Концепція використання товарооблікових систем в галузі торгівлі. Практичне застосування УТП, УВП, CRM, TMS, WMS і ін. рішень 1C:Підприємство для керування.
Застосування на практиці товарооблікових, логістичних та інших автоматизованих облікових систем лінійки "1С:Підприємство 8", таких як "УТП", "УТ", "ERP", "УВП", "CRM", "TMS", "WMS" для вирішення завдань управління компаній торгової галузі. Практичні управлінські кейси використання автоматизованих систем на базі 1С:Підприємство 8 для торгівлі. Загальна концепція використання інформаційних технологій в торгівлі.
Обійтися без інформаційних технологій в торговельній галузі сьогодні складно. Для обліку навіть невеликих обсягів торгівлі використовують, як мінімум, електронні таблиці. Чим більше обсяги торгівлі, тим більше вимог пред'являють торгові організації до інформаційних потоків, які супроводжують рух товарів і дозволяє приймати правильні управлінські рішення.
Торгівля як сфера людської діяльності однієї з перших стала впроваджувати інформаційні технології. Можна вважати, що саме в ній з'явилася «автоматизована система обліку»:
Податкова інспекція тоді не контролювала касову стрічку, облік був потрібен самому підприємцю, щоб стежити за роботою найманого продавця. Підприємець обходив свої торгові точки, збирав виручку і перевіряв її суму за касовим апаратом. Якщо вона не відповідала касовій стрічці, розбирався з продавцями.
Йшли роки, розвивалася торгівля, розвивалися інформаційні технології. Звичайно, залишилися ті, кому і сьогодні досить касових апаратів, які стали «розумніші», легше і зручніше, але суть процесу змінилася мало. Збільшилися масштаби торгівлі, асортимент, потік покупців - все це на порядок більше, ніж століття тому, і управляти Торговельним підприємством без автоматизації стало вельми складно, а іноді неможливо. Сучасну торгівлю можна структурувати за основними сегментами діяльності (див. схему).
Схема. Сегментування торгової галузі
Оптова торгівля, дистрибуція
Це вузлова ланка в ланцюжках постачань. Його завдання зв'язати виробника і споживача продукції, які можуть знаходитися далеко один від одного, в тому числі, в різних країнах.
Тільки найбільші світові виробники в змозі побудувати свою збутову логістику так, щоб не потребувати посередників. Робота посередника - оптовика або дистриб'ютора - це вже давно не просте «купи - продай», а складний процес, який передбачає:
Ці завдання вирішують товарнооблікові системи, торговельні модулі ERP-систем. За складську логістику відповідають системи управління складами (WMS - Warehouse Management System), за транспортну - системи управління вантажоперевезеннями (TMS - Transport Management System). Завдання взаємодії із зовнішнім світом вирішують спеціальні системи електронного обміну даними (EDI - Electronic data interchange). Завдання підтримки лояльності клієнтів і маркетингові завдання вирішуються спільно в товарнооблікових системах або відповідних модулях ERP-систем і в системах управління взаємовідносинами з клієнтами - CRM.
Тенденції розвитку оптової торгівлі та дистрибуції, з одного боку, диктуються ринковими умовами, з іншого, - розвитком інформаційних технологій.
Цінова конкуренція йде на другий план, оскільки можливості для маневрів на цьому полі практично повністю вироблені різними бонусними схемами та програмами лояльності.
Ринкові умови такі, що всі можливості для інтенсивного росту торговельних підприємств практично вичерпані. Вкрай загострена конкуренція. Один і той же товар можуть надати десятки і сотні постачальників приблизно за одними і тими ж цінами. Цінова конкуренція йде на другий план, оскільки можливості для маневрів на цьому полі практично повністю вироблені різними бонусними схемами та програмами лояльності.
В таких умовах єдиним ефективним інструментом конкурентної боротьби залишається якість обслуговування клієнтів. Зрозуміло, перш за все, це поставки точно в строк, але не тільки. Підвищують якість обслуговування і такі сервіси, як:
Інформаційні технології зараз активно розвиваються в мобільному секторі. Для торгівлі це означає, що співробітники, ніколи раніше не мали своїх автоматизованих робочих місць, отримують їх на планшетах і смартфонах.
Інший важливий тренд - розвиток хмарних сервісів, істотно прискорюють рішення інтеграційних завдань: це і включення віддалених філій в загальний інформаційний простір, і інтеграція з інформаційними системами зовнішніх контрагентів.
Використовуючи ці сервіси і інформаційні системи окремо, або комбінуючи їх або впроваджуючи інтегровані комплексні системи, в яких всі ці модулі органічно пов'язані один з одним, торгове підприємство успішно вирішує свої завдання.
Виробничий збут
Збутові підрозділи виробничих підприємств, по суті, є першими дистриб'юторами в ланцюжку постачань, а тому вирішують практично всі ті ж завдання, що і оптові та дистриб'юторські компанії. Відмінність тільки в тому, що вони працюють не з зовнішнім постачальником, а зі своїм підприємством. Отже, щоб виробництво могло планувати свою роботу, виходячи з актуальних замовлень, робота виробничого збуту повинна автоматизувати в рамках єдиної ERP-системи підприємства.
Чи використовувати додатково WMS, TMS і CRM-системи або вбудовані до ERP-системи модулі, що володіють, як правило, спрощеними, в порівнянні зі спеціалізованими рішеннями, функціями, залежить від кожного конкретного випадку.
Зі значущих тенденцій розвитку збутової діяльності можна виділити прагнення виробників управляти своїми ланцюгами постачань, знижувати витрати на них і максимізувати власний прибуток. Тому інформаційним системам необхідно вирішувати ряд інтеграційних завдань по всьому ланцюжку постачань.
Роздрібна торгівля
Роздріб - це «пляшкове горлечко» в ланцюжках постачань, найвужче місце. Жоден магазин не в змозі викласти на прилавки весь асортимент товарів, які поставляються або виробляються. Причина тому - фізичне обмеження розмірів торгової площі і полиць. Завдання ефективного рітейлера - виставити на полиці саме той товар, який принесе йому максимальний прибуток.
Роздрібні підприємства, завдяки своєму стратегічному положенню в ланцюжку постачань, диктують свої правила гри для всіх учасників ринку. Так, наприклад, у магазинів не прийнято розплачуватися відразу за поставлений товар. Відстрочка оплати мінімум на 40 днів є практично в кожному договорі на постачання в роздрібну мережу. Зрозуміло, є і спеціальні служби, що відповідають за підписання таких договорів та за контроль взаєморозрахунків за ними.
Дуже важлива для роздробу організація логістики і управління нею. Частина логістичних завдань делегується постачальникам, частину рітейлери вирішують самі, будуючи власні розподільні центри та транспортні служби.
В роздрібній торгівлі застосовуються три класи інформаційних систем:
В роздрібній торгівлі дуже строгі вимоги до надійності інформаційних систем. Оскільки багато роздрібних магазинів працюють в режимі 24 години на добу сім днів на тиждень, то такої ж працездатності вони вимагають від інформаційних систем. Час - гроші в буквальному сенсі слова, кожен рітейлер знає, яка ціна години простою його касової лінії, години простою вантажівок на пандусі для розвантаження. Інформаційні системи аналізують і прогнозують прибутковість за товарами і товарними групами, надають інформацію для прийняття рішення про введення або виведення з асортименту тих чи інших товарних позицій.
Є також ряд специфічних вимог до інформаційних систем, продиктованих асортиментом роздрібної торгівлі. Так, наприклад, для аптек важливі облік в розрізі серій лікарських препаратів, контроль фальсифікатів і забракованих серій, контроль гранично-допустимих націнок на життєво необхідні найважливіші лікарські препарати, і згідно них потрібно ще формувати звітність до Росздравнадзорц. «Аптечні» системи повинні вирішувати всі ці завдання.
"Оскільки багато роздрібних магазинів працюють в режимі 24 години на добу сім днів на тиждень, то такої ж працездатності вони вимагають від інформаційних систем."
Іншим роздрібним підприємствам така функціональність буде зайвою, їм потрібна інша. У сегменті роздрібної торгівлі будівельними та оздоблювальними матеріалами, товарами для дому (DIY - Do it yourself) потрібно вести облік мірного матеріалу і точно знати, що, наприклад, 12 кв м в складських залишках - це обріз 3х4 м, а не два обрізи 2х3 м .
Своя специфіка є в fashion-ритейлі (продаж одягу, взуття, аксесуарів), торгівлі ювелірними виробами, побутовою технікою, книгами, оптикою, автомобілями й автозапчастинами. З недавнього часу в Росії з'явилася своя специфіка і в продовольчій роздробі. Відповідно до Федерального Закону №218-ФЗ, роздрібні продавці алкогольною продукцією зобов'язані подавати декларації до Росалкоголь регулювання. Зрозуміло, це знайшло відображення у відповідних інформаційних системах.
Однак в цілому функціональне наповнення інформаційних систем для роздрібної торгівлі мало змінилося за останні 30 років, що не дивно, оскільки її принципи та суть не змінюються. До речі, багато європейських рітейлерів досі експлуатують інформаційні системи, створені в 90-х роках минулого століття. За цей час розвивалися їх юзабіліті (зручність використання), надійність, швидкодія. Функціональність же змінилася незначно і відображає зміни в законодавстві, в принципах управління роздрібною торгівлею, а також - можливості, які відкриває розвиток інформаційних технологій, в тому числі, взаємодія через Інтернет, використання мобільних пристроїв, аналітичної обробки в реальному часі (OLAP, online analytical processing ) і т.п. З найближчих перспектив - активне використання мобільних рішень, міграція частини обчислювальних потужностей в хмари.
"Функціональне наповнення інформаційних систем для роздрібної торгівлі мало змінилося за останні 30 років."
Загострюється конкурентна боротьба і в секторі роздрібної торгівлі, ринок близький до насичення. Звичайно, якийсь приріст буде за рахунок будівництва нових житлових районів, але, як показала криза 2008-2009 років, рости тільки за рахунок нових магазинів вже не можна. Потрібно скорочувати витрати. Отже, інформаційним системаі необхідно удосконалюватися в функціональності аналізу та управління витратами. Необхідно залучати та утримувати клієнта, отже, буде затребуваний розвиток підсистем управління лояльністю покупців.
Окремо стоїть проблема малого бізнесу. Відчуваючи величезний конкурентний тиск з боку федеральних роздрібних операторів, малий бізнес в Росії не робить практично нічого, щоб перемагати в цій боротьбі, бути краще і викликати прихильність до себе покупця. Стан більшості маленьких магазинів спальних районів (їх інтер'єри, товар часом з сумнівними термінами придатності, продавці і т.д.) такий, що вони ніби навмисне виштовхують покупців в мережеві магазини.
"Відчуваючи величезний конкурентний тиск з боку федеральних роздрібних операторів, малий бізнес в Росії не робить практично нічого, щоб перемагати в цій боротьбі, бути краще і викликати прихильність до себе покупця."
На Заході малий бізнес з розвитком мережевих рітейлерів опинився на межі виживання. Однак він не тільки вижив, а й процвітає. Наприклад, в малих містах США на головній вулиці - Main Street - традиційно розташовувалися магазини. Коли поблизу міста Wal-Mart (компанія-рітейлер, керуюча найбільшою в світі роздрібною мережею) відкривала свій черговий гіпермаркет, виручка малих магазинів стрімко падала. Здавалося б, у малого бізнесу немає шансів. Адже в гіпермаркеті нижче ціни, більше асортимент. Якби дрібні торговці нічого не змінили в своєму бізнесі, або якби вони намагалися боротися з мережевим рітейлом його ж методами, то навряд чи б від них щось залишилося зараз.
Ефективною виявилася інша стратегія. Замість масовості гіпермаркету - індивідуальний підхід до покупця. Замість дешевих товарів, що розноситься логістичною службою мережі, - продукція місцевих виробників, завжди свіжа, якісна. Замість цінової конкуренції - боротьба за якість і сервіс. У таких магазинчиках ціни істотно вище, ніж в гіпермаркетах, але і товар зовсім інший і зовсім інше ставлення до покупця.
Наші невеликі магазини відрізняються, на жаль, в гіршу сторону. Якийсь поштовх до поліпшення ситуації дало обмеження продажу алкогольної продукції. Виручка від торгівлі алкоголем і пивом була основною складовою в прибутку таких магазинів, особливо у вечірній і нічний час. Довелося або закриватися, або щось міняти, більш осмислено підходити до формування асортименту, контролювати витрати і уважніше ставитися до роботи персоналу. Не малу допомогу в цьому надали інформаційні системи для малого бізнесу. У них реалізовано все, що потрібно для управління ефективним підприємством, не гірше, ніж для великого бізнесу, але за прийнятною для невеликого магазина ціною.
З точки зору інформаційних технологій, вона об'єднує, мабуть, всі найскладніші завдання із сегментів B2B і B2C.
В цьому торговому сегменті теж є оптові продажі. Але це дрібний опт для малого бізнесу, який практично не автоматизований. Так що оптові продажі в ньому мало чим відрізняються від продажів в секторі роздрібної торгівлі.
Є і роздрібні продажі, але при цьому ведеться персоніфікований облік. Це не просто продаж приватній особі відповідно до публічної оферти роздрібного магазину. Це така ж угода за договором купівлі-продажу, що відбувається на B2B-ринку, але тільки оформлена контрольно-касовою машиною. Тому інформаційні системи для Cash&Carry повинні володіти функціональністю товарооблікових систем для оптової торгівлі і піддаватися навантаженням систем автоматизації роздрібної торгівлі.
А це вельми екстремальні умови роботи. Відповідно до надійності і відмовостійкості до них пред'являються такі ж вимоги, як і до роздрібних систем, тобто працездатність 24 х 7.
Якщо рішення про купівлю приймається на підставі інформації, поданої в Інтернеті, то така дія відноситься до онлайн-торгівлі. При цьому не має принципового значення, як торгова угода була підготовлена: чи було це зроблено на сайті інтернет-магазину, або покупець по телефону повідомив продавця про своє бажання купити товар, після чого отримав рахунок.
Торгівля в режимі онлайн практикується і в сегменті B2C, і в сегменті B2B. Але їхні вимоги до інформаційних систем розрізняються. Для B2B важливі взаємини з клієнтами. Відмінним рішенням цього завдання є використання CRM-систем, інтегрованих з корпоративним сайтом, що дозволяє контролювати весь цикл продажу від першого звернення клієнта до перетворення його в постійного покупця, аналізувати ефективність рекламних кампаній в Інтернеті, розраховувати вартість залучення клієнта.
В сегменті B2C продавці велику частину своїх сил витрачають на пошукову оптимізацію і просування своїх сайтів. Решта сил спрямовуються на підвищення юзабіліті, зручність роботи користувачів. Зараз мало хто розробляє сайти з нуля, є безліч готових систем керування вмістом сайту (CMS - Content management system) як комерційних, так і вільних. Практично у кожної з них є модулі для організації онлайн-торгівлі та інтернет-магазину.
"У сегменті B2C продавці велику частину своїх сил витрачають на пошукову оптимізацію і просування своїх сайтів. Решта сил спрямовуються на підвищення юзабіліті, зручність роботи користувачів."
Зрозуміло, сайт повинен бути інтегрований з бек-офісом, а він - являти собою традиційну товарнооблікову систему, використовувану в класичній торгівлі. Особливу увагу тут приділяється автоматизації служби доставки: планування, диспетчеризація і навіть супутниковий моніторинг.
За прогнозами Morgan Stanley, 2013 рік виявиться переломним для російського ринку інтернет-торгівлі. У 2012 році його обсяг продажів збільшився до 12 млрд дол., Склавши 1,9% від 670 млрд, що припадають на традиційну роздрібну торгівлю.
Сегмент онлайн-торгівлі зростає і розвивається в чималому ступені за рахунок стрімкого розвитку мобільного сектора Інтернету, затребуваності мобільних додатків і CMS, адаптованих для планшетів і смартфонів.
Кожен сегмент торгівлі висуває свої вимоги до інформаційних систем. І ринок інформаційних технологій в повній мірі задовольняє їх. Програмні продукти для побудови інформаційних систем управління Торговельними підприємствами враховують кращі практики вітчизняного і світового бізнесу. Так, наприклад, програмні продукти для автоматизації торгівлі на платформі «1С:Підприємство» з успіхом використовуються не тільки у нас в країні. Торговельним підприємствам потрібно тільки вибрати оптимальні інструменти для вирішення своїх завдань.
Автор статті: Кулешов Дмитро, керівник напрямку автоматизації торгівлі, логістики та транспорту
Джерело: Електронний журнал "Управляємо підприємством", №9 (32)
SaaS сервіси
Програми 1С:Підприємство
CRM
ERP
Node.JS, .NET
1С:Підприємство
API, IPasS
Разработка Web Apps
1С:Підприємство Автоматизація
Аудит IT проектів
Інтеграція 1С:Підприємство
Отримуйте наші інформаційні матеріали:
Працюємо на IT-ринку з 2008 року.
Наша місія - спростити управління даними.
Copyright © 2008-2025 TQMsystems. Всі права захищені. Privacy Policy | Terms of Service