Регулярне проведення фінансово-економічного аналізу діяльності підприємства неможливо без сучасних інформаційних систем, що дозволяють накопичувати облікові дані і обробляти їх, формуючи аналітичну звітність. Застосування сучасних засобів автоматизації дозволяє знизити ризики, пов'язані з людським фактором, зробити звітність оперативною і достовірною, проводити аналіз в тих розрізах, які необхідні керівнику з урахуванням його персональних потреб.
Сучасні програмні рішення, розроблені на платформі "1С:Підприємство 8 ", надають широкі можливості для аналізу фінансової діяльності підприємств різних масштабів, починаючи від невеликого заводу і закінчуючи корпоративною фінансовою звітністю в групах компаній і територіально-розподілених холдингах. В першу чергу, це "Управління виробничим підприємством" і "Консолідація".
Програмний продукт "Управління виробничим підприємством 8" є рішенням ERP класу і дозволяє створити єдиний інформаційний простір для відображення фінансово-господарської діяльності підприємства, охоплюючи його основні бізнес-процеси.
Згідно методологічних питаннь реалізації управлінського, фінансового обліку і формування звітності за МСФО консультаційна підтримка продукту здійснювалася всесвітньо відомою аудиторсько-консалтинговою групою PricewaterhouseCoopers.
Крім аналізу бухгалтерської звітності та розрахунку показників ФГД підприємства, даний програмний продукт дозволяє в оперативному режимі здійснювати оцінку активів, зобов'язань компанії, тим самим попереджуючи негативну динаміку показників. Зокрема, для такого оперативного контролю призначений ряд звітів системи, які будуються на основі облікових даних, зареєстрованих в процесі діяльності службами підприємства:
Так зокрема, для аналізу наявності касових розривів призначений звіт Платіжний календар . Даний звіт можна побудувати шляхом автоматизації обліку заявок на витрачання грошових коштів, заявок на надходження грошових коштів. Проводячи оперативне планування витрачання/надходження грошових коштів, можна не тільки автоматично отримувати з системи звіт Платіжний календар, а й управляти найбільш ліквідними активами підприємства, регламентуючи списання грошових коштів з рахунків компанії.
Для оперативної оцінки стану дебіторської заборгованості можуть бути використані два звіти: Заборгованість контрагентів і Дебіторська заборгованість за інтервалами. Дані звіти дозволяють отримати детальну інформацію про суму дебіторської заборгованості, термін заборгованості. Це важливий момент, тому що служби-держателі договорів (або співробітники фінансової служби) повинні оперативно відстежувати дотримання договірних зобов'язань і своєчасно реагувати на відхилення, а керівництво компанії має отримувати інформацію про "безнадійні" борги.
Всі перераховані звіти можуть бути сформовані співробітниками компаній автоматично в "Управління виробничим підприємством 8" в оперативному режимі. Для цього не потрібно чекати кінця місяця і/або формування будь-яких регламентних операцій бухгалтерського обліку. Тому дані звіти відносяться до розряду оперативних і використовуються в повсякденній діяльності компанії.
Для більш детального аналізу фінансово-господарської діяльності в прикладному рішенні призначена спеціалізована підсистема "Бюджетування". Ця підсистема дозволяє формувати бюджети компанії, проводити план-фактний аналіз бюджетів, розраховувати складні показники на підставі різних джерел даних, формувати управлінський баланс і розраховувати основні фінансово-економічні показники.
Для того щоб розрахувати економічні показники, використовується звіт фінансовий аналіз даних бюджетування. У звіті шляхом аналізу балансу підприємства і звіту про прибутки і збитки проводиться розрахунок і аналіз основних економічних показників. Правила для формування балансу і звіту про прибутки і збитки можна задавати самостійно, відповідно до облікової політики підприємства з управлінського обліку. При цьому для прогнозу різних економічних ситуацій можна проводити розрахунок економічних показників за кількома сценаріями.
Для розрахунку додаткових економічних показників використовується ще один механізм програмного продукту - Фінансовий розрахунок . Формули розрахунку необхідних показників також задаються самостійно. На підставі даних облікової системи розраховані показники формуються в звіт, який використовується для аналізу ФГД підприємства.
На допомогу керівнику компанії для оперативного моніторингу та аналізу ключових показників діяльності в прикладному рішенні розроблені спеціальні інструменти: Рапорт керівнику і Монітор цільових показників . Це спеціалізовані управлінські панелі, на які виводяться основні показники поточної діяльності підприємства, такі як виконання виробничих планів, обсяг продажів, дебіторська і кредиторська заборгованість, рух грошових коштів в розрізі статей і т.д. Список показників можна налаштувати індивідуально для кожного з керівників різних служб компанії і вивести в зручній і наочній формі (у вигляді графіків, таблиць, діаграм тощо.).
Монітор цільових показників містить 42 готових показника ефективності, які можна завантажити до робочої бази підприємства, а також дозволяє додавати нові показники, необхідні конкурентному підприємству. Для зручності аналізу звіти забезпечують графічне представлення даних, а також їх порівняння: графіки порівняння фактичних показників із запланованими або з такими ж показниками за минулі періоди. Монітор може бути доступний як на робочому місці, так і у віддаленому режимі через Інтернет.
Рапорт керівнику містить регламентні настройки, які, задані раз відповідно до регламенту (наприклад, кожен день о 19:30 або кожні 15 хвилин протягом дня), будуть автоматично публікувати в Інтранет або відправляти за заданими адресами електронною поштою звіт, що містить різнопланову інформацію про діяльність підприємства.
Програмний продукт "Консолідація 8" уявляє собою спеціалізоване рішення для збору та формування звітності, оснащене методичними моделями для реалізації основних функцій фінансового управління. Можливості програмного продукту дозволяють автоматизувати функції бюджетного управління, як на рівні холдингу, так і окремої бізнес-одиниці. Рішення містить інструменти управління процесами бюджетування і казначейства, проведення бізнес-аналізу і прогнозування, підтримки системи збалансованих показників (BSC) і багато іншого. Методологія, що закладена у програмному продукті, розроблена в тісній співпраці з провідними аудиторсько-консалтинговими групами: KPMG і PricewaterhouseCoopers.
Основні можливості програмного продукту:
Створення різних звітних і розрахункових форм для фінансового аналізу. Форми звітності можуть розроблятися користувачами самостійно. Завдяки цьому склад і структура звітів можуть бути максимально адаптовані до специфіки компанії і завданням управління.
Механізми інтеграції з інформаційними базами на платформі "1С:ПІДПРИЄМСТВО 8" дозволяють не тільки отримувати дані з облікових систем без додаткових процедур обміну, а й дають можливість отримувати розшифровку показників звітності аж до документа-джерела.
Можливість отримувати безпосередньо дані не тільки з локальної мережі компанії, але і з віддалених баз з будь-яких джерел: локальних інформаційних систем, файлів Excel і т.п. Така можливість робить процес формування звітності швидким, а саму звітність прозорою.
Крім стандартних можливостей системи управлінської звітності, що включає планування показників та план-фактний аналіз їх виконання, програмний продукт "Консолідація 8" має низку можливостей з інтелектуального аналізу фінансово-економічної інформації, з зручним поданням не тільки в табличному, але і графічному вигляді. Наприклад, для будь-якого показника звіту є можливість:
застосовувати факторний аналіз впливу на нього інших показників,
Програмний продукт також дозволяє налаштовувати аналітичні панелі - виводити найбільш затребувані показники для їх оперативного моніторингу та аналізу.
Ще один звіт, що дозволяє отримувати максимум інформації для оперативного управління компанією - Монітор ефективності. В даному звіті виводяться ключові показники, що забезпечують управління і оцінку фінансової стійкості компанії:
дебіторська заборгованість;
Крім широких можливостей з розробки власних моделей обробки звітності в прикладне рішення включені методичні моделі, використання яких значно прискорює впровадження системи при автоматизації типових задач:
Для проведення фінансово-економічного аналізу призначена Передналагоджена методична модель Аналіз фінансового стану підприємств і холдингів , яка складається з декількох звітів, що характеризують основні показники діяльності підприємства.
Звіт будується на основі балансу з баз бухгалтерського обліку. Також за основу може братися консолідована звітність на основі ПСБО або МСФЗ. У звіті наведено горизонтальний (зміна за період) і вертикальний (по відношенню до валюти балансу) аналіз показників. При цьому в звіті угрупування активів виконане у напрямку зниження ліквідності, угруповання пасивів - за ступенем зниження терміновості вимоги.
На основі аналітичного балансу будується таблиця аналізу ліквідності та платоспроможності з текстовим поясненням показників. Розраховуються показники:
За результатами розрахунку показників формується аналітичний коментар "Аналіз структури балансу та платоспроможності", що містить висновок про стан структури балансу і про рівень платоспроможності.
Для аналізу фінансової стійкості компанії виконується розрахунок наступних показників:
В кінці наводиться текстовий висновок про рівень фінансової стійкості, про ступінь залежності компанії від зовнішніх джерел фінансування.
Крім цього в прикладному рішенні використовується аналітичний звіт з прибутку і збуту, в якому показники доходів і витрат згруповані за напрямками діяльності: операційні, позареалізаційні, надзвичайні.
За звичайними видами діяльності застосовується класифікація за змінними і умовно-постійними витратами, що дозволяє визначити величину маржинального доходу (вкладу на покриття), рівня операційного важеля.
Даний звіт дозволяє проводити аналіз прибутковості та рентабельності фінансово-господарської діяльності компанії. Проводиться аналіз показників в динаміці по відношенню до попереднього періоду. На підставі аналітичного звіту про прибутки і збут розраховуються показники оборотності активів і пасивів:
на закінчення проводиться аналіз ефективності використання капіталу. У звіті розраховуються такі показники як:
Розрахунок показників будується на підставі даних балансу і звіту про прибутки і збут з баз бухгалтерського обліку. У моделі також наводяться приклади процесів і проміжні форми обробки даних для проведення фінансово-економічного аналізу в одній компанії і в групі компаній (на базі консолідованої звітності за стандартами ПСБО і/або МСФЗ, з виключенням внутрішньогрупових оборотів).
Одним з важливих етапів формування звітності є введення первинних даних підлеглих бізнес-одиниць. Архітектурні особливості "Консолідація 8" забезпечують отримання даних з різних зовнішніх систем (в тому числі побудованих нема на платформі "1С:Підприємство"). Прикладне рішення має ряд сервісних функцій, що істотно знижують трудомісткість імпорту, вхідного контролю та класифікації вихідних даних.
Завдяки своїм можливостям, програмний продукт "Консолідація 8" здатний забезпечити управлінський персонал компанії гнучкою, прозорою системою звітності на базі наявних систем обліку.
Використання можливостей, пропонованих даними програмними рішеннями, дозволяє керівництву швидко і якісно проводити процедуру фінансового аналізу та оцінки ефективності роботи підприємств і холдингових структур.
Користуючись достовірною та повною інформацією, керівник може виявляти потенційні фінансові ризики (наприклад, необгрунтоване зростання дебіторської і кредиторської заборгованості, затоварювання складів, касові розриви і т.п.) і оперативно приймати необхідні управлінські рішення
Детально про інтеграцію програмного забезпечення
Подивитися всі послуги 1С:Підприємство: розробка, впровадження, супровід , інтеграція систем.
*Копіювання матеріалу можливо тільки з посиланням на джерело та із зазначенням автора матеріалу. Дякуємо за повагу інтелектуальних прав власності.TQM systems
SaaS сервіси
Програми 1С:Підприємство
CRM
ERP
Node.JS, .NET
1С:Підприємство
API, IPasS
Разработка Web Apps
1С:Підприємство Автоматизація
Аудит IT проектів
Інтеграція 1С:Підприємство
Отримуйте наші інформаційні матеріали:
Працюємо на IT-ринку з 2008 року.
Наша місія - спростити управління даними.
Copyright © 2008-2024 TQMsystems. Всі права захищені. Privacy Policy | Terms of Service