«Декларація про прибуток» / «Декларація з податку на прибуток» 2015-2016 рр. правила і порядок заповнення у програмі 1С:Підприємство 8, покрокова інструкція користувача для УТП, УВП, БУ. Як в 1С:Підприємство 8 налаштувати автоматичне заповнення, як в 1С:Підприємство 8 заповнити декларацію про прибуток, приклад заповнення.
На сайті ІТС вийшла стаття про заповнення декларації з податку на прибуток за результатами 2015 року. У даній статті описується порядок заповнення регламентованого звіту «Декларація про прибуток» / «Декларація з податку на прибуток» 2015-2016 рр. в основних типових конфігураціях: «Бухгалтерія 8 », «УТП», «УВП».
Увага! Дані матеріали 1С:Підприємство, посилання на додаткові статті, законодавчу базу, власні інструкції та інша документація з навчання роботі з "1С:Підприємство 8" доступна на сервісі ІТС всім зареєстрованим користувачам з актуальною підпискою ІТС.
Прайс ІТС: умови придбання, вартість ІТС Україна, види, опис що входить в пакети обслуговування ІТС.
Наведені в статті "Декларація з податку на прибуток: правила заповнення" рекомендації моделювалися в конфігурації «Бухгалтерія 8 », редакція 1.2. Методика також застосовна для конфігурацій
Форма Декларації про прибуток затверджена наказом Мінфіну від 20.10.2015 р. № 897, і складається з самої Декларації та 9 Додатків до неї.
Форма Декларації є уніфікованою, тобто єдиної для всіх платників, як «звичайних», так і «специфічних» (банків, страховиків, постійних представництв нерезидентів, а також букмекерів, лотерейників тощо).
Базою для розрахунку податку на прибуток є фінансовий результат за даними бухгалтерського обліку, скоригований на різниці, які виникають відповідно до положень розділу III ПКУ (пп.134.1.1 ст. 134 ПКУ).
Необхідність коригування фінансового результату на різниці, що визначається обсягом річного доходу від будь-яких видів діяльності (за вирахуванням непрямих податків), розрахованого за правилами бухгалтерського обліку, за останній звітний період.
Таким чином, всі платники податку на прибуток діляться на дві групи:
Також передбачена можливість при заповненні Декларації визначати параметри для розрахунку різниць, що виникають при формуванні резервів (розділ 2 додатка PI) і здійсненні фінансових операцій (розділ 3 додатка PI).
Для обліку різниць безпосередньо протягом податкового періоду, до Плану рахунків бухгалтерського обліку додано позабалансовий рахунок РІ.
Рахунок призначений для ручного обліку різниць за неавтоматизованими статтями різниць і може використовуватися для ручного коригування сум різниць за автоматизованими статтями.
Проводки по рахунку РИ виду Дт РИ Кт РИ формуються тільки ручними операціями. В проводках в обов'язковому порядку заповнюється субконто «Стаття податкової декларації». Якщо проводка оформлялася для ручного коригування суми нарахованої податкової амортизації ОЗ і НМА, заповнюється також субконто «Податкова група ОС».
Якщо протягом періоду проводки по рахунку РІ не формувалися, формувати їх перед заповненням Декларації додатково: суми різниць за неавтоматизованими статтями можна внести безпосередньо в додаток РІ Декларації.
Платникам податку на прибуток, які прийняли рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на всі різниці (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), слід у налаштуваннях облікової політики встановити прапор «Визначати об'єкт оподаткування без коригувань фінансового результату» (Мал. 1).
Прапор впливає тільки на заповнення Декларації про прибуток і не враховується при заповненні та проведенні первинних документів.
Налаштування облікової політики організацій в 1С:Підприємство 8:
Важливо! Прапор буде активний, тільки якщо створено новий запис облікової політики, починаючи з 2015 року, і встановлено схему оподаткування «Податок на прибуток» або «Податок на прибуток і ПДВ».
Звернути увагу! Для облікової політики організацій на періоди 2015 р. та наступні роки не визначаються Налаштування облікової політики, які втратили актуальність у зв'язку з набранням чинності новою редакцією розділу III ПКУ:
Розмір ставки податку на прибуток задається в регістрі відомостей «Ставки податку на прибуток» (Мал. 2).
Малюнок 2-Регістр відомостей Ставка податку на прибуток в 1С:Підприємство 8:
Звернути увагу! Регістр відомостей спочатку заповнений даними про ставки податку на прибуток, при необхідності дану інформацію слід відкоригувати вручну.
1. Виконати регламентні операції по закриттю місяця і визначенню фінансових результатів.
Методика проведення регламентних операцій:
2.Сформувати і зберегти пакет фінансової звітності.
В типових конфігураціях, перед безпосереднім заповненням Декларації необхідно вказати параметри для відображення даних певної форми фінансової звітності, а також для можливості відображення деяких різниць, передбачених ст. 139 і ст. 140 ПКУ.
Форма фінансової звітності, яка буде використовуватися для автоматичного заповнення рядків 01 та 02 Декларації вибирається на закладці «Параметри» регламентованого звіту «Декларація про прибуток» (Мал. 3).
Малюнок 3 – вибір форми фінансової звітності на закладці «Параметри»:
Підприємствам, що стали платниками податку на прибуток в середині податкового періоду минулого року, для коректного заповнення звіту «Декларація про прибуток» на закладці «Параметри» слід встановити прапор «Враховувати дані останнього кварталу минулого року (для організацій, зареєстрованих платниками податку в останньому кварталі минулого року)» (Мал. 4).
Малюнок 4-встановлення в 1С:Підприємство 8 реквізиту для обліку даних минулого року для заповнення Декларації про прибуток:
Для автоматичного заповнення різниць податкового обліку в додатку РІ на закладці «Параметри» регламентованого звіту слід вказати (Мал. 5):
Малюнок 5 – введення інформації для автоматичного заповнення додатка PI Декларації про прибуток:
Важливо! Якщо за відповідними статтями сформовані ручні проводки по рахунку РІ, вони також враховуються при автоматичному заповненні.
В ручних проводках треба вказувати суми різниць, а не суми безоплатної передачі або придбань; при заповненні Декларації ці суми не нормуються.
Форма Декларації містить наступні рядки:
Рядок 01 «Дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку».
Малюнок 6-заповнення рядка 01 звіту "Декларація про прибуток" в 1С:Підприємство 8:
Сума бухгалтерських доходів у рядку 01 звіту не бере участь у розрахунках оподатковуваного прибутку та наводиться додатково.
Однак інформація про суму доходу може бути причиною для:
прийняття рішення про застосування коригувань на різниці (пп 134.1.1 ст. 134 ПКУ); проведення процедур трансфертного ціноутворення (пп.39.2.1.7 ст. 39 ПКУ); подання декларації щокварталу наростаючим підсумком (п. 137.5 ст. 137 ПКУ).
Важливо!
рядок 01 заповнюється даними з відповідної форми фінансової звітності, відправленої до контролюючого органу разом зі звітом «Декларація про прибуток».
Це означає, що в конфігурації сума доходів вказується в декларації з тією ж точністю, що і у фінансовій звітності, тобто до тисяч або сотень гривень, залежно від форми фінансової звітності.
Рядок 02 «Фінансовий результат до оподаткування (прибуток чи збиток), визначений у фінансовій звітності згідно з НП(С)БО або МСФЗ (+, -)».
Рядок 02 заповнюється даними з відповідної форми фінансової звітності (пп.134.1.1 ПКУ з тією ж точністю, тобто до тисяч чи сотень гривень, в залежності від форми фінансової звітності.
У разі заповнення даними «Звіту про фінансові результати (Форма № 2), відповідає даним рядка 2290 або 2295 (Мал. 7). У разі заповнення даними звітів про фінансові результати малих підприємств (Форма № 2-м та Форма № 2-мс) відповідає значенню рядка 2290.
Малюнок 7-заповнення рядка 02 звіту "Декларація про прибуток" в 1С:Підприємство 8:
Рядок 03 РІ «Різниці, які виникають відповідно до Податкового кодексу України (+, -)».
Цей рядок заповнюється платниками податків, доходи яких за останній річний звітний (податковий) період (рядок 01 Декларації) перевищують 20 млн. грн., а також в окремих випадках «малодохідними» платниками податків, звільненими від проведення коригувань на різниці.
Сума різниць визначається згідно з додатком РІ Декларації, який містить перелік різниць, передбачених ст. 138-141 ПКУ, а також Перехідними положеннями ПКУ.
Рядок 04 «Об'єкт оподаткування (рядок 02 + рядок 03) (+, -)» - визначається шляхом алгебраїчного підсумовування наступних показників:
фінансового результату до оподаткування (рядок 02 Декларації); підсумкового показника коригувань на різниці (рядок 03 PI Декларації).
Звернути увагу!
Об'єкт оподаткування може мати як позитивне так і від'ємне значення.
Рядок 05 ПЗ «Прибуток, звільнений від оподаткування, або збиток від діяльності, прибуток від якого звільняється від оподаткування (+, -)».
До цього рядка переноситися показник, сформований у додатку ПЗ (Мал. 8).
Показник враховується (додається або віднімається) при розрахунку податку на прибуток в рядку 06.
Малюнок 8-заповнення додатка ПЗ звіту "Декларація про прибуток" в 1С:Підприємство 8:
Звернути увагу!
При заповненні додатка слід враховувати той факт, що якщо діяльність звільнена від оподаткування, то передбачається, що вся діяльність звільнена.
В даний час немає законодавчих роз'яснень, як заповнювати Декларацію у випадках, коли від оподаткування звільняються окремі види операцій. Ні П(С)БО, ні ПКУ не передбачають порядку обліку та відображення у звітності таких операцій.
Показники додатка ПЗ заповнюються вручну за такими даними:
Рядок 06 «Податок на прибуток (позитивне значення) (рядок 04 – рядок 05) * 18/100).
У цьому рядку розраховується податок на прибуток за діючою ставкою, в 2015 р. – 18%, причому його значення може бути тільки позитивним.
Рядок 26 призначався для нарахування авансових внесків з податку на прибуток.
Звернути увагу!
Згідно Листа ДФСУ від 18.01.2016 р. № 1626/7/99-99-19-02-02-17, рядок 26 «Розрахунок щомісячного авансового внеску з податку на прибуток підприємств» в Декларації за 2015 рік не заповнюється.
Алгоритм заповнення інших рядків Декларації, що належать до певних категорій платників податку, призначених для відображення сум платежів зменшують податок на прибуток і виправлення помилок попередніх звітних періодів, у статті не розглядається.
У заключної частини Декларації передбачено ряд таблиць, які призначені для введення інформації про склад додаткових документів, що надаються в пакеті з Декларацією (Мал. 9).
В окремих осередках цих таблиць слід вказати:
Якщо в обліковій політиці підприємства встановлений прапор «Визначати об'єкт оподаткування без коригувань фінансового результату» при заповненні звіту у цьому полі буде автоматично відображено назву цієї таблиці. При необхідності інформацію даного поля можна відкоригувати вручну.
Малюнок 9 – заключна частина звіту «Декларація про прибуток»:
У додатку РІ всі різниці згруповані в розрізі статей та / або розділів ПКУ, згідно з якими вони виникають:
У лівій частині додатка згруповані різниці, що збільшують фінрезультат, а в правій частині — різниці, що зменшують фінрезультат.
Сума позитивних різниць потрапляє до рядка 01, а сума від'ємних різниць потрапляє до рядка 02 додатка РІ. Різниця цих показників відображається у рядку 03 додатка РІ та переноситься до рядка 03 РІ тіла декларації.
Нижче розглянуті особливості відображення даних за найбільш поширеними різницями.
У розділі 1 додатка PI відображаються різниці, які виникають при нарахуванні амортизації необоротних активів згідно ст. 138 ПКУ.
Звернути увагу!
Додатки РІ та АМ заповнюються тільки в тому випадку, якщо в обліковій політиці не встановлено прапор «Визначати об'єкт оподаткування без коригування фінансового результату».
В рядку 1.1.1 Програми РІ відображається сума амортизації, нарахована в бухгалтерському обліку з використанням методів передбачених п. 26 П(С)БО 7. Інформація про суми амортизації в бухгалтерському обліку накопичується на субрахунках 13 рахунку і автоматично переноситься в цей рядок.
В рядку 1.2.1 Додатки РІ відображається сума амортизації, нарахована за правилами податкового обліку. Показник цього рядка формується на підставі даних про суми нарахованої амортизації додатка АМ (Мал. 10).
Малюнок 10 – додаток АМ звіту «Декларація про прибуток»:
Важливо!
Додаток АМ формується автоматично на підставі даних про нараховану амортизацію в розрізі податкових груп об'єктів ОЗ.
Інформація про те, до якої податкової групі ставитися дане ОЗ, вказується в конфігурації при введенні об'єкта основних засобів в експлуатацію або при введенні залишків ОЗ, і не може бути змінена надалі.
Треба зазначити, що можлива похибка округлення (різниця в сумах на одну або кілька гривень) у додатках АМ і РІ - ця похибка викликана самою формою Декларації. У додатку АМ сума амортизації в податковому обліку (Кт 13) округлюється до гривні по кожній групі основних засобів і нематеріальних активів, а амортизація в бухгалтерському обліку відображається в додатку РІ вся.
Наприклад:
Є два об'єкти основних засобів 5й і 6й податкових груп.
За цими ОЗ у бухгалтерському та податковому обліку нараховано однакову суму амортизації-1066,50 грн.
При заповненні в додатку РІ до рядка 1.1.1 потрапить сума амортизації в бухгалтерському обліку-2133,00 грн.
Але в додатку АМ будуть заповнені два рядки, А5 і А6, в яких сума нарахованої амортизації буде округлена до цілих чисел, і складе 1067,00 грн.
вВідповідно в додатку АМ підсумок амортизації в податковому обліку дорівнюватиме 2134,00 грн. і до рядка 1.2.1 додатка РІ потрапить сума 2134,00 грн.
В даний час немає законодавчих роз'яснень, як діяти в таких випадках, який з додатків коригувати.
Докладніше з порядком оформлення переоцінки необоротних активів можна ознайомитися в статті «Переоцінка основних засобів».
Детальніше з порядком відображення операцій вибуття необоротних активів можна ознайомитися в статтях:
При автоматичному заповненні додатка АМ та розділу 1 додатка РІ враховуються (Мал. 11):
Малюнок 11 – Розділ 1 додатка РІ в Декларації про прибуток:
Урядку 2.1.2 додатку PI відображається сума резерву сумарних боргів (п. 139. 2 ПКУ), нарахованого протягом звітного року.
інформація в рядку 2.1.2 додатку PI вказується вручну.
Джерелом різниці в даному випадку є обороти за дебетом рахунка 944 з кредитом рахунка 38.
У рядку 2.2.3 додатку PI відображаються бухгалтерські коригування резерву сумнівних боргів.
Інформація в рядку 2.2.3 додатка PI вказується вручну.
Джерелом різниці в цьому випадку є обороти за дебетом рахунку 944 з кредитом рахунка 38, виконані методом сторно, або за дебетом рахунку 38 з кредитом рахунка 719.
У рядку 2.1.3 додатку PI відображається списання дебіторської заборгованості, що не відповідає критеріям безнадійної, певним ПКУ.
Різниця визначається як сума витрат, нарахованих за певними статтями витрат.
Для автоматичного заповнення цього рядка, необхідно у відповідному розділі на закладці «Параметри» вказати статті витрат, за якими здійснювалося списання заборгованості, що не відповідає критеріям безнадійної (Мал. 12).
Малюнок 12-вибір статей витрат для автоматичного заповнення рядка 2.1.3 додатка PI декларації з податку на прибуток:
У конфігурації автоматизовано нарахування різниць за такими фінансовими операціями:
У випадках коригування фінансового результату на різниці, передбачені ст. 140 ПКУ, для автоматичного їх заповнення у програмі РІ, на закладці «Параметри» регламентованого звіту «Деларация про прибуток», необхідно вказати:
Звернути увагу!
Для коректного заповнення розділу 3 додатка РІ рекомендується створювати окремі нові статті витрат і виділяти контрагентів в окремі групи.
Якщо за відповідними статтями сформовані ручні проводки по рахунку РІ, вони також враховуються при автоматичному заповненні.
В рядках 3.1.6 і 3.1.7 додатку PI відображається 30% вартості придбань необоротних активів, запасів і послуг (витрат) у неприбуткових організаціях і нерезидентів з офшорним статусом.
Для автоматичного заповнення цих рядків, необхідно у відповідних розділах на закладці «Параметри заповнення» звіту «Декларація про прибуток» вказати саме тих контрагентів, від яких протягом звітного періоду отримані товари, роботи (послуги) (Мал. 13).
Малюнок 13-вибір контрагентів для автоматичного заповнення рядків 3.1.6 і 3.1.7 додатка PI декларації про прибуток:
У рядку 3.1.9 додатку PI відображаються суми безоплатної передачі неприбутковим організаціям коштів, товарів (робіт послуг), у розмірі, що перевищує 4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року.
Різниця визначається як сума витрат, нарахованих за певними статтями витрат.
Для коректного заповнення цього рядка необхідно у відповідному розділі на закладці «Параметри заповнення» звіту «Декларація про прибуток» вказати:
Малюнок 14-Вибір статей витрат для автоматичного заповнення рядка 3.1.9 додатка PI Декларації про прибуток
У рядку 3.2.4 додатка РІ відображається сума від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років.
Автоматичне заповнення цього рядка можливе у тому випадку, якщо у конфігурації сформовано та збережено звіт «Декларація про прибуток» за минулий звітний період (Мал. 15).
Малюнок 15 – приклад автоматичного заповнення Декларації про прибуток в 1С:Підприємство 8 рядок 3.2.4 додатку РІ:
В рядках 3.1.3 і 3.1.4 програми PI відображається перевищення звичайних цін над договірною (контрактною) вартістю реалізованих товарів (робіт, послуг) при здійсненні контрольованих операцій і сума перевищення договірної (контрактної) вартості придбаних товарів (робіт, послуг) над звичайною ціною при здійсненні контрольованих операцій.
Інформація у рядках заповнюється автоматично на підставі даних про проведення контрольованих операцій внесених до додатка ТЦ звіту»Декларація про прибуток".
Звернути увагу!
В конфігурації «Управління виробничим підприємством» передбачено автоматичне заповнення додаток ТЦ даними документів «Відомості про контрольовані операції».
В конфігураціях «Бухгалтерія » і «Управління торговим підприємством» додаток ТЦ заповнюється вручну.
Розділ 4 додатка РІ увійшли коригування за перехідними операціями 2014 — 2015 років (підрозділ 4 розділу ХХ ПКУ).
В типових конфігураціях такі різниці необхідно відображати вручну.
Зазначимо, що витрати за «перехідними» резервами на оплату відпусток (п. 24 підрозділу 4 розділу ХХ ПКУ) відображаються у рядку 4.2.12 програми РІ.
Визначити суму різниці, можна за допомогою звіту «Оборотно-сальдова відомість за рахунком 471». Для цього необхідно порівняти:
Сальдо на початок 2015 р.; Дебетовий оборот за відповідний звітний період 2015 р. Менша з цих сум і є від'ємною різницею, що зменшує об'єкт оподаткування.
Важливо!
Неавтоматизовані різниці, по інших розділах і рядках додатка PI нараховуються ручними проводками по рахунку РІ, або заповнюються безпосередньо в додатку PI.
Користувацькі інструкції та документація для основних програмних продуктів 1С:Підприємство 8:
Методичні матеріали. Оновлення типових і змінених конфігурацій 1С:Підприємство 8, зовнішніх друкованих форм і звітів:
SaaS сервіси
Програми 1С:Підприємство
CRM
ERP
Node.JS, .NET
1С:Підприємство
API, IPasS
Разработка Web Apps
1С:Підприємство Автоматизація
Аудит IT проектів
Інтеграція 1С:Підприємство
Отримуйте наші інформаційні матеріали:
Працюємо на IT-ринку з 2008 року.
Наша місія - спростити управління даними.
Copyright © 2008-2024 TQMsystems. Всі права захищені. Privacy Policy | Terms of Service