Заповнити код УКТ ЗЕД у податковій накладній 2017 виявилося не так вже й просто, не дивлячись на наявність онлайн класифікаторів, що надають зручний пошук в електронному вигляді. Підібрати код для деяких товарів, - та ще задача. Але коли мова йде про набори / комплекти, - тут справжній ребус. Як заповнити код в податковій для комплектів? Чи потрібно деталізувати набори за всіма компонентами через підрядник? Або можна просто написати "Набір / комплект такий-то ..." і вказати вже його фінальний код УКТ ЗЕД?
Представники податкової поки "бачать" тільки один варіант:
Сумніви, розписувати чи ні в ПН набори та комплекти, посилилися в 2017 році через вимоги кодування всіх товарів. До цього (коли кодувалися тільки підакцизні та імпортні товари) контролери вимагали:
Зараз цю «розшифровочну» логіку контролери стали просувати і далі. Так, податківці радять (101.17 БЗ):
До того ж схожі в чомусь роз'яснення недавно прозвучали і від київських податківців (розглядали збірку товару з імпортних комплектуючих). Спершу столичні контролери відзначали:
продукція, зібрана з імпортних компонентів (якщо після складання перші 4 цифри коду УКТ ЗЕД не змінюються), залишається імпортною (і з цим ми не сперечаємося!). Однак далі при поставці пропонували в ПН поелементно розписувати всі імпортні комплектуючі зібраного товару, з їх початковими «вхідними» кодами УКТ ЗЕД (лист ГУ УКРІНФОРМ в м.Києві від 30.01.2017 р № 1925/10 / 26-15-12-01 -18).
Невже тепер в ПН беззастережно доведеться все розшифровувати сповна? Адже насправді навіть при всьому бажанні іноді це не представляється можливим. Адже відразу виникає цілий ряд питань. Як бути з «покомпонентним» заповненням ПН, якщо ціна кожного компонента не відома, окремо ніде не виділяється і облік за компонентами не ведемо? Інша справа, коли під «компонентність» заточений весь облік (від покупної ціни до ціни на виході) - тоді це дійсно можливо.
Або, наприклад, як глибоко треба копати, «куди» доходити у всіх цих розшифровках: до «вузлових» компонентів або взагалі до дрібниць? Ну, наприклад, продаємо комп'ютер: чи достатньо записати одним з його елементів системний блок або ж і його потрібно детально розкласти «по поличках» на комплектуючі: процесор, відеокарту, пам'ять, материнську плату, корпус і т. п.? Де ж межа?
Але ось що на фоні всього цього, безсумнівно, радує. На початку все того ж «столичного» листа йшла мова про заповнення «номенклатурної» гр. 2 ПН. При цьому податківці самі ж (!) підкреслювали: такий обов'язковий реквізит ПН, як «Номенклатура товарів / послуг продавця» (п.п. «е» п. 201.1 ПКУ), повинен відповідати (!) формулюванням в первинних документах, які супроводжують поставку товарів / послуг, та не повинен містити інших даних. Від цього посилу, думаємо, і потрібно виходити в пошуках відповіді на питання! Тому вважаємо (автор: Солошенко Людмила, податковий експерт):
Тобто дивитися на те, що в кінцевому рахунку продаємо - то і писати в ПН. Само собою, що в дусі договору повинна бути витримана і первинка. Загалом, номенклатура товарів з ПН має бути аналогічною формулюванням в договорі і первинних документах. Тоді всі документи будуть «заодно». І якщо, наприклад, за договором і первинкою продаємо меблевий комплект «Кабінет керівника «Престиж», причому окремо його складові з цінами ніяк не виділяючи («безціновая» комплектація в паспорті від виробника начебто: стіл / тумба / шкаф - не береться до уваги), то так до ПН його і занесемо одним рядком як меблевий комплект під загальною вартістю. Або інший приклад: продаємо комп'ютер (за договором і первинкою проходить як: системний блок, монітор, клавіатура, миша - кожна частина зі своєю ціновою позицією). Тоді в ПН заповнимо на нього аж 4 рядки. Причому, зауважте, в цьому випадку системний блок запишемо як «системний блок», а не за запчастинами: відеокарта, пам'ять, процесор і т. п.
Інша справа, якщо, припустимо, збираємо покупцеві системний блок, всі його запчастини з цінами відомі і за документами збірку провели «розгорнуто». Тоді ніщо не завадить також «розгорнуто» на системний блок заповнити та ПН (розписавши його за запчастинами).
Загалом, можливі варіанти. Універсального рецепту немає і бути не може. А в кожному випадку все залежить від того, що продаємо, від облікових тонкощів і від того, як оформили на це всю документацію. Тому з податківцями та їх вимогою про «покомпонентність» можемо погодитися лише частково. Висловлювана ними думка, скоріше, окремий випадок - лише одна з можливих варіантів, але не виняткова. Адже, як ми вже встигли переконатися, в ПН розкласти на складові насправді вдається не будь-який набір / комплект.
Наше оповідання виявиться не повним, якщо не зазирнути в сам Митний тариф. Маємо на увазі Закон України від 19.09.2013 р № 584-VII (пор. 025135600). Адже саме з оглядкою на нього і відбувається кодування всіх товарів.
До речі, на початку цього гіганта поміщені «Основні правила інтерпретації УКТ ЗЕД» (загальні для всіх товарів), якими необхідно керуватися. Далі свої специфічні «кодові» тонкощі вказані на початку кожного розділу і кожної товарної групи. Ну а в подробицях всі ці «кодові» правила (і загальні, і внутрішньо групові) деталізовані в Поясненнях до УКТ ЗЕД (затверджені наказом ДФСУ від 09.06.2015 р № 401 *) - ще один документ-титан. * Див. за посиланням.
До того ж можуть стати в нагоді Методичні рекомендації щодо класифікації окремих товарів згідно з вимогами УКТ ЗЕД з листа Міндоходов від 26.03.2014 р № 6983/7 / 99-99-24-02-03-17 (далі - Методрекомендації № 6983). Але звернемося все-таки до першоджерела. Адже тут можна знайти багато цікавого.
В Основних правилах інтерпретації УКТ ЗЕД уваги заслуговують, насамперед, правила 2 (а) і 3 (b) Розглянемо кожне з них.
Правило 2 (а). Точніше кажучи, його друга частина стосується, зокрема, комплектного або завершеного виробу, поданого незібраним чи розібраним. Так ось, дотримуючись цього правила, виріб, що поставлений розібраним (в розібраному вигляді), класифікується в тій же товарній позиції, що і зібраний об'єкт! Ну а сама подача товару «комплектуючими» зазвичай пов'язана з вимогами транспортування, упаковки, вантажно-розвантажувальних робіт.
Правда, універсальність коду (що для розібраного, що для зібраного об'єкта) допустима (!) тільки за умови, що розібраний об'єкт потім збирається в готовий виріб за допомогою простих складальних операцій. Тобто шляхом складання за допомогою простих кріпильних матеріалів (гвинтів, гайок, болтів та ін.) Або, наприклад, клепки, склеювання або монтажу готових вузлів за допомогою зварювання. Словом, коли в результаті такої збірки не відбувається достатньої переробки (ч. 6 ст. 40 МКУ) і не змінюється класифікація (тобто Код) товару (скажімо, на рівні будь-якого з перших 4 символів коду УКТ ЗЕД).
В такому випадку не важливо, як надходить виріб: зібраним або розібраним. Навіть в розібраному вигляді він класифікується в тій же товарній позиції, що і готовий зібраний об'єкт. Ну посудіть самі. Адже справді навіть під час надходження розібраними меблі залишаються меблями, обладнання - обладнанням, а виставковий стенд - виставковим стендом і т. п. До речі, про те, що, пішовши правилом 2 (а), не по окремим запчастинам (код 841590), а під єдиним кодом (з товарних позицій 841510-841582), потрібно класифікувати, зокрема, комплектні набори систем кондиціонування повітря, говорилося і в Методрекомендаціях № 6983.
Що вже говорити, коли з комплектуючих продаємо зібраний об'єкт! Тоді він з себе вже наочним чином демонструє готовий виріб, а не запчастини. А тому і «кодуємо» його в цілому як один об'єкт.
Як бачимо, навіть сам Митний тариф наказує привласнювати розібраному об'єкту єдиний код без будь-якого розшифрування комплектуючих. Ну чим не випадок із листа податківців? А там об'єкт взагалі продавався зібраним. Але контролери чомусь в роз'ясненнях прийшли до протилежних висновків (вимагаючи «покомпонентної» розшифровки). І, судячи з усього, лише через те, що комплектуючі надходили з персональними кодами УКТ ЗЕД. Хоча в ході їх складання перші 4 цифри коду УКТ ЗЕД за виробом не змінилися, тобто достатньої переробки (зміни коду) не було. Тому готовий зібране виріб цілком можна було підвести в ПН під єдиний код (а не розписувати щодо комплектуючих). Адже всі умови правила 2 (а) дотримані. Однак про такий варіант контролери чомусь промовчали. А для себе візьміть на замітку: Митний тариф дає всі підстави привласнювати комплектному об'єкту єдиний код (і далі цей код вказувати у податковій накладній, не доходячи до подетальної розшифровки комплектуючих).
Правило 3 (b). Стосується товарів, що надходять в наборах в роздріб. Хоча, думаємо, в умовах повального кодування тепер такі правила можна взяти на озброєння будь-яким суб'єктам: як роздрібним торговцям, так і будь-яким укладачам наборів, наприклад, оптовикам. При цьому в цілому стосовно нього «глобальна» ідея - та ж: знову ж весь набір можна класифікувати під одним кодом УКТ ЗЕД (тобто окремо компоненти не кодують).
Але як же для набору визначають такий код? За таким правилом: суміші, багатокомпонентні товари (що складаються з різних матеріалів або виготовлені з різних компонентів), а також товари, що надходять у продаж в наборах для роздрібної торгівлі, класифікують за тим матеріалом або компонентом, який визначає основні властивості цих товарів. Тобто за компонентом, який придає набору основну відмітну ознаку. У зв'язку з цим свою цінність представляють вже згадувані Пояснення до УКТ ЗЕД, де ці правила підкріплені мовою прикладів. Там пояснюється, що, зокрема:
Тобто визначальним вибирають компонент, що дає набору відмінну властивість. І за ним всьому набору привласнюють єдиний код.
Думаємо, що про такий підхід також варто знати і при необхідності брати на озброєння. І якщо «покомпонентного» обліку не ведемо (з «покомпонентними» цінами для заповнення ПН визначитися не представляється можливим), то чому не можна «закодувати» набір весь цілком? Адже сам Митний тариф це дозволяє!
Автор: Солошенко Людмила, податковий експерт
Джерело: 911
*Копіювання матеріалу можливо тільки з посиланням на джерело та із зазначенням автора матеріалу. Дякуємо за повагу інтелектуальних прав власності. TQM systems
SaaS сервіси
Програми 1С:Підприємство
CRM
ERP
Node.JS, .NET
1С:Підприємство
API, IPasS
Разработка Web Apps
1С:Підприємство Автоматизація
Аудит IT проектів
Інтеграція 1С:Підприємство
Отримуйте наші інформаційні матеріали:
Працюємо на IT-ринку з 2008 року.
Наша місія - спростити управління даними.
Copyright © 2008-2025 TQMsystems. Всі права захищені. Privacy Policy | Terms of Service