Продовження статті Права інтелектуальної власності на ПЗ. Частина 1 >>>
Новини, анонси, майстер-класи та ін. корисний контент для тих, кому важливо бути попереду та в курсі теми
Законодавче регулювання та охорона прав на програмний продукт - складне завдання через двояку природу поняття "комп'ютерна програма":
З одного боку, програма — це об'єкт цивільного, комерційного обороту. Вона зберігається на фізичному носії, в репозиторії або в хмарі. До неї застосовується термін "товар, продукція" і присвоюється код 00502 "Програмна продукція" за КВЕД.
Одночасно розробка, підтримка і модернізація програми — це послуга з класом 62 "Розробка комп'ютерного ПО" за КВЕД.
З іншого боку, програмний продукт — результат творчості авторів-розробників, об'єкт інтелектуальної власності.
Щоб позначити, які права власності на програму отримує клієнт, в договір ми включаємо відповідний пункт.
У договорі поставки ПП пишемо:
"Покупець зобов’язується використовувати Примірник програмного продукту згідно з умовами користувацької угоди Правовласника. Покупцю надається невиключне право на безстрокове та безоплатне використання програмного продукту у об’ємі функціональності на дату приймання-передачі. Виключні права на програмний продукт належать Правовласнику".
У договорі модернізації ПП пишемо:
"Якщо в процесі надання Послуг було створено об’єкт інтелектуальної власності, то Замовнику передається невиключне право на безстрокове та безоплатне використання таких об’єктів інтелектуальної власності у об’ємі функціональності, створеної на дату здачі робіт. Правовласником таких створених об’єктів інтелектуальної власності, якому належать виключні права, є Виконавець чи інша особа, технологія та об’єкти інтелектуальної власності якої використовуються при наданні Послуг".
Права, які передає клієнту компанія-розробник або продавець, повинні бути прописані в договорах на поставку або модернізацію ПП.
Вони можуть бути виключними або невиключними.
1. Виключні права — клієнт отримує можливість:
Виключне право може належати лише одній особі: продавцеві, покупцеві, розробнику або іншій особі.
2. Невиключні права — клієнт отримує можливість використовувати програму в своїй господарській діяльності протягом обумовленого терміну.
Власник виключних прав може продавати ПП третім особам, яким передаються тільки права на один екземпляр. При цьому покупець отримує невиключні права, тобто може тільки особисто користуватися програмою, але не передавати або перепродавати її третім особам.
Доступність вихідного коду також впливає на обсяг прав, які передаються клієнтові. Якщо програма з закритим вихідним кодом, всі права на неї передати неможливо.
Нижче розглянемо поняття відкритого і закритого коду і пояснимо, чому.
Види фреймворків в залежності від доступу до вихідного коду:
ПП на платформі з відкритим вихідним кодом (Open source software, OSS) - це ПП з кодом, який знаходиться у вільному доступі в Інтернеті. Весь код можуть копіювати (скачувати), змінювати і використовувати інші користувачі і організації. Користувачі можуть розміщувати весь відкритий код на своїх ресурсах, змінювати і покращувати, але при цьому вихідний код першоджерела може змінювати тільки правовласник.
ПП на платформі з закритим вихідним кодом (Closed source software (CSS) - це ПП, який використовує закритий код, недоступний для прочитання і зовнішнього втручання. Тільки автор коду має доступ до його прочитання і зміни. В результаті кінцевий споживач може зіткнутися з обмеженнями в системі, які не дозволять реалізувати всі бажані зміни.
Приклад платформи з закритим вихідним кодом: BAS 1С:Підприємство (правовласник - компанія Molenari OU).
У програмі є закриті ділянки коду - "каркас" функціоналу, до якого немає доступу у сторонніх розробників. Якщо в нього потрібно внести зміни, єдиний вихід - звертатися до правовласника. Доопрацьований ПП на платформі 1С:Підприємство можна продавати третім особам без продажу ліцензії правовласника і наявності партнерського договору на право такого продажу. Якщо у розробника немає договору, а клієнт не купив ліцензію, то покупка і використання ПП неправомірні.
Приклад платформи з відкритим вихідним кодом: .NET (правовласник - компанія Microsoft).
На платформі .NET можна самостійно розробляти ПП from scratch і продавати його з передачею виключних прав клієнта. У цьому випадку програма обійдеться набагато дорожче, ніж з передачею невиключних прав. При створенні ПП можна використовувати існуючі напрацювання, це скоротить терміни розробки і зменшить вартість.
Унікальний приклад платформи з відкритим вихідним кодом, у якої немає правовласника: Linux. Торгова марка належить Лінусу Торвальдсу, який заснував проект Linux. Але сам проект не належить ні організації, ні фізичній особі, його розвивають і поширюють незалежні розробники і компанії груп користувачів Linux.
Залежно від того, на якій платформі розроблений програмний продукт, він виходить або з закритим, або з відкритим вихідним кодом. Також закритий код може бути не на платформу, а на сам продукт.
Відмінності, переваги і недоліки програм на платформах з закритим і відкритим вихідним кодом - в таблиці.
Критерій порівняння | ПП на платформі з відкритим вихідним кодом | ПП на платформі з закритим вихідним кодом |
---|---|---|
Цінова політика |
Безкоштовне використання платформи, безкоштовне або платне використання ПП. За використання і оновлення платформи платити не потрібно.
Додаткові послуги - підтримка або додані функції - платні. |
За використання і оновлення платформи потрібно платити розробнику. |
Оперативність внесення змін | Будь-який користувач, який скопіює і розмістить у себе вихідний код, може:
|
Додавання нової функціональності або виправлення помилок в програмі робить тільки постачальник. Клієнт відправляє запит і чекає відповіді від служби підтримки.
Рішення проблеми може зайняти більше часу, ніж у випадку ПП з відкритим кодом. |
Якість підтримкиЯкість підтримки | Варіанти підтримки, якщо користуватися безкоштовною версією, - офіційна документація розробника, форуми, корисні статті та найманий експерт.
|
Зв'язок зі службою підтримки входить у вартість обслуговування за абонплатою. Відповідь добре організована і задокументована, і в більшості випадків приходить за один робочий день.
|
Доступність вихідного коду | Вихідний код легко доступний. Розробники та користувачі можуть покращувати програми.
|
Вихідний код не можна змінити або переглянути. |
Поширеність, доступність ресурсів
|
Платформи популярні серед розробників і поширені в усьому світі.
|
Платформи обмежені ліцензійними правилами і в основному поширені на локальних ринках.
|
Отже, ми розібралися, що вихідний код програми може бути закритим або відкритим, в розробці можуть брати участь як програмісти компанії-розробника, так і сторонні, і правовласники частин підсумкового продукту можуть бути різними. Через це не завжди можливо передати всі майнові права клієнту.
Ми передаємо замовнику права невиключного безстрокового користування на створений продукт - документацію або програму.
Пояснимо на конкретних прикладах, в яких випадках і в якому обсязі передаємо права на програму:
Іноді замовники побоюються, що виконавець розробить для них ПП, а потім буде продавати його на ринку.
Це не так просто, як здається, і ось чому:
Більш докладно про передачу прав на програмний продукт дивіться в нашому Відео Право на розроблене ПЗ >>>
Відео про ключові моменти впровадження систем автоматизації на каналі TQM systems: кейси, методики роботи, параметри вибору, нові розробки і можливості.
*Копіювання матеріалу можливе тільки з посиланням на джерело та зазначенням автора матеріалу. Дякуємо за повагу до прав інтелектуальної власності. TQM systems
SaaS сервіси
Програми 1С:Підприємство
CRM
ERP
Node.JS, .NET
1С:Підприємство
API, IPasS
Разработка Web Apps
1С:Підприємство Автоматизація
Аудит IT проектів
Інтеграція 1С:Підприємство
Отримуйте наші інформаційні матеріали:
Працюємо на IT-ринку з 2008 року.
Наша місія - спростити управління даними.
Copyright © 2008-2025 TQMsystems. Всі права захищені. Privacy Policy | Terms of Service