Дивідендами називається частина прибутку, яка розподіляється між учасниками (власниками) згідно з їх долею у власному капіталі підприємства (п. 4 ПБО 15). І, згідно з п. 1 ст. 30 Закону № 514 дивідендом є частина чистого прибутку акціонерного товариства (далі — АТ), який виплачують акціонерам з розрахунку на одну акцію певного типу або класу. Як оформити дивіденди, ви дізнаєтеся з нашої статті.
Виплата дивідендів можлива як у грошовій, так і в натуральній формі. Умови по формі виплати дивідендів передбачаються в статуті підприємства.
Базою для розрахунку дивідендів є прибуток, який визначений за правилами бухгалтерського обліку
Консультант з ведення обліку Заробітної плати і кадрів
в програмних продуктах BAS і 1С:Підприємство
Наталія Попова "TQM systems"
Запитуйте будь-що про автоматизацію обліку заробітної плати та управління персоналом, про роботу з програмами BAS і 1С:Підприємство, ЗУП, побудову розрахунків і бізнес-процесів.
Ми підготуємо для вас матеріали та надамо розгорнуту відповідь, поділимося багатим досвідом.
Податковий кодекс пп. 164.2.8 п. 164.2 ст. 164 прописує, що до загального оподатковуваного доходу фізичної особи включаються пасивні доходи. Правила за якими оподатковуються доходи фізичних осіб у вигляді дивідендів визначні п. 170.5 ст. 170 цього Кодексу. І за цими правилами емітент корпоративних прав є податковим агентом при нарахуванні дивідендів, то будь-яке нарахування суми дивідендів фізичній особі має супроводжуватися нарахуванням ПДФО за ставками, передбаченими п. 167.5 ст. 167 Кодексу.
У разі, якщо нарахування дивідендів провадиться товариством з обмеженою відповідальністю (далі — ТОВ) — платником податку на прибуток, застосовують ставку ПДФО 5 %, якщо ж емітентом корпоративних прав є неплатник податку на прибуток — застосовують ставку ПДФО 18 %.
Нараховані на користь фізичних осіб дивіденди за акціями або іншими корпоративними правами і які є привілейованими чи в іншому статусі, і якщо вони передбачають виплату фіксованого розміру дивідендів чи суми, яка є більшою за суму виплат, розраховану на будь-яку іншу акцію, емітовану таким платником податку, прирівнюють до заробітної плати та оподатковують за ставкою 18%.
Сплачувати ПДФО та військовий збір із нарахованих дивідендів потрібно за загальними правилами, встановленими ст.168 ПКУ. Податковий агент — це підприємство, яке виплачує дивіденди, зобов'язане перерахувати до бюджету ПДФО та військовий збір:
Отже, якщо підприємство приймає рішення про розподіл прибутку і, відповідно, нарахування дивідендів, а їх виплата буде пізніше, то ПДФО та ВЗ доведеться сплатити до закінчення 30 к. д., наступних за місяцем нарахування дивідендів.
Начисление дивидендов осуществляется с помощью документа «Начисление дивидендов», в котором:
В табличную часть документа на закладке «Физические лица» вводится новая строка с помощью кнопки «Подбор» или «Добавить», в котором:
У табличній частині документа на закладці «Юридичні особи» перераховуються акціонери-юридичні особи, вказується сума нарахованих дивідендів, автоматично розраховується сума дивідендів, яка виплачується акціонеру.
Документ «Нарахування дивідендів» формує наступні бухгалтерські проводки
Для перерахування дивідендів слід створити один з документів (в залежності від способу виплати):
Документи можна створити на основі документа «Нарахування дивідендів» натиснувши на кнопку «Виплатити».
ВАЖЛИВО!
Слід пам’ятати, що для роботи зі статтями активів/пасивів повинна бути встановлена функціональна опція «Обліковувати інші активи і пасиви» (розділ «НДІ і адміністрування» - група «Настройка розділів» - «Фінансовий результат і контролінг» - група «Фінансовий результат»).
Після оформлення вказаних документів взаєморозрахунки з контрагентом будуть закриті. Інформація з проводок відобразиться в звіті «Оборотно-сальдова відомість по рахунку» 671 після відображення документів в регламентованому обліку.
Нова типова операція створюється в довіднику типових операцій.
На закладці «Список параметрів» форми типової операції вказуються параметри, які повинні бути заповнені при відображенні типової операції «Нарахування дивідендів засновникам». За допомогою кнопки «Створити» потрібно додати параметри:
У налаштуваннях кожного параметра в полі «Підказка» можна ввести текст з описом параметра, який буде відображатися в підказці для даного параметра в документі «Операція».
На закладці «Бухгалтерський та податковий облік» відображається набір шаблонів для автоматичного формування проводок в бухгалтерському обліку.
При формуванні типової операції «Нарахування дивідендів засновникам» за створеним шаблоном в документі «Операція» на закладці «Типова операція» вводяться параметри, необхідні для коректного відображення цієї операції в обліку.
Після введення потрібних параметрів при натисканні кнопки «Заповнити» на закладці «Бухгалтерський та податковий облік» відобразяться проводки, автоматично сформовані за допомогою типової операції.
Важливо!
Якщо в подальшому шаблон типової операції буде змінений, то через журнал операцій можна переформатувати всі операції, введені раніше. Для цього слід відкрити кожну операцію, введену на підставі старого шаблону і заново сформувати проводки за допомогою кнопки «Заповнити».
Для реєстрації відомостей щодо факту нарахування дивідендів (як співробітникам, так і стороннім особам), з метою формування звітності з ПДФО призначений документ Інші доходи, де обирається вид нарахування - Дивіденди.
Консультант з ведення обліку Заробітної плати та Кадрів
в програмних продуктах BAS та 1С:Підприємство
Наталія Попова, "TQM systems"
Більше: Інструкції у нашому блозі
*Копіювання матеріалу можливе тільки з посиланням на джерело і зазначенням автора матеріалу. Вдячні за повагу до прав інтелектуальної власності TQM systems
SaaS сервіси
Програми 1С:Підприємство
CRM
ERP
Node.JS, .NET
1С:Підприємство
API, IPasS
Разработка Web Apps
1С:Підприємство Автоматизація
Аудит IT проектів
Інтеграція 1С:Підприємство
Отримуйте наші інформаційні матеріали:
Працюємо на IT-ринку з 2008 року.
Наша місія - спростити управління даними.
Copyright © 2008-2024 TQMsystems. Всі права захищені. Privacy Policy | Terms of Service