Створення резерву відпусток є обов'язковою процедурою для всіх підприємств, крім суб'єктів малого підприємництва на єдиному податку і мікропідприємств. Процедура створення резерву передбачена п. 13 П(С)БО 11 «Зобов'язання» та п. 7 П(С)БО 26 «Виплати працівникам».
Резерв відпусток формується, щоб показати, що на звітну дату у підприємства є зобов'язання перед співробітниками з оплати накопичених невикористаних днів відпустки, а також перед державою по сплаті ЄСВ з сум таких відпускних.
Резерв відпусток потрібен для того, щоб рівномірно протягом року розподілити витрати на оплату відпусток і ЄСВ з відпусток.
Більшість співробітників хоче брати відпустки в літній період, що веде до завищення собівартості продукції, витрат і некоректного відображення фінансового результату діяльності. Саме резерв відпусток і нарахованого ЄСВ з відпусток дозволяє розподілити витрати на оплату відпусток на весь рік і уникнути перекосів.
Новини, анонси, майстер-класи та ін. корисний контент для тих, кому важливо бути попереду та в курсі теми
Автор матеріалу:
Анастасія Плуталова, системний аналітик "TQM systems"
Запитуйте будь-що про автоматизацію обліку заробітної плати та управління персоналом, про роботу з програмами, побудову розрахунків і бізнес-процесів.
Ми підготуємо для вас матеріали та надамо розгорнуту відповідь, поділимося багатим досвідом.
Розглянемо, як резерв відпусток можна сформувати в конфігураціях BAS ERP, КУП і Бухгалтерія КОРП.
Резерв відпусток створюється тільки для оплати: щорічних відпусток (основних і додаткових); додаткових соціальних відпусток працівникам, які мають дітей; компенсації за невикористані відпустки; ЄСВ, нарахованого на суми вищевказаних відпусток і компенсацій. Для оплати творчих, навчальних та інших видів відпусток резерв не формують.
Формування резерву можливе двома методами - нормативним і методом зобов'язань (за МСФО).
Метод формування резерву визначається в обліковій політиці компанії на вкладці Резерви (НЦІ та адміністрування - Організація).
Обираючи нормативний метод, потрібно вказувати коефіцієнт резервування, розрахований вручну, і максимальну суму резерву на рік (може бути плановий фонд оплати відпусток).
Мал. 1. Приклад нормативного методу і методу зобов'язань (за МСФО)
Алгоритм щомісячного нарахування резерву відпусток залежить від обраного методу в обліковій політиці підприємства.
У грудні кожного року автоматично здійснюється інвентаризація зобов'язань. Дана інвентаризація проводиться за Методом обліку зобов'язань (МСФЗ), незалежно від обраного методу в обліковій політиці.
Відповідно до даного методу щомісячні зобов'язання визначаються як сума всіх фактичних видів нарахування, які є базою для розрахунку середнього заробітку для відпустки, помножена на коефіцієнт резервування.
Для розрахунку резерву даним методом необхідно визначити такі показники:
Для більш точного визначення середньої тривалості відпустки можна використовувати інформацію з Універсального звіту з регістром відомостей, де можна побачити загальну кількість днів відпустки за всіма співробітниками, а також кількість співробітників. Поділивши загальну кількість днів відпустки по підприємству на кількість співробітників з даного звіту, отримаємо середню тривалість відпустки.
Резерви на оплату відпусток формуються документом Нарахування оціночних зобов'язань за відпустками щомісяця після остаточного розрахунку заробітної плати.
Мал. 2. Приклад нарахування методом зобов'язань
Середньоденний заробіток для розрахунку резерву визначається так само, як і для розрахунку відпускних.
Сума для резерву відпусток обчислюється множенням середньоденного заробітку на кількість невикористаних днів відпустки. ЄСВ на ФОП розраховується множенням отриманої суми резерву відпустки на відповідну ставку ЄСВ.
Мал. 3. Приклад нарахування нормативним методом
Сума для резерву щодо відпусток розраховується множенням суми фактичних нарахувань поточного місяця (ФОП) на коефіцієнт. ЄСВ на ФОП рахується аналогічно.
На вкладці Зобов'язання і резерви поточного місяця суми резервів групуються за підрозділами організації і заданими способами відображення. За замовчуванням витрати з нарахування резервів збираються на тих самих статтях і бухгалтерських рахунках, що і зарплата, відповідно до способу відображення підрозділу або співробітника.
Мал. 4. Групування сум резервів щодо відпусток
Якщо на момент початку роботи з програмою є залишки резервів на оплату відпусток, їх можна внести в ручному режимі в документ Нарахування оціночних зобов'язань щодо відпусток за місяць в місяці перед розрахунком першої заробітної плати.
На вкладці Розрахунок зобов'язань і резервів щодо відпусток необхідно заповнити дані щодо кількості днів невикористаної відпустки, середній заробіток і ставку ЄСВ. Суми резервів розраховуються автоматично.
На вкладку Зобов'язання і резерви поточного місяця необхідно перенести сумові дані за підрозділами з аналітикою обліку витрат. Також необхідно створити спосіб відображення, де вказати статтю пасивів Прибутки і збитки з рахунком обліку 00.
Якщо в конфігурації не будуть внесені дані для формування початкового резерву, нарахування відпускних в першому місяці розрахунку заробітної плати в конфігурації буде зроблено за рахунок витрат поточного місяця.
Перед проведенням документів із розрахунку відпускних або компенсацій за невикористану відпустку в поточному місяці необхідно сформувати документ Нарахування оціночних зобов'язань щодо відпусток за місяць за минулий місяць.
Тільки в такому випадку можна побачити коректну кількість днів невикористаної відпустки, а також зробити коректний розрахунок відпускних.
За рахунок резерву списуються тільки суми відпускних, які зафіксовані в резерві за минулий місяць. Якщо сума нарахованих відпускних повністю не покривається за рахунок резерву на кінець минулого місяця за конкретним співробітником, тоді частина відпускних буде нарахована за рахунок витрат поточного місяця.
В момент формування документа Відображення зарплати в фінансовому обліку всі нараховані за рахунок резерву суми щодо відпусток і компенсації відпусток відображаються з видом операцій Відпустка або Компенсація відпустки за рахунок оціночних зобов'язань. Дані суми не впливають на фінансовий результат і управлінський баланс. За цими сумами формуються такі проводки: Дт 471 Кт 661, 651.
Наші контакти
Редактор Раєвська Наталія
*Копіювання матеріалу можливе тільки з посиланням на джерело і зазначенням автора матеріалу. Вдячні за повагу до прав інтелектуальної власності TQM systems
SaaS сервіси
Програми 1С:Підприємство
CRM
ERP
Node.JS, .NET
1С:Підприємство
API, IPasS
Разработка Web Apps
1С:Підприємство Автоматизація
Аудит IT проектів
Інтеграція 1С:Підприємство
Отримуйте наші інформаційні матеріали:
Працюємо на IT-ринку з 2008 року.
Наша місія - спростити управління даними.
Copyright © 2008-2025 TQMsystems. Всі права захищені. Privacy Policy | Terms of Service