Досить риторичне питання на нашу думку. На нього можна відповісти усіма можливими способами - так, ні, не завжди, обов'язково, іноді, завжди. Але від чого ж це залежить і як визначитися. У даній статті ми спробуємо розібратися чи потрібна автоматизація бізнесу, якому бізнесу, яким процесам в бізнесі або близько пов'язаних з цим питанням.
Для початку взагалі розглянемо що означає цей термін в вікіпедії, і спробуємо спроектувати це на наше запитання.
Автоматизація - один із напрямів науково-технічного прогресу, що використовує саморегулюючі технічні засоби і математичні методи з метою звільнення людини від участі в процесах отримання, перетворення, передачі і використання енергії, матеріалів, виробів або інформації, або істотного зменшення ступеня цієї участі або трудомісткості виконуваних операцій.
Автоматизуються:
Автоматизація дозволяє підвищити продуктивність праці, поліпшити якість продукції, оптимізувати процеси управління, відсторонити людину від виробництв, небезпечних для здоров'я. Автоматизація, за винятком найпростіших випадків, вимагає комплексного, системного підходу до вирішення завдання. До складу систем автоматизації входять датчики (сенсори), пристрої введення, пристрої керування (контролери), виконавчі пристрої, пристрої виведення, комп'ютери. Застосовувані методи обчислень іноді копіюють нервові і розумові функції людини. Весь цей комплекс засобів зазвичай називають системами.
Ну а тепер давайте розбиратися.
Даний розділ можна розділити на два питання. Перший це автоматизації самого виробництва в плані роботизації механізмів і другий це автоматизація обліку діяльності виробництва на рівні системи автоматизації обліку.
Тут все досить просто (в сенсі прийняття рішення). Ви з легкістю можете порахувати що принесе установка робота на той чи інший виробничий процес. Але не попадіться в пастку "пляшкового горлушка" або як це названо в теорії обмежень"вузького місця". Якщо ви поставите робота який буде клепати, наприклад, кришки на пляшки зі швидкістю 300 в хвилину, чи будуть у вас ці 300 в хвилину пляшок для закупорки.
Вважайте за скільки окупиться автоматизація виробничого бізнесу з урахуванням вузьких місць до нього і після нього, включаючи експлуатаційні витрати. Якщо вигідно в доступній для огляду для вашого бізнесу перспективі - вперед!
Ось тут багато варіантів. На відміну від попереднього варіанту тут ми маємо справу з урахуванням даних на різних виробничих процесах або переділах продукції. Що ми можемо отримати від автоматизації обліку виробничого процесу:
Чи будете ви використовувати цю інформацію чи ні, це вже інше питання. Як ви будете її використовувати або система буде це робити сама, це теж окреме питання.
Кому ці функції потрібні:
Ми навмисне намагаємося уникати термінології "управління виробничим процесом","оптимальні управлінські рішення"і т.д .. Вони добре звучать, але погано в'яжуться логікою, облікова система не керує процесами (найчастіше, хоча бувають і винятки). Оптимальні рішення можуть прийматися і без автоматизації, можна канбан собі налаштувати і якість рішення буде не гірше. Ну наприклад. У вас у виробництві використовується цукор (рідина, пісок, підставте потрібне), щось сипуче або те, що ллється. Ви можете використовувати складну облікову систему для визначення витрати і порівняння з терміном останньої поставки від постачальника, щоб повідомити відповідального за закупівлі. А можна посеред купи (або на чані де це зберігатися) поставити зарубку або написати на стовпчику "Зателефонувати Олегу 050-ххх-хх-хх для замовлення Х тон" і це буде працювати аналогічно. Приклад перебільшений звичайно, але відображає суть.
Тут теж немає однозначної відповіді і все дуже індивідуально. Чи потрібно автоматизувати процес управління закупівлями? Розглянемо два приклади.
Перший це наші клієнти з компанії Witex , які займаються поставками підлогових покриттів. Помилки в поставках продукції в певний момент розвитку бізнесу могли коштувати від 10 до 20% тижневого обігу через невірне сплановання завантаження машин. Замовлення постачальникові потрібно зробити протягом кількох годин раз в тиждень, і при цьому врахувати всі параметри і наявність замовлень і складські залишки, і планові відвантаження, і умови за договорами поставок і обмеження машинам і ще деякі параметри. Автоматизація процесу зібрала всі ці дані в один документ, що дозволило працювати з цими даними швидко і оптимізувати завантаження автомобілів.
Другий приклад це теж наші клієнти, але їх ми навіть не викладали в портфоліо, тому що вони купили тільки Бухгалтерію для ведення бух обліку . Займаються будівництвом яхт на замовлення. Чи потрібно їм планування закупівель якщо вони продають 2 дуже дорогі яхти в рік? Дуже велике питання. Швидше ця автоматизації тільки додасть їм роботи.
Звідси виведемо якесь правило: Автоматизація бізнес процесу не повинна зменшувати ефективності і рентабельності самого процесу.
Автоматизація управління - ми взагалі не любимо цей термін. Багато типових і галузевих продуктів 1С:Підприємство мають слово управління в назві. Але управління має на увазі зворотний зв'язок на той чи інший вплив, ви повертаєте кермо, машина повертає. Можна звичайно сказати що якщо ми внесемо в систему замовлення, логіст замовить більше товару і це свого роду управління. Але зазвичай керівник бізнесу мислить категоріями "Що зміниться при зміні схеми мотивації менеджерів?","Який продукт вибрати в якості наступного для поставок?","Які канали продажів варто розвивати, а які не рентабельні і треба від них відмовитися?". Чи є в системі для цього облікові дані, багато з необхідних напевно так, управляють чи вони торговим або виробничим підприємством, швидше за все що немає. Вони їх накопичують і показують користувачеві, ніяких систем управління організацією найчастіше немає, хоча є й винятки, але це дорого.
На першому місці ми потрапляємо на статтю "Навіщо потрібна автоматизація бізнесу. / Статті - Аніцит" (Як ви розумієте за це місце ми і боремося в даній статті і по даному запиту) де є маса тверджень, з якими ми категорично не згодні.
Перше ж речення жирним шрифтом це: "Автоматизація бізнесу - це перш за все вигідно! Вкладені в придбання програм кошти окупляться за півроку. Далі йде чистий прибуток".
Це не можливо довести і часто при автоматизації бізнесу допускається помилка сприйняття. Наведемо приклад з практики. Бухгалтер каже що їх відділ зашивається і всі 3 (1, 5, 10 - виберіть будь-яке число) людини працюють по 8 годин і іноді понаднормово. Давайте автоматизуємо!
Припустимо закінчили автоматизацію діяльності бухгалтерії і тепер вони справляються зі своєю роботою за 4 години. Можна звичайно сказати що ми заощадили компанії 50% робочого часу співробітників, але ... Навіщо? Бізнес від цього став краще? Капіталізація компанії стала вище? Власник менше став залучений в бізнес і збільшився коефіцієнт зароблених грошей на одиницю часу? Як нам здається, що Ні (бувають винятки, але це ми як то освятимо пізніше). Ми навмисне випускаємо 2 питання, які стоять окремої теми і статті це штрафи за неправильну звітність і можливість звільнити якусь кількість співробітників бухгалтерії.
Друге твердження: "Маленька компанія може нормально функціонувати і без автоматизації, але при розширенні штату система необхідна.". Далеко не завжди. Функціонували ж банки з історією по 300 років і без систем автоматизації. Чи може маленька компанія без автоматизації теж питання, якщо це виробництво повністю автоматизоване, то там може працювати пару чоловік. Ми розуміємо що в зазначеній статті автоматизація мається на увазі організаційна різних облікових процесів.
Третє: "Активне використання можливостей автоматизації бізнесу дозволяє обігнати менш адаптивних конкурентів". У математиці є термін "необхідно і достатньо". Так ось це твердження про автоматизацію бізнесу не задовольняє ні одному ні іншому. Якщо ви не займаєтеся маркетингом, як би активно ви не автоматизувались, ви конкурентів не обженете, тобто цього не достатньо. Якщо ви взагалі не будете автоматизуватися взагалі але будете заливати маркетинг грошима, демпінгувати, використовувати зв'язку з держ. замовленнями, активно просуватися в інтернет, то у вас може і буде бардак в обліку, але поглинути конкурентів ви все одно зможете, тобто і умови необхідності теж не до кінця правильно. Це не означає, що робити цього не потрібно, це означає, що формулювання повинне мати здоровий глузд.
Четверте: " Продумана система автоматизації проста в експлуатації і дозволяє обійтися без високооплачуваних професіоналів . Програмний продукт не вимагає тривалого навчання і наявності вищої освіти . Для безперебійного функціонування системи досить рівня студента третього курсу."Тут замовчують які умови створення такої продуманої системи, і якого рівня фахівці повинні створювати таку систему, якій буде достатньо студентів для робіт, а так само питання для якої роботи.
П'яте: "Система автоматизації полегшує життя співробітникам компанії. Програма може своєчасно нагадувати користувачам про необхідності виконання тих чи інших дій." Явний оксюморон . Це можливо збільшить продажі або дозволить чогось не забути, але точно не полегшує життя співробітникам.
Шосте: "Система автоматизації забезпечує керівника повною і достовірною інформацією, необхідною для адекватної оцінки поточної ситуації та своєчасного прийняття рішень." Ми за більш ніж 10 років роботи таких систем бачили одиниці. Це добре звучить, але практично дуже складно і дуже дорого в реалізації. Повнота інформації для прийняття рішення найчастіше лежить набагато ширше даних, що автоматизуються. А навіть якщо всі вони є в системі, то керівництво вищої ланки навряд знає як отримати їх "в один екран". Ну і взагалі пропозиція наповнена такими форм і термінами, які всі досить не однозначні.
*Копіювання матеріалу можливо тільки з посиланням на джерело та із зазначенням автора матеріалу. Дякуємо за повагу інтелектуальних прав власності.TQM systems
SaaS сервіси
Програми 1С:Підприємство
CRM
ERP
Node.JS, .NET
1С:Підприємство
API, IPasS
Разработка Web Apps
1С:Підприємство Автоматизація
Аудит IT проектів
Інтеграція 1С:Підприємство
Отримуйте наші інформаційні матеріали:
Працюємо на IT-ринку з 2008 року.
Наша місія - спростити управління даними.
Copyright © 2008-2025 TQMsystems. Всі права захищені. Privacy Policy | Terms of Service