Цей розділ є своєрідним вступом до опису тих питань, які кожен бізнес-менеджер має аналізувати комплексно та глибоко на початковому етапі розвитку своєї бізнес-діяльності (стартапу), ухвалюючи рішення, щоб ефективно управляти правовими ризиками з метою їх зменшення або повного виключення.
Вище згадані питання було поділено на три категорії в рамках правового регулювання, базуючи розподіл на частоті виникнення вказаних питань. Цей розподіл було здійснено автором, використовуючи спостереження, проведені за час його роботи адвокатом. Отже, категорії наступні:
Правові регулювання, що застосовуватимуться до даного стартапу за будь-яких обставин безвідносно до сфери діяльності організації
По-перше, необхідно розрізняти правові регулювання, що застосовуватимуться до даного стартапу за будь-яких обставин безвідносно до сфери його діяльності. Вони повинні включати:
Розподіл прибутку/поділ капіталу на частки
Засновники А, Б і В вирішили запустити стартап Х. Вже на початковій фазі своєї діяльності вони повинні вирішити, чи затвердити план з розподілу прибутку одразу ж, на цій фазі, (наприклад, засновнику А - 33%; засновнику Б - 33%; Засновнику В - 34%) або ж відкласти це рішення в часі (наприклад, до того моменту, коли буде залучено першого зовнішнього інвестора).
Опираючись на різноманітні літературні джерела, які описували різні бізнес-аспекти даного питання (наприклад, Ноам Вассерман в «Дилемах засновника. Передбачення та уникнення підводних каменів, які можуть потопити стартап»), у разі вибору першого варіанта, існує ризик недооцінки деяких із засновників (наприклад, з огляду на їх вік, малий досвід, невелику долю капіталу), проте, з іншої сторони, розуміння обсягу можливої частки може служити заохоченням.
На противагу цьому, у випадку вибору другого варіанта, можливо ще на початку діяльності стартапу утвердити, принаймні, спосіб, у який укладатиметься вказаний вище план, включаючи фактори, які братимуться до уваги та час, коли це найкраще зробити. Однак, на мою думку, потрібно детально оцінити правову допустимість кожного рішення, яке залежить від обраної правової форми діяльності (наприклад, товариство з обмеженою відповідальністю чи акціонерне товариство) та податкові вимоги у разі вибору кожного з варіантів.
Усі подані вище рішення є дуже важливими, адже вони також визначають, який із засновників і в якій мірі буде мати право вирішального голосу при прийнятті ключових рішень щодо розвитку компанії (кількість акціонерів, як правило, відповідає кількісному показнику прав на голос). Вони також можуть вплинути на те, яким чином засновники виконуватимуть поставлені перед ними завдання (наприклад, план розподілу прибутку, затверджений засновниками на початку діяльності стартапу, що включає в себе, в першу чергу, результати дій кожного з засновників протягом певного відрізку часу функціонування компанії, може бути мотивуючим чинником, але потрібно пам’ятати, що його вигодоодержувачем є не засновник, який здається найбільш досвідченим на початку, а, радше, той, хто досягне найкращих результатів впродовж визначеного часу).
Більше того, засновники можуть вважати допустимим затвердити так званий динамічний план розподілу прибутку, згідно з яким розподіл змінюється відповідно до періоду (наприклад, місяць, квартал, рік), коли прибуток було отримано. Вищевказані проблемні питання безвідносно до того, яку з опцій оберуть засновники, мають бути розв’язані вчасно та відповідно до положень діючого законодавства, що дасть можливість засновникам уникнути будь-яких дороговартісних юридичних суперечок у майбутньому.
Вибір організаційно-правової форми
Безвідносно до місця, в якому засновники вирішили заснувати свій стартап Х, вони мають взяти до уваги всі переваги та обмеження, що є наслідком вибору певної організаційно-правової форми для їх бізнесу. Наприклад, якщо засновники виберуть товариство з обмеженою відповідальністю (у рамках того значення, що передбачається польським законодавством) як організаційно-правову форму для своєї компанії, необхідно пам’ятати, що прибуток компанії може бути виплачений акціонерам тільки у вигляді дивідендів, що підлягають так званому подвійному оподаткуванню. Фактично, прибуток компанії обкладається податком на прибуток корпорацій, а потім з прибутку конкретного акціонера стягується податок на доходи фізичних осіб.
Що є, однак, важливим: акціонери, будучи фізичними особами, мають право стати членами Ради директорів компанії та отримувати винагороду за свою діяльність. Крім цього, при обранні організаційно-правової форми для певної бізнес-діяльності варто пам'ятати, що акціонери, в принципі, особисто не відповідають за боргові зобов'язання компанії (тобто компанія має необмежену відповідальність).
Процес інвестування
Стартап Х знайшов свого першого зовнішнього інвестора. Однак, перед тим, як розпочалися переговори щодо угоди про інвестиції, власники компанії мають проаналізувати цілу низку рішень, які можуть захистити їх інтереси та інтереси інвесторів, а також переваги та недоліки кожного з рішень. Тільки тоді вони мають ухвалювати ключові рішення, які стосуються розвитку компанії. Крім того, варто дати відповіді на наступні запитання:
Назва | Опис |
---|---|
Етапи інвестування | |
Які цілі поставлено? |
Якою є ціль запланованої співпраці з інвестором, і яким чином заплановано розподіл фінансових засобів, отриманих від інвестора? |
Тип запланованого внеску | Чи буде інвестор залучений до ведення діяльності компанії і чи матиме цей інвестор достатньо знань для того, щоб спільно займатися управлінням стартапом (якщо він, все-таки, буде це робити)? Чи матиме він вплив на менеджмент стартапу? Якщо так, то наскільки сильний? |
Тривалість запланованого інвестування |
Чи буде співпраця з інвестором відбуватися на постійній основі, чи сторони передбачають припинення спільної роботи після закінчення попередньо визначеного періоду часу? |
Розподіл прибутку |
Якими є цілі сторін щодо отримання та розподілу прибутку від спільної діяльності? Чи прибуток буде використано задля подальшого розвитку діяльності, чи інвестор визначає для себе бажану річну фінансову віддачу від інвестицій? Як часто відбуватиметься розподіл прибутку? |
Як частину самого інвестиційного процесу, інвестор буде здійснювати правовий/податковий аудит компанії, фінансовий аудит та, можливо, технологічний аудит (предметами якого будуть, наприклад, застосовані ІТ рішення та структура інформаційно-комунікаційних технологій). З іншої сторони, власники стартапу мають переконатися, що інвестор не купує компанію виключно для того, щоб обслуговувати внутрішній або зовнішній борг однієї з його дочірніх компаній (так званий, «debt push-down» - переведення боргу на нижній рівень).
Більше того, сторони можуть вести переговори щодо таких документів:
Отже, варто підкреслити, що власники стратапу мають проаналізувати чимало рішень, які містяться в перерахованих вище угодах, включаючи наступні поняття та способи виходy з компанії після інвестування третьої сторони:
Назва | Опис |
---|---|
Способи виходу з компанії |
|
Call option (опціон на купівлю) | Право однієї зі сторін, що надається за певних обставин, вимагати від іншої сторони продати деякі або ж усі акції цієї сторони за попередньо узгодженою ціною. |
Put option (опціон з правом продажу) | Право однієї зі сторін, що надається за певних обставин, вимагати від іншої сторони купити деякі або ж усі акції цієї сторони за попередньо узгодженою ціною. |
Drag-along (право спільного продажу) | Право, яке, зазвичай, надається інвестору, та полягає у можливості ‘тягти’ за собою інших інвесторів у разі транзакцій продажу; тобто можливість вимагати від іншої сторони продати свої акції вказаній третій стороні за тією ж ціною, за якою це робить сторона, що спонукає до цього. |
Tag-along (право спільної купівлі) | Якщо одна зі сторін продає свої акції третій стороні, інша сторона має право приєднатися до угоди. |
Priority right (право пріоритету) |
Право пріоритету купівлі та участі у будь-якому можливому збільшенні акціонерного капіталу. |
Preferred stock (привілейовані акції) |
Привілейованість акцій у разі ліквідації компанії (привілейованість в отриманні частини залишкової вартості). |
Підсумки: Завжди необхідно брати до уваги обмеження та можливості, що є наслідком вибору організаційно-правової форми, обраної для ведення певного виду діяльності (включаючи правові регулювання, що стосуються, наприклад, розподілу прибутку та інвестування y розвиток компанії третіх сторін), а також податкові регулювання.
Правові регулювання, що застосовуються до більшості стартапів, які проводять свою діяльність у віртуальному середовищі.
По-друге, необхідно вказати на ті правові регулювання, що застосовуються до переважної більшості стартапів, які проводять свою діяльність у віртуальному середовищі, а саме:
Правові регулювання стосовно права на власність та передачу визначених інтелектуальних активів та інших нематеріальних активів
тобто авторських прав, наприклад, на програмне забезпечення, ексклюзивні права на торговельну марку, винаходи, промислові зразки та корисні моделі, ноу-хау та бізнес-секрети, супутні та суміжні права, топологію інтегральних мікросхем) - у Республіці Польща приклади цих правових регулювань зазначені у Законі «Про авторські і суміжні права», Законі «Про промислову власність», законодавчо-правових актах «Про уникнення недобросовісної конкуренції» та «Про захист баз даних».
Стартап Х створює нематеріальні блага, які підпадають під дію права про інтелектуальну власність, тобто, серед іншого, мова йде про програмне забезпечення, корисні схеми, електронні схеми, винаходи, дизайни продуктів, топологію інтегральних мікросхем, аудіовізуальні роботи (наприклад, рекламні ролики), графіку та інші позначення, що використовуються для того, щоб ідентифікувати підприємців, продукти та сервіси вироблені/пропоновані ними. Підсумкова категоризація предметів права індивідуальної інтелектуальної діяльності відповідно до чинного законодавства Польщі представлена нижче:
Система управління інтелектуальною власністю | Опис |
---|---|
Категорії | |
Об’єкти авторського права | Творча робота (включаючи програмне забезпечення та розробку робіт). |
Об’єкти суміжних прав | Відеограма, фонограма; художня діяльність; права на радіо-, теле- та інші типи трансляції; права на оригінальне видання; права на наукові та критичні видання. |
Об’єкти прав на промислову власність | Винаходи (включаючи біотехнологічні); корисні моделі; промисловi зразки; торговельні марки; географічні зазначення; топологія інтегральних мікросхем. |
Ноу-хаy та бізнес-секрети | Дані технічного, технологічного, організаційного, економічного, фінансового, комерційного, маркетингового характеру та будь-які інші важливі дані з економічної точки зору. |
У такому випадку стратап Х має забезпечити те, щоб робітники або інші підрядники/контрагенти, які створили вищевказані товари на їх вимогу та від їх імені, передали вищевказані права стартапу Х у письмовій формі та у тому обсязі, в якому необхідно. Так само важливо переконатися у тому, що відповідні організації (наприклад, компанії спеціального призначення або контрагенти) мають (якщо це необхідно для проведення бізнес-діяльності) чітко визначені права на використання даних товарів (тобто виключні та невиключні ліцензійні угоди на обмежений та необмежений період часу, які містять чітку вказівку на те, у який спосіб організація може використовувати даний товар).
Стартап Х повинен також впровадити внутрішню політику, яка буде стосуватися, зокрема, інформування про наміри співробітників/контрагентів використовувати предмети інтелектуальної власності третіх сторін та про спосіб, в який предмети інтелектуальної власності будуть використовуватися в рамках досягнутих кінцевих результатів стартапa Х.
Головною метою є уникнення “інфікування” продуктів стратапу Х (наприклад, програмного забезпечення) правами третіх сторін. Стартап має також впровадити означений алгоритм дій стосовно третіх сторін, які порушують права інтелектуальної власності стартапу; ці дії мають включати такі дії, як моніторинг використання прав на інтелектуальну власність, а також забезпечення відповідної винагороди, використовуючи для досягнення цього правові механізми.
Більше того, у разі винайдення винаходу індивідуалізованих марок/позначень або схем також рекомендується проконсультуватися зі співробітниками відповідної організації (Бюро Гармонізації Внутрішнього Ринку Європейського Союзу, Європейської Патентної Організації, Польського Бюро Патентів, Бюро Патентів та Торговельних марок Сполучених Штатів Америки або з будь-якою іншою організацією, співробітники якої наділені компетенціями у сфері, в якій стартап Х здійснює свою діяльність), для того, щоб зареєструвати - у відповідний спосіб і, якщо це дозволено з правової точки зору:
Стартап Х також генерує певні технічні, технологічні, організаційні та економічні дані. Такі дані важливі для бізнес-діяльності стартапу та відносяться до ноу-хау. У випадку, якщо дані ще не було оприлюднено, але вони становлять цінність з економічної точки зору, і підприємець вжив усіх необхідних заходів для того, щоб тримати їх в секреті, тоді ці дані стають частиною бізнес-таємниці, що підлягає захисту відповідно до законодавства.
Як наслідок, будь-яке оприлюднення конфіденційної інформації третім сторонам (наприклад, контрагенту, підряднику, субпідряднику, інвестору) має бути здійснене тільки після підписання в письмовій формі Угоди про конфіденційність. У ній мають бути чітко вказано, зокрема:
На стадії раннього етапу створення стартапу один з його засновників (той, який розвинув більшість ідей стосовно майбутнього продукту) вирішив покинути проект. Частина його прав на вищезазначені ідеї мала бути передана компанії, але засновники не обговорили таку можливість спочатку.
Внаслідок цього, після того, як стартап Х отримав значну фінансову підтримку та ініціював комерційний продаж продукту, колишній власник висунув компанії претензію фінансового характеру, зазначаючи, що компанія нелегально отримує зиск від вищезгаданих ідей стосовно даного продукту, а вони захищені правом на інтелектуальну власність.
Компанія, для того, щоб отримати повні права на продукт та забезпечити можливість отримання подальшої фінансової підтримки, була змушена почати переговори з колишнім власником та відшкодувати йому таку суму грошей, яка у декілька разів перевищувала суму тієї винагороди, яку б він отримав того дня, коли покидав проект.
Ця проблема може стосуватися, наприклад, програмного забезпечення, винаходів, частин винаходів та торговельних марок, а також корисних моделей та промислових дизайнів.
Закон «Про захист особистих даних» може застосовуватися
наприклад, у разі, якщо мова йде про підприємців, які збирають і обробляють дані своїх клієнтів (наприклад, користувачів сервісів, які вони пропонують). У Республіці Польща прикладом такого правового регулювання є Акт «Про захист особистих даних», що виконує директиву 95/46/ЄC.
В рамках своєї діяльності стартап Х використовує особисті дані клієнтів (термін “особисті дані” передбачає будь-яку інформацію, яка стосується визначеної або невизначеної фізичної особи, наприклад, IP адреса, електронна адреса). Якщо компанія заснована у Польщі, підприємець має або зареєструвати інформаційну систему обробки особистих даних в бюро Генерального інспектора із захисту особистих даних (ГІЗОД) або призначити Адміністратора з питань інформаційної безпеки (АПІБ) у своїй організації. Рішення про те, який варіант обрати, має бути прийняте після аналізу всіх можливостей та обмежень, що випливають з кожного з них.
Наприклад, у разі призначення АПІБ Генеральний інспектор із захисту особистих даних може просити АПІБ, призначеного підприємством та зареєстрованого у публічному реєстрі АПІБ, перевірити відповідність процедури обробки особистих даних в компанії положенням Закону «Про захист особистих даних». В той же час ГІЗОД вказує на обсяг та дату такої перевірки (мова йде про так званий “спрощений контроль”, “внутрішній контроль”). Після процедури контролю АПІБ подає звіт Генеральному інспектору із захисту особистих даних через компанію.
Призначення і реєстрація АПІБ компанією | Без призначення і реєстрації АПІБ компанією |
---|---|
Компанія не має зобов'язання реєструвати інформаційну систему особистих даних (крім випадку, коли компанія обробляє “конфіденційні дані”). Відсутні зобов’язання, якщо АПІБ був зареєстрований у реєстрі ГІЗОД (пункт 6 таблиці, поданої нижче). |
Компанія має зобов'язання зареєструвати інформаційну систему обробки особистих даних (якщо не застосовуються виключення, які випливають зі Статуту). |
ГІЗОД може попросити АПІБ, призначеного компанією та зареєстрованого у публічному реєстрі АПІБ, перевірити відповідність процедури обробки особистих даних в компанії положенням Закону «Про захист особистих даних». Водночас ГІЗОД вказує на обсяг та дату такої перевірки (мова йде про так званий “спрощений контроль”, “внутрішній контроль”). |
ГІЗОД не має можливості попросити будь-якого працівника компанії перевірити відповідність процедури обробки особистих даних в компанії положенням Закону «Про захист особистих даних». Контроль здійснюється співробітниками Бюро ГІЗОД (“зовнішній контроль”). |
Після вищевказаного контролю АПІБ подає звіт ГІЗОД через компанію. | Жоден зі співробітників компанії не має можливості готувати звіт для ГІЗОД. |
Виконання обов’яків, передбачених законодавством, покладено на АПІБ. АПІБ має дотримуватися Положення стосовно виконання вищевказаних обов’язків. Менший ризик притягнення до кримінальної відповідальності членів Ради директорів компанії у разі порушення Закону «Про Захист особистих даних». |
Виконання обов’яків, передбачених законодавством, покладено на компанію. Компанія може вільно обирати способи, якими вона буде виконувати дані обов’язки. Член Ради директорів, який був відповідальний за нагляд над виконанням вищевказаних обов'язків, буде відповідати згідно положень законодавчо-правових актів Кримінального права за їх недотримання. |
Зобов’язанням компанії є надати АПІБ умови для дотримання положень Закону «Про Захист особистих даних». | Компанія не має зобов’язання, про яке йде мова у колонці зліва. |
Зобов'язання зареєструвати АПІБ у реєстрі, який ведеться ГІЗОД (протягом 30 днів від дати призначення). | Компанія не має зобов’язання, про яке йде мова у колонці зліва. |
У разі звільнення АПІБ компанії, компанія зобов'язанa повідомити ГІЗОД про причину звільнення АПІБ. | Компанія не має зобов’язання, про яке йде мова у колонці зліва. |
Додаткові зауваження
Призначення АПІБ може стати обов'язковим у майбутньому (так як це вказано у пропозиції до Загального Регламенту «Про захист особистих даних» Європейського Союзу).
В той самий час важливо пам’ятати, що існують деякі виключення, при яких вищевказана опція не може бути застосована (у випадку, якщо ці виключення є єдиними у стосунку до даної компанії), так як не існує зобов'язання реєструвати інформаційну систему обробки особистих даних (окремі випадки, які виходять з положень Закону «Про захист особистих даних» Республіки Польща вказані нижче:
Окремі виключення, які звільняють від зобов’ язання реєструвати інформаційну систему особистих даних:
Автор Adrian Branny
Копіювання даного контенту можливе лише з посиланням на джерело та зазначенням автора матеріалів TQM systems. Дякуємо за повагу до наших прав інтелектуальної власності. Thank you for respecting our intellectual property rights.
Редактор: Олена Теплицька
SaaS сервіси
Програми 1С:Підприємство
CRM
ERP
Node.JS, .NET
1С:Підприємство
API, IPasS
Разработка Web Apps
1С:Підприємство Автоматизація
Аудит IT проектів
Інтеграція 1С:Підприємство
Отримуйте наші інформаційні матеріали:
Працюємо на IT-ринку з 2008 року.
Наша місія - спростити управління даними.
Copyright © 2008-2024 TQMsystems. Всі права захищені. Privacy Policy | Terms of Service