Як оформити факт звільнення співробітника? провести розрахунок при звільненні, розрахувати вихідну допомогу, оформити відпустку з наступним звільненням. Опис всіх нюансів роботи з функціоналом прийому на роботу в програмах BAS ERP, КУП, Бухгалтерія КОРП.
Новини, анонси, майстер-класи та ін. корисний контент для тих, кому важливо бути попереду та в курсі теми
Консультант з ведення обліку Заробітної плати і кадрів
в програмних продуктах BAS і 1С:Підприємство
Наталія Попова "TQM systems"
Запитуйте будь-що про автоматизацію обліку заробітної плати та управління персоналом, про роботу з програмами BAS, побудову розрахунків і бізнес-процесів.
Ми підготуємо для вас матеріали та надамо розгорнуту відповідь, поділимося багатим досвідом.
Факт звільнення співробітника реєструється в програмі документом Звільнення. Де дата звільнення - це дата останнього дня роботи.
Цим документом реєструється як кадрова подія - звільнення, так і виконується остаточний розрахунок зі співробітником, який звільняється, тобто розраховується заробітна плата, компенсація невикористаної відпустки та вихідна допомога. На підставі цього документу формується відомість на виплату. Формувати окремий розрахунок заробітної плати, як ЗУП, вже не потрібно.
За посиланням створити - створюємо звільнення та обираємо співробітника. Програма автоматично підставляє дні невикористаної відпустки та розраховує її. Доступна можливість коригування середнього заробітку для цього розрахунку. Також з цього документу ми бачимо загальну суму нарахування та утримання до неї. З документу Звільнення є можливість одразу виплатити суму розрахункових співробітнику за посиланням Виплатити.
У шапці документа:
На закладці «Умови звільнення»:
У групі реквізитів «Компенсація основної відпустки» автоматично вказується ознака:
Трудове законодавство обмежує оформлення відпусток зі звільненням в останній день. Трудові стосунки можливо припинити в останній день відпустки, за дні якої роботодавець виплачує компенсацію при звільненні (ч. 1 статті 24 3акону про відпустки). Тобто це відпустки, на надання яких працівник не втрачає право в останній день роботи.
Згідно зі ст. 4 3акону про відпустки, до них відносяться:
01) щорічна відпустка;
01.1) основна відпустка;
01.2) додаткові відпустки;
02) додаткова відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи .
Якщо працівник протягом часу знаходження в трудових стосунках не скористався своїм правом на відпустку, наприклад, творчу, то роботодавець не повинен виплачувати за неї грошову компенсацію. Для того, щоб не втратити ці дні відпочинку, доречніше скористатися ними (якщо є така можливість) в порядку, встановленому трудовим законодавством, і після цього вже подати заяву на звільнення.
Проводиться дане звільнення так само як звичайне звільнення. В залежності від того, чи повинне підприємство на день звільнення компенсувати співробітнику певну кількість днів чи навпаки має утримати виданні авансом дні відпустки обирається потрібне значення за посиланням - Компенсувати дні відпустки.
Якщо трудовий договір з працівником розривається у зв'язку з тим, що відбулися зміни в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємства, організації, або ж скороченням штату працівників (пункт 1 статті 40 КЗпП України), то власник або уповноважений ним орган повинні виплатити такому працівникові вихідну допомогу. У Статті 44 КЗпП України визначено, що працівникові у такому випадку при звільненні виплачується вихідна допомога у розмірі не меншому, ніж середній місячний заробіток.
Вихідна допомога при звільненні є обов’язковою виплатою. Розмір виплати у прив’язаний до середньомісячного заробітку.
Вихідна допомога у розмірі не менше одного середньомісячного заробітку виплачується у таких випадках:
Вихідна допомога у розмірі двох мінімальних заробітних плат виплачується у наступних випадках:
Вихідна допомога у розмірі не менше тримісячного середнього заробітку виплачується у наступних випадках:
Вихідна допомога у розмірі не менше шестимісячного середнього заробітку виплачується у наступних випадках:
Середня заробітна плата працівника, якщо він працював на підприємстві
Якщо працівник працював на підприємстві, організації менше двох календарних місяців, його середня заробітна плата розраховується виходячи з виплат за фактично відпрацьований час.
Якщо ж працівник не працював протягом останніх двох календарних місяців , то середня заробітна плата розраховується виходячи з виплат за попередні два місяці роботи. Також якщо протягом цих місяців працівник не відпрацював жодного робочого дня, середня заробітна плата розраховується виходячи з встановленого місячного окладу (ставки).
Той час, коли працівник не працював згідно чинного законодавства або по іншим поважним причинам і за ним не зберігається заробітна плата або зберігалася частково, виключається з розрахункового періоду. Періоди, які належать до цих періодів, це:
Алгоритм за яким нараховується вихідна допомога - це множення середньоденного заробітку на середньомісячне число робочих днів у розрахунковому періоді.
Формула розрахунку середньоденної заробітної плати визначається як ділення заробітної плати за фактично відпрацьовані за період двох місяців робочі дні на число відпрацьованих робочих днів за цей період.
Вихідна допомога у зв'язку із звільненням працівника, оподатковується податками на загальних підставах, а саме : податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1,5%.
В програмі звільнення з вихідною допомогою проводиться на загальних умовах. Обирається підстава звільнення, яка нам потрібна в конкретному випадку. За посиланням вихідна допомога ми обираємо нарахування Вихідна допомога і проставляємо кількість днів допомоги до відшкодування
.
У випадку якщо трудовий договір закінчується по ініціативі працівника цей факт регулюється ст. 38 та 39 КЗпП. А саме якщо трудовий договір укладений на невизначений строк, то працівник має право написати заяву про звільнення за власним бажанням на підставі ст. 38 КЗпП. Працівник має виразити своє бажання розірвати трудові відносини виключно в письмовій заяві (інші докази про його бажання розірвати договір прийматися не будуть). І повідомити роботодавця про бажання звільнитися працівник повинен за два тижні. Зі своєї сторони роботодавець має розірвати трудовий договір у строк, запрошений працівником, якщо бажання звільнитися викликане поважними причинами та зумовлене неможливістю продовжувати роботу на цьому підприємстві. Такими причинами можуть бути:
Це не весь перелік, можуть бути й інші поважні причини. У випадку, якщо роботодавець не виконує законодавство про працю, умови колективного договору , тоді працівник має право на розірвання трудового договору у визначений ним строк. При звільненні за власним бажанням внаслідок порушення роботодавцем законодавства про працю, колективного або трудового договору, працівнику повинна виплачуватися вихідна допомога. Розмір вихідної допомоги визначається колдоговором, але у будь-якому випадку не може бути менше тримісячного середнього заробітку працівника (ст. 44 КЗпП).або трудового договору (наприклад, несвоєчасно виплачує зарплату, не надає відпустку тощо).
Пунктом 1 ст. 36 КЗпП передбачено припинення трудового договору за угодою сторін. Звільнення за цією статтею є особливим тим, що сторони трудового договору розривають його добровільно, взаємно домовившись між собою. А саме розірвати трудові відносини у цьому випадку можна в будь-який час після того, як досягнута згода між роботодавцем і працівником. Розірвання трудового договору може ініціювати як працівник, так і роботодавець. За цією статтею може бути припинений як строковий трудовий договір (достроково), так і трудовий договір, укладений на невизначений строк. У даному випадку - ні працівник, ні роботодавець не мають попереджати про звільнення заздалегідь – за два тижні або за два місяці. Сторони визначають самостійно день звільнення (тобто останній робочий день), взаємно домовившись. Допомога по безробіттю працівнику у разі звільнення за угодою сторін виплачується починаючи з 8-го календарного дня з моменту реєстрації в державній службі зайнятості, коли як при звільненні за власним бажанням, виплата здійснюється тільки з 91-го дня (ст. 23 Закону від 02.03.00 р. № 1533-III). Звільнення за угодою сторін є альтернативою звільнення працівників за скороченням штату або чисельності. Але такому варіанту звільнення віддають перевагу не всі працівники, тому що при звільнення по п. 1 ст. 36 КЗпП вихідна допомога не виплачується (якщо інше не передбачено колективним або трудовим договором).
Консультант з ведення обліку Заробітної плати та Кадрів
в програмних продуктах BAS та 1С:Підприємство
Наталія Попова, "TQM systems"
Більше: Інструкції BAS ERP у нашому блозі
*Копіювання матеріалу можливе тільки з посиланням на джерело і зазначенням автора матеріалу. Вдячні за повагу до прав інтелектуальної власності TQM systems
SaaS сервіси
Програми 1С:Підприємство
CRM
ERP
Node.JS, .NET
1С:Підприємство
API, IPasS
Разработка Web Apps
1С:Підприємство Автоматизація
Аудит IT проектів
Інтеграція 1С:Підприємство
Отримуйте наші інформаційні матеріали:
Працюємо на IT-ринку з 2008 року.
Наша місія - спростити управління даними.
Copyright © 2008-2024 TQMsystems. Всі права захищені. Privacy Policy | Terms of Service