Компанія "БаДМ" більше 20 років забезпечує аптеки та лікувальні заклади України якісними лікарськими і мед. засобами.
Пріоритети: якісний сервіс, широкий асортимент, доставка в торгові точки, гарантія якості продукції.
Сьогодні обслуговує більше 19 000 аптек і лікувальних установ. У складі "БаДМ": 10 регіональних підрозділів і 12 офісів-представництв; більше 2 500 співробітників; 60 000 м2 складів по всій Україні, 12 000 позицій в асортименті; 270 зарубіжних і 150 українських партнерів - виробників.
ІТ департамент компанії налічує більше 100 співробітників , до складу входить аналітичний підрозділ. Завдяки злагодженій роботі в ІТ вдається успішно закривати порядку 50 проектів на рік , корисних для бізнесу.
Рекомендовано дивитися всім, хто:
В інтерв'ю ви дізнаєтеся, масу цікавого:
2:16 - внутрішня структура департаменту ІТ;
3:00 - чи правильно включати проектний офіс до складу ІТ-департаменту;
4:04 - яка архітектура системи в цілому підходить для великої компанії, які складові входять, що виступає ядром;
5:16 - на базі якої системи складено ядро, і як дотримуватися принципів безпеки, і незалежності;
6:37 - принципи співробітництва з вендорами;
6:56 - використання систем BI і WMS;
7:32 - організація системи внутрішніх інтеграцій;
8:09 - як забезпечити принцип безпеки, при роботі з партнерами;
8:87 - побудова роботи з аутсорсерами;
10:08 - як вибудовували особистий кар'єрний шлях , які підходи, пріоритети, можливості, що важливо;
12:55 - як бізнес дивиться на ІТ, як на інструмент втілення стратегій або все-таки їх вироблення;
14:22 - використання KPI в організації роботи ІТ департаменту, розподіл за рівнями управління і типами проектів і систем, або як цінувати співробітників ;
16:33 - демократія або диктатура;
16:46 - як бізнес ставиться до ІТ - як до можливості або необхідного зла;
18:30 - сервіси для зовнішніх споживачів або взаємодія з даними клієнтів;
20:21 - тренд тісної ІТ взаємодії постачальник-покупець;
21:47 - який проект вибрали б сьогодні для розвитку;
22:33 - визначення Bigdata, і з чим її варити, а головне навіщо;
24:03 - досвід закінчених проектів і наявність фахівців з нейронних мереж, хто вони, кваліфікація, освіта, склад розуму;
26 : 32 - які методології ведення проектів, і коли використовуються Waterfall, Agille, Kanban, підходи;
27: 59 - як залучати замовників до роботи над проектами, зокрема за технологіями Agille і Scrum;
29:38 - який оптимальний розмір команд, і розподіл ролей в залежності від специфіки проекту;
30:44 - характеристика ERP систем, очима споживача;
31:43 - досвід роботи з 1С та її місце в архітектурі;
32:52 - організація баз даних і доступу до них;
34:44 - ІТ як нова економіка, епоха, на що робити ключові ставки;
35:41 - рекомендації від лідера ринку: на що звертати увагу в ІТ і в бізнесі щоб вирости;
38:05 - що таке Стартап, як розуміти, і як з ними працювати, безпечно для бізнесу;
40:38 - що ІТ директор хоче отримати від аутсорсингових компаній, або критерії вибору підрядника;
41:49 - приклади не успішних проектів з підрядниками, в чому прокол ;
42:52 - про цінності людей, взаємини і довіру.
Ексклюзивне інтерв'ю для Вас: тактики, стратегії і найважливіше для ІТ-департаменту. Дивіться цілком або вибирайте найпотрібніше .
Інтерв'ю проводить Максим Зосим, директор компанії TQM Systems.
Зосим Максим: Друзі! Всім привіт! З вами Зосим Максим і сьогодні у нас на каналі Роман Лучков! Роман, здрастуйте!
Роман Лучков: Доброго дня, Максим!
Зосим Максим: Відразу перше запитання - Ви на головній сторінці сайту. Це тому що компанія так багато приділяє уваги IT або тому що IT департамент замовив розробку сайту?
Роман Лучков: IT департамент не замовляв розробку сайту. Лідером в проекті, насправді, був у нас департамент маркетингу. Це креативні дівчата, є пару хлопчаків, але в основному дівчата. Абсолютно експромт, ми підписали дисклеймер і більше не є власниками своїх осіб, тобто формували всі образи компанії, які на сайті представлені це співробітники діють, є там пару, звичайно, вже звільнилися. Новому сайту вже близько року, тому, - просто матеріали компанії ... Ми намагаємося бути оригінальними і не стільки оригінальними, скільки автентичними. Про те, що там якісь посадові особи, ще щось ... Такого підходу у нас немає.
Зосим Максим: Скільки років ви на цій позиції в компанії? Ну і як позиція взагалі всередині компанії ваша називається?
Роман Лучков: Всередині компанії моя позиція називається директор департаменту IT. Я працюю, скоро буде 8 років.
Зосим Максим: Якого розміру департамент, наскільки багато людей?
Роман Лучков: близько 100 осіб.
Зосим Максим: близько 100 осіб ... За цей час, за ці вісім років найцікавіший проект, який ви зробили?
Роман Лучков: Ви знаєте, кожен день напевно це виклик і проектів велика кількість. У нас немає проектів, які самі по собі, автономні, не у взаємодії і так далі. Найбільш, цікаве це інтегрувати ті рішення, забезпечувати будь-які виклики бізнесу, які він ставить перед нами. Це безперервний потік за день ... за рік, точніше, вибачте за день ні :) За рік наш департамент забезпечує 40-50 іноді 60 проектів, тому це безперервний потік.
Зосим Максим: З чого складається сам департамент? Є якісь відділи в ньому, підтримка? .. Трошки про внутрішню кухню, якщо можна ...
Роман Лучков: Сильно на верхньому рівні: є проектний офіс, в складі департаменту є підрозділ, який займається розробкою, є який займається супроводом. Ну, природно, технічна підтримка. Крім того, трошки не специфічно для департаменту IT ... входить і аналітичний центр. Це скоріше історично факт, що склався. Може бути в майбутньому, навіть в найближчому, аналітичний центр стане зовсім самостійним і буде виконувати, в тому числі працювати і на завдання департаменту IT, а не тільки на бізнес.
Зосим Максим: У деяких компаній проектний департамент іноді окремо стоїть від IT. Чому він у вас всередині? Ну як так історично вийшло? Чи вважаєте ви це правильним і чи добре це?
Роман Лучков: Проектний офіс всередині департаменту IT як підрозділ, який займається будь-якими проектами. У нас не прижилося і не спрацювало, скажімо так. Ми взяли на себе ці підвищені зобов'язання, амбітні, нам не вистачило ресурсів для того, щоб втілити це в життя. І зараз вже відбувається перебудова. Перебудова з тієї точки зору, що Проектний офіс в складі департаменту IT буде супроводжувати тільки частини, які відносяться до розробки і супроводу систем. Все те, що відноситься до інформаційних технологій і систем, рух Проектний офіс в рамках всієї компанії буде передано найближчим часом до департаменту розвитку.
Зосим Максим: Якщо говорити про інформаційні системи... Розкажіть трохи... ландшафти, периметр. Які системи зараз використовуєте? Яка, якщо можна чітко виділити архітектура, монолітна, мікросервісна. Куди зараз йдете? Які проекти плануєте запускати?
Роман Лучков: Якщо говорити про архітектуру, то це безумовно за історію існування в 25 років компанії - це гібрид. Не можна виділити жорсткий моноліт або набір мікросервісів. Це великий, можна сказати, конгломерат інтегрованих між собою систем, як великих, це природно, ERP, що виступає ядром системи... Системи документообігу, системи інтеграції, Warehouse Management System, аналітичні, Business intelligence, модулі з найрізноманітнішими призначеннями. Сумарно ми надаємо на адресу бізнесу близько 200 сервісів на рівні, саме, функціональності. Тому все не перерахувати, але ядровими, природно, виступають ERP, Warehouse.
Зосим Максим: ERP на базі якої системи було зроблено?
Роман Лучков: Basing ... Точніше система називається програмний комплекс Альфа-плюс. До недавнього часу це була виділена система. Ми взаємодіяли з вендорами, оскільки сповідуємо принцип незалежності. В першу чергу, незалежності в плані інформаційної безпеки, в плані управління ресурсами і так далі. Дуже довго йшли... довгі переговори у нас були неодноразово і впродовж багатьох років... з грудня минулого року ми взяли до складу нашої компанії ключових співробітників від вендорів і практично поглинули компанію, яка виконувала розробку Альфи.
Зосим Максим: Прямо самого вендора або партнера їх якогось?
Роман Лучков: Прямо самого вендора.
Зосим Максим: Ось так, великі компанії поглинають вендорів-розробників.
Роман Лучков: Ну скажімо так, ми побачили в цьому профіт, ми побачили більш високу гнучкість в плані взаємодії, розширення ресурсу, як нашого так і вендора. При цьому, ті зобов'язання, які стояли у вендорів перед їх минулими замовниками, ми намагаємося максимально виконувати.
Зосим Максим: Тобто і досі, до цього дня ви підтримуєте крім власної інфраструктури, ще й частину зовнішніх замовників?
Роман Лучков: Скажімо так, в приватному порядку колишні співробітники вендора підтримують зовнішні інсталляціі.
Зосим Максим: Добре. Яку кількість людей ви тоді поглинули?
Роман Лучков: Ми поглинули трьох
Зосим Максим: Трьох людей ... Системи BI і WMS на базі чого побудовані?
Роман Лучков: WMS - це Exceed Business intelligence. Ми використовуємо QlikView. Теж досить давно для, скажімо так, одні з перших, ми одні з найбільших споживачів QlikView на території України. Підключення на додатки, іменовані ліцензії, більше 200. Ми використовуємо два інстанси Enterprise. І вони між собою зібрані в балансування навантаження, і працюють в автоматичному режимі з розподілом.
Зосим Максим: В якості системи яка... системи обмінюються між собою даними, вони працюють точка-точка або в проміжку є якісь шини даних, які ви використовуєте?
Роман Лучков: Звичайно, у нас є система інтеграції, яка працює з 2007 або 8 року. Це Microsoft BizTalk. З подивом дізналися з інтернет-статті про те, що в 2011 році була в Україні виконана перша інсталяція, успішний запуск промисловий в якійсь іншій компанії. При тому, що з 2008 у нас вона в промисловій експлуатації вже знаходилась.
Зосим Максим: А виконували, виходить, власними силами інтеграції цієї системи або залучали когось?
Роман Лучков: Так, я сказав про те, що ми сповідуємо принцип інформаційної безпеки і одна із запорук цієї інформаційної безпеки, це принцип натурального господарства. Натуральне господарство, коли ми максимально робимо все самостійно. Якщо в цьому є потреба і потокові звернення, то ми ці компетенції намагаємося наростити у себе, або співпрацювати на довгострокових засадах з партнерами. Якщо це аутсорсинг, то обов'язковими вимогами є наявність вихідних кодів для того, щоб ми самостійно, навіть без постачальників, могли внести зміни в систему, могли виконати компіляцію і так далі ...
Зосим Максим: Якщо говорити про аутсорсинг ... Яка кількість зараз процесів і зі скількома кількістю аутсорсеров Ви зараз працюєте?
Роман Лучков: Складно сказати, що ... ну виділити чітко ... у нас в якісь періоди з'являються такі завдання, в якісь у нас їх немає або там свіжий приклад ... Точно також в цьому році поглинули іншу компані web-розробника.
Зосим Максим: З вами небезпечно працювати)
Роман Лучков: Ну ми зараз поговоримо... потім вже коли згасне камера.))) З нами не небезпечно працювати, з нами вигідно працювати і якщо говорити про принципи, які стосуються співпраці, для нашої компанії характерно - це жорсткі умови, які стоять перед кожним топ-менеджером. Цей топ-менеджер вниз несе цю культуру. У нас немає зобов'язань, які ми беремо на себе і не виконуємо і якщо говорити простою мовою, то ця ідеологія була закладена ще при зародженні... на етапі зародження компанії - Ми не кидаємо.
Зосим Максим: Ааа ... Ви з самого початку зародження компанії були чи ні ? Коли Ви прийшли?
Роман Лучков: Компанії 25 років, а Я працюю 8 рік.
Зосим Максим: Якщо говорити про ваш кар'єрний шлях ... Ви завжди працювали всередині компанії, всередині бізнесу або ви також представляли колись аутсорсинг?
Роман Лучков: В переважній більшості це всередині компанії. На умовах аутсорсингу я виконував кілька проектів, і це відносилося до... ну швидше в приватному порядку.
Зосим Максим: Чому так? Не цікаво? Які... ось в чому, тобто це досить різні підходи з точки зору роботи, з точки зору кар'єри. Хтось не може працювати всередині компанії, хтось не може працювати в аутсорсингу, вони сильно відрізняються між собою. Чому у вас такий вибір? Дайте якусь характеристику?
Роман Лучков: Справа в тому, що для мене дуже важливо насправді де працювати і культура, політика, підхід побудови взаємин в компанії має дуже важливе значення. В аутсорсингу таких підходів або таку культуру дотримати значно складніше, тому що в позиції аутсорсера ви виконуєте потреби бізнесу і у вас немає права вибору. Так, ви можете якось впливати, але не в тій мірі як перебуваючи всередині компанії. А компанії вже вибирають саме співробітника. Якщо це компанія аутсорсингова, то проект той який призначений і партнер, який призначений, саме з ним вам і доведеться працювати. Це скажімо так бажано, але необов'язково, оскільки ми намагаємося всі бути професіоналами, то це природно можна наступити собі на горло в якихось підходах, бути більш гнучкими і так далі, але це не повинно йти в розріз з власними переконаннями. Чому так склалося? Насправді у мене в кар'єрі було трохи компаній і незважаючи на заповнені 20 сторінок трудової книжки можна виділити три етапи побудови кар'єри. І перша компанія, в якій працював була за напрямком телекомунікаційним. Це була Оптима Телеком, я пропрацював в ній майже 10 років. Друга компанія, яка зробила компетенції професійні в вибудовуванні кар'єри - це була компанія qiwi.ru - об'єднана система моментальних платежів і третя компанія, в якій зараз працюю, - це компанія БаДМ. Були якісь міжсезоння, це були невеликі проекти, якась не тривала робота, але по суті ось більше ніж за 20 років, зараз не буду на знижку вважати там скільки працюю в напрямку IT... Можна ключовими виділити місця роботи, - ось ці три.
Зосим Максим: Як у вас зараз бізнес дивиться на IT? Ви ланка, яка умовно кажучи, виконує те, що закладено стратегією керівництва компанії або Ви і є та ланка, яка цю стратегію виробляє?
Роман Лучков: У нас на підприємстві працює близько 3 000 працівників. В умовах великих компаній і компанія є лідер на ринку України в напрямку оптової Фармдистриб’юціі, входить до ТОП 50..
Зосим Максим: Ви найбільша компанія, фармдистриб'юторська компанія?
Роман Лучков: Не найбільша, ми - лідер. З точки зору пайової участі на ринку, то найбільша. В умовах великої компанії і позиції-лідера, яку займає БаДМ, не можна виділити чіткої ролі. В одному випадку це підрозділ, який є інноватором і тяговою силою. В іншому випадку, в іншому проекті ми є підрозділом, який забезпечує потреби бізнесу. Природно ми намагаємося в першій ролі виступати частіше, може бути це не завжди вдається, в другій ролі теж не завжди вдається... Але намагаємося бути ефективними і природно працювати на благо компанії. Будь-який бізнес - це не благодійний фонд і спрямованість саме на зарабіток.
Зосим Максим: Які є, якщо дивитися з верхнього рівня бізнесу, які бізнес ставить KPI для вас? умовно кажучи для IT департаменту? І які KPI є у вас для співробітників підрозділів та співробітників усередині підрозділів? У вас гарна емблема - Ледарям тут не місце - на робочому столі. Ось хотілося б дізнатися, як ось цей дотримується принцип ледарства, як ви його контролюєте у такому великому департаменті?
Роман Лучков: Я завжди не втомлююся повторювати про те, що співробітники, - це найбільша цінність в компанії і особливо всередині департаменту IT. Це не технології, це не апаратне забезпечення, це співробітники і ті взаємини, та культура, ті компетенції, досвід, кваліфікація, яку вони складають. Якщо говорити про KPI можна їх розділити природно на кілька частин. Одна частина належить до завдань розвитку. Проектна діяльність... з KPI проектної діяльності, - тут все очевидно: тобто бюджет, терміни досягнення KPI цих проектів і так далі. Друга частина складова, яка відноситься до безвідмовності роботи в частинах, що експлуатуються, тут є ключові показники за бізнес критичними системами, які не мають права простоювати там більше, ніж 1 годину в місяць через непередбачені обставини. Це, якщо на Верхньому рівні, а вниз ці всі KPI розкладаються досить розлого. У кожного підрозділу, у кожного відділу всередині департаменту є KPI які стосуються специфіки їх завдань, ще нижче розкладається на кожного співробітника, у співробітника IT KPI і можливість стимуляції їх розкладається на дві складові, назвемо так умовно соціальне життя, соціальна відповідальність і професійні навички: компетенції і системи, які лежать в зоні відповідальності конкретного співробітника.
Зосим Максим: Ви як керівник - диктатор чи демократ?
Роман Лучков: Намагаюся бути демократом, не завжди виходить. З циклу: ми порадилися і я вирішив. Розберемося як слід і покараємо кого попало.
Зосим Максим: Як взагалі бізнес дивиться на IT з такої точки зору: це ключовий ресурс, що приносить бізнесу профіт? Або це необхідне зло? "Необхідне зло", - напевно потрібно трошки розшифрувати:)
Роман Лучков: Та ні, я зрозумів аналогія це санітарна норма, без якої не можливий подальший розвиток. Скажімо так, природно єдність у великій компанії складно знайти, є якісь іноді різночитання, розмальовки і так далі. Для мене в цьому плані власники компанії є тими шанованими людьми (це одна з причин, чому я тут працюю). І ось якщо ми говоримо про розвиток, то за 8 років своєї роботи напевно ні разу з ключових питань, я не почув слова ні, приходячи з пропозицією або проханням, починаючи від тривіальної закупівлі якогось серверного обладнання або СГД, і закінчуючи проектною діяльністю, де вже залучаються не тільки ресурси IT, але значно більше ресурсів компанії. У той же час, звичайно, намагаємося з дурницями не ходити, але рішення у нас приймаються все-таки з якимись елементами холакратіі, коли ключовий топ-менеджер, навіть не так, топ-менеджер і ключові співробітники виробляють стратегію розвитку компанії, ключові проекти, про тому виконувати їх чи ні на досить демократичному рівні ... І кожен має право висловитися і вплинути на рішення.
Зосим Максим: А якщо говорити більш про предметну частини ... Наскільки ви надаєте ці сервіси не тільки внутрішнім, а й зовнішнім споживачам? Ви дистриб'ютор для скількох фармвиробників?
Роман Лучков: 400.
Зосим Максим: Десь 400. У ряді з них буквально кілька років тому ми робили один з проектів, який займався тим, що від основних, там від Оптима, від вас, від Альби на той момент, якої зараз вже немає. Їх завдання зводилася до того, щоб зібрати від усіх файлики з продажами в кінцевій аптеці і власне побудувати свою аналітику, тому що у них, у фарм виробника такої аналітики немає. Тобто для статусу кілька років тому такого API layer, якщо його можна так назвати для зовнішніх споживачів у вас не було. Як зараз з цим справа йде? Ви як і раніше віддаєте їм якийсь файл? Або з'явилася якась система, в якій ви віддаєте продажу за кінцевими точками?
Роман Лучков: За кінцевими точками статистики у нас такої немає. Ми працюємо так само вниз з мережами, з окремими аптеками і так далі, а клієнтів, споживачів в області рітейлу, там від 5 до 7000 в різний час. А якщо говорити про технологічність, то ми маємо практично необмежені можливості з точки зору саме готовності надавати. Питання запиту, який диктується нам. Потрібно автоматичний режим - OK, потрібно API? - OK, потрібен сервіс - OK, потрібна інтеграція з якимись брендованими системами - точно також на виконання. Питання пріоритетності, що ми за це отримуємо у відповідь. І, взагалі-то ... будь-які запити.
Зосим Максим: А як часто зараз такі запити приходять?
Роман Лучков: Я б сказав що кілька на місяць
Зосим Максим: Кілька на місяць ... Ця динаміка, вона змінюється з часом? Цей тренд: тісний контакт постачальник - покупець, вона, за моїм відчуттям, як керівника компанії, яка такий сервіс надає, як аутсорсингової компанії. На вашу думку, це наростаючий тренд або це завжди ось такий рівномірний був?
Роман Лучков: Я б сказав нерівномірний, швидше має якусь сезонну залежність. Точно також активізуються проекти у постачальників в середині, в кінці зими, навесні і восени. Це бізнес-потреба і розвиток технологічності наших партнерів. Тут не можна сказати, там наростаючий, та напевно дійсно в загальній масі наростаючий. Сказати, що це вибуховий характер носить, в наших умовах цього не відбувається і насправді наш партнер - він не рівномірний. Нерівномірний з точки зору готовності підключення до сервісів, і з точки зору потреби в генерації якихось очікувань від нас. Є великі постачальники, які мають там зовсім невеликі локальні офіси і вони відмінно свою бухгалтерію ведуть в Excel.
Зосим Максим: Зрозуміло :) А якби не було спільної стратегії компанії і Вам би надали вибрати якийсь проект без обмеження бюджету, щоб Ви вибрали ? Що Вам цікаво було б зробити зараз?
Роман Лучков: Я б керувався інтересами бізнесу. Не з точки зору технології, спробувати що-небудь новеньке і так далі. Я вважаю що величезний пласт нереалізований лежить в області в напрямку аналітики, в напрямку інтегрованої аналітики з зовнішніми системами, зовнішніми даними і так далі. Цей напрямок BigDatа. В принципі ми його розглядаємо як перспективний проект.
Зосим Максим: Дайте якусь характеристику цьому терміну (Bigdata).
Роман Лучков: BigData? 3V: обсяг, швидкість, варіативність. Тобто це великі набори даних, тут жорсткого кордону немає. З точки зору 100 мільйонів це BigData або не BigData? Під конкретне завдання це може бути, може не бути. По суті BigData сама по собі не є як таким, не має сенсу давати їй визначення, тому що в конкретному завданні BigData у вас може стати набір з 10.000 транзакцій, які покажуть і будуть достатніми для виконання якоїсь конкретної задачі. Набагато важливіше поверх BigData застосувати науку про дані. Це Data Science і методи, які до неї застосовуються в пошуку, починаючи від найпростіших кореляційних залежностей і закінчуючи застосуванням нейронних мереж, алгоритмів машинного навчання і найважливіше в усьому цьому, - це не технології, а очікування, постановка задач, коли бізнес-замовник або просто замовник повинен розуміти чого він очікує в фіналі. І для досягнення в фіналі вже підбирати інструменти, і цей інструмент може виявитися не з області BigData, а може виявитися з зростанням статистики аналітики або математичних методів обчислення.
Зосим Максим: Всередині департаменту вже є такі закінчені проекти, які пов'язані з Data Science, з нейромережами? Чи є фахівці, які всередині департаменту розвивають цей напрямок?
Роман Лучков: Закінчені проекти, скажімо вони невеликі, відносно невеликі. Для якихось підлеглих структур є. Можна з упевненістю сказати там про продуктивне промислове використання. Ну швидше одного проекту із застосуванням нейронних мереж. Як напрямок, як стратегію для свого розвитку... Так дійсно, у нас BigData є, співробітники для яких це виділена профільна діяльність, - це з пулу активних проектів.
Зосим Максим: Хто вони за освітою, як вони потрапили? Там зараз в Data Science і в нейронних мережах люди з дуже різним бекграундом. Хто вони?
Роман Лучков: Я б сказав, що в Data Science взагалі немає жорстких правил і нормативів - це неоране поле. Дуже перспективно цікаво. Як на останніх зборах наш комерційний директор озвучував, коли постало питання хто ж повинен лідирувати там в одному з проектів, в якому якоїсь підкладкою повинен виступити Big Data ... Був табір виступаючих за те, щоб передати це в руки бізнесу, в той же час, побувавши на зборах з цього питання, відпрацьовуючи з одними з постачальників - потенційних партнерів для великих проектів, відпрацьовували результати дослідження, то такий простий висновок зробили. Так просто зараз компетенцій найбільше у IT(ішників), тому залишається в руках IT(ішників) і нагадаю, що в складі департаменту ІT аналітичний центр працює. Взагалі-то це їх зона відповідальності, але забезпечують роботу - це розробники. Розробники з хорошою математичною освітою, з доповненим спеціалізованим у напрямку, із залученням, починаючи від оффлайн курсів, онлайн курсів, читання спеціалізованої літератури, відвідування конференцій, взаємодії з партнерами, які більше Experience мають за цим напрямком.
Зосим Максим: Якщо говорити про методології всередині департаменту, що використовується: waterfall в проектах, Agile, Kanban? Що зараз на вістрі у вас?
Роман Лучков: На вістрі у нас гібридна схема. Ми все пробуємо і намагаємося максимально ефективно використовувати ті можливості, які нам надаються. Найчастіше це Agile, Agile з ітеративно інкрементальним підходом. І як тільки з'являється можливість, нехай в неповному обсязі, але виштовхнути продукт в тій чи іншій мірі готовності на продуктив, для того щоб він почав приносити користь, ми так і робимо. Це найбільш часто. Є ті проекти, які пов'язані між собою в напрямку waterfall, але таких небагато. Вони відносяться більше до тих, що забезпечують. Але якщо ми говоримо про технології BigData, тo далі ми не можемо зробити крок до наступних проектів, не забезпечивши технологічну платформу. Це приклад, який там можна обговорювати і ми з вами вже це обговорили. Є окремий напрямок, де ми застосовуємо Kanban. Що не пробували, що цікаво було б спробувати ... - У нас були Амбассадор бережливого виробництва Аліни, але ми далі ознайомлення не пішли. Ось цей напрямок ще не проходив через наші майстерні.
Зосим Максим: Як бізнес відноситься до Scrum і Agile? Тому що у нас основні проблеми взаємодії, у нас трошки інша ситуація, тому що ми є зовнішніми по відношенню до компанії, яка замовляє. Нам дуже важко залучити замовника в ітерацію кожну. Для того, щоб він приймав, організовував ретроперспективу, на стороні замовника дуже рідко є люди, які готові в цьому брати участь постійно. Як у вас всередині бізнесу це відбувається? Тобто наскільки співробітники інших департаментів залучені всередину вашого проекту?
Роман Лучков: Всередину нашого проекту ... Все сильно залежить від замовника. Безумовно кожен учасник проекту це особистість і, скажімо, особливості цієї особистості ми намагаємося максимально враховувати. При цьому навіть визначаючи в який методології будемо працювати. Ви згадуєте про Scrum, чистого Scrum у нас немає. Я сказав Agile. У нас немає Scrum-майстрів. Якісь елементи окремі ми можемо використовувати. А чистого Scrum ми собі просто не можемо дозволити. Чому? Тому що департамент IT працює на 3й і на 4 лінії з забезпечення бізнес критичних систем, які перебувають у провадженні. Scrum ж розуміє під собою виділення ресурсу на окремо взятий проект, у нас одноразово в провадженні знаходиться, в найгірші часи, до 30 проектів.
Зосим Максим: У всьому департаменті?
Роман Лучков: Так
Зосим Максим: А якщо говорити про команди ... На які кластери Ви їх ділите? Якого розміру команди?
Роман Лучков: Починаючи від невеликих завдань тривалістю в півтора-два місяці, де бізнес-аналітик може виконувати змішані ролі і менеджера проекту, і одночасно там одного розробника і тимчасово модульованого тестувальника і закінчуючи командами, в яких там півтора десятка може бути одних ключових дійових осіб. Не беручи додаткових ще тестувальників і підрозділів від бізнесу, які теж приймають участь.
Зосим Максим: На які ролі всередині цієї ... ось ви почали згадувати, на які ролі взагалі діляться? Це PM? Це бізнес-архітектори?
Роман Лучков: Як в класиці, тобто тут проектна методологія PМ Book, ми від цього не відходимо. Project, BA, розробник, архітектор, тестувальник, замовник, співзамовник. Ну і так далі.
Зосим Максим: Якщо припустити, що я нічого не знаю про термінологію, яку б ви дали характеристику erp-системі? Не вашої, а взагалі.
Роман Лучков: Взагалі я сказав би, що це система, що дозволяє вести бізнес діяльність з урахуванням всіх вимог податкового законодавства, законодавства України, кадрового діловиробництва і бухгалтерії. Напевно, цього було б в мінімумі досить. Це було б універсальне визначення. А ви знаєте, що erp від erp відрізняється, вона може там бути вся в одному або наприклад SAP фінансовий модуль працює окремо, і ми теж говоримо: так, це ERP. Цього достатньо тут якісь завдання, але вибудовується цілий пул модулів, які доповнюють або навіть систем.
Зосим Максим: А якщо говорити про певні завдання ... Одна з найпоширеніших бухгалтерських систем 1С. Є в вашому периметрі чи ні?
Роман Лучков: Немає і не буде.
Зосим Максим: Чому?
Роман Лучков: Все-таки ми значно більші підприємства, ніж та аудиторія, на яку орієнтована 1С.
Зосим Максим: Ви вважаєте вона орієнтована більше ...
Роман Лучков: На більш дрібні сегменти і в наших умовах, де на даний момент ми маємо 10 структурних підприємств, в підрозділі було 12, втратили Донецьк і Крим разом з анексією, з діями на сході. То в цих умовах нам довелося б мати розподілені бази даних, займатися реплікацією, синхронізацією даних, відомостями і так далі. Забезпечувати в рази більші потужності для цих робіт. Ми ж працюємо на централізовану базу і актуальність даних в даний момент часу тут і зараз. Вона актуальна для будь-якого підрозділу, будь-якого співробітника, який звернувся до ERP системи.
Зосим Максим: Тобто у вас усі 10 ваших територіальних підрозділів працюють в централізованій базі, незалежній ні. Це термінальний, веб-клієнт? Який метод доступу?
Роман Лучков: Будь-який.
Зосим Максим: Будь-який ... Це не особиста заангажованість системою, тобто є люди, які принципово не сприймають якусь систему, це не та ситуація?
Роман Лучков: Особиста заангажованість? Не зрозумів? Моя нелюбов до 1С?
Зосим Максим: Так.
Роман Лучков: Склалося в житті так, що з 1С перетинався на одному підприємстві. У мене був в підпорядкуванні підрозділ, який, коли були куплені 43 компанії, займалися злиттям. Я працював в одній з компаній, був переведений в керуючу компанію, яка займалася збором всіх цих 43. З 43 природно було кілька підприємств, які працювали на 1с. У мене в підпорядкуванні був відділ з архітекторами, розробниками 1С і так, вони займалися і експлуатацією, і інтеграцією, і консолідацією, і так далі. Мені напевно пощастило ... Це були високопрофесійні співробітники і з 1с можна сказати, що я не перетинався, тому що цей напрямок повністю вівся начальником відділу і його підлеглими. Грубо кажучи, 1С я не знаю. Ну це трошки може бути там пафосно прозвучить, але так сталося, так пощастило.
Зосим Максим: Все-таки пощастило:)
Роман Лучков: Так, вважаю що так. У той же час, якби була потреба, і в цьому була б доцільність, то я б розглянув будь-яку пропозицію.
Зосим Максим: В Україні і в світі, ну і в багатьох країнах світу IT розглядають як нову економіку, нову епоху, мало не порівнюючи його з індустріалізацією. Як Ви до цього ставитеся в широкому сенсі?
Роман Лучков: Позитивно. Підтримую :) Якщо говорити про компанії то ключова ставка насправді на технологічність, на підвищення автоматизації, на підвищення більшості проектів, процесів, які спрямовані на розвиток, вони пов'язані або з частиною, яка забезпечує або з інтеграційною, або ще якоюсь. Але це все пов'язано з інформаційними технологіями. У нас більше 90% від проектної діяльності, дуже тісно взаємопов'язані з інформаційними системами і технологіями .Тому, так, розділяю.
Зосим Максим: Якби Вас запитали на що зараз ... Ось Ви Лідер ринку, так, ну тобто не в якомусь сенсі, а Лідер ринку у відсотковому відношенні, якщо цей ринок поділити, ось саме за фармдистриб’юцією. Якщо говорити і про інші сегменти ринку і про більш дрібні компанії. Яку б Ви рекомендацію дали з одного боку IT департаменту, як розвиватися їм, щоб стати великими, а з іншого боку, топ-менеджменту цих компаній - на що звертати зараз увагу в IT, в технологіях для того щоб вирости?
Роман Лучков: Я думаю , що універсального рецепту для будь-якої абстрактної компанії його складно знайти. Напевно, він є - слухайте, ще раз слухайте і ставте на співробітників, які у вас генерують ідеї та формат, який до нас прийшов, знаєте, так, хакатон. Спочатку це були тільки хакерські збори, спрямовані на вирішення. Зараз такі формати застосовуються і в бізнесі. Найчастіше формат, який в режимі Хакатона, там, де є ключова пропозиція без критики. Те що в повсякденному житті мало може бути застосовано, завжди є якісь там авторитети і так далі. Я вважаю, що такі формати хакатонів і деяких інноваційних центрів, деяких генерацій, вони повинні на підприємстві бути в активній фазі і чути будь-які рекомендації знизу, збоку, озиратися і на лідерів ринку, дивитися на конкурентів і шукати весь час способи руху життя ... Зупинився - помер і весь час рухатися вперед, але при цьому якісно оцінювати - чи дійсно це ваше рішення. Якщо брати венчурний бізнес та інноваційний напрямок - там стартапи, не секрет що дуже з великою натяжкою можна сказати тільки 10% стартапів, коли вони дійшли до ролі стартапа і стають успішними. А реально якщо взяти повний пул, то це менше 2%. Але тим не менше це потрібно робити, потрібно генерувати нові ідеї, потрібно шукати нові рішення, якісно оцінюючи застосовність цих рішень для вас.
Зосим Максим: Якщо запитати з приводу терміна стартап ... Як ви його собі розумієте? Що це?
Роман Лучков: Стартап - в першу чергу це проект, який продуктовий, якщо ми будемо давати визначення проектів, то дії спрямовані на отримання нового з обмеженням у часі, в ресурсах і так далі. Це проект, який не сурово формалізований. Не сурово формалізований, з точки зору правил роботи, процесів розробки, процесів впровадження. А в першу чергу це сирий проект, спрямований на досягнення отримання якоїсь ідеї, яка під час виконання може сто раз трансформуватися і вивести вас на якусь криву. Або на успішну доріжку, або не дуже.
Зосим Максим: А Ви у себе всередині використовували якісь напрацювання, які надають стартапи? Чому питаю, бо великі компанії часто досить насторожено ставляться до стартапів. З точки зору того, що, ну власне кажучи, саме з тих причин, що всього там 2% із загального пулу з них виживає і компанія може залишитися з недорозвиненою технологією з точки зору не завершення продукту. Ви використовуєте якісь стартапи чи ні?
Роман Лучков: Я б сказав намагаємося, але похвалитися тим, що в арсеналі вже переварили подібний формат, такого в нашій історії не було, але в той же час озираємося на можливості стартапів. Використання їх у нас не має. Чому так? Тому що, тому що дуже специфічний все-таки напрямок, специфічний, з точки зору знання, розуміння бізнес-процесів і те, що нам потрібно тут і зараз, а якщо брати формат стартапу, то його потрібно розвивати або як окремий напрямок в рамках найжорстокішого ресурсного дефіциту, в першу чергу людського, компетенцій і кваліфікацій... це скоріше не наш формат, не наш бізнес, в першу чергу, але в той же час, якщо щось цікаве таки увійде, зайде в струмінь, то так ми це будемо брати. Назвемо запізнілим стартапом - поглинання компанії, яка займалася розробкою і постачанням Erp-системи Альфа-плюс.
Зосим Максим: Нас будуть дивитися не тільки ІТ керівники, а й з боку власне аутсорсингових компаній. Яку б ви їм дали рекомендацію? Що вам як компанії і Вам як ІТ директору важливо отримати від аутсорсингу, коли ви вибираєте підрядника? Які, чим ви керуєтеся, які критерії для вас важливі, чим вас можна підкорити, умовно кажучи, тобто ось якийсь такий огляд? ..
Роман Лучков: Я б сказав, що в першу чергу, як технічного фахівця мене цікавлять компетенції. Компетенції і залученість з боку аутсорсингу в розуміння суті проблеми, розуміння суті завдання, які ставляться перед ними і обов'язковість у дотриманні умов, які будуть не дотримані з точки зору кожної букви прописаної в договорі, а в першу чергу з точки зору, керуючись порядністю своїх зобов'язань . Було кілька прикладів, обпеклися. Завжди підходили дуже детально до вибору партнера в аутсорсингу. Є як успішні приклади і є, трошки, але є неуспішні.
Зосим Максим: Розкажіть про неуспішні, без імен, але, в чому полягав прокол або там сам фейл? У чому фейл?
Роман Лучков: Фейл ... Якщо з формальної точки зору говорити, то наприклад були умови контракту одні. Ми визначили, що не в повному обсязі будемо робити, а зробимо пілот, який дозволить визначити спрацьовування підприємств для визначення "йдемо далі або не йдемо", і разом із зобов'язаннями за умовами розвитку всього проекту просто підхід у аутсорсера став формальним: виділяємо від цих до сих, працюємо над цим завданням, при цьому, не дивлячись на повну постановку, яка була спочатку. Ось це один зі свіжих прикладів, який сильно підкосив віру в людей.
Зосим Максим: В людей або саме в аутсорсинг?
Роман Лучков: Людей, всюди будь-який бізнес роблять люди.
Зосим Максим: Найважливіше це, ви вважаєте?
Роман Лучков: Так, це взаємовідношення, це довіра ... І, це довіра заснована на досвіді. На досвіді і звичайно важливі рекомендації від людей, яким можна довіряти, вони теж дуже важливі.
Зосим Максим: Добре, Роман! Спасибі вам за дуже цікаві відповіді на інтерв'ю. Друзі, підписуємося на канал, ставимо дзвіночок, пишемо в коментарях питання для Романа. Краще питання отримає приз. Дякую вам :)
Матеріали підготовлені за участю команди компанії TQM systems.
SaaS сервіси
Програми 1С:Підприємство
CRM
ERP
Node.JS, .NET
1С:Підприємство
API, IPasS
Разработка Web Apps
1С:Підприємство Автоматизація
Аудит IT проектів
Інтеграція 1С:Підприємство
Отримуйте наші інформаційні матеріали:
Працюємо на IT-ринку з 2008 року.
Наша місія - спростити управління даними.
Copyright © 2008-2025 TQMsystems. Всі права захищені. Privacy Policy | Terms of Service