Як оформити надбавки за шкідливі умови праці в конфігураціях BAS ERP, КУП, Бухгалтерія КОРП.
Консультант з ведення обліку Заробітної плати і кадрів
в програмних продуктах BAS і 1С:Підприємство
Наталія Попова "TQM systems"
Запитуйте будь-що про автоматизацію обліку заробітної плати та управління персоналом, про роботу з програмами BAS і 1С:Підприємство, ЗУП, побудову розрахунків і бізнес-процесів.
Ми підготуємо для вас матеріали та надамо розгорнуту відповідь, поділимося багатим досвідом.
Українське законодавство передбачає пільги та компенсації за роботу у шкідливих та складних умовах праці. Стаття 7 "Закону про охорону праці" вказує, що працівники, які працюють у шкідливих і важких умовах праці, повинні безкоштовно отримувати: профілактичне та лікувальне харчування; молоко або аналогічні продукти харчування. Ці працівники також мають право на оплачуваний оздоровчий відпочинок, додаткову оплачувану відпустку, пільгові пенсії, скорочення робочого часу та інші пільги та компенсації відповідно до законодавства. Роботодавці можуть виділяти додаткові пільги за свій рахунок та передбачити їх у колективному договорі. "Закон про працю" передбачає, що робота за особливих природно - географічних умов та умовах, що підвищують ризик для життя, має додатково оплачуватися за шкідливі умови праці.
У ст. 31 Закону України про оплату праці” встановлено, що для забезпечення її мінімального розміру заробітної плати працівників не повинні враховувати доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в надурочний та нічний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових дат. За результатами атестації робочих місць за умовами праці встановлюються пільги та компенсації (Згідно з порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 442 від 01.08.1992 року).
На момент укладання трудового договору роботодавцем працівнику має бути надана під розписку інформація про умови праці та наявність на його робочому місці шкідливих і небезпечних виробничих факторів, про права працівника на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до законодавства і колективного договору (ст. 5 Закону України «Про охорону праці»). Якщо робота протипоказана співробітнику за медичним висновком за станом здоров’я, то вона не може бути запропонована. До виконання робіт підвищеної небезпеки можуть допускатися тільки особи, які мають висновок психофізіологічної експертизи. Роботодавець має обов”язково і не пізніше ніж за 2 місяці протягом дії укладеного з працівником трудового договору письмово надати інформацію працівнику про зміни в його виробничих умовах та розмірі пільг і компенсацій з урахуванням тих, які надаються йому додатково.
Доплати мають таку розмірну сітку: на роботах із шкідливими і важкими умовами праці доплати не мають перевищувати 12% тарифної ставки (окладу) та на роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці - 24%.
На момент закінчення атестації робочих місць працівникам встановлюються пільги та компенсації за умовами праці, які є пропорційними фактично відпрацьованому часу в несприятливих умовах праці, тобто за фактичний час зайнятості працівників на робочому місці зі шкідливими умовами праці (відповідно до пункту 1.7 Типового положення). А саме, до робочого часу включається весь період роботи працівника на робочому місці. До складу фактично відпрацьованого часу, за який розраховується доплата за шкідливі умови праці, не включається: час усіх видів відпусток; час, протягом якого працівник хворів; час виконання державних і громадянських обов’язків; час простою, якщо вони офіційно оформлені згідно з законодавством; час, коли працівника з виробничих потреб працівника було переведено за наказом керівника на іншу роботу, яка не обумовлена трудовим договором; а також час обідньої перерви, якщо працівник згідно з Правилами внутрішнього трудового розпорядку має можливість використати його на свій розсуд.
Ст. 153 КЗпП покладає обов'язки на власника чи уповноважений ним орган для забезпечення працівнику безпечних і нешкідливих умов праці. Також роботодавець зобов’язаний створювати такі умови праці на робочому місці в кожному підрозділі , які відповідають нормативно-правовим актам, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці (ст. 13 Закону «Про охорону праці»). У випадку, якщо роботодавець не призначить доплату працівнику, який має на неї право, або видасть необґрунтований наказ про скасування доплати за шкідливі умови праці, йому доведеться заплатити штраф. Розмір штрафів за порушення вимог ст. 100 КЗпП України, постанови КМУ № 442 від 01.08.1992 визначений у ст. 265 КЗпП та становить одну мінімальну заробітну плату, яка з 01.01.2021 встановлена у розмірі 6000 грн.
Для можливості нарахування надбавки за роботу в шкідливих і (або) небезпечних умовах праці в налаштуваннях розрахунку (розділ «НДІ і адміністрування», група «Настройка розділів» – «Зарплата» – посилання «Настройка складу нарахувань і утримань») (у конфігурації «BAS Бухгалтерія КОРП» налаштування знаходиться в розділі «Головне») на закладці «Інші нарахування» слід встановити прапор «Надбавка за шкідливість».
Після ввімкнення даної опції стає доступним вид нарахування «Надбавка за шкідливі умови праці» (розділ «Зарплата» – «Настройки та довідники» – «Нарахування»). Даний вид нарахування вже налаштований і готовий до використання . На закладці «Розрахунок бази» потрібно перевірити і за потреби скоригувати види нарахування, результати яких формують базові нарахування для розрахунку надбавки.
Вказати відсоток надбавки (і кількість днів додаткової відпустки за шкідливі умови праці) можна в картці посади (в довіднику «Посади») і/або для позиції штатного розпису.
Важливо!!!
Якщо в програмі ведеться штатний розпис, для того щоб надбавка за шкідливість автоматично з'являється при призначенні її як планового нарахування, її відсоток обов'язково повинен бути зазначений для позиції штатного розпису.
Якщо відсоток в позиції не вказаний, то надбавка не заповниться для призначення, навіть якщо вона вказана в картці посади.
Призначити співробітнику надбавку за шкідливість як планове нарахування, а також вказати її розмір можна за допомогою, наприклад, наступних документів: «Прийом на роботу», «Прийом на роботу списком» або «Кадрове переведення» , «Кадрове переведення списком» (розділ «Кадри»); «Зміна планових нарахувань» або «Зміна оплати праці» (розділ «Зарплата»); «Переведення до іншого роботодавця» (розділ «Кадри»); «Початкова штатна розстановка» (розділ «Кадри»); «Зміна місць роботи» (розділ «Зарплата»).
Нарахування щомісячної надбавки за роботу в шкідливих умовах праці проводиться за допомогою документа «Нарахування зарплати та внесків» (розділ «Зарплата»).
Наряду з основною щорічною відпусткою можна враховувати право співробітників на додаткову відпустку, що надається за роботу зі шкідливими умовами праці, додаткову відпустку працівникам з ненормованим робочим днем і т.д. Перелік видів щорічних відпусток, що надаються співробітникам організацій, описується в довіднику «Види відпусток» (розділ «Кадри» - «Настройки та довідники»). Деякі види щорічних відпусток вже передбачені у поставці програми (в залежності від виконаних налаштувань), наприклад, вид «Основний» – щорічна основна оплачувана відпустка, яка надається всім співробітникам. За замовчуванням передбачено право на 24 календарних дні такої відпустки за робочий рік всім співробітникам.
У довіднику «Види відпусток» можна також додати й описати власні довільні види щорічних відпусток за допомогою кнопки «Створити», де:
Тривалість щорічної відпустки певного виду в програмі можна задати різними способами:
Важливо!
При призначенні або зміні кадровими документами («Прийом на роботу», «Кадрове переведення», «Початкова штатна розстановка», «Введення залишків відпусток») прав співробітника на відпустки до призначення пропонуються тільки ті відпустки, які перераховані безпосередньо в картці позиції штатного розпису. Виняток становить додаткова відпустка постраждалим в аварії на ЧАЕС (належна до призначення кількість днів вказується в картці співробітника або фізичної особи за посиланням «Спеціальні статуси» в розділі «Відомості про пільги фізичної особи потерпілої в аварії ЧАЕС»). Але підсумковими (пріоритетними) даними, за якими визначаються права співробітників на відпустки, є дані, зазначені саме в кадрових документах («Прийом на роботу», «Кадрове переведення», «Початкова штатна розстановка», «Введення залишків відпусток»). Можливість вказати кількість днів в позиції штатного розпису реалізована лише для більш зручного оформлення наказів. Наприклад, якщо співробітник був прийнятий на позицію штатного розпису, для якої були описані права на відпустки, і після цього для позиції вони були змінені, то ці зміни автоматично не позначаться на правах вже прийнятого на неї співробітника.
Консультант з ведення обліку Заробітної плати та Кадрів
в програмних продуктах BAS та 1С:Підприємство
Наталія Попова, "TQM systems"
Більше: Інструкції ЗП BAS ERP у нашому блозі
*Копіювання матеріалу можливе тільки з посиланням на джерело і зазначенням автора матеріалу. Вдячні за повагу до прав інтелектуальної власності TQM systems
SaaS сервіси
Програми 1С:Підприємство
CRM
ERP
Node.JS, .NET
1С:Підприємство
API, IPasS
Разработка Web Apps
1С:Підприємство Автоматизація
Аудит IT проектів
Інтеграція 1С:Підприємство
Отримуйте наші інформаційні матеріали:
Працюємо на IT-ринку з 2008 року.
Наша місія - спростити управління даними.
Copyright © 2008-2024 TQMsystems. Всі права захищені. Privacy Policy | Terms of Service