Як правильно нарахувати премії у конфігураціях BAS ERP, КУП, Бухгалтерія КОРП. Формули розрахунку, виплата разової та річної премії разом із зарплатою та окремо.
Консультант з ведення обліку Заробітної плати і кадрів
в програмних продуктах BAS і 1С:Підприємство
Наталія Попова "TQM systems"
Запитуйте будь-що про автоматизацію обліку заробітної плати та управління персоналом, про роботу з програмами BAS і 1С:Підприємство, ЗУП, побудову розрахунків і бізнес-процесів.
Ми підготуємо для вас матеріали та надамо розгорнуту відповідь, поділимося багатим досвідом.
Приклад 1
Співробітникові Парусову О.П в січні 2022 р. нараховується премія за підсумками роботи за 2021 р. у розмірі 10%. Фактичний заробіток за 2021 р. склав 240000 грн.
Для нарахування премії за підсумками роботи за рік відсотком від заробітку необхідно:
1. Створити показник розрахунку зарплати (розділ «Зарплата» - «Настройки та довідники», група «Показники для розрахунку зарплати»), в якому:
1) вказати найменування «Відсоток річної премії»;
2) вказати коротке найменування «% прем.»;
3) ідентифікатор автоматично заповнюється значенням «ВідсотокРічноїПремії»;
4) призначення показника автоматично заповнюється значенням «Для співробітника»;
5) тип показника автоматично заповниться значенням «Числовий»;
6) вказати точність «2»;
7) у реквізиті «Використовується» автоматично буде вказано «Тільки у місяці, в якому вводиться значення (разове використання)» і «Вводиться одноразово документом введення даних для розрахунку зарплати.
2.Створити вид нарахування (розділ «Зарплата» - «Настройки та довідники», група «Дані для розрахунку») для обчислення премії (наприклад, «Річна премія (відсотком) нарахуванням зп»), в якому:
1) На закладці «Основне» :
3. Встановити прапор біля показника «Відсоток Річної Премії»
2) На закладці «Розрахунок бази»:
3) На закладці «Облік часу» використовуються значення, встановлені програмою за замовчуванням.
4) На закладці «Залежності» налаштовується можливість використання даного нарахування при розрахунку інших нарахувань і утримань. У табличних частинах відображаються нарахування та утримання, в розрахункову базу яких входить поточне нарахування. При додаванні виду нарахування в цей список поточне нарахування потрапляє в список його базових (на закладку «Розрахунок бази» цього виду нарахування).
5) На закладці «Пріоритет» вказуються нарахування, які повинні виконуватися замість поточного, або вказуються нарахування, замість яких виконується поточне нарахування. Як правило, ці таблиці заповнюються програмою автоматично за результатами аналізу основних параметрів нарахувань.
6) На закладці «Середній заробіток» у розділі «Розрахунок оплати відпусток, відряджень та ін.» в реквізиті «Включати в базу як»:
Прапор «Індексується» використовується, якщо в організації проводиться індексація заробітку. Він встановлений за замовчуванням, але за потреби його можна зняти. Якщо прапор знятий, то при розрахунку середнього заробітку не буде врахований коефіцієнт підвищення окладів.
7) На закладці «Податки, внески, бухоблік»:
8) На закладці «Опис» у реквізиті «Скорочене найменування» можна задати коротку назву нарахування. Вона буде виводитися в різних звітах з нарахувань. На цій же закладці також можна заповнити довільний опис нарахування для довідки.
Вказати відсоток створеного показника розрахунку зарплати («Відсоток річної премії») співробітнику перед остаточним розрахунком зарплати. Для цього оформляється документ «Дані для розрахунку зарплати» (розділ «Зарплата»). Попередньо слід налаштувати потрібний шаблон документа введення вихідних даних для розрахунку зарплати (розділ «Зарплата» - «Настройки та довідники»).
У шаблоні документа введення вихідних даних для розрахунку зарплати слід вказати найменування, на закладці «Показники зарплати» автоматично буде встановлено прапор «Разові (використовуються тільки в одному місяці)» та встановити прапор «Відсоток річної премії».
При створенні документа «Дані для розрахунку зарплати» слід вибрати «Відсоток річної премії». У створеному документі:
Нарахувати премію документом «Нарахування зарплати та внесків» (розділ «Зарплата»).
За даними прикладу фактичний заробіток працівника за 2021 р. склав 240000 грн. Сума премії складає 24000 грн. (240 000 грн* 10%).
Приклад 2
Співробітникові Парусову О.П в січні 2022 р. нараховується премія за підсумками роботи за 2021 р. Фактичний заробіток співробітника за 2021 р. склав 240000 грн.
Налаштування проводиться таким же чином, як і у Прикладі 1, єдине:
При створенні виду нарахування (розділ «Зарплата» - «Настройки та довідники», група «Дані для розрахунку») для обчислення премії (наприклад, «Річна премія (відсотком) нарахуванням премії»), на закладці «Основне» у реквізиті «Нарахування виконується» слід вказати «У перерахованих місяцях» і прапором позначити місяць, в якому буде виконуватися розрахунок премії за підсумками роботи за рік (відповідно до прикладу – Січень). Таке нарахування буде автоматично нараховано в зазначеному місяці при остаточному розрахунку зарплати документом «Нарахування зарплати та внесків». Прапор «Включати до ФОП» встановлюється, якщо дане нарахування враховується при формуванні планового ФОП. Прапор «Підтримує декілька одночасно діючих нарахувань» встановлюється, якщо необхідно призначати дане нарахування кілька разів за різними підставами.
Призначення премії за підсумками роботи за рік відсотком від заробітку співробітникам в плановому порядку може бути зареєстровано за допомогою документів:
Для прикладу буде показано призначення премії за рік співробітнику за допомогою документа «Зміни планових нарахувань».
Нарахування і розрахунок премії проводиться документом «Нарахування зарплати та внесків» (розділ «Зарплата»), причому щороку розрахунок премії буде проводитися автоматично в одному і тому ж місяці, який був вказаний при налаштуванні виду нарахування. Відповідно до прикладу – в січні.
За даними прикладу фактичний заробіток працівника за 2021 р. склав 240 000 грн. Сума премії за 2021 р. складає 24000 грн. (240 000 грн. * 10%)
Приклад 3
Співробітниці Перлова О.Н. в січні 2022 р. нараховується премія за підсумками роботи за 2021 р. в розмірі 10%. Фактичний заробіток за 2021 р. склав 168000 грн.
Налаштування проводиться таким же чином, як і у Прикладі 1, єдине:
При створенні показника розрахунку зарплати (розділ «Зарплата» - «Настройки та довідники», група «Дані для розрахунку»), у реквізиті «Використовується» треба вказати значення «Вводиться при розрахунку, безпосередньо в документі нарахування»
2. При створенні виду нарахування (розділ «Зарплата» - «Настройки та довідники», група «Дані для розрахунку») для обчислення премії (наприклад, «Річна премія (відсотком) нарахуванням зарплати у січні»), на закладці «Основне» у реквізиті «Нарахування виконується» треба вказати значення «За окремим документом». Таке нарахування буде нараховуватися окремим документом «Премія».
ВАЖЛИВО!
Якщо нарахування виконується «За окремим документом», то на закладці «Розрахунок бази» реквізит «Поточний рік» (і інші поточні періоди) для вибору недоступні. В іншому випадку при розрахунку даного нарахування існував би ризик не врахувати результати базових нарахувань, які ще не були зареєстровані в поточному році.
Розрахунок і нарахування премії за підсумками роботи за рік відсотком від заробітку проводиться документом «Премія». У документі:
Сума премії розраховується як відсоткова частка величини бази для її розрахунку. Сума премії становить 24000 грн. (240000 грн. * 10%) . У табличній частині також обчислюються:
У реквізиті «Виплата» слід вказати «В міжрозрахунковий період» . При виплаті нарахування в міжрозрахунковий період реквізит «Дата виплати» заповнюється автоматично датою, наступною за поточною датою комп'ютера. За потреби дату виплати можна змінити вручну.
З документа «Премія» за допомогою кнопки «Виплатити» можна відразу створити документ на виплату премії («Відомість в касу», «Відомість в банк», «Відомість виплати через роздавальника», «Відомість перерахувань на рахунки»). Вид документа на виплату формується в залежності від налаштувань виплати зарплати для організації і (або) налаштувань виплати зарплати для підрозділу і (або) налаштувань виплати зарплати для співробітника. При натисканні на кнопку «Виплатити» відкривається вікно «Виплата нарахованої зарплати». У табличній частині автоматично відображається відомість, створена за документом «Премія», яку можна відкрити, подивитися і за необхідності відредагувати. За допомогою кнопки «Провести і закрити» можна відразу зареєструвати оплату відомості. Детальніше про відображення виплати описано у статті “Виплата зарплата".
Наказ на премію можливо роздрукувати за посиланням Друк:
Для нарахування премії фіксованою сумою при створенні нового виду Нарахування обираємо на закладці основне- Результат вводиться фіксованою сумою. Після чого в прийомі на роботу співробітника обираємо даний вид нарахування та проставляємо суму премії, яку будемо нараховувати кожного місяця, якщо це постійне нарахування.
Якщо дана премія фіксованою сумою є разовою - Обираємо документ Разове нарахування і обравши співробітника проводимо потрібну суму премії.
Консультант з ведення обліку Заробітної плати та Кадрів
в програмних продуктах BAS та 1С:Підприємство
Наталія Попова, "TQM systems"
Більше: Інструкції ЗП та кадри у нашому блозі
*Копіювання матеріалу можливе тільки з посиланням на джерело і зазначенням автора матеріалу. Вдячні за повагу до прав інтелектуальної власності TQM systems
SaaS сервіси
Програми 1С:Підприємство
CRM
ERP
Node.JS, .NET
1С:Підприємство
API, IPasS
Разработка Web Apps
1С:Підприємство Автоматизація
Аудит IT проектів
Інтеграція 1С:Підприємство
Отримуйте наші інформаційні матеріали:
Працюємо на IT-ринку з 2008 року.
Наша місія - спростити управління даними.
Copyright © 2008-2025 TQMsystems. Всі права захищені. Privacy Policy | Terms of Service