Операції фінансової оренди (лізингу) у BAS Управління холдингом відображаються як з боку лізингоодержувача, так і з боку лізингодавця за правилами, встановленими МСФЗ (IAS) 17 «Оренда». Тому дані операції знаходяться поза сферою дії лругих МСФЗ за фінансовими інструментами.
Проте в прикладному рішенні облік фінансової оренди здійснюється за допомогою інструментів, що застосовуються для обліку інших ФІ.
Зміст
При створенні елемента довідника "Види об'єктів фінансового характеру в полі "Спосіб обліку" з випадаючого списку вибирається облік "За амортизованою вартістю". Далі вибирається кнопка "Актив" (для фінансової арени у орендодавця) або "Зобов'язання" (для фінансової арени в орендаря).
В елементі довідника "Параметри обліку об'єктів фінансового характеру" при виборі виду об'єкта фінансової оренди у орендодавця або орендаря - у підменю "Варіант відображення графіка" з выпдающего списку вибирається необхідна користувачем презентація графіка:
У табличній частині рахунку обліку зазначаються рахунки відображення чистої інвестиції в лізинг, кредиторської заборгованості орендаря, фінансового доходу або фінансової витрати по лізингу. Для розшифровки активу (зобов'язання) з фінансової оренди за термінами погашення налаштовується довідник інтервали заборгованостей.
При формуванні проведень документом введення відомостей про фінансові інструменти здійснюється рекласифікація балансової вартості активу (зобов'язання) з фінансової оренди за термінами погашення для формування розкриттів інформацій з фінансової оренди.
В даному документі є можливість ввести авансовий платіж і при необхідності скасувати властивість Визнати новий фінансовий інструмент (МСФЗ) у разі, коли графік платежів істотно змінюється (так званий «тест на 10%»). Також в даному документі на закладці ВНА вводиться дата вибуття предмета лізингу по лізингу виданому. Документ нарахування авансів з лізингу дозволяє врахувати випадки, коли дати фактичної оплати авансу з лізингу не збігаються з датами, зазначеними у графіку платежів.
Валові інвестиції в оренду – це сукупність мінімальних орендних платежів, належних до одержання орендодавцем за договором фінансової оренди і негарантованої залишкової вартості, нарахованої орендодавцю.
Негарантована залишкова вартість – частина залишкової вартості активу, що є предметом оренди, реалізація якої орендодавцем не гарантується або гарантується лише стороною, пов'язаною з орендодавцем.
Чисті інвестиції в оренду – валові інвестиції в оренду, дисконтовані з використанням ставки відсотка, неявної в договорі оренди.
Мінімальні орендні платежі (Мапи) – платежі протягом терміну оренди, які потрібні або можуть бути витребувані від орендаря, за винятком умовної орендної плати, витрат на обслуговування та податків, що підлягають сплаті орендодавцем і відшкодовуються йому, плюс викупної платіж.
Викупний платіж - це:
Ставка відсотка, припущена в договорі оренди – ставка дисконтировани, при використанні якої на дату початку орендних відносин агрегована теперішня вартість мінімальних орендних платежів і негарантованої залишкової вартості стає дорівнює сумі справедливої вартості активу, що є предметоенду пзм оренди, і первісних прямих витрат орендодавця.
Початкові прямі витрати – додаткові витрати, безпосередньо пов'язані з підготовкою та укладенням договору оренди.
Орендодавці повинні визнавати на балансі активи, що знаходяться на фінансовій оренді, і подавати їх за статтею "чисті інвестиції в лізинг" (Net Investment in Lease (NIL)) в дисконтованій оцінці. Таким чином, в обліку орендодавця предмети лізингу списуються без визнання фінансового результату, відображається чиста інвестиція в оренду, а предмет лізингу обліковується як актив на балансі орендаря.
Виняток становлять операції передачі в оренду виробником або дилером, коли можливе визнання фінансового результату від операції купівлі-продажу предмета лізингу, але в типовому рішенні даний випадок не реалізований.
У П(С)БО можливі різні варіанти облікових проводок з боку орендаря активів, переданих у лізинг: вони можуть продовжувати враховуватися на балансі лізингодавця, так і на балансі лізингоотримувача (в даному випадку у лізингодавця дані об'єкти відображаються на позабалансовому рахунку).
У типовому рішенні на стороні облікової системи П (С)бо реалізована модель облікових проведень об'єкта лізингу на балансі орендаря, коли в орендодавця відображаються доходи майбутніх періодів з фінансової оренди та довгострокова дебіторська заборгованість орендаря.
Альтернативним варіантом обліку лізингу орендодавець в П(С)БО є модель проводок з використанням рахунку 69 без визнання доходів майбутніх періодів, проте в типовому рішенні дана модель поки не представлена.
У типовому рішенні не автоматизовано завантаження графіків П (С)бо із заліком авансу орендодавця та зі списанням ДБЖ протягом строку дії договору оренди.
Усі грошові потоки з ПДВ відокремлюються на окремих рахунках або рекласифікуються відповідно до іхреального змісту.
Трансляція (передача) даних п(С)бо за фінансовою орендою проводиться за всіма договорами фінансової оренди, прийнятими до обліку в П (С)бо.
В типовому рішенні не реалізовані наступні операції з лізинговим майном:
Для повноти обліку в МСФЗ користувачеві необхідно переконатися, що всі операції фінансової оренди, підлягають визнанню в МСФЗ, прийняті до обліку в П(С)БО. Якщо частину договорів лізингу не прийнято до обліку в п(с)бо, необхідно розглянути питання про визнання оренди відразу в МСФЗ. Спочатку необхідно провести настройку шаблону трансляції операцій лізингу виданого з бази П(С)БО. Настроювання шаблону робиться для кожної дочірньої компанії транзакційного обліку (або групи дочірніх компаній) з врахуванням особливостей відображення операцій лізингу виданого в П(С)БО.
Для коректного налаштування шаблону необхідно врахувати , що при транзакційний моделі обліку ДО трансляції підлягають операції П(С)БО, які можна коректно перенести на рахунку МСФЗ. Наприклад, транслюються операції довгострокових розрахунків з орендарем, закупівлі предмета лізингу, розрахунків з ПДВ. Не транслюються операції з ДБП, нарахування лізингових платежів, як такі, що не мають сенсу відповідно до МСФЗ.
Для дочірніх компаній, які обрали трансформаційну модель обліку, необхідно коректно змоделювати форми збору даних (ФСД). У них повинна міститися повна інформація, необхідна для сторнування проводок П(С)БО, не відповідають МСФЗ, і формування всіх трансформаційних поправок по лізингу. При транзакційному обліку необхідно також переконатися, що всі договори фінансової оренди, що підлягають визнанню у звітному періоді, введені в довідник договорів.
Потім необхідно задати параметри обліку операцій лізингу виданого в довіднику Параметри обліку об'єктів фінансового характеру із зазначенням необхідних рахунків обліку чистої інвестиції в лізинг, фінансового доходу від лізингу, іншої заборгованості, позабалансових рахунків для розкриттів інформації у примітках до звітності МСФЗ. Параметри обліку задаються для однорідних операцій лізингу (наприклад, для операцій в іноземній валюті необхідно створити різні об'єкти в довіднику, так як вони будуть мати різні параметри і, відповідно, різні рахунки обліку).
Далі для кожного договору лізингу в документі Введення інформації про фінансові інструменти на дату передачі предмета лізингу орендарю вводиться вручну або завантажується з файлу MS Excel графік платежів за МСФЗ. Для введення (завантаження) графіка в документі необхідно натиснути кнопку Докладно.
В типовому рішенні графік МСФЗ для розрахунку початкової чистої інвестиції в лізинг і визнання фінансової оренди заноситься вручну користувачем або завантажується з файлу MS Excel за допомогою кнопки Завантажити. Графік лізингових платежів відповідно до МСФЗ включає грошовий потік мап та відтік коштів орендодавця на придбання предмета лізингу з урахуванням прямих невідшкодовуваних витрат на купівлю (наприклад, витрати на страхування, доставку предмета лізингу тощо). У Графік не включаються грошові потоки з ПДВ. Всі суми в графіку за МСФЗ повинні бути показані без ПДВ, проте суми ПДВ повинні бути заповнені в окремій колонці для рекласифікації.
Після введення графіка МСФЗ програма автоматично розраховує припущену в договорі ставку оренди за формулою внутрішньої норми прибутковості (IRR), нараховує фінансовий дохід до кінця строку дії договору оренди, а також виконує інші розрахунки для коректного відображення чистої інвестиції в лізинг і розрахунків з ПДВ у відповідності з МСФЗ.
Якщо графік МСФЗ заповнений і розрахований вірно, то залишок чистої інвестиції в лізинг на дату закінчення терміну дії договору дорівнюватиме нулю.
Після створення графіка МСФЗ необхідно створити документ Сторно операцій П(С)БО по лізингу, з допомогою якого програма автоматично сторнує операції П(С)БО, не відповідають МСФЗ. Для створення проведень МСФЗ з лізингу, у тому числі з нарахування фінансового доходу, необхідно на дату закриття періоду за МСФЗ або в останній день звітного місяця виконати "регламентну операцію періоду за фінансовими інструментами". Основні проводки, що формуються по лізингу виданому:
Відповідно до МСФЗ 17 "оренда" орендарі визнають предмет лізингу як актив та зобов'язання перед орендодавцем у сумі дисконтованої вартості мап.
Якщо справедлива вартість предмета лізингу менше дисконтованої вартості МАПов , то оренда визнається за справедливою вартістю предмета лізингу.
Спочатку необхідно провести настройку шаблону трансляції операції лізингу отриманого з бази П(С)БО. Настроювання шаблону робиться для кожної дочірньої компанії транзакційного обліку (або групи дочірніх компаній) з врахуванням особливостей відображення операцій лізингу виданого в П(С)БО.
Для коректного налаштування шаблону необхідно врахувати, що при транзакційний моделі обліку ДО трансляції підлягають операції П(С)БО, які можна коректно перенести на рахунку МСФЗ. Наприклад, транслюються операції довгострокових розрахунків з орендодавцем, прийняття до обліку предмета лізингу, розрахунків з ПДВ. Не транслюються операції з нарахування лізингових платежів, за визнанням витрат з оренди як такі, що не мають сенсу відповідно до МСФЗ.
Для дочірніх компаній, які обрали трансформаційну модель обліку, необхідно коректно змоделювати форми збору даних (ФСД). У них повинна міститися повна інформація, необхідна для сторнування проводок П(С)БО, не відповідають МСФЗ, і формування трансформаційних поправок.
Потім необхідно задати параметри обліку рпераций лізингу виданого в довіднику Параметри обліку об'єктів фінансового характеру – з зазначенням необхідних рахунків обліку фінансових витрат по лізингу, кредиторської заборгованості орендаря, іншої заборгованості, позабалансових рахунків для розкриття інформації в примітках до звітності МСФЗ. Параметри обліку задаються для однорідних операцій лізингу (наприклад, для операцій в іноземній валюті необхідно створити різні об'єкти в довіднику, так як вони будуть мати різні параметри і, відповідно, різні рахунки обліку).
Далі для кожного договору лізингу в документі Введення інформації про фінансові інструменти на дату передачі предмета лізингу орендаря вводиться вручну або завантажується з файлу MS Excel графік платежів за МСФЗ. У типовому рішенні графік МСФЗ для розрахунку первісної чистої інвестиції в лізинг і визнання фінансової оренди вручну заноситься користувачем або завантажується з файлу MS Excel за допомогою завантажити. Графік лізингових платежів відповідно до МСФЗ включає грошовий потік мап та відтік коштів орендодавця на придбання предмета лізингу з урахуванням прямих невідшкодовуваних витрат на купівлю (наприклад, витрати на страхування, доставку предмета лізингу тощо). У Графік не включаються грошові потоки з ПДВ.
Всі суми в графіку за МСФЗ повинні бути показані без ПДВ, однак суми ПДВ повинні бути заповнені в окремій колонці для рекласифікації.
Після введення графіка МСФЗ програма автоматично розраховує припущену в договорі ставку оренди за формулою внутрішньої норми прибутковості (IRR), нараховує фінансові витрати до кінця терміну дії договору оренди, а також проводить інші розрахунки для коректного відображення кредиторської заборгованості з лізингу та розрахунків з ПДВ відповідно до МСФЗ.
Якщо графік МСФЗ заповнений і розрахований вірно, то залишок кредиторської заборгованості перед орендодавцем на дату закінчення строку дії договору дорівнюватиме нулю. Для створення проведень МСФЗ з лізингу, у тому числі з нарахування; фінансового витрати, необхідно на дату закриття періоду за МСФЗ або в останній день звітного місяця выпонить "Регламентну операцію періоду за фінансовими інструментами".
Проведення, що формуються в обліку орендаря за операціями фінансової оренди:
В документі Введення інформації про фінансові інструменти вводиться вся інформація, необхідна для визнання фінансової оренди в МСФЗ.
У табличній частині документа заповнюються дані договору лізингу: процентна ставка, дати початку та закінчення договору , сума заборгованості; вибираються необхідні параметри обліку з довідника. Також є можливість вказати авансовий платіж і зазначити при необхідності властивість Визнати новий фінансовий інструмент (МСФЗ) – у разі, коли графік платежів суттєво змінюється.
По кнопці Докладно відображаються вкладки з графіками платежів та іншими даними. На вкладку графік платежів за допомогою кнопки Завантажити графік П (С)бо завантажується графік платежів за договором. На підставі заповнених даних автоматично розраховується графік МСФЗ на закладці Графік нарахувань МСФЗ. Далі використовуються кнопки підміню МСФЗ: заповнити і розрахувати МСФЗ. Розрахувати графіки МСФЗ, за допомогою яких автоматично заповнюється поле табличної частини Ефективна процентна ставка (МСФЗ), а також поле на закладці Докладні відомості – Чиста приведена вартість (МСФЗ).
На закладці Докладні відомості відображаються суми основної заборгованості за МСФЗ і П(С)БО, ставки і суми ПДВ, а також можна додати інформацію для приміток про забезпечення ФІ. Також при зміні графіка платежів система автоматично розраховує відхилення нового графіка від раніше розрахованого і в полі Відсоток суттєвості МСФЗ відображає розрахований відсоток відхилення. Якщо він більше 10% , то автоматично визнається новий ФІ, а старий стонируется (так званий «тест на 10%»).
На вкладці Додаткові витрати необхідно заповнити витрати, які були понесені при виникненні ФІ (наприклад, комісії банку). Дані витрати будуть включені в графік платежів за МСФЗ і враховані в розрахунку ефективної ставки відсотка. При трансформаційній моделі ці витрати будуть відновлені у вартість фі з витрат по П (С)бо.
При використанні трансформаційної моделі у документі відображається закладка Відсотки П(С)БО, яку необхідно заповнити даними по нарахованим відсоткам за період П(С)БО, щоб їх сторнувати. У разі вибору в параметрах обліку лізингу в документі з'являються закладки Лізинг, ВНА. Закладка Лізинг призначена для введення даних про авансовий платіж у разі відмінності дат оплати за договором і фактичної дати оплати. Закладка ВНА заповнюється для об'єкта ВНА, що приймається за лізинговим договором. Таким чином об'єкт приймається до обліку в підсистемі ВНА.
Документ призначений для нарахування авансового платежу за договором фінансової оренди в ситуації, коли платіж ще не досконалий, але договір укладено і за графіком платежів аванс повинен бути сплачений раніше настання факту передачі об'єкта.
У табличній частині документа заповнюються сума авансу без ПДВ, сума ПДВ, рахунки нарахування та врахування авансу. Наприклад, 17 листопада за договором об'єкт лізингу переходить орендарю, а авансовий платіж за графіком має бути сплачений 15 Листопада. За фактом оплата авансу сталася двома частинами (з відхиленням від графіка, прописаного в договорі): 17 і 19 листопада.
В транзакційний моделі підсистема дозволяє відстежувати такі ситуації за транслированным транзакціях, і цей документ здійснює нарахування лізингового платежу МСФЗ. Кореспонденція здійснюється між рахунками «Аванси видані» і «Нарахування початкового авансового платежу з фінансової оренди» (ередиторская заборгованість),
У цьому прикладі авансовий платіж буде нараховано 15 листопада на повну суму, зазначену у договорі, а при трансляції з П(С)БО транзакції за фактичною оплатою документ Введення інформації про фінансові інструменти сформує проводки по заліку нарахованого авансу.
*Копіювання матеріалу можливо тільки з посиланням на джерело та із зазначенням автора матеріалу. Дякуємо за повагу інтелектуальних прав власності. TQM systems
SaaS сервіси
Програми 1С:Підприємство
CRM
ERP
Node.JS, .NET
1С:Підприємство
API, IPasS
Разработка Web Apps
1С:Підприємство Автоматизація
Аудит IT проектів
Інтеграція 1С:Підприємство
Отримуйте наші інформаційні матеріали:
Працюємо на IT-ринку з 2008 року.
Наша місія - спростити управління даними.
Copyright © 2008-2025 TQMsystems. Всі права захищені. Privacy Policy | Terms of Service