Опублікована нова Зовнішня форма звіту: Звіт про наявність вакансій 3-ПН. Реалізовано нову форму регламентованого звіту для 1С:Підприємство згідно Наказу Мінсоцполітики від 05.12.2016 №1476, яку можна завантажити та підключити до програми, та автоматично заповнити із системи.
Щодо заповнення форми 3-ПН: Мінсоцполітики України виклало в новій редакції форму звітності № 3-ПН «Інформація про Попит на Робочий силу (вакансії)» і Порядок її подання
Звіт можна скачати для наступних версій:
у вигляді зовнішнього звіту РегламентированныйОтчет3ПН.erf
Інструкції з оновлення конфігурацій тут: для типової 1С:Підприємство
Як самостійно оновити платформу 1С:Підприємство : тут
Для цього треба попередньо розкрити архів в будь-який каталог жорсткого диска.
Для того, щоб підключити зовнішній звіт:
РегламентированныйОтчет3ПН.erf
необхідно: відкрити звіт з 1С:Підприємство (меню Файл - Відкрити), на питання "Зареєструвати зовнішній регламентований звіт в інформаційній базі?" дати ствердну відповідь.
1) відкрити форму списку довідника "Регламентовані звіти";
2) в папці, що відповідає звіту, знайти елемент з найменуванням, відповідним зовнішньому звіту, встановити його в якості поточного в списку, натиснути на праву кнопку миші і з контекстного меню вибрати опцію "Змінити" (або клавішу F2);
3) у формі елемента необхідно встановити перемикач "Використовувати:" в положення "Файл", в якості файлу вибрати зовнішній звіт;
4) натиснути кнопку "ОК".
Детально про використання зовнішніх звітів можна прочитати в довідці до форми елемента довідника "Регламентовані звіти".
Підготовлені користувачі системи 1С:Підприємство , що мають навички роботи в Конфігураторі, можуть скористатися наведеними нижче рекомендаціями.
При використанні звітів у вигляді зовнішніх обробок, робота з даними звітами помітно сповільнюється. Тому для прискорення роботи можна завантажити зовнішню форму
РегламентированныйОтчет3ПН.erf
в конфігурацію, замінивши нею об'єкт конфігурації
Отчет.РегламентированныйОтчет3ПН.
Порядок заміни об'єктів конфігурації типу Звіт і Обробка на зовнішні обробки наведено в книзі "Конфігурація і адміністрування", що входить в комплект поставки (при необхідності є можливість придбати методичні матеріали 1С:Підприємство).
Після заміни об'єкта конфігурації зовнішньої обробкою, в режимі "1С:Підприємство 8" необхідно в довіднику "Регламентовані звіти" відключити використання зовнішньої форми для вищезгаданого регламентованого звіту.
Мінсоцполітики України наказом від 05.12.2016 р № 1476 (Наказ № 1476) виклало в новій редакції:
Розглянемо основні нововведення форми № 3-ПН, порядку її складання і подання до базових центрів зайнятості.
Форма № 3-ПН доповнена реквізитом «Вид звітності»: первинна і уточнююча. Первинна звітність подається роботодавцем з метою інформування центру зайнятості про наявність попиту на робочу силу (вакансії) (проставляється відмітка в полі «первинна» форми № 3-ПН), а уточнююча - в разі необхідності заміни первинної форми (проставляється відмітка в полі «уточнювально» форми № 3-ПН) і містить уточнення характеристик вакансії: умов праці, розміру зарплати, вимог до претендента і т.п. (П.6 розділу I Порядку № 316). При цьому, відповідно до вказаного пункту, уточнюючої звітністю не можуть змінюватися дані про кількість вакансій і найменуванні професією (посадою). При поданні уточнюючої форми № 3-ПН в поле «уточнювально» вказується дата подання попередньої форми (форми, дані якої уточнюються).
Змінено розділ (таблиця) I «Основні дані про вакансії», а саме:
розмір заробітної плати працівника приводиться загальною сумою з урахуванням основної заробітної плати, премій, надбавок та інших заохочувальних та компенсаційних виплат в графі 3 «Усього (у тому чіслі премії, надбавки, інші заохочувальні та компенсаційні виплати)». Окремо вказується сума основної зарплати в графі 4 «у тому чіслі ОСНОВНОЇ»;
Приклади заповнення розділу (таблиці) I «Основні дані про вакансії» наведені в додатку до Порядку № 316.
У розділі ІІ «Коментарі до Даних про вакансії» форми № 3-ПН вказуються умови праці, вимоги до претендентів і ін. (Розділ III Порядку № 316).
Форма № 3-ПН подається при наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше, ніж через 3 робочих дні з дати відкриття вакансії (п.5 розділу I Порядку № 316). Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця або припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладено трудовий договір з найманим працівником. Нагадаємо, раніше дана форма представлялася не пізніше десяти робочих днів з дати відкриття вакансії.
Актуальність зазначених у формі № 3-ПН вакансій уточнюється базовим центром зайнятості не рідше двох разів на місяць при особистій зустрічі з роботодавцем, в телефонному режимі або за допомогою електронного зв'язку. Раніше подібна вимога була відсутня в Порядку № 316.
На закінчення нагадаємо, що відповідно до п.4 частини третьої ст.50 Закону № 5067 (1) роботодавці зобов'язані подавати органам державної податкової служби зайнятості України інформацію про попиті на робочу силу (вакансії), тобто форму № 3-ПН. Штрафні (фінансові) санкції за неподання (несвоєчасне подання) даної форми зазначеним Законом не передбачено (див. Також лист Мінсоцполітики України від 31.07.2013 р № 636/021 / 106-13).
*ЗАКОН УКРАЇНИ Про зайнятість населення
*Наказ № 1476 вступив в силу 07.02.2017 р (згідно п.4 Наказу № 1476 цей наказ набирає чинності 1 січня 2017 року, але не раніше дня його офіційного опублікування) (2).
БУДЬТЕ В КУРСІ НАШИХ ПУБЛІКАЦІЙ!
SaaS сервіси
Програми 1С:Підприємство
CRM
ERP
Node.JS, .NET
1С:Підприємство
API, IPasS
Разработка Web Apps
1С:Підприємство Автоматизація
Аудит IT проектів
Інтеграція 1С:Підприємство
Отримуйте наші інформаційні матеріали:
Працюємо на IT-ринку з 2008 року.
Наша місія - спростити управління даними.
Copyright © 2008-2024 TQMsystems. Всі права захищені. Privacy Policy | Terms of Service