Андрій Длігач: стратег, футуролог, співзасновник Громадська платформа “Нова країна”, співзасновник BOARD. Доктор економічних наук, доцент Київського Національного Університету імені Т. Шевченка, професор Київської шаїни повинна буколи економіки. Член ради директорів українського інституту цифрової трансформації. Генеральний директор Advanter Group.
Андрій активний учасник усіх головних інноваційних процесів в Україні починаючи від студентських стартапів і до державних систем.
Ми не прогнозуємо майбутнє, ні в якому разі, ми описуємо візійну модель. Ми говоримо про те, що ось так буде правильніше, давайте реалізуємо це, давайте тепер зберемося і побудуємо таке майбутнє...
Подивитися інтерв'ю повністю дуже освітньо і цікаво. Для зручності можна переглянути окремі питання: ми розписали їх по хвилинах. Або прочитати текст інтерв'ю.
Дивитися - Читати
0:43 Серед різноманітної кількості занять як Андрій розподіляє час, на чому акцентується. Чим займається Advanter Group.
Привіт! З вами Зосим Максим на каналі Perceptron, сьогодні у нас в гостях Андрій Длігач.
Здрастуйте!
Якби Ви вибирали з усього цього списку, щось одне, то що б ви залишили?
Стратегію.
Стратегію?
Так, я - стратег.
Більше ніж футуролог?
Футурологи, скоріше, частина стратегування.
Чому з ось цього всього списку, Ви зараз приділяєте найбільше уваги і часу?
У мене змінилося за останні кілька років. Я дуже багато часу приділяв цивільним процесам, більше половини, напевно. Зараз я більше сконцентрований на бізнесі, на бізнес проривах. Приблизно 50% часу в мене йде на розробку стратегій для різних компаній, а друга половина часу йде на консультування стартапів, але останнім часом я більшою мірою інвестор стартапів і едвайзер.
Це в рамках Advanter Group, наскільки я розумію?
Так, Advanter Group - це класичні стратегічні консультанти, у нас група компаній досить таки диверсифікована, але в першу чергу ми займаємося стратегіями, маркетинговими стратегіями, стратегіями бізнесу в цілому, стратегіями нових продуктів, а інвестиційне спрямування окремо.
Якщо Advanter більшою мірою допомагають іншим бізнесам, то інвестиційні в першу чергу своїм. І там я займаюся стартапами, в першу чергу перевертаючими процес покупок, ось у нас головний стартап пов'язаний з виконанням бажань, процесом покупок, стартап Періс. Або, наприклад, моделям комунікацій, там кілька стартапів в яких ми інакше вибудовуємо ставлення довіри між людьми.
2:36 Чи потрібно компаніям перед автоматизацією проходити оптимізацію і формалізацію бізнес-процесів. Чому, і що це дає.
У вас на сайті є в розділі управлінського консалтингу рядок: "оптимізація і формалізація бізнес-процесів", чи потрібно компаніям перед автоматизацією проходити цей етап?
Звичайно, звичайно! Один з напрямків, який мені дуже подобається і яким я займаюся зараз впритул - це цифрова трансформація бізнесу, і я член ради директорів інституту цифрової трансформації в Україні. Так от, це не секрет звичайно, що автоматизувати можна тільки те, що вже якимось чином формалізовано. Хаос автоматизувати досить складно. Так ось, перед тим як переходити до діджиталізації, до алгоритмізації, до певних процесів - вони повинні бути перепродумані. Інша річ, що у нас дуже часто плутають цифрову трансформацію з автоматизацією. Цифрова трансформація - це не тільки автоматизація, це набагато більше. Це зміна процесів мислення і проектного підходу, і бізнес-моделей, і відносини з клієнтами. Там все збудовано по іншому. Наприклад, ось головний момент-перехід до персоніфікованих моделей, другий головний момент це перехід до предектування.
3:43 Що таке предикативні моделі.
Предикативні моделі - коли ми зможемо передбачити поведінку людини, поведінку іншого штучного інтелекту в різних ситуаціях. У сільському господарстві - точне землеробство. У логістиці - відстеження потоків аж до того, що кожна річ, кожен компонент і його застосування. Нова енергетика - зарядні станції з тобою у твоїх подорожах, для citinomad-а. Швидкий транспорт. Вертикальне вирощування в сільському господарстві автономне з сонячними панелями.
4:25 Сегментація аудиторії відходить у минуле? Які підходи в орієнтації на споживача будуть використовуватися надалі.
Персоніфікація - що вона означає? Якщо раніше в стратегіях в алгоритмізації ми вважали, що важливо мислити сегментами, потрібно об'єднувати людей у групи і мислити у напрямку до сегментів. Зараз, ми можемо вибудовувати бізнес-моделі та відповідно алгоритмізувати бізнес-процеси з орієнтацією, не те що на одну людину, а з орієнтацією на одну ситуацію споживання - на конкретну ситуацію. Ось так повинна працювати цифрова модель в бізнес-процесах сучасних.
4:54 Чим автоматизація відрізняється від діджиталізаціі і цифрової трансформації. Як кожна з них впливає на бізнес.
Детальніше в статті: Цифрова трансформація як ліфт у майбутнє >>>
Цифрова модель і діджиталізація це одне і теж?
Так, так.
Якщо порівнювати автоматизацію і діджиталізацію, тому що ці 2 терміни на сьогодні часто плутають, а багато хто взагалі оскаржує, що це взагалі одне і теж. Ось які між ними кардинальні відмінності, тобто що таке автоматизація, як приклад, і що таке діджиталізація, як приклад.
Автоматизація дозволяє, не змінюючи суті процесу зробити його людино - менш залежним. Той процес, який був досить традиційний, він описується, алгоритмізується і потім переноситься в якусь цифрову форму. Автоматизація може мати на увазі появу якогось фізичного робота, або автоматичного робота, програмного, софтового, який заміщає людину у виконанні певних функцій. Ось це автоматизація.
Цифрова трансформація має на увазі, як мінімум, 5 ключових напрямків:
1. Переосмислення нашої зовнішньої комунікації, побудова відносин з клієнтами, з партнерами, вибудовування відносин по іншому: коли ми не намагаємося заточити клієнта під наші продукти, а коли ми вибудовуємо наш продукт, сервіс, ідею, під конкретного клієнта, його потреби та ситуацію споживання. Це перший напрямок.
2. Другий напрямок - це бізнес-модель, якщо раніше бізнес-моделі були досить стабільними не гнучкими, то тепер бізнес-модель може бути цілком набудована, налаштована як під клієнта, так і під обставини, і ситуації. Бізнес-модель в такому випадку стає шерінговою, найчастіше, а не товарною, бізнес-модель може мати на увазі омніканальність, а не нав'язування ринку свого каналу. Загалом там може бути значне переосмислення того, що ми робимо.
3. Третє це звичайно процеси проектні, якщо в традиційних нинішніх бізнесах найчастіше застосовується проектне управління, то в нових бізнесах переходять від проектів до Agile, до Lean-технологій, до технологій гнучких змін. Ми постійно проводимо дослідження наскільки ефективно в Україні проектне управління. Так от в Україні комерційно успішними стають менш 1% початих проектів. Agile допомагає уникнути більшості проблем .
Це не тільки про ІТ?
Ні, це не тільки про ІТ, це взагалі у всіх сферах, але в ІТ показники незначно вище.
Тепер же бізнес більше не будується як багатоповерхівка поверх за поверхом, тепер бізнес це зростаюча екосистема дерев, які переплітаються, розходяться галузками.
4. Далі - це переосмислення роботи з даними Дані тепер, це не тільки те, що дозволяє робити екстраполяцію: вираховувати на підставі минулих періодів, що буде розвиватися далі. Тепер інша робота з даними, це вже не просто bigdata, це deep machine learning, це використання штучного інтелекту, який дозволяє, навіть в ситуації з неповною інформацією, несиметричною інформацією, приймати рішення.
5. Далі це питання внутрішніх взаємин, внутрішніх комунікацій. Оскільки в умовах цифрової трансформації доводиться по-іншому вибудовувати роботу з людьми наприклад, ти можеш перейти до віддаленої роботи, ти можеш більше використовувати аутсорсинг і фріланс, і так далі.
Так що цифрова трансформація це взагалі переосмислення моделі бізнесу, як такий .
Питання як до доцента економічних наук....
Доктору економічних наук, доценту університеті імені Т. Шевченка, та професору Київської школи економіки.
…як до Доктора економічних наук. Як зміниться освіта майбутнього по Вашому?
Вона вже змінюється, освіта майбутнього, його головна особливість - це те що професія, як результат освіти перестає бути вироком на все життя. Ти більше не замкнутий в рамках тієї професії яку отримав в університеті. Освіта вийшла за рамки університету і перетворилася на освіту протягом усього життя. Ми вже маємо можливість зараз завдяки //ru.coursera.org/ завдяки тому, що дуже багато ВНЗ відкривають свої програми. Завдяки тому, що в Україні є //prometheus.org.ua/, з Іваном Примаченко ми робили перший такий МОК - масовий онлайн курс, ще коли він був в університеті Шевченка. Так ось тепер завдяки цим технологіям, ти можеш здобувати освіту поза рамками університету. Нова модель освіти, я впевнений, буде мати на увазі запровадження професійних стандартів, коли ти отримуєш знання де завгодно: на практиці, на... приєднуючись до університетських курсів, отримуючи освіту в форматі коучингу, в результаті ти набираєш компетенцій, склав професійний іспит і отримуєш можливість займатися професією, яка потребує ліцензування або не вимагає ліцензування, але цього мало найголовніше, що зміниться в освіті - це те, що ще з рівня школи діти перестануть заучувати, діти перестануть напихуватися інформацією, хоча пам'ять ми звісно повинні будемо, як і раніше, тренувати. Але information on demand - інформація, яка може з'явиться на твій запит в будь-який момент завдяки твоєму голосовому асистентові, Вікіпедії або гуглу і всього подібного, перестає вимагати від тебе бути енциклопедистом, як от в радянській освіті, коли в тебе напхали все що тільки можна, ти прекрасно здав іспити, і з-за того, що в тебе це напхали в значному обсязі ти забуваєш буквально відразу ж.
Тепер вона буде будуватися, ця штука, по-іншому: ти в першу чергу в школі будеш отримувати навички критичного мислення, навички навчання, креативність, здатність виживати, здатність вирішувати складні завдання - ось що буде базовим у школах, вчитель, його головна функція буде більше не передавати інформацію, а створювати простір в якому ти можеш навчитися вчитися. Ось що важливо .
Це школа, а що трапиться з університетами?
В майбутньому вони відімруть будуть курси, тобто будуть предмети, професора, але професора більшою мірою будуть дуальні, тобто ті хто займаються практикою, менторингом, коучингом і при цьому залишаючись професорами в старому університетському форматі, буде мікс: люди все більше будуть міксувати практику, науку, дослідженя і коучинг. Це все буде все більше і більше міксовано.
11:56 Університети, в класичному форматі в які тебе заганяли на чотири плюс два роки, ось це піде в минуле...
І так дійсно, університети в класичному форматі в які тебе заганяли на чотири плюс два роки, ось це піде в минуле, тим не менш ти отримаєш доступ до умовного університету онлайн - оффлайн омниканальному університету як місця, як сховища певних знань, які можливо використовувати відкрито, вільно. Тобто університети будуть все менш і менш платними і ти сам набираєш себе, як меню, ті курси які необхідні тобі для того, щоб в майбутньому здати персональні іспит.
Все ті ж знання за запитом?
Так.
12:32 Що буде з економікою, що означає перехідний період і як змінюються еквіваленти обміну вже сьогодні.
Більш складне питання: а що трапиться з економікою в майбутньому?
Це питання навіть простіше, якщо освіта буде, мабуть, одна з головних функцій людини: освіта, пізнання і творчість, креативність - це буде головні заняття людини майбутнього. Ось з економікою там простіше, економіка так як ми її знаємо зараз піде в минуле в горизонті приблизно 30 - 40 років. То що ми хапалися за непорушний конструкт - еквівалент обміну і так вибудувана у нас економіка, тому що вона повинна бути справедливою, і тому що нам треба поміряти скільки баранів має вміститися в холодильнику.
13:19 Уривок з "Кавказької полонянки"..
Тобто для того, щоб купити холодильник я повинен продати якусь кількість баранів і гроші, як мірило цього обміну. Справедливість обміну встановлюється ринком, ринок визначає ціни. Ресурси є головні складові твого успіху. Вміння працювати з ресурсами, ресурсна рента і є основою капіталізму. Гроші, як вища форма ресурсу - ось ця модель, вона вже практично вичерпалася. Нова економіка, та яка маячить за далеким горизонтом вона має на увазі, в першу чергу відмову від такого еквівалента обміну. Зараз перехідний період: ми пограємося з різними еквівалентами, ми пограємося з енергетичним стандартам, ми пограємося з математикою. Ось криптовалюти - це одночасно і математичний і енергетичний стандарт.
Можливо з'являться ще якісь моделі, наприклад, економіка щастя, коли ми оцифруємо щастя. Щастя буде еквівалентом обміну. Лайки умовні фейсбучні.
14:21 Що таке економіка дарування, чому не потрібен безумовний базовий дохід, і в чому відмінність від комунізму
Так ось, це буде перехідний період до того моменту, до економіки дарування, коли для мене зробити щось вже означає задоволення. Я хочу робити пиво не тому що те, що я роблю пиво дозволяє мені виживати, годувати сім'ю і відправляти на освіту дітей, ні, я це отримаю і так. Безумовний базовий дохід навіть не потрібен, в ситуації, коли я маю вільний доступ до тих людей, яким подобається лікувати, навчати, годувати, вирощувати, виробляти щось інше, що потрібно мені .
Блокчейн вибудовувати нові фінансові системи, навіть нову монетарну систему, блокчейн допоможе вибудовувати системи довіри та реалізує транзитивність довіри: якщо я довіряю Петі і Петя довіряє Ірі, то я можу довіряти Ірі.
Особливості перехідної шерінгової економіки, як це пов'язано з особливостями поколінь.
Це не комунізм, це зовсім інша модель: "економіка дарування" так ми її ще називаємо, але вона за обрієм, вона поки дуже в тумані.
Перехідний період - це шерингова економіка, економіка, яка буде пов'язана з відмовою від важких активів, зверніть увагу, що покоління y, z вже не обростає активами, вони не мріють про квартиру їм не так потрібна машина, тому що Uber зручніше ніж володіння своєї машини. Придбання картини, квартири зобов'язує тебе якимось чином ставитися до неї, занурюватися в ії ремонт і прибирання, навіщо? Якщо ти їздиш, якщо тобі цікаво дивитися світ, навіщо тобі мати квартиру? Ти живеш у тій квартирі, в якій тобі хочеться жити зараз - ось цей шерінг, він вже захоплює світ, він прийде на зміну ресурсу, активу яким ти хочеш володіти .
16:05 Негативні процентні ставки, надлишок грошей у світовій економіці - що це означає
Перші симптоми цієї економіки негативні процентні ставки - це з цієї області?
Так, грошей занадто багато. Надлишкова ліквідність у світі, за різними оцінками, складає понад 6 трильйонів доларів.
6 трильйонів доларів - всі національні багатства України - це приблизно 1 трильйон доларів, Норвезький нафтовий фонд - 1 трильйон доларів на 5-мільйонну Норвегію. Звичайно є надлишок грошей. Він поширений нерівномірно звичайно: надлишок грошей є в країнах Південно-Східної Азії, в розвинутих країнах Європи, Америки, звичайно недолік в Африці, в таких країнах як Україна, в Індії, наприклад. Там є потреба у грошах, є брак, але в цілому, якщо дивитися на світову економіку, то надлишок грошей є і негативні депозитні ставки тому підтвердження .
16:54 Які технології вплинуть на економіку і суспільство
На Вашу думку, яка технологія матиме найбільший вплив на економіку?
Штучний інтелект, тут навіть не треба ходити до ворожки, щоб зрозуміти, що саме завдяки штучному інтелекту в першу чергу будуть вмирати або сильно трансформуватися професії. Роботизація матиме навіть менший вплив.
А як футуролог, як Ви вважаєте, які технології матимуть максимальний вплив на суспільство?
Я б хотів зараз тут зоригінальничати і сказати, що ось стосовно суспільства, це буде не штучний інтелект, але ні, таки тут теж. Чому? Бо штучний інтелект, його поява, його розвиток, його гуманізація, тобто поступове зрощення з нами, як з індивідами, призведе до того, що нам доведеться самовизначатися по-новому. Як нам жити у світі, в якому штучний інтелект, навіть не те що вимагає собі прав, але є природним продовженням розвитку штучного інтелекту те, що він повинен бути наділений певними правами.
18:03 Про штучний інтелект і його головний парадокс - чому він не може стати людиною.
Тут є один парадокс, який поки незрозуміло як вирішити. З одного боку у штучного інтелекту, на відміну від людини, немає страхів. Відповідно вся та конструкція думки, яка вибудовується у людини: від страхів, дискомфорту фізіологічного виникає необхідність, від необхідності - потреби, а потреби опредмечуються, актуалізуються, стають інтересами, цілями, діями. На все це впливають мотиви, цінності... У штучного інтелекту всього цього немає: у нього немає початкового страху, немає потреби, відповідно немає цінностей, немає інтересів. У нього не може бути метою поневолити весь світ, у нього не може бути мети, просто тому, що у нього немає страхів з дитинства. Йому можна інсталювати це все, можна вкласти йому цілі, тобто людина може використовувати його для подібних дій. Штучний інтелект може і творити: синтезувати вірш, музику може. Але сам захотіти це зробити він не може. По першому рядку написати продовження вірша або зняти фільм за запропонованою фабулою, а захотіти зняти фільм не може .
19:18 Звідки беруться ідеї і бажання у людини
Можливо щось станеться далі, можливо ось це знайдеться. Для людини,... поки що навіть фахівці з мозку не можуть сказати звідки у нас з'являються ідеї ми можемо вже зрозуміти: як ми їх обробляємо, як ми зіставляти дані, як ми відрізняємо на фотографії кішечку від собачки, і тому ми можемо передати цей конструкт штучного інтелекту, штучний інтелект їх відрізняє, а ось захотіти творити - поки ні, і отримати ідею - поки ні .
19:44 Гуманізований штучний інтелект чи потрібні йому права
Так от суспільство зміниться в першу чергу з появою гуманізованого штучного інтелекту, з якими нам доведеться співіснувати і можливо наділяти його правами, можливо, обмежувати і відповідати собі на питання, а чи можна дозволяти шлюби між людиною і штучним інтелектом. Ми поки ще не вирішили навіть гендерні питання у нас у самих людей, як бути далі, ось це буде головним викликом для суспільства .
20:17 Екологічний виклик: ми на порозі глобальної катастрофи, від чого доведеться відмовитися щоб врятуватися
Також, звичайно, для суспільства буде дуже важливим виклик екологічний. І не випадково зараз актуалізувалися знову питання і Паризької кліматичної угоди, в минулому році Вільям Нордхаус отримав Нобелівську премію, якраз його розрахунки покладені в основу Паризької кліматичної угоди .
Ми на порозі глобальної катастрофи, і вчені це розуміють і, поки, відповідь громадська на це не прийшла. Так на країни, на окремі країни, ми переклали відповідальність за декарбонізацію, за зменшення викидів, але поки ми навіть не відмовилися від споживання яловичини, наприклад, хоча знаємо, що корови є головним джерелом забруднення навколишнього середовища метаном - 37 відсотків метану, викидів метану - це корова.
21:06 Генна інженерія: чи готові ви їсти м'ясо жуків або вирощене в пробірці, їжу надруковану на принтері.
Alt-протеїн вже є: чи готові ми їсти і бургер з жуків або м'яса вирощеного в пробірці чи ні?
Генні редагування дозволять не тільки вирощувати рослини і навіть тварин, і людей із заданими характеристиками. Генні редагування дозволять нам зменшити навантаження на саму планету, розв'язувати екологічні проблеми: нове сільське господарство мігрує в 4d-printing, ти зможеш роздрукувати собі їжу на принтері, і food on demand - це головне логіка нового сільського господарства.
21:39 Коротше кажучи, людині доведеться відмовитися від якихось стереотипів, шаблонів, до яких він звик. Яким ми звикли за останні сотні років.
21:47 Що таке ейджизм і як складаються взаємовідносини поколінь. У чому особливість покоління ртуті.
Ще один дуже важливий виклик - це ейджизм: нове покоління зовсім не має пієтету до старших і... я 25 років займаюся вивченням переходу молоді зі школи в університет і дорослішанням, ось цим періодом: перший, другий, третій курс, і Ви знаєте, я останні три роки спостерігаю фантастичну для мене картинку: це перше покоління яке не намагається бути схожим на старших, а яка стала зразком для старших. Це ми тепер хочемо бути схожими на них, це ми переймаємо у них шаблони поведінки, це ми тепер обростаємо великою кількістю ком'юніті, переходимо до віддаленої роботи, цінуємо враження, емоції і, наприклад, перестали витрачати гроші в подорожах на покупки, витрачаємо їх на враження .
Це так зване покоління ртуті?
Так.
В інтерв'ю з Ігорем Новіковим ми запитували три технології, які змінили світ. На його думку: інтернет, машинне навчання, відновлювана енергетика, а сьогодні. З чим Ви згодні і щоб могли від себе доповнити.
Так, мені подобається трійка Ігоря, не випадково ми з ним однодумці в багатьох процесах. Я б ще сказав, звичайно, що роботизація, автоматизація процесів, наприклад це така як смарт- логістика або автопілот, і вони дуже сильно вплинуть сьогодення і на майбутнє. Звісно дуже сильно вплинув мобільний зв'язок, оскільки...
Як змінюється ієрархія соціальних рівнів в світі і що це означає, і які технології все трансформує.
Знаєте, це, напевно, головний виклик був на початку двохтисячних років, як змиритися з цим ми поки ще не відповіли на нього, але я впевнений, що людство найближчим часом відповість: якщо раніше світ був досить ієрархізованим і мільярди людей проживали в ієрархії. Зі зростанням кількості населення планети ієрархії не змінювалися, все одно вони ускладнювалися, все одно була еліта, доступ до неї вимагав від тебе проходження багатьох соціальних рівнів, ти не міг потрапити в еліту просто так.
То тепер, не просто населення планети зросло, тепер ця пірамідка закрилася, завдяки фейсбуку, тепер немає шести рукостискань, які ти повинен пройти, щоб дістатися до умовного Трампа. Тепер ти можеш зробити фейсбуці за два з половиною рукостискання, в інстаграмі за півтора, в твіттері за півтора - світ стає пласким, кожен тепер комунікує з кожним і 7,6 мільярда людей комунікують один з одним. Це дуже сильно ускладнило світ.
І тепер ми хочемо мати комунікацій по всьому світу миттєво, ми отримуємо миттєво новини ми отримуємо миттєво зв'язок з людиною з іншого кінця планети.
Тому нові технології комунікації 3, 4, 5g і далі, широкосмуговий інтернет і супутниковий інтернет, безкоштовний доступ до інтернету - ось це дуже сильно змінює наше суспільство .
Як сьогодні бізнесу підготуватися до кардинальних змін в структурі професій, на прикладі організації в Advanter Group.
Фраза з вашого сайту: готовий Ваш бізнес до того, що в найближчому майбутньому зникнуть 80% професій. Як ви готуєте свій бізнес події?
По-перше, ми всередині відмовляємося від слова професія і спеціалізація, у нас більшість працівників отримують різні спеціалізації, шукають себе в різних сферах. Але я б сказав по-іншому: що у нас навіть саме поняття співробітника поступово розмивається, оскільки Advanter стає все більше і більше компанією, що працює з віддаленими співробітниками. Якщо у нас офіс, ще чотири роки тому, було майже 40 осіб офісних співробітників, зараз у нас більшість і консультантів, і фахівців та аналітиків, і дизайнерів вони розчинилися, розбіглися по всьому світу. Вони є у нас, їх істотно більше, але мало хто є постійним співробітником Advanter.
25:45 Які прогнози робилися рік тому і які з них уже відбулися і в якій формі.
Рік тому ви читали семінар, в якому у фіналі зустрічі, анонс якого: у фіналі зустрічі Андрій Длігач уявити терміновий прогноз від Advanter Group розвитку економіки та технологій, а також ринку в Україні. Який прогноз ви зробили тоді і як він змінився за цей рік.
У мене дуже точні прогнози я більше даю не прогнози короткі, не на рік, а на якусь перспективу. Які у мене прогнози: звичайно, це прогнози 13 року про дигіталізацію і персоніфікацію, щоб всю, у всю вони реалізуються. Базовий мій прогноз щодо того, що відношення того, що Україна буде країною з постійно відкритими вікнами можливостей, і ми рано чи пізно ними скористаємось - він поки не реалізується. В 13, 12 навіть році наша модель була, вона швидше управлінська ніж прогнозна.
26:46 Звідки взявся термін держава в смартфоні, яким оперує нинішній президент і що під цим мається на увазі. Що потрібно для реалізації такого грандіозного задуму.
Ми хотіли запропонувати модель країни-стартапу, ось власне я придумав ідею Україна з державою в смартфоні - це мій термін. Вибачте за те що тепер змушені його чути там, або ідея про те, що держава повинна стати сервісом. А взагалі моделью країни повиннен бути як союз, як платформа, де живуть економічно самостійні критично мислячі люди - ось яка модель України. Але це управлінський прогноз, він не реалізується сам по собі - його треба зробити. Для цього повинен бути суб'єкт, який готовий буде це зробити. А ось ринкові прогнози у мене досить точні, я дуже часто прогнозую банківську сферу, наприклад, точно спрогнозував те, що банки будуть йти з відділень і переходити у смартфони .
27:43 Який був прогноз і чому впав меблевий ринок в Україні, а чи був альтернативний шлях розвитку.
Дуже точно спрогнозував розвиток меблевого ринку, і нещодавно у мене був цікавий казус: на одній зустрічі встала людина, підприємець і сказав, що Ви знаєте ось у дванадцятому році Ви у нас на великій меблевій конференції дали прогноз і він не реалізувався: у нас було 2 тисячі меблевих компаній, а от Ви сказали, що там ринок буде розвиватися так, і тепер нас всього 600 - через вас звалився меблевий ринок в Україні. Відверто кажучи, перший раз я таке почув, от в такому форматі, і в чому ж була ідея: я вже підняв свій старий прогноз по меблевому ринку. Він виглядав так: я говорив про те, що меблевий ринок в Україні в такому форматі як він існує не виживе, повинна з'явитися консолідація роздрібних торговців, повинні з'явитися великі мережі, які будуть торгувати меблями. А насправді, більшість меблевих виробників повинні піти з маркетингу з окремих самостійних продажів, тому що це все призводить до крадіжок один у одного ідеї, до людей, які стоять з візитками у метро і видають ці візитки, і в результаті цінова конкуренція, відсутність заробітків, дрібний бізнес з гаражів... Відповідно, сказав я, ви повинні укрупнюватися і як виробники, і як до роздрібні торговці і мені пред'явили те, що це не сталося.
Я кажу: почекайте, ось тепер подивіться що сталося, наприклад, в тієї ж сусідній Росії. Там ринок різко переструктурувався, там з'явився такий величезний гравець як Hoff, наприклад, там більшість виробників стали працювати на IKEA, на той же Hoff, на інших гравців, тому що 29:25 стало зрозуміло, що людям не потрібен гігантський вибір, люди не ходять навіть у величезні магазини, люди ходять в інтернет, люди замовляють собі конструктор меблів і це для них зручніше, а не бренд до якого вони повинні прив'язатися. Конструктор, зручності, персоніфікація - ось в чому головна ідея.
29:42 Футурологи не провісники, як буде. Вони дають рекомендації як потрібно діяти в прийдешніх обставин.
На жаль, коли слухають прогнози футурологів, як щось само собою зрозуміле, люди роблять велику помилку, ми не прогнозуємо майбутнє, ні в якому разі. Ми говоримо та описуємо візійну модель, ми говоримо про те, що ось так буде правильніше, реалізуймо це, тепер нумо зберімосьі побудуємо таке майбутнє. Прогнози можна давати тільки в тому випадку, якщо ти керуєш. Футурологи описують майбутнє, надихають майбутнім і підказують, що непогано б нам всім разом почати щось будувати. Точно те ж саме стосовно України, наприклад .
Два виступи з одним і тим же слайдів це Digital Wake Up і на I-Forum 2019 у вас там був слайд, де 5 сегментів для бізнесу.
30:34 Що за глобальні зміни вже почалися і були оголошені на I-Forum 2019, куди зміщуються принципи успішної побудови великого і дрібного бізнесу і політики
...Але насправді ми перебуваємо всередині глобальних змін, ми знаходимося на зміні типу ренти - нова рента, яка відбувається приходить на зміну ренти ресурсної тобто капіталізму, це нова рента. Рента і бізнес в якому все будується навколо інших принципів - вже не володіння певними ресурсами фінансовим або доступом до корисних копалин. Вплив 2020 - 2025 року мігрує на цю територію (показує на слайд), ось тут знаходиться ваш успіх, ваші стартапи …
Прокоментую відразу: там насправді чотири сегменти, все це є аспектами впливу, чотири базових складових капіталізації успіху.
Чи правильно я розумію, що ось та модель яка там описаний вона стосується як великого так і дрібного бізнесу, тобто будь-якого масштабу?
Звичайно і навіть політики...
І навіть політики! Добре... ми не про політику мій про технології, ну далі там будуть пара питань про технології в політиці.
31:31 Відома кожному маркетологу фраза Котлера про те, що людині не потрібно купувати дриль - він хоче купити дірку. В чому тут сховався підступ - масова омана від маркетологів..
Продукти в сервісі, можете пояснити на прикладах як це.
Продукти в сервісах?..
Так. Ну ідея була, що бізнес повинен мігрувати від продуктової моделі...
Я зрозумів, я тоді думав про іншу схему, іншу модель. Так, продукти стають сервісами, казав я от про що: колись класичними маркетинговим прикладом був приклад з книги Котлера про те, що людині не треба купувати дриль - він хоче купити дірку. І настільки маркетологи звикли до цієї фрази, що втратили сенс, трактуючи цей сенс так, що продаючи дриль потрібно продавати фінальний результат. Зі зміною економіки, з поступовим переходом до нашої економіки шеринговой, до економіки не активів, а використання, стає зрозумілим, що сама по собі дриль, куплена людиною є безглуздою штукою. Скільки разів ти користуєшся цим дрилем, скільки разів користуються дрилем в твоєму під'їзді, в твоєму будинку, в твоєму ОСББ. Чи не краще... і стає зрозуміло, що це як раз і підказка нам на майбутнє. Якщо ти купив дриль, то на своєму домовому сайті або там де ви спілкуєтеся з вашими сусідами сказати, будь ласка, ось тут у мене є перфоратор, дриль, кому треба беріть 100 грн за годину, або добавте скільки ви вважаєте за потрібне грошей. І виявляється, що ті дірочки, які потрібно просвердлити обходяться тобі істотно дешевше, ніж якщо б ти купував дриль, яка б лежала у тебе вдома. Ось це простий приклад того, як продукт поступово стає сервісом.
А тепер на практиці: заміна покупок автомобілів шеренговими машинами, в Україні поки провальні проекти. Москва, Польща, Варшава, наприклад, Берлін - це шерінгові машини, шерінгові моделі. Я впевнений що і uber туди переможе піде в шерінгові моделі .
33:36 Одяг - 2-ге в світі джерело забруднення навколишнього середовища, як вирішиться питання.
Наприклад, одяг гардероб, який ми зберігаємо нам дуже складно уявити, що нашу річ буде носити хтось інший, чи що, наприклад, я буду брати одяг для того, щоб просто прийти на якусь вечірку, взяти в оренду смокінг, прийти на звану вечерю. Для нас вже якось неприємно - вже в ньому ж хтось ходив інший. Та ми такі ось "квадратні", тому, скоріше всього, в одязі, це буде не простий sharing одягу, а це буде, наприклад, одяг що друкується під твій запит і утилізується, одяг який унікальний для тебе на кожен вихід, для кожного інтерв'ю. Але це буде не праця узбецьких робітників з бавовною, це в даному випадку льон, не хтось, хто повинен був попрацювати, потім зшити, а це будуть прості технології швидкого друку - приготування одягу до виходу, переробка та друк заново. Чи є такі технології? Звичайно є. І практично куди б ти не ткнув, є можливість перетворити продукти, покупку продуктів в сервіс, тобто в використання, а не в володіння якимось об'єктом .
34:57 Як сьогодні застосовують доповнену реальність і віртуальну реальність в бізнесі.
В сегменті технології були пункти про internet of sun, омніканальность, mental reality, virtual reality, нова енергетика, дрони, smart-логістика. Застосування цих технологій досить очевидно, тобто зрозуміло, вже багато хто з них ті ж дрони, вони застосовуються у нас в Україні повсюдно і так далі. А можете трошки розповісти, яким чином зараз, наприклад, застосовують доповнену реальність, віртуальну реальність в бізнесі або яким чином її будемо застосовувати.
З віртуальною реальністю зовсім просто - це скоріше презентаційні технології.
VR - в першу чергу, допоможе уникнути зайвих дій для вибору, VR у виборі квартири для покупки або оренди, VR у виборі товару.
А от з доповненою реальністю, з нею все складніше, тому що там величезний обсяг можливостей: по-перше, доповнена реальність може дозволити тобі по-іншому перебудувати кадрову роботу AR - введення співробітників в курс справи на роботі, AR - управління процесами і AR, як технологія, яка дозволяє отримати smart-зір з можливістю швидкого прийняття рішень. Уявіть собі, що людина приходить влаштовуватися на роботу, ось він влаштувався і тепер далі його коучинг, навчання, введення в посаду відбувається зі смартфоном. І людина йде по заводу або офісу та отримує інформацію про те хто сидить, які його ключові компетенції, де які процеси йдуть, де тут можна взяти, побачити, спробувати .
Що таке суперзір, як людина його отримує і застосовує, і як це впливає на процеси зараз
Поміняються процеси завдяки цьому, застосовуються такі процеси, де людині потрібно супер зір, наприклад, хірург з допомогою доповненої реальності отримують більш детальну інформацію про кровоносні судини або нейрохірурга - він, відповідно, про те, як влаштовані нейронні нитки у людини. Наприклад, водій отримує інформацію про дорогу, і зараз вже технології автопілотування дозволяють прорахувати ситуацію, але ти можеш отримувати цю інформацію в свої окуляри доповненої реальності. Фактично в будь-якій сфері в сфері роботи оператора, у нас сьогодні чудові оператори, і в сфері роботи мейк-апу всюди доповнена реальність дозволяє тобі швидше приймати рішення, завдяки супер зору .
37:39 А супер зір доповненої реальності воно буде мігрувати з очок в пристрій інсталюючись прямо на сітківку ока.
В якій перспективі по Вашому?
Дні. Це вже не питання якісь технології, яких у нас немає, все є, мініатюризація є, є можливість зробити.
38:00 Що обмежує людину, чому величезні можливості технологій які вже давно є, видаються і використовуються лише в малій частці того що є. Чому людина не бере вже готову суперсилу.
Є обмеження етичні, фактично гугл глаз не отримало поширення, не тому що не досконала технологія, а тому що швидше практика, самі люди поки не готові до того щоб отримати таку суперсилу. Суперсилу у форматі супер зору. Взагалі кібернетизація людини - це процес, який вже йде. Ми вже носимо пристрої, пізніше вони інсталюються до нас сюди, сюди, сюди, поки ще не доходить до того, що ми обрізаємо кінцівки, щоб поставити функціональні протези, ну як не доходимо, це вже десятки прикладів в розвинених країнах таки є. Ну наприклад, один з київських, дуже цікавих стартапів, київсько-одеських: Адам - вже навчився друкувати кістки, скелет. Вже кібернетизація людини, кіборгізація йде повним ходом .
Більша сила, smart зір, краще слух, здатність переводити на льоту, все це елементи того самого кібернетичного розширення людини, над яким зараз працюють багато стартапи.
39:10 Нова енергетика, які є прориви і що стримує розвиток.
Там ще з два терміни: це нова енергетика і smart-логістика, Розшифруйте трошки і як вони вплинуть?
Нова енергетика, по-перше, це технології видобутку електроенергії з відновлюваних джерел, але з великим ефектом, з більшою ефективністю - це вже йде повним ходом. Зворотна експонента у сонячної енергетики - сонячна енергія дешевшає, вітрова енергія за полярним колом вже дешевше ніж атом, в загалом технології відновлюваної енергетики та видобутку отримання - вони розвиваються шаленими темпами.
Два чинники: зберігання і передача. Передача поки має досить низький ККД ми б уже могли покрити пустелю Сахара - там близько семи відсотків території пустелі Сахара ми повинні покрити сонячними панелями, щоб до тридцятого року забезпечити потреби землі в електроенергії. Але це треба якось передати. Звідти втрати при передачі такі, що робити всю цю ідею неефективною. Тому доводиться сонячні панелі ставити в не дуже сонячних українських реаліях.
Друга штука - це зберігання, наприклад, ми могли б повністю перебудувати сільське господарство будувати вертикальні ферми, наприклад, теж в тій же Африці або в Херсонській області. Вертикальні фірми дають фантастичну врожайність в десятки і в сотні разів вище ніж при горизонтальному вирощуванні з меншим споживання води в 10 разів. Але далі ти повинен накрити її сонячними панелями, а сонячні панелі повинні давати електроенергію і коли ніч, і коли хмари. Тоді треба ставити пристрої зберігання, поки це літійіонні батареї який-небудь giga factory і ефективність там досить низька. Відповідно людині потрібно знайти інші технології зберігання передача електроенергії, бажано які вимагають менше витрат на інфраструктуру, людство працює над цим. Навіть, наприклад, українська компанія Kness - лідер по сонячній енергетиці активно над цим працює. Є багато стартапі в Україні і не тільки .
А є якісь прориви? Тому що зберігання енергії насправді це фактор що стримує, взагалі по всьому світу... багато технологій?
Супермаховики, водень, є безліч технологій, поки найсмішніша з них як ця технологія, яка використовується багато років - це закачування води у водосховищі…
Теплі і потім…
Так
41:44 Smart-логістика вчиться обходитися без людини, що виходить.
По smart-логістиці
По smart-логістиці, тут дві обставини: перше - це рішення транспортної задачі, не за фактом її виникнення, а у форматі що випереджає, тобто продумування таких моделей, моделей переміщень, які оптимізують витрати на логістику. Але це найзрозуміліший, найпростіший крок, над яким працює людство вже досить давно і його можна вирішити.
Другий крок - це мінімізація людського фактора в логістиці, автоматизація складу, повна. Автоматизація перевезень. Поки вона вирішується за рахунок караванів, які фактично роботизовані, і перший трек веде людина, а подальші повторюють рух людини. Але повна автоматизація логістики в форматі автопілотів логістичних - це теж питання найближчого майбутнього. Питання прискорення перевезень, поки перевалка вантажів з Китаю в Європу - це п'ять тижнів, ну добре, три тижні або дорогий літак. А як зробити так, щоб це все ж було on demand? Над цим людство буде працювати .
Можливості України на шовковому шляху - чи готові ми зробити це.
України тут, до речі, могла б зіграти фантастичну роль не, як маленький фрагмент шовкового шляху, або навіть не шовковому шляху - шовкового вітру, маленького шматочка, а як раз перетворитися на портал Китаю стосовно Європи. Але Україна поки не готова скористатися цим шансом. Взагалі ж логістика, smart-логістика - це логістика швидко, логістика оптимізована з точки зору витрат, не як зараз в роздрібній ціні харчові продуктиі 7, і 10, і навіть 15 іноді відсотків може становити логістична компонента. Істотно менше повинна бути завдяки smart-логістики. Це автоматизація зберігань, автоматизація переміщень .
43:48 Проект BOARD - що це. Як допомагає бізнесу, яких результатів вже домоглися, хто учасники, як потрапити і скільки це коштує.
На першому місці ваш проект BOARD, Ви співзасновник, там більша кількість менторів. Розкажіть, будь ласка, трошки про проект. Чи всі люди, які там представлені, чи всі вони співзасновники? І трошки про формат цього.
BOARD -
це співтовариство бізнесове, для підприємців, яке ініційоване на зріст. Причому не просто зростання, а я як член інституту сингулярності, кажу про наукове зростання, швидкому, коли бізнес не задовольняється ростом в лічені відсотки, а бажає досягти зростання в 2 рази, в 3.
BOARD заснований трьома людьми в тому числі Петро Синьогуб, Ірина Берющева, потім до числа співзасновників приєдналася велика кількість людей з різних міст.
Ми вирішили побудувати співтовариство всеукраїнське і в кожному місті у нас є 1, 2, 3 партнери, які теж є співзасновниками. У співтоваристві буде близько тисячі осіб, зараз ми йдемо темпами такими, що до кінця цього року у нас буде до тисячі учасників. Частина учасників - це професіонали з великого корпоративного бізнесу, ми їх називаємо менторами, але основна частина це підприємці, власники свого бізнесу. Сама ідея - це взаємне зростання, за рахунок того що ми обмінюємося досвідом, ми допомагаємо один одному зв'язками, ідеями, сенсами, компетенціями, і ростемо швидше разом. Прості приклади: коли бізнеси об'єднуються для того, щоб спільно закуповувати щось, наприклад, дешевше, або один раз наступивши на граблі не повторювати це самому і дати іншим можливість не повторювати цей шлях.
Консолідація експорту, наприклад, щодо Африки, в Африку вийти одному абсолютно неможливо, а спільно вибудовуються нормальні системи продажів .
Скільки це коштує одному підприємцю?
Участь у BOARD - 1200 доларів в гривневому еквіваленті на рік, але думаю це не головне, думаю, найголовніше в BOARD не ті гроші які інвестує підприємець, а той час, який він інвестує в участь у спільних засіданнях ради директорів... дискусіях, поїздках, обговореннях, консолідаціях, ось у таких речах.
46:11 Згідно з дослідженнями, наскільки бізнес української сім'ї готовий до цифрової трансформації і що визначає готовність
Нещодавно пройшов I-Forum 19 року і там кілька слайдів, які відносяться до SMV і можливо до проекту, на одному з них Ви пишете що зараз бізнес української сім'ї готовий на 3,7 з 10 до трансформації...
Цифрової трансформації.
Цифрової трансформації, та абсолютно вірно. Як ви це рахували і що вкладається в цей сенс, в це поняття?
В першу чергу ми вважали готовність провідних керівників, керівників, які розуміють яким чином повинна бути вибудувана цифрова трансформація, з чого вона складається. У другу чергу ми вважали готовність процесів до того, щоб бути автоматизованими.
46:52 На якому зараз рівні розуміння свого розвитку і організації знаходиться більшість бізнесів в Україні. Чи є прогрес за 2 останні роки
Тобто зараз не розуміють?
Не розуміють. Процеси не готові. Самі бізнес-процеси архаїчні. Дуже багато ручного управління. Моделі прийняття рішення в основному побудовані на принципі проникливого керівника: "я так сказав"... "ось в 2004 році я купив фуру масла, потім продав її...". Ось ці моделі залишилася, як ментальні моделі. Мало рахують показників, а ідея цифрової трансформації, щоб оцифровувати все, будь-який чих, контакт з клієнтом, він вже повинен бути оцифрований. Ми повинні рахувати не просто традиційну лійку продажів, але і все що біля неї. Так, дійсно, управлінські процеси.
Він змінюється якось, або це тільки перший розрахунок.
Два роки, два рази міряли в 16 і 18, прогрес незначний. Він хороший, він високий звичайно у ІТ-компаній, компаній пов'язаних з цифровим маркетингом, наприклад. Але він дуже низький у традиційних бізнесів, дистрибуційних бізнесів, бізнесів пов'язаних з роздрібною торгівлею, хоча там в роздробі стільки програмних комплексів. Закупили, а віз і нині там. Даних назбирали багато, але не вміємо з ними працювати, дані накопичили і де вони зберігаються, але доступ до них мають ІТ-шники, а не люди, які повинні приймати рішення. Майкрософтовські рішення купили, навіть зробили якісь дажборди, але сама система впровадження рішень, прийняття рішень з цієї аналітики, впровадження їх - поки немає...
Про готовність людини переходити в цифрове майбутнє, у чому феномен і яка тенденція в світі
У Вас в одному з відео було що 4% людей готові переходити в нову еру. І 88% - за безпеку і не готові. Там у Вас навіть термін - назва цього є.
...Але в майбутньому ми звичайно з вами перейдемо далеко не всі, за соціології, чисто по Україні, в майбутнє готові перейти приблизно 4% українців, це те, що ми називаємо з колегами, продовжуючи те, що почали, то про що говорили брати Стругацькі, ми називаємо це "Ойкумена" - це сукупність людей, які будуть займатися осягненням і суті людини, і відкриттям інших світів, і колонізацією Марса, тому що це по-приколу, а не тому що це потрібно для виживання. Це ті люди, які будуть займатися творчістю, змінювати світ. І звичайно, велика частина нашої спільноти, міні-спільноти поки орієнтована на "добробут і справедливість", на цінності, які тримають нас у минулому, на патерналізмі, на необхідності контролю, тому що інакше ніхто ж не буде навчатися або платити податки. Ось всі ці цінності нас залишають в минулому, і не дозволяють нам, готуватися приймати і застосовувати щось нове...
Тільки у нас це таке, або така ж процентовка по всьому світу?
Ця процентовка по всьому світу. У будь-якому випадку, світ так чи інакше розділиться на прогресистів, на тих хто буде шукати інтерес у глибинах океану, в елементарних частинках або підкорення Марса, і тих хто задоволений комфортом, кому потрібно смачно, тихо, спокійно, повільно. Це природа людини. Звичайно, між цими двома світами буде фільтр, буде можливість переходити з одного світу в інший. І прогресисти забезпечать основній масі людей спокійне безтурботне життя з мінімальними викликами, просто для того, щоб людство не почало винищувати себе саме, і з безумовним базовим доходом - туди все йдемо.
Але повинен сказати ось що: хоча більшою відсоток українців хочуть добробуту, справедливості, а зовсім не інновацій та розвитку, відповідальності, волонтерства і всього іншого, але це пов'язано з нашими страхами. Насправді і безвіз, і ОСББ, і волонтерство і made in Ukraine - все це вириває нас з минулого і переносить в майбутнє. Просто ми поки боїмося зробити це нашими базовими цінностями, у нас не реалізовані ще якісь базові потреби, у нас немає достатнього комфорту, щоб відштовхнувшись від нього зайнятися творінням .
Медицина майбутнього, що обговорювали на зборах у Зеленського
Один зі слайдів, вірніше їх кілька, це предикативне медицина майбутнього, і поряд з цим у мене такий же ролик, де Ви були у Зеленського, де він збирав Ігоря Новікова, Ольшанського, ну і так далі...
…У нас процеси, багато процесів у державі, в державній машині не формалізовані, не поділені сфери між міністерствами, немає алгоритмізації цих процесів, тому алгоритмізувати, створити ці рішення дуже складно. Наприклад, E-HEALTH немає технічного завдання. Тому що все робиться на емоціях, треба щось зробити, ось є там мода на оцифровку - давайте зробимо там, замовимо щось. Там гранти, гранти дають, давайте там мільйон візьмемо і оприбутковуємо. При цьому немає стратегії, плану дії, Roadmap нічого цього немає...
Яка концепція E-HEALTH в Україні. Хто працює над медичним проектом і які є підводні камені.
Ви озвучуєте що E-HEALTH в Україні насправді не має ні концепції, ні технічного завдання, ви берете участь у цьому проекті, не берете участь, і реалізуються ці картинки до 25 року з медициною у нас.
По-перше, я хочу сказати, що у нас зараз дуже хороша команда в самому міністерстві і біля нього, і Олег Петренко - керівник національної служби здоров'я. Але "як пороблено" з E-HEALTH, оскільки кілька разів вже на рівні Міністерства робилися спроби зробити, те що називається центральною компонентою, той модуль - це система, як от PROZORRO акумулює всю необхідну інформацію допомагаючи розподіляти бюджетні кошти між пацієнтами, реалізуючи цю ідею грошей за пацієнтом. Бачачи що ось так не йде, зриваються терміни на державному рівні, ми, команда до якої я маю відношення, команда називається Advant E-HEALTH. Ми взяли і реалізували ось цю саму компоненту на рівні окремої області - Полтавської. У Полтавській області реалізована вся та екосистема, та інфраструктура, яка потрібна на рівні держави для того, щоб управляти цифровою медициною. Цифровим способом акумулювати дані, використовувати їх, розподіляти гроші і підвищувати ефективність - все це вже готово. І одна з ідей, яку ми запропонували державі - це взяти, безкоштовно взяти і використовувати цей полтавський досвід, який ми зробили з міжнародними експертами. Навіть Міністр охорони здоров'я Уляна Супрун нещодавно сказала "полтавізація всієї України", тобто перенесення цього досвіду. Я сподіваюся, що щось тут зрушиться з мертвої точки. Хоча насправді концепції дійсно немає на державному рівні, концепції E-HEALTH. Є бажання, але опрацьованого і технічного завдання і візійної картинки немає. Вони озвучені, але десь, десь всередині Міністерства якось це існує. І біда в тому, що в Україні це якраз величезна кількість стартапів, які могли б підключатися до такої системи. Україна є одним із драйверів розробки, наприклад, систем аналізу роботи організму, серця - прекрасний стартап, в рамках інституту сингулярності, теж розроблено бачення команди. Загалом, ми могли б зробити прекрасний прорив у медичній сфері, якби було менше містечковості, або бажання у форматі "краще поганеньке та моє", або "я тут найрозумніший", якби ми навчилися позбавлятися від цього і діяти спільно, разом, було б набагато краще.
54:49 Предикативна медицина, що нас очікує
Медицина більше не буде фармакологічної - вона буде предикативною, головне завдання медика, медицини, створити таку систему для життя, таку екосистему навколо тебе, щоб ти не захворіла, а не лікувати вже виниклу проблему .
Про роботу над проектом PROZORRO
Яку участь ви приймаєте в PROZORRO? Або приймали.
Досить таке, як сказати: підтримуюче. Я не був членом команди PROZORRO, але PROZORRO - сама ідея прозорих державних електронних закупівель, народилася в рамках громадянської платформи "Нова країна", яку я координував. Потім я був одним з людей, які допомагали PROZORRO пробитися в Міністерстві економіки і при міністрі Павлові Шеремета і після нього. Ну і звісно, я брав участь у комунікації, яка вибудовувалася стосовно PROZORRO, моя компанія брендувала - це був наш волонтерський проект PROZORRO. А ім'я, що характерно, ім'я PROZORRO народилося на мозкових штурмах, які ми робили і автором є Влад Рашкован, колишній заступник Голови Національного банку, а зараз наш представник при МВФ - найпрекрасніший чоловік, один з найсвітліших людей нашого часу.
56:18 Чому у PROZORRO вийшло, а у E-HEALTH ніяк не виходить.
Чому у PROZORRO вийшло, я вважаю вийшло…
Так, звичайно.
...А у E-HEALTH ніяк не виходить.
Головна ідея PROZORRO була на самому стартовому етапі, зробити майданчик не "ми зробимо, а ви користуйтеся", а відразу у відкритому форматі. PROZORRO створювалося у форматі коли залучалися інші торгові майданчики компаній, які займаються торгівлею. З ними разом і обговорювався формат, модель. Це не був закритий процес, ні комунікаційно, ні на рівні технічного завдання - це перше.
Друге: це процес, який в якийсь момент часу було багато груп, які хотіли зайнятися просуванням ідеї електронних закупівель, і вони конкурували один з одним навесні 14 року. Я дуже добре пам'ятаю цей час - шансів не було пробитися. І ось в якийсь момент тодішні драйвери цього проекту, перш за все звичайно Олександр Стародубцев, який власне кажучи і став лідером цього руху PROZORRO. Ось він прийняв рішення, замість того щоб конкурувати, зробити спільний проект, він запропонував робити разом, і виявилося, що така модель в Україні працює. Разом працює! Це звичайно модель з майбутнього. В E-HEALTH поки такого на жаль не вийшло .
Не вийшло? А з якої причини. Не вийшло, тому що не можуть зібрати таку групу соідеологів, або…
Думаю, що з одного боку дуже давні корупційні зв'язки в закупівлях в медицині в медичних інформаційних системах. Вони з однієї сторони заважають. При цьому при всьому, ті хто пропонують свою допомогу - це компанії не замішані в корупції, інші компанії, але навіть вони вже перестали намагатися щось робити, ну як у нас в Україні: якщо щось пропонуєш, особливо безкоштовно, значить напевно хочеш потім щось вкрасти…
Весь рівень компетенцій розбивається об некомпетентність, страхи, підозрілість, недовіра - це перше.
Друге - це те, що немає відкритого, готового до об'єднання драйвера таких змін. Є профіль заступника міністра і він досить світлий, позитивна людина, але очевидно у нього немає готовності бути лідером в об'єднавчому відношенні, поки ще є модель: "робити краще поганеньке, але своє".
58:47 Чи зможе Україна вийти на потрібний рівень діджиталізації держави - які є приклади успіху і як багато навчили факапи. У чому перевага перед розвиненими країнами.
Якщо говорити в принципі про діджиталізацію держави - зможемо?
Звичайно, звичайно. По Перше iGov є державна організація - волонтерський проект Дмитра Дубілета показав ефективність. По-друге, BRDO офіс ефективного регулювання, який очолював Олексій Гончарук - він тепер перейшов в адміністрацію Президента. Так ось BRDO поставила собі головною метою рейтинги бізнесу, вона сконцентрувалася на тому, щоб зменшити кількість папірців, процедур і перенести це максимально, наприклад: гарна ідея, реєстрація бізнесу не встаючи з дивана, так, практично вона реалізована в Україні.
Загалом, в Україні, звичайно, буде одним з раєв.
На відміну від розвинених демократій, де дуже багато бюрократії. Україна поки що може вибудувати процеси максимально заточені під алгоритмізацію .
Будемо сподіватися.
Що почитати і що робити тим хто хоче добре орієнтуватися в розвитку подій, і зазирнути наперед, через праці приголомшливо прозорливих футурологів.
Що б ви порадили людям, які прагнуть зрозуміти, як футуролог? Які хочуть зрозуміти майбутнє, пару книг обов'язкових для прочитання, як футуролог, для розуміння того, що буде з нами відбуватися.
Я б звичайно рекомендував читати і книги футурологів, і Курцвейла, і книги Харарі, і книги інших футурологів, які розповідають про технології про моделі майбутнього, про можливі сценарії майбутнього. Але я також рекомендував би почитати істориків-футурологів, наприклад Фергюсон, його книги “Цивілізація..."це не просто аналіз історії, це історія спрямована в майбутнє. Але в першу чергу, я б порекомендував мріяти самому, і меншою мірою читаючи книги шукати шаблони, а шукати якісь ідеї для себе, але писати свою книгу, писати своє майбутнє.
Дякую за цікаві відповіді, були раді.
1:01:04 Хочете отримати книгу видатних футурологів. Дивіться умови розіграшу.
Друзі, пропоную вам відчути себе футурологом і в коментарях під відео написати, як буде розвиватися наше суспільство і технології на найближчу і довгострокову перспективу.
За це ми розіграємо 3 книги:
Цікаво спілкуватися з футурологом поряд з античними статуями. В цьому щось є досить Perceptron-ое.
SaaS сервіси
Програми 1С:Підприємство
CRM
ERP
Node.JS, .NET
1С:Підприємство
API, IPasS
Разработка Web Apps
1С:Підприємство Автоматизація
Аудит IT проектів
Інтеграція 1С:Підприємство
Отримуйте наші інформаційні матеріали:
Працюємо на IT-ринку з 2008 року.
Наша місія - спростити управління даними.
Copyright © 2008-2025 TQMsystems. Всі права захищені. Privacy Policy | Terms of Service