Прибутковість є дуже важливим показником діяльності будь-якого підприємства.
Однак при веденні обліку в програмах 1С:Підприємство, зокрема в таких як «Управління торгівлею» або «Управління торговим підприємством» цей показник часто може бути невірним. До цього призводить ряд помилок, пов'язаних з неправильним розрахунком собівартості. Розглянемо ці помилки і способи їх усунення.
Це найбільш часта ситуація, при якій виникають помилки в розрахунку собівартості. Списання товарів в мінус означає, що за програмою товар на складі відсутній, але ми все одно його продаємо.
Якщо ви ведете облік оперативно, тобто вводите документи в програмі поточним числом і часом, то при спробі продати товар в мінус програма повідомить про помилку і не дасть провести цю операцію.
У разі ж неоперативного обліку (введення документів заднім числом) програма також повідомить про помилку, однак ви зможете провести документи і списати товар.
Важливо! Якщо у користувача налаштовані права на перевищення залишків по складу, то при оперативному введенні документів, він зможе списати товар в мінус. А значить, можуть виникнути помилки в розрахунку собівартості.
Документ "Реалізація товарів і послуг”
Помилка вказує на те, що товар списався в мінус, і не вийшло провести розрахунок собівартості. Відповідно, в звіті за валовим прибутком при нульовій собівартості у нас буде 100% валовий прибуток.
Меню: Звіти → Продажі → Аналіз продажів → Валовий прибуток
Основні причини виникнення негативних залишків:
При надлишку товарів або пересортиці проведіть інвентаризацію товарів на складі і оприбуткуйте надлишки. Оприбуткування надлишків повинно бути проведено до того, як товар буде проданий.
Якщо помилка сталася через некоректні дати документів - виправте дати і перепроведіть документ реалізації товарів.
Звіт «Відомість по товарах на складах» допоможе оцінити залишки товарів і виявити причини виникнення помилки.
Меню: Звіти → Запаси (склад) → Відомість по товарах на складах
У налаштуванні звіту зробимо угруповання по складу, номенклатурі і документу руху. Також встановимо прапор «Негативне червоним» (щоб бачити негативні залишки) і поставимо відбір за потрібним товаром:
Приклад звіту:
У прикладі реалізація товарів оформлена раніше надходження на склад на 3 години. Поміняйте час реалізації на більш пізній, проведіть документ. Тоді товари спишуться коректно. Звіт після виправлення:
Якщо реалізація оформлена іншим днем і раніше, ніж надходження товарів на склад, то можливо один з документів введений неправильною датою, або постачальник надіслав первинні документи з неправильною датою (в цьому випадку потрібні нові документи від постачальника).
У будь-якому випадку, в кінцевому підсумку ніяких негативних залишків в звіті бути не повинно, а надходження товару має бути оформлено раніше за часом, ніж його продаж.
Собівартість може порахуватися неправильно, якщо документи проводилися заднім числом (і навіть якщо вам програма не видала ніяких помилок на момент оформлення документів).
Розглянемо на прикладах (спосіб розрахунку собівартості - ФІФО).
Приклад 1.
07 числа надійшли кондиціонери - 10 шт. по 11 000 грн. 18 числа менеджер продав 3 кондиціонери за ціною 14000 грн. При цьому списалася собівартість - 33 000,00 грн, і розрахувався валовий прибуток - 9 000 грн. Після цього менеджер із закупівель оформив в програмі ще одне надходження кондиціонерів - 1 числа по 10 500,00 грн.
У підсумку, якщо б менеджер із закупівель ввів всю інформацію в програму вчасно, то при продажу кондиціонерів була б інша собівартість (10 500 * 3 = 31 500 грн.) І інший валовий прибуток (10 500 грн.). Але документ реалізації вже проведено, ніхто його перепроводити, швидше за все, не буде. Значить, собівартість може так і залишитися невірною.
Приклад 2.
07 числа надійшли кондиціонери - 10 шт. по 11 000 грн. 18 числа менеджер продав 3 кондиціонери за ціною 14 000 грн. При цьому списалася собівартість - 33 000,00 грн, і розрахувався валовий прибуток - 9 000 грн. Після цього менеджер із закупівель зайшов в документ надходження і змінив в ньому ціни кондиціонерів на 12 000 грн. (Спочатку ціна була введена невірно).
У підсумку, якщо б менеджер із закупівель ввів всю інформацію в програму вчасно, то при продажу кондиціонерів була б інша собівартість (12 000 * 3 = 36 000 грн.) І інший валовий прибуток (6 000 грн.).
Щоб бути впевненим у коректності розрахунку собівартості, потрібно запустити послідовне перепроведення документів.
1. Загальний механізм проведення
Меню: Операції → Проведення документів
Механізм дозволяє проводити документи потрібного типу за обраний період. Але існує один недолік: документи будуть проводитися всі і незалежно від того, потрібно це чи ні.
2. Механізм проведення по партіях
Програма запам'ятовує "кордон актуальності" - дату, до якої всі документи раніше проведені правильно. Якщо якийсь документ проводиться заднім числом, то програма зрушує цю дату на дату цього документа. Таким чином, програма завжди знає, починаючи з якої дати в документах можуть бути помилки. В кінці місяця запускається спеціальна обробка «Проведення по партіях», яка послідовно проводить всі документи реалізації, зроблені пізніше «дати актуальності», і розраховує в них собівартість заново.
Розглянемо цей механізм на прикладі 1
Документ "Надходження товарів і послуг”
Документ "Реалізація товарів”
Звіт за валовим прибутком
Документ "Надходження товарів і послуг", оформлений заднім числом
Після створення другого документа надходження звіт за валовим прибутком не змінився.
Відкрийте обробку "Проведення по партіях”
Меню: Документи → Додатково → Проведення по партіях
Бачимо, що послідовність документів актуальна на 01.05 - дату другого надходження товарів, проведеного не оперативно.
Запустимо обробку. Програма перепроведе документи реалізації, виконані після 01.05.
Звіт за валовим прибутком після виконання обробки перепроведення:
Тепер в звіті все коректно.
Важливо! При виконанні обробки можуть з'явитися повідомлення про відсутність товарів на складі, оскільки заднім числом можна не тільки створити надходження, але і видалити його або змінити дату на більш пізню. Тому такі ситуації потрібно дивитися окремо.
Підсумок: щоб собівартість завжди розраховувалася коректно, періодично виконуйте проведення по партіях і реагуйте на повідомлення про відсутність товарів на складах. Тоді в звіті ви завжди будете бачити правильно розрахований валовий прибуток.
Успіхів!
За матеріалами статті.
Матеріали підготовлені компанією TQM systems. Є офіційним партнером, надаємо комплексні послуги 1С:Підприємство.
Завжди раді взаємовигідному співробітництву.
SaaS сервіси
Програми 1С:Підприємство
CRM
ERP
Node.JS, .NET
1С:Підприємство
API, IPasS
Разработка Web Apps
1С:Підприємство Автоматизація
Аудит IT проектів
Інтеграція 1С:Підприємство
Отримуйте наші інформаційні матеріали:
Працюємо на IT-ринку з 2008 року.
Наша місія - спростити управління даними.
Copyright © 2008-2024 TQMsystems. Всі права захищені. Privacy Policy | Terms of Service