Майже щоразу під час укладання контракту на розробку ПЗ ми зіштовхуємося з питаннями інтелектуальної власності в IT-проектах. Тут логічно, що у замовника та виконавця різне розуміння, здавалось би конфлікт інтересів. Замовник хоче отримати максимум за свої гроші — у тому числі й права, а виконавець має балансувати тривалість та вартість проекту. Як такі цілі пов'язані? Де вони конфліктують та чому? Хто має рацію у вічній суперечці про права на ПЗ в IT-проектах? Пояснює Максим Зосим, CEO TQM Systems.
Новини, анонси, майстер-класи та ін. корисний контент для тих, кому важливо бути попереду та в курсі теми
Які права інтелектуальну власність при розробці програмного забезпечення отримує клієнт: кому належить доопрацьований код, як це прописується у договорі і чи є варіанти. Чому право власності на програмне забезпечення змінює вартість проекту.
Зміст:
Сьогодні наш випуск присвячений поясненню деяких пунктів нашого контракту.
Іноді наші клієнти запитують: «Навіщо включений пункт 4.4, або який там буде на момент, коли ми будемо з вами працювати, щодо передачі всієї інтелектуальної власності, що вона належить виконавцю?» Тобто ми передаємо замовнику права безстрокового невиключного використання на створений продукт. Чи то документації, чи то програмне забезпечення. І відповідно питання виникає, що продукт повинен належати нам, як замовнику мається на увазі. Відповідно, деякі пояснення.
Якщо ми використовуємо, по-перше, якісь готові платформи для створення якогось вирішення якихось вендорів, то, по-перше, передати всі права на продукт неможливо. Тому що частина цих прав належить, власне кажучи, вендорам.
Якщо ж мова йде про те, що права на допрацьовані частини, допрацьовані шматки – то тут є також нюанс. Тому що в процесі того, як ми розробляємо програмне забезпечення, ми використовуємо якісь готові напрацювання, які ми маємо. Тобто ми використовуємо: бібліотеки, ми використовуємо якісь шаблони, які нами накопичені там за десятиліття роботи в тому чи іншому сегменті. Якщо ви будете створювати все з нуля, то ваш проект збільшиться там від 20 до 50% просто за рахунок того, що ми пишемо все з нуля. Так, тоді можна передати вам, власне, той код, який написаний для вас, на виняткових правах. Ви там будете абсолютним власником, розпоряджатися цим. Але треба розуміти, що такий проект збільшує вартість виконання будь-яких робіт.
Іноді замовники аргументують тим, що зараз ви розробите програмне забезпечення, а потім на ньому зароблятимете на ринку.
Це не так просто зробити, як здається, з тієї простої причини, Що якесь конкретне доопрацювання під якогось конкретного замовника не є одним універсальним рішенням для всього ринку. Для того, щоб його вивести і витрати на створення - це там десята частка від того, щоб зробити його якимось масовим.
По-перше, для того, щоб його вивести на ринок, потрібно зробити його універсальним – відповідним не тільки для якоїсь конкретної компанії, А там, в "середній температурі по ринку". Це раз.
По-друге, витрати на маркетинг зараз, і впринципі, вони в рази більше витрат на розробку того чи іншого софту, або тієї чи іншої документації.
Тому для того, щоб ваше рішення дійшло до якогось іншого замовника, треба витратити ще величезну кількість зусиль.
Насправді продуктовий і аутсорсинговий бізнес - це дві різні взагалі моделі, тому переживати про те, що ваш продукт потрапить у якомусь відчутному майбутньому, і чи потрапить взагалі, на ринок - то я б не переживав, тому що це трапляється вкрай рідко.
От коротко, чому цей пункт присутній, і ми дбаємо про те, щоб не роздмухувати бюджет проекту, тому ми й використовуємо такі інструменти.
Дивитись відео на нашому каналі >>>
Відео про ключові моменти впровадження систем автоматизації на каналі TQM systems: кейси, методики роботи, параметри вибору, нові розробки та можливості.
Копіювання тексту можливе лише з посиланням на джерело та вказівкою автора матеріалу. Дякуємо за повагу до прав інтелектуальної власності.
Редактор: Наталія Раєвська
SaaS сервіси
Програми 1С:Підприємство
CRM
ERP
Node.JS, .NET
1С:Підприємство
API, IPasS
Разработка Web Apps
1С:Підприємство Автоматизація
Аудит IT проектів
Інтеграція 1С:Підприємство
Отримуйте наші інформаційні матеріали:
Працюємо на IT-ринку з 2008 року.
Наша місія - спростити управління даними.
Copyright © 2008-2025 TQMsystems. Всі права захищені. Privacy Policy | Terms of Service