців інтернаціональний бізнес. Це факт. Тому зараз наша команда - це 19 осіб, 9 з яких - американці.
А чому так? Чому неможливо побудувати інтернаціональний бізнес тільки з українцями?
Я обмежуся короткою відповіддю: в силу культурних особливостей.
Різних?
Дуже різних. Є такий класний спосіб, мені він дуже подобається. Я раніше, коли перший раз потрапив в якийсь із цивілізованих магазинів, дуже здивувався: куди я не приходжу ... Це була Carlsplatz в Дюссельдорфі, там ціла вулиця цікавих бутиків. Заходиш туди, куди б ти не зайшов, до тебе підходить російськомовний продавець - у нас на обличчі написано, звідки ми. І ось цей же продавець якимось чином підходить, і думаєш: треба ж, який збіг!
Заходиш в Louis Vuitton - а там є продавець, що говорить по-російськи. Неважливо, купиш ти чи ні, ти просто роззява, який прийшов поклацати фізіономією, але завжди знаходиться російська людина. І потім я став помічати, що в Apple Store теж є дуже різні люди. Є фріки з ось такими ось тунелями у вухах, з татуюваннями на все обличчя, з дредами. Є пристойного вигляду бабусі або дядечки, тітоньки, повненькі, худенькі. Різні. Біленькі, темненькі.
Виявляється, це ж дуже просто: людина відкрита тому, хто виглядає так само, як він. Ми дружин підбираємо за своєю подобою і подобою наших матерів. І покупцям теж комфортно, коли вони бачать в продавцеві своє відображення. Тому продавати продукт потрібно, даючи людям говорити на одній мові, з одною ментальністю, з одними культурними особливостями, зі схожою зачіскою і схожим акцентом. Український, київський акцент сильно відрізняється від лос-анджелеського. Тому в Лос-Анджелесі краще продавати за допомогою американця.
В одному з інтерв'ю ти сказав, що наш продукт - не будинок, а можливості, які він дає.
Так точно.
Твоя місія, внутрішня або, в принципі, компанії, номінальна - поміняти суспільство. Куди? І в який бік?
Не зовсім так. У мене немає місії міняти суспільство, тому що це "сізіфова праця". Це, по-перше, я не думаю, що можливо зробити. Суспільство здатне змінитися тільки саме. Я б мріяв бути тим тригером, який змусить суспільство думати про щось по-іншому і змінюватися самому. Мені дуже подобається приклад електромобілів. Вони ж існують вже сотню років. Tesla - не перший автомобіль...
І електросамокати перші…
Але, благо, знайшлася людина, у якої було досить велике шило в дупі, щоб стати тригером. Щоб існуючі концерни, автогіганти, що спалюють нафту, сказали: "Почекай, треба щось робити". Ось цього достатньо. Якщо хтось колись скаже: "Зачекайте, зачекайте. Треба щось з цим робити. Дивіться - працює", я буду щасливий. А так, красивими словами: наша місія в тому, щоб надати людям свободу, нову ступінь свободи. І взагалі наш слоган: freedom delivered - свобода, яку ми надали вам на блюдечку. Що це означає? Ви можете скільки завгодно їздити на велосипеді, але забратися на гору або переїхати через гору простіше на вертольоті. Коли ви злітаєте, це новий ступінь свободи для вас. Коли ви хочете побудувати будинок, ви можете це зробити тільки в місцях, де прокладені комунікації і є стіна сусіда, в яку ви буде витріщатися зі своїх вікон. А ми даємо вам свободу поставити будинок де завгодно. Вибирати вид з вікна, а не місце, де ви хочете жити. Не комунікації, не проводки, не траншеї. Ось цю свободу ми намагаємося доставити, бо це мобільні будинки. Тому наш слоган - freedom delivered.
Це відмінна місія. Дякую за цікаві відповіді.
Так. Дякую.
А тепер можна подивитися попередній випуск.
Хочете бути в курсі новин? Дивіться наші відео на каналі Perceptron >>>
SaaS сервіси
Програми 1С:Підприємство
CRM
ERP
Node.JS, .NET
1С:Підприємство
API, IPasS
Разработка Web Apps
1С:Підприємство Автоматизація
Аудит IT проектів
Інтеграція 1С:Підприємство
Отримуйте наші інформаційні матеріали:
Працюємо на IT-ринку з 2008 року.
Наша місія - спростити управління даними.
Copyright © 2008-2025 TQMsystems. Всі права захищені. Privacy Policy | Terms of Service