На сьогоднішній день використання програмного забезпечення (ПЗ) в житті кожного підприємства - необхідна умова і важливий інструмент для розвитку. У цій статті розглянемо як же відображати витрати на програмне забезпечення ПЗ? бух проводки програмне забезпечення, а також облік інших витрат пов'язаних з програмним забезпеченням.
Як поставити на облік програмне забезпечення? Або як прийняти до обліку?
Програмне забезпечення може виступати в обліку в декількох ролях:
як об'єкт основних засобів (ОЗ). У разі, якщо програма є системною, тобто необхідна для виконання функціональних завдань комп'ютера (наприклад Ms Windows), і відповідає визначенню ОС (пп.14.1.138 ПКУ, п.4 П (С) БО 7) в принципі: строк корисного використання понад рік і вартість (для НУ) понад установлений розмір;
як об'єкт нематеріальних активів (НМА). Цей варіант вибирається в разі, якщо купуються виключні майнові права на комп'ютерну програму. (ПЗ повинно відповідати вимогам п.4 П (С) БО 8 та пп. 14.1.120 ПК) Під цей опис підходить ПЗ, що створене спеціально для підприємства, і підприємство згідно з договором має право тиражувати, продавати, здавати в оренду, перешкоджати неправомірному використанню ПЗ; такий же спосіб підходить і для невиключних прав на користування ПЗ (таких як наприклад облік коробкової версії ліцензійного програмного забезпечення 1С:Підприємство), так як вони виникають в результаті контрактних або інших юридичних прав і в силу цього також повинні вважатися НМА;
як роялті. Цей варіант підходить у випадку, якщо покупцеві надається право використання ПЗ без можливості його перепродажу, умови використання програми не обмежені функціональним призначенням, а відтворені кількістю куплених копій (пп. 14.1.225 НК);
як витрата періоду. Даний варіант застосовується, якщо підприємство-покупець оплачує послуги з обслуговування програми, але саме ПЗ не купується. Наприклад - оплата за договором ІТС 1С:Підприємство або пакета оновлень на рік до ПЗ М.Є.Док.
Відображення в бух обліку придбання ПЗ відбувається наступним чином:
ПЗ як об'єкт ОЗ - витрати при придбанні як інвестиції збираються на 152 рахунку "Придбання ОЗ”.
Документ для відображення в 1С:Підприємство - “Надходження товарів і послуг" .
Цим же способом може враховуватися процес доопрацювання програмного забезпечення / або розробки ПЗ. В такому випадку фіксація витрат на розробку проводиться різними документами (Нарахування зарплати, Звіт виробництва за зміну, і т.п., але всюди в якості аналітики повинні бути обрані статті витрат, пов'язані з виготовленням / модернізацією основних засобів).
Після введення в експлуатацію ПЗ враховується як самостійний об'єкт ОЗ на рахунку 109 "Інші основні засоби" (документ для відображення в 1С:Підприємство - "Введення в експлуатацію ОЗ") або в складі комп'ютера, на який встановлено таке програмне забезпечення на рахунку 104 "Машини та обладнання" (документ для відображення в 1С:Підприємство - "Модернізація і ремонт ОЗ").
ПЗ як об'єкт НМА - витрати на надходження збираються на 154 рахунку "Придбання НМА”.
Документ для відображення в 1С:Підприємство - "Надходження НМА”.
Таким способом краще враховувати:
Цим же способом може враховуватися процес розробки ПЗ. В такому випадку фіксація витрат на розробку проводиться різними документами (Нарахування зарплати, Звіт виробництва за зміну, і т.п., але всюди в якості аналітики повинні бути обрані статті витрат, пов'язані з виготовленням нематеріальних активів).
Після введення в експлуатацію ПЗ враховується на 12 рахунку "Нематеріальні активи" (документ для відображення в 1С:Підприємство - "Прийняття до обліку НМА").
ПЗ як роялті - витрати на надходження відображаються в періоді придбання на рахунку витрат в залежності від призначення використання програми (231 "Основне виробництво", 92 "Адміністративні витрати", 93 "Витрати на збут" і т.д).
Документ для відображення в 1С:Підприємство - "Надходження товарів і послуг".
ПЗ як послуга - витрати на надходження відображаються або в періоді придбання на рахунку витрат (231 "Основне виробництво", 92 "Адміністративні витрати", 93 "Витрати на збут" і т.д) або на рахунку 39 "Витрати майбутніх періодів" з поступовим перенесенням витрат на фінансовий результат періоду.
Документ для відображення в 1С:Підприємство - "Надходження товарів і послуг”.
Цей спосіб підходить для обліку підписок ІТС.
P.S. У даній статті розглядається тільки програмне забезпечення бухгалтерський облік відповідно до українського законодавства. Додаткові матеріали з теми:
*Копіювання матеріалу можливо тільки з посиланням на джерело та із зазначенням автора матеріалу. Дякуємо за повагу інтелектуальних прав власності. TQM systems
SaaS сервіси
Програми 1С:Підприємство
CRM
ERP
Node.JS, .NET
1С:Підприємство
API, IPasS
Разработка Web Apps
1С:Підприємство Автоматизація
Аудит IT проектів
Інтеграція 1С:Підприємство
Отримуйте наші інформаційні матеріали:
Працюємо на IT-ринку з 2008 року.
Наша місія - спростити управління даними.
Copyright © 2008-2025 TQMsystems. Всі права захищені. Privacy Policy | Terms of Service