Проведення індексації - процес трудомісткий. Тому не дивно, що бухгалтер може заплутатися в нюансах і допустити помилки. На щастя, їх можна безболісно виправити. Як це зробити, читайте в нашій статті.
Хмелевська Оксана, експерт з питань оплати праці
Зверніть увагу:
- про включення індексації 2017 МЗП тут..
- про те як налаштувати індексацію в 1С:Підприємство тут: за основним, за сумісництвом
Тут розглянемо ситуації, коли індексація:
1) взагалі не була нарахована;
2) була нарахована в сумі меншій, ніж потрібно.
У плані виправлення ці дві ситуації в цілому однакові. Виправитися нескладно. Ви донараховуєте потрібну суму і включаєте її в фонд оплати праці (ФОП) звітного(!) Місяця.
Таке правило випливає з п 1.6.2 Інструкції № 5. (Інструкція зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 г. № 5.)
В п 1.6.2 Інструкції № 5 зазначено, що якщо нарахування ФОП здійснюються за попередній період, зокрема, в зв'язку з уточненням кількості відпрацьованого часу, виявленням помилок, вони відображаються в ФОП того місяця, в якому були здійснені нарахування.
В типових конфігураціях 1С:Підприємство (а саме в Бухгалтерії / Управління торговим підприємством та Управлінні виробничим підприємством) виправлення подібних помилок можна зробити за допомогою документа Нарахування заробітної плати.
ЄСВ на донараховану зарплату нараховуєте з огляду на таке:
донарахований заробіток включається в зарплату того місяця, в якому були здійснені нарахування (виправлення помилки) (п.п.3 п.3 розд.4 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка затверджена наказом Мінфіну від 20.04.2015 м № 449, п.9 розд. 4 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну від 14.04.2015 р. № 435)
застосовуєте розмір внеску, який діяв на день нарахування виплат. Таким чином, якщо, наприклад, ви в квітні 2016 донараховуєте індексацію звичайному працівникові за листопад - грудень 2015 року, то на її суму нараховуєте ЄСВ за ставкою 22%, а утримання ЄСВ не застосовуєте;
максимальну величину бази нарахування ЄСВ застосовуєте до загального нарахованого доходу за місяць, в якому була донарахована індексація. «Розподіляти» її по місяцях, за які вона була донарахована, не потрібно!
У Звіті з ЄСВ донараховану суму індексації відображаєте в загальній сумі заробітної плати працівника, нарахованої за звітний місяць (див. П.9 розд. IV Порядку № 435).
З військовим збором (ВЗ) просто. Суму забутої індексації обкладають ВЗ в складі заробітної плати того місяця, в якому проводилося донарахування.
Ну і кілька слів про ПДФО. При розрахунку суми ПДФО потрібно врахувати роз'яснення, наведені в листі ДПСУ від 19.02.2013 р.№ 2972/0/51-12/17-1115. Донарахував індексацію за минулі місяці, проведіть добровільний перерахунок заробітної плати та утриманого ПДФО за той звітний період, в якому допущена помилка. Його можна провести тільки по «обділеному» працівнику. Поголовно всіх працівників можна не перевіряти ще раз!
Як проводити такий перерахунок? Так само, як і обов'язковий річний.
Під час такого перерахунку віднесіть донараховані суми індексації до тих місяців, за які вони нараховані. Перевірте правильність оподаткування (застосування ПСП).
Результат перерахунку відобразіть в формі № 1ДФ, сформованої за той звітний квартал, до якого належить місяць проведення перерахунку по рядку з заробітною платою працівника.
Подавати «уточненку» в цьому випадку не потрібно!
Так як сума індексації була розрахована неправильно, працівникові виплатили зарплату в більшому розмірі. Перше, що спадає на думку в такій ситуації, - забрати у працівника зайво виплачену суму зарплати. Однак, на жаль, не все так просто.
Всі «зарплатні» помилки можна умовно розділити на два типи: рахункові і незліченні.
Пункт 1 ч. 2 ст. 127 КЗпП надає роботодавцю можливість утримувати із зарплати працівників суми, зайво виплачені йому в результаті рахункових помилок.
До якого виду відносяться помилки, пов'язані із завищенням суми індексації?
Види помилок, які є рахунковими, і ті, які до них не належать, наведені в п.п. 1 п. 24 постанови Пленуму ВСУ «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» від 24.12.99 р .. № 13.
До рахункових помилок належать неправильність в обчисленнях, дворазове нарахування заробітної плати за один і той же період тощо. При цьому не можуть вважатися рахунковими не пов'язані з обчисленнями помилки в застосуванні законів та інших нормативно-правових актів, в тому числі колективного договору.
Який висновок можна зробити з наведеного вище?
Якщо ви неправильно вирахували суму індексації, оскільки, наприклад, допустили помилку, множачи числа - це рахункова помилка. У цьому випадку роботодавець має право видати наказ (розпорядження) про утримання із заробітної плати працівника зайво нарахованої йому суми. Такий наказ (розпорядження) повинен бути виданий не пізніше ніж за один місяць з дня виплати неправильно обчисленої суми.
Якщо завищення суми індексації пов'язано з неправильним застосуванням норм Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 г.№ 1078, то це незліченну помилка. При такому розвитку подій утримати зайво виплачену суму з зарплати працівника можна тільки з його згоди, тобто на підставі заяви працівника.
Так само слід діяти, якщо помилка є лічильної, але місячний термін для повернення пропущений.
У Звіті з ЄСВ Сторновано суму індексації відображають в загальній сумі заробітної плати поточного місяця. За ПДФО проводиться добровільний перерахунок щодо працівника за той звітний період, в якому допущена помилка. Визначається правильність оподаткування його заробітної плати. Результат перерахунку відображаєте в формі № 1ДФ за той звітний квартал, до якого належить місяць його проведення.
Сторнована сума індексації відображається у складі заробітної плати в Податковому розрахунку за формою № 1ДФ, сформованому за той звітний квартал, в який входить місяць сторнування.
А якщо працівник не згоден повертати зайво отримані суми зарплати? Тоді керівник підприємства має право прийняти рішення про відшкодування шкоди підприємству за рахунок осіб, які допустили помилку.
У цій ситуації винною особою може бути бухгалтер по заробітній платі та головний бухгалтер (якщо така посада передбачена в штатному розписі підприємства).
SaaS сервіси
Програми 1С:Підприємство
CRM
ERP
Node.JS, .NET
1С:Підприємство
API, IPasS
Разработка Web Apps
1С:Підприємство Автоматизація
Аудит IT проектів
Інтеграція 1С:Підприємство
Отримуйте наші інформаційні матеріали:
Працюємо на IT-ринку з 2008 року.
Наша місія - спростити управління даними.
Copyright © 2008-2024 TQMsystems. Всі права захищені. Privacy Policy | Terms of Service