Цифрова трансформація - сучасники часто плутають це поняття з автоматизацією або навіть з оцифруванням даних. Однак це тільки частини процесу діджиталізації-тобто цифрової трансформації.
З нарощуванням технологічних потужностей і обсягів інформації стало зрозуміло, що самі по собі дані і системи автоматизації ще не дають позитивного ефекту, навпаки вони вимагають ресурсів, уваги, обслуговування. І тоді почали приділяти увагу вибудовуванню ефективних процесів використання всіх технологічних можливостей з метою розвитку бізнесу і суспільства.
Про те як сьогодні цифрова трансформація здійснюється в Україні бізнесу, суспільства, держави, які є позитивні зрушення, що сприяє і що по-справжньому заважає розвиватися у своєму інтерв'ю розповідає Андрій Длігач: стратег, футуролог, співзасновник Громадська платформа "Нова країна", співзасновник BOARD, Доцент економічних наук Київський Національний Університет імені Т. Шевченка, Генеральний директор Advanter Group.
Автоматизація - робить процес менш залежним від людського фактора. Але суті процесів вона не змінює. Вже усталений робочий процес описується алгоритмізується і потім переноситься в цифровий формат. Може реалізовуватися шляхом написання програмних комплексів (софта) або роботизованих систем. При цьому частина функцій, виконуваних людиною передається на виконання системі.
Зовнішня комунікація. Необхідно переосмислення моделі вибудовування відносин з клієнтами і партнерами. Модель коли компанії створюють продукт який їм зручно, а потім намагаються переконати клієнта, що саме це йому потрібно купити - стає неефективною. Потрібно готувати продукт під конкретного клієнта, його потреби і ситуацію споживання. А для цього потрібні відповідні процеси комунікації.
Бізнес-модель. Багато компаній-гіганти успішно працювали десятиліттями за стабільними бізнес-моделями на порозі цифрової ери зазнали краху. Сучасні бізнес-моделі мають на увазі гнучку налаштованість як під клієнта, так і під обставини і ситуації. Бізнес-модель стає шерінговою, а не товарною, і може мати на увазі омніканальність, а не нав'язування ринку свого каналу.
"Шерінг"-від англійської "to share" - ділитися. Це економіка спільного споживання (Collaborative Consumption) або шерінговая економіка (sharing economy), так називається економічна бізнес-модель, де люди з допомогою технологій можуть обмінюватися цінностями, які вони не використовують.
В рамках цифрової трансформації проводиться значне переосмислення вироблених дій.
Проектні процеси. Сьогодні в традиційних бізнесах застосовується проектне. Однак дослідження показує наскільки ефективно в Україні проектне управління: комерційно успішними стають менше 1% проектів, що почалися. І в ІТ показники незначно вище. Ці цифри багато в чому пояснюють, чому сьогодні бізнесам важко виживати.
На контрасті до проектного управління в нових бізнесах переходять до Agile і Lean-технологій, до технологій гнучких змін. Це допомагає уникнути більшості проблем.
Бережливе виробництво (від англ. lean production — «струнке виробництво») — управління прагне постійно мінімізувати втрати. Залучає до оптимізації бізнесу кожного співробітника і максимально орієнтована на споживача. Виникла на підставі досвіду Toyota.
Робота з даними - переосмислення. Раніше робота з даними вибудовувалася так: накопичувався пласт даних за минулі періоди потім аналізувався, будувалися звіти і на їх основі приймалися якісь рішення. Робилася екстраполяція: вираховували на підставі минулих періодів, що буде розвиватися далі. Тепер інша робота з даними, це вже не просто BigData, сьогодні deep machine learning, використання штучного інтелекту дозволяє приймати рішення в ситуації з неповною і несиметричною інформацією.
Внутрішні комунікації та взаємовідносини. В умовах цифрової трансформації потрібно по іншому вибудовувати роботу з людьми. З'являється формат віддаленої роботи, аутсорсинг і фріланс.
В результаті цифрова трансформація або діджиталізація - це цілісне переосмислення моделі бізнесу, трансформація всіх процесів і перехід до використання нових інструментів.
Для бізнесу - це досить еволюційний і органічний процес: нові умови гри вже формуються на ринку і гравці, втрачаючи потрібний рівень, або зійдуть з дистанції, або почнуть новий виток свого розвитку. І далі більше, сильні гравці завжди будуть привносити нові технології і підходи, стимулюючи підтягуватися інших.
Підприємства, які вітають зміни і готові до них, а також здатні адаптуватися до більш гнучких моделей роботи, мають як ніколи великий потенціал успіху.
Основні переваги:
Оптимізація процесів. Всі процеси переглядаються і є можливість вибудувати гнучку настроювану систему для подальшої адаптації до різних умов, усунення рутини дозволяє ефективніше використовувати свої кадрові ресурси.
Можливості заробляти. З появою нових технологій відкриваються варіанти отримання прибутку, раніше недоступні.
Орієнтація на клієнта. Клієнт це головне джерело доходу, інформації і також натхнення - стимул рухатися вперед. Щоб створити затребуваний продукт, потрібно володіти інформацією про потреби покупця на кожному з етапів взаємодії з ним.
І мова не йде про одноразову трансформацію, в процесі важливо навчитися постійно вчитися, перетворюватися і бути відкритим до змін.
Концепція
На старті дуже важливо визначити напрямки розвитку. Потрібно виробити стратегію, план
дії, скласти Roadmap. Визначити цілі, ресурси і пріоритетні ділянки модернізації. У процесі розробки концепції будуть розглядатися всі бізнес-процеси, визначатися пріоритети і усуватися перешкоди на шляху до успішної реалізації.
Навчання персоналу
Тут є один дуже важливий момент за дослідженнями соціологів конкретно у нас в Україні лише 4% людей готові переходити в нову еру і експериментувати, а 88% - воліють комфорт, безпеку, стабільність і перевірені рішення.
Що це означає щодо персоналу. Це означає І підтверджується практикою, що більша частина співробітників буде чинити опір змінам, саботувати і намагатися продемонструвати провальність рішень і нововведень.
Тут на допомогу приходить employee-driven менеджмент, або людино-орієнтований підхід до управління.
Для успіху цифровій трансформації потрібно готувати співробітників до змін робочих процесів, привчати їх до гнучких умов прийняття рішень, навчати новим технологіям, щоб вони не тільки могли ефективно працювати в нових умовах, але і ставали драйверами подальших змін. Така готовність має на увазі вміння мислити творчо, знання, і здатність приймати ефективні рішення.
Відмова від застарілих технологій
Потрібно відмовитися не тільки від застарілих технологій, які реально споживають ресурси і заморожують бізнес в статичному зв'язаному стані. Треба також відмовитися від старих стереотипів, звичних схем дій, потрібно розпрощатися з поділом ідей, дій і досягнень на свої і чужі. Технологія конкурування вже не допомагає вижити, і діяти потрібно за принципом об'єднання зусиль.
У цілому ідея побудувати ідеальне суспільство не нова, вона в усі віки відвідує уми передових мислителів свого часу. Чому? Можливо це еталон людського існування - відображення раю на землі. Як ідеальна геометрична фігура куля, у вільному стані крапля води прагне до такої форми, можливо і суспільство виходячи з під гніту певних обставин починає прагнути до ідеального устрою.
Однак поки історія показує одні тільки крахи всіх спроб. І все ж у людства раніше ніколи ще не було таких широких можливостей і ресурсів: роботи, відновлювальна енергія, інтернет, штучний інтелект, генна інженерія, потужна медицина. Хто знає, можливо, ми впритул підійшли до можливості безболісно трансформуватися і створити ідеальне суспільство.
Колосальний ресурс, сьогодні відкрили перед нами технології, що це означає для людини: просто зручності або світ змінюється до невпізнання?
А людина готова жити в новому середовищі?
Що буде і як до цього підготується, розповідає у своєму інтерв'ю Андрій Длігач.
SaaS сервіси
Програми 1С:Підприємство
CRM
ERP
Node.JS, .NET
1С:Підприємство
API, IPasS
Разработка Web Apps
1С:Підприємство Автоматизація
Аудит IT проектів
Інтеграція 1С:Підприємство
Отримуйте наші інформаційні матеріали:
Працюємо на IT-ринку з 2008 року.
Наша місія - спростити управління даними.
Copyright © 2008-2024 TQMsystems. Всі права захищені. Privacy Policy | Terms of Service